Sari la conținut

Accesorii/utile pe care va doriti sa le gasiti la SMAEB


Postări Recomandate

ce nu ai inteles ? ca la o expozitie moto e normal sa gasesti de toate? sau partea ca la noi in tara toate articolele de la motoare la cagule sint mai scumpe ca afara si de multe ori umflate preturile tip bisnita?

 

In primul rand nu te obliga nimeni sa mergi la SMAEB ( sincer nici eu nu ma duc) . Asta cu e normal e relativ , poate e normal pentru tine ca si vizitator /potential cumparator dar ideea e - ca cei care au stand acolo trebuie sa platesca pt asta . Ori daca platesc , se asteapta sa castige . Nu o sa stea 2-3 zile acolo si cand trag linie sa iasa pe minus . Poti sa nu cumperi nimic daca preturile sant mari , la noi piata a tot ce tine de moto e foarte mica comparativ cu ceea ce se intimpla in Germania , Italia , Spania , Austria , etc . Fiind o chestie de nisa , cu oferta+cerere redusa , e clar ca preturile sant mai mari . Sintem in 2016 , poti vizita orice expo de moto din Europa , poti cumpara din magazine , din online , asa ca nu vad unde e problema. Eu cand am fost la vreun salon moto , am fost in primul rand sa vad ce a aparut , cum arata , si mai putin ma astept la un bazar de echipamente cu pret redus . Daca ai nevoie de o casca sau o pereche de manusi si nu iti cumperi asteptand 2-3 luni in speranta ca vei prinde cine stie ce promotie la SMAEB , eu zic ca pleci cu o idee gresita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios daca voi gasi geaca moto cu airbag. E cam 1700 de lei. Sau macar vesta... Nu ma astept la reduceri cat la posibilitatea de a o proba.

O sa vad daca e loc sa-mi completez echipamentul, atat de vara cat si toamna.

Plus ceva consumabile.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tank-bag si genti laterale textile...la preturi promo :)

 

Mi-am luat genți laterale textile de pe Louis.de, făcute de Ortlieb (acum le branduiesc Touratech, deci a crescut prețul bine de tot) cu 134,95 euri, reduse de la 179,99. Au 52 litri împreună, deci suficient de încăpătoare. Bine făcute, solide și impermeabile.

La un pic peste 600 ron eu zic că e preț promo...

 

 

https://www.louis.de/en/artikel/ortlieb-pannier-set-moto-pair-volume-52-litres/10065146?searchButton=&filter_article_number=10065146

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu vindeam moto as fi vrut maner de pasager pt vitezana, din ala care se prinde sub saua pasagerului. poate or mai fi si altii care ar vrea.

 

ps. credeti ca o sa tina cineva cont de ce se scrie aici? eu nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu te obliga nimeni sa mergi la SMAEB ( sincer nici eu nu ma duc) . Asta cu e normal e relativ , poate e normal pentru tine ca si vizitator /potential cumparator dar ideea e - ca cei care au stand acolo trebuie sa platesca pt asta . Ori daca platesc , se asteapta sa castige . Nu o sa stea 2-3 zile acolo si cand trag linie sa iasa pe minus . Poti sa nu cumperi nimic daca preturile sant mari , la noi piata a tot ce tine de moto e foarte mica comparativ cu ceea ce se intimpla in Germania , Italia , Spania , Austria , etc . Fiind o chestie de nisa , cu oferta+cerere redusa , e clar ca preturile sant mai mari . Sintem in 2016 , poti vizita orice expo de moto din Europa , poti cumpara din magazine , din online , asa ca nu vad unde e problema. Eu cand am fost la vreun salon moto , am fost in primul rand sa vad ce a aparut , cum arata , si mai putin ma astept la un bazar de echipamente cu pret redus . Daca ai nevoie de o casca sau o pereche de manusi si nu iti cumperi asteptand 2-3 luni in speranta ca vei prinde cine stie ce promotie la SMAEB , eu zic ca pleci cu o idee gresita .

Eu zic ca tu ca si ei gintiti gresit. Adica ti se pare normal sa gasesti la expo o geaca cu pretul de acolo stampilat 100 euro, sters grosolan cu pixul si deasupra scris 599 lei ? asa gindesti tu o afacere ? Sint inscris in citeva grupuri de afara cu vanzati moto si accesorii si am fost la citeva expozitii pe afara nu mai zic de magazine. Expozitia se face pt a atrage clienti si pentru a te face cunoscut . Iti atragi clienti in felul mentionat mai sus ? Am gasit deasemeni casca nolan pe care am luat-o noua cu 140 euro acum 6 ani iar la expo anul trecut era 200 euro dar e normal pt tine asa e ? Da ,sint putini motociclisti in tara, si 90 la suta din ei isi iau totul de afara pt ca aici sint preturi mult umflate. Te duci la expo pt noutati asa cum spui tu la care nu te astepti la reduceri, dar si pentru ca gasesti de toate intr-un singur loc si nu esti nevoit sa bati Bucurestiul sau tara ca sa cumperi ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca tu ca si ei gintiti gresit. Adica ti se pare normal sa gasesti la expo o geaca cu pretul de acolo stampilat 100 euro, sters grosolan cu pixul si deasupra scris 599 lei ? asa gindesti tu o afacere ? Sint inscris in citeva grupuri de afara cu vanzati moto si accesorii si am fost la citeva expozitii pe afara nu mai zic de magazine. Expozitia se face pt a atrage clienti si pentru a te face cunoscut . Iti atragi clienti in felul mentionat mai sus ? Am gasit deasemeni casca nolan pe care am luat-o noua cu 140 euro acum 6 ani iar la expo anul trecut era 200 euro dar e normal pt tine asa e ? Da ,sint putini motociclisti in tara, si 90 la suta din ei isi iau totul de afara pt ca aici sint preturi mult umflate. Te duci la expo pt noutati asa cum spui tu la care nu te astepti la reduceri, dar si pentru ca gasesti de toate intr-un singur loc si nu esti nevoit sa bati Bucurestiul sau tara ca sa cumperi ceva.

 

E o piata libera fiecare pune ce pret vrea la marfa lui si se promoveaza asa cum stie /isi doreste /are posibilitatea . Aceeasi casca poti sa o gasesti la 160 sau la 300 euro la 2 standuri mai incolo . Cum isi atrag clientii ma lasa rece , daca fac profit sau dau faliment e fix treaba lor .Eu imi cumpar acolo unde am preturi corecte dpmdv , unde pot proba si returna marfa fara gargara , unde sant tratat cu respect . In plus de asta , eu zic ca marea problema la noi nu e atit pretul cat varietatea si stocul foarte mic de marfa . Multi ar plati un pic mai mult daca ar putea proba ceea ce isi doresc si marfa ar fi pe raft. Asta ar trebuii sa se intample in magazin , unde ai acces in orice zi lucratoare , nu la o expozitie 3 zile/an .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Am gasit deasemeni casca nolan pe care am luat-o noua cu 140 euro acum 6 ani iar la expo anul trecut era 200 euro dar e normal pt tine asa e ? ...

Buna seara,

 

Comparatia dvs. este irelevanta. Mai mult, este probabil si incorecta.

 

Probabil incorecta pentru ca NOLAN schimba modelele la un interval de aproximativ 3-4 ani. Astfel, nu cred ca la SMAEB anul trecut ati gasit un model de casca ce inca se producea dupa 6 ani. Ati comparat lucruri diferite deci.

 

Irelevant pentru ca precizati modul de ofertare al castii la momentul achizitiei. Daca era lichidare de stoc, sau oferta speciala... pretul putea fi mai mic si cu 50% decat cel recomandat de catre producator. Daca la SMAEB a fost afisat pretul recomandat, mai ales daca era o casca din gama noua, atunci situatia este absolut normala. Este firesc ca la inceput de an, cu ocazia salonului, firmele importatoarea de echipamente sa vina cu gama noua, cu pret de lists, si nu cu lichidarile de stoc de final de gama, de multe ori valabile toamna-iarna.

 

Am sa va dau un singur exemplu, spunem noi relevant: NOLAN 64. Exista in acest moment o lichidare de stoc, cu 40% reducere fata de pretul de lista. La SMAEB, acelasi model de casca o sa fie 180 EURO. Explicatia este cat se poate de logica. In acest moment dorim lichidarea unui stoc de casti pe culori care nu mai sunt in gama 2016, si pentru care nu mai avem toate marimile. Interesul nostru este sa "scapam" de ele, pentru a putea finanta noua gama... la salon. Unde gresim, sau unde procedam incorect?

 

Cu stima,

Echipa MYMOTO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Comparatia dvs. este irelevanta. Mai mult, este probabil si incorecta.

 

Probabil incorecta pentru ca NOLAN schimba modelele la un interval de aproximativ 3-4 ani. Astfel, nu cred ca la SMAEB anul trecut ati gasit un model de casca ce inca se producea dupa 6 ani. Ati comparat lucruri diferite deci.

 

Irelevant pentru ca precizati modul de ofertare al castii la momentul achizitiei. Daca era lichidare de stoc, sau oferta speciala... pretul putea fi mai mic si cu 50% decat cel recomandat de catre producator. Daca la SMAEB a fost afisat pretul recomandat, mai ales daca era o casca din gama noua, atunci situatia este absolut normala. Este firesc ca la inceput de an, cu ocazia salonului, firmele importatoarea de echipamente sa vina cu gama noua, cu pret de lists, si nu cu lichidarile de stoc de final de gama, de multe ori valabile toamna-iarna.

 

Am sa va dau un singur exemplu, spunem noi relevant: NOLAN 64. Exista in acest moment o lichidare de stoc, cu 40% reducere fata de pretul de lista. La SMAEB, acelasi model de casca o sa fie 180 EURO. Explicatia este cat se poate de logica. In acest moment dorim lichidarea unui stoc de casti pe culori care nu mai sunt in gama 2016, si pentru care nu mai avem toate marimile. Interesul nostru este sa "scapam" de ele, pentru a putea finanta noua gama... la salon. Unde gresim, sau unde procedam incorect?

 

Cu stima,

Echipa MYMOTO

Reclama pe fata :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comertul este bazat pe un adaos, se pare ca unii numesc asta "bisnita". Echipament si mobre sh la salon/expozitie?! Credeam ca astea se vand in talcioc! Si asa mi se pare mai degraba un targ decat salon sau expozitie, acolo vezi, stabilesti contacte si apoi, daca vrei, mergi la magazin sa cumperi.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor daca nu va convine stati acasa in puii mei.sunt foarte putini care se risca in bransa asta a tot ce tine de motociclism.si in loc sa-i sustinem cumparand de la ei, ne omoram pe echipamente sh imputite.sunt magazine de profil care au preturi chiar mai mici decat pe fc-moto.astept salonul in fiecare an si fac 600km. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reclama pe fata :))

Buna seara,

 

Intrucat suntem probabil cei la care se referea ca ofertanti de NOLAN, a trebuit sa ridicam manusa. Din pacate altfel decat cu o argumentare detaliata nu puteam da o replica suficienta. Daca se considera reclama, ne cerem scuze -> report -> delete!

 

Cu stima,

Echipa MYMOTO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deschid acest topic pentru ca anul trecut am cautat gentura de picior cateva ore bune doar doua modele fiind disponibile...evident le-am achizitionat pe amandoua deoarece modelul doi era cel cautat si prima am vandut-o...

 

Anul asta vreau sa cumpar 2-3 viziere bubble, o trusa de scule moto si o lanterna cub magnetica. Gasesc la cineva?

 

https://www.biltwellinc.com/c60/buy/bubble-shields/

 

https://www.motionpro.com/product/08-0161

 

Voi ce aveti pe lista anul asta?

 

 

salut, pt orice biltwell iti recomand cu mare caldura pe razvan de la http://www.metricmotion.ro/

nu stiu daca va fi la salon dar are preturi foarte bune si e mega om, prompt si serios. nu-i fac reclama ca nu-l cunosc, dar am comandat multe de la el si mereu a fost de nota 10 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comertul este bazat pe un adaos, se pare ca unii numesc asta "bisnita". Echipament si mobre sh la salon/expozitie?! Credeam ca astea se vand in talcioc! Si asa mi se pare mai degraba un targ decat salon sau expozitie, acolo vezi, stabilesti contacte si apoi, daca vrei, mergi la magazin sa cumperi.

Parerea mea.

Mergi la expozitii pe la italieni de ex (parca astia le au cu d-astea) si comenteaza dupa. La expo trebuie sa gasesti de la ultimele modele de moto accesorii, pina la un surub sh . Ca sa vina la expozitie si ala cu harley si ala cu scuterul si ala cu iju.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la expozitii pe la italieni de ex (parca astia le au cu d-astea) si comenteaza dupa. La expo trebuie sa gasesti de la ultimele modele de moto accesorii, pina la un surub sh . Ca sa vina la expozitie si ala cu harley si ala cu scuterul si ala cu iju.

Din cate stiu eu ,e o mare diferenta intre saloanele de la italieni si cele de la noi. Asa am auzit. :wacko: Nu ai cum sa compari piata lor moto cu a noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deschid acest topic pentru ca anul trecut am cautat gentura de picior cateva ore bune doar doua modele fiind disponibile...evident le-am achizitionat pe amandoua deoarece modelul doi era cel cautat si prima am vandut-o...

 

Anul asta vreau sa cumpar 2-3 viziere bubble, o trusa de scule moto si o lanterna cub magnetica. Gasesc la cineva?

 

https://www.biltwellinc.com/c60/buy/bubble-shields/

 

https://www.motionpro.com/product/08-0161

 

Voi ce aveti pe lista anul asta?

 

Ultimile 2 produse le poti gasi aici: http://www.motor-inn.ro/accesorii/pentru-calatorii/scule.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu dar niciodata nu am sa incurajez bisnita tipic romaneasca dusa la extrem....sunt de acord sa platesc un pic mai mult ca afara dar un pic nu adaosuri nesimtit de mari.

 

pe afara scula se vinde fara reduceri la aproximativ 55 usd - pret de magazin. adica cam 220 lei. voi vreti cu aproximativ 150 lei mai mult. si tot voi va plangeti ca piata e moarta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am fost cu intentia de a-mi achizitiona niste manusi... Dar, din pacate, nu am gasit marimea potrivita... Se pare ca trebuie sa imi mai lungesc degetele :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...