Sari la conținut

Lacul Ighiel - Cheile Caprei - Detunata


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

anul trecut pe 14-16 august am dat o tura scurta prin zona Alba-Iulia Abrud.

 

Citind pe net si nu numai am vazut ca de fapt asta este zona Muntii Metaliferi (asa am constatat ca spre marea mea rusine cunostintele mele despre geografia Romaniei sunt absolut modeste asa ca m-am apucat de studiat).

 

Motocicleta un HondaTransalp echipata de asflat, respectiv cauciucuri Michelin Anakee 3. Drumurile se pot parcurge si cu masina.

 

Plecarea a fost intr-o vineri seara pe la ora 20 dupa ce am scapat de la munca. Surprinzator drumul pe autostrada pina la Pitesti, apoi pina la Ramnicu Valcea si apoi partial pina la Sibiu a fost "bara la bara" cum ar fi spus bravii comentatori TV.

Evident ca acuma imi pare normal dat fiind ca pe 15 august este Sf. Marie si toata lumea fuga pe la neamuri la tara sau in vacanta.

 

Revenind: plecare din Bucuresti 14.08.2015 la ora 20:00 spre Pitesti, apoi Ramnicu Valcea, Sibiu. Am innoptat aproape de Sebes la Hotel Comfort.

A doua zi, am plecat spre Sebes - Alba Iulia. Din Alba am luat-o spre Zlatna prin DN74. Imediat dupa Alba Iulia urmeaza comuna Sard in care se face le dreapta pe Ighiel.

Dupa circa 18 Km de drum de pamant cu piatra se ajunge la minunatul lac Iezer-Ighiel. Culoarea apei este un verde-smarald pe care din pacate nici o poza nu o poate reda cu adevarat.

 

post-89376-0-94730400-1457885632_thumb.jpg

 

Aici sunt mai multe poze din acest loc de poveste: http://imgur.com/a/g0arR#0

 

Spre pranz am plecat inapoi spre Sard si apoi pe DN74 spre Fenes. Nori amenintatori de ploaie veneau din spatele meu asa ca am hotarat sa trec de obiectivul Cheile Caprei si sa merg direct la Rosia Montana. Dar dupa numai cativa Km, dincolo de Zlatna a venit ploaia din fata! Asa ca am plecat inapoi spre Zlatna unde am reusit sa ajung exact in momentul in care a inceput o ploaie de vara (scurta si uda rau!!).

 

post-89376-0-19645000-1457885790_thumb.jpg

 

Dupa acest popas neplanificat din Zlatna am luat-o inapoi spre Alba pina in satul Fenes, Aici te intampina un minunat indicator (facut cu siguranta din fonduri UE, barndul de tara, cine mai stie) care iti face o invitate de nerefuzat: Cheile Fenes (de fapt sunt Cheile Caprei dar deh, oameni mandri fenesenii).

 

post-89376-0-42111300-1457885987_thumb.jpg

 

De aici urmeaza un drum cu un fel de beton in loc de asfalt pina in Cheile Caprei de unde se continua cu un drum de pamant. Si din nou realitatea se pierde in spate si te scufunzi intr-o lume de basm. Drumul te duce pina la Poiana Narciselor Negrileasa. Si daca aveti timp sa mergeti la inceput de luna mai, asa arata pe acolo (am gasit o poza pe net):

 

 

post-89376-0-73454800-1457886317_thumb.jpg

 

Iata si un link cu ceva poze din Cheile Caprei:

 

http://imgur.com/a/lYen8

 

Drumul a fost un pic mai greu intrucat plouase iar motocicleta, asa cum am spus, nu era echipata pentru astfel de drumuri. Dar usor usor a mers.

 

Apoi am facut cale intoarsa spre Fenes. Drumul a continuat pe DN74 prin Zlatna pina in Cerbu unde am luat-o la dreapta spre Bucium.

 

Din Bucium drumul te duce spre Detunata Goala. Am urcat pina am ajuns la drumul de unde trebuie mers pe jos. Fara sa imi dau seama intunericul pusese stapinare pe munte asa ca am plecat inapoi spre Bucium prin padurea intunecata.

 

post-89376-0-48090300-1457886921_thumb.jpg

 

Aici am reusit sa calc pe un bat cu roata din spate si BUF! Am cazut cu motocicleta intr-un sleau, cu roata din fata orientata spre vale, iar o panta destul de frumoasa. Nu a fost usor dar am reusit sa o ridic, fara sa o ia motocicleta la vale si sa ma sui pe ea.

 

In comunele din vale m-a asteptat o surpriza neasteptata desi foarte previzibila: Sf.Maria = nici un loc liber in pensiuni!

Intr-un final am gasit niste oameni foarte draguti - familia Nicoara cu pensiunea Giulia in Bucium. Aici am dormit in cea mai mare camera in care am dormit singur in viata mea: o camera de 100 mp. Asa cum probabil ati intuit m-au cazat in garaj :).

 

post-89376-0-89056000-1457887622_thumb.jpg

 

Si nici macar nu au acceptat sa le platesc ceva!

 

Dimineata am reluat drumul spre Detunata Goala (mai exista si Detunata Floscoasa). Am facut o plimbare placuta prin padure si asa cum aveam sa constat am facut un reglaj prost la aparat si majoritatea pozelor au fost compromise. Dupa ce m-am intors la motocicleta m-am dezbracat si mi-am pus hainele la uscat :).

 

post-89376-0-00138400-1457887909_thumb.jpg

 

Catre pranz am luat-o din loc spre Rosia Montana. Din pacate timpul si vremea ploioasa nu m-au lasat se ajung sa vizitez prea multe. Am ajuns in localitatea Rosia Montana unde m-a prins iarasi o ploaie sanatoasa care m-a tinut in loc aproape 2 ore.

 

Aici sunt cateva poze cat de cat bune.

 

http://imgur.com/a/1AI3f

 

Dupa amiaza am luat-o spre Bucuresti.

 

Cu siguranta voi reveni in zona. Toata zona Muntilor Apuseni este fermecatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:mexicanwave: FFF tari si pozele dar si traseul tau pe care l-ai descris mai sus .Poate anul asta ajung si pe acolo este interesanta zona asta merita vizitata..Sa mai revii cu astfel de trasee si povestiri din drumurile tale!!

Editat de tavibasca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culoarea lacului de smarald m-a bagat in draci! Chiar asta e culoarea lui? As da si eu o tura de vreo 5 zile numai acolo :)

Asa cum am scris culoarea nici nu poate fi redata cum trebuie de o fotografie (aici vorbim de cele adevarate, fara Photoshop sau alte mizerii). Merita sa faci un drum pina acolo. Daca mai esti si pescar .... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Ioane,cand mai vii in zona,da un semn si mergem impreuna.

Mai sunt unele,altele de vazut p-aici prin zona Muntilor Apuseni...

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...