Sari la conținut

7 ani, 70.000 km


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca am postat vreodata la sectiunea asta. Nu cred ca am postat in ultimii ani poze cu mine si cu mobra.

O fac acum ca s-o fac de ras!

 

Am cumparat-o acum fix 7 ani. Avea cam 50.000 km., arata foarte bine si mergea tot foarte bine. Acum a trecut de 120.000 km, arata ceva mai imbatranita, dar merge la fel de bine. A suferit un implant de segmenti, un altul de lant de distributie, o proteza de ambreiaj si cam atat. Restul ... consumabile.

 

A vazut asfalt si macadam, pasuri impecabil asfaltate prin Alpi si pasuri groaznic de bolovanoase prin Carpati; a invatat Bucurestiul la perfectie; stie golf de 5 stele, dar stie si sa puna cortul pe te miri ce coclau; se pricepe la plimbari relaxate cu doi calareti in spinare, dar si la golaneala agresiva pana la talon; e poliglota vorbind fluent romana, maghiara, germana, bulgara si chiar tiganeste; a invatat sa schimbe camere la Calarasi, sa deblocheze cuie pontou pe Creasta Baiului, sa prajeasca ambreiaj prin noroaiele Baraganului, sa completeze electrolitul din baterie cu apa de fantana pe langa Bicaz; stie cum arata o iurta dar si cum se merge "degeaba" printre masini la Joia Moto; si-a donat organele de rezerva pentru altele ca ea lovite de nevoi pe coclaurii patriei; si multe altele.

 

Asadar m-am gandit ca merita s-o fac de ras aici, s-o vada toata lumea.

 

Si, ca sa n-avem vorbe la proces, o poza de pe 12 Martie 2009 si una de ieri, 10 Martie 2016.

 

PS Sa nu uitam sa multumim impreuna tuturor prietenilor care ne-au fost amandurora alaturi in anii astia! Fara ei n-am fi reusit toate astea! Chapeau!

post-50140-0-27637000-1457681306_thumb.jpg

post-50140-0-20253700-1457681311_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o tii tot asa in 2 ani ma ajungi, pt ca avem acelasi motor la martoage m-ar interesa ce probleme ai avut in timp. Eu am luat-o cu 15.000 si cand sa dau ceasul peste cap mi s-a rupt cablul de km asta toamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti statea bine cu pleata! :)

O data pe luna imi jur ca mi-o las iar. Dar apoi pun casca, scot casca, ma uit in oglinda, ma sperii si ma duc la frizer.

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:21

Bravo, mai ! Multi inainte !

Sa traiesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollar: ...da' pletele, une sunt pletele?

felicitari si la mult mai multi km fara evenimente neplacute!

 

Ruxi: da da, pe la 30-40k e ideala deja pt vanzare! ;)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mai mergi vreo 10k si o vinzi ca doar face 30.000 km!

Drum bun!

Culmea e ca nu-i merge kilometrajul dinainte s-o iau eu. Arata vreo 26.000. Pentru schimburi de ulei si alte chestii care necesita contabilizarea kilometrilor am un excel in care trec toate drumurile.

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:24

Mai mult ca mobra mi se pare :)

 

Speedy - La multi km!

Pai de, daca aveam si io oase de otel si piele de plastic poate ma mentineam mai bine...

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:32

Daca o tii tot asa in 2 ani ma ajungi, pt ca avem acelasi motor la martoage m-ar interesa ce probleme ai avut in timp. Eu am luat-o cu 15.000 si cand sa dau ceasul peste cap mi s-a rupt cablul de km asta toamna.

Cum am spus, singurele reparatii majore au fost un schimb de ambreiaj pe la 70.000 (dupa ce l-am prajit eu in niste noroaie infernale) si apoi, pe la 100.000 segmentare pentru ca incepuse sa manace 1l de ulei la mia de km. Cand am desfacut motoru' pentru asta am masurat cotele de pe la toate maruntaiele lui. Totul era OK. Am schimbat totusi lantul de distributie care era aproape de sfarsit de viata. Si simeringuri de supape si alte maruntisuri asa, ca tot era motoru' facut bucati.

In rest am schimbat vreo doua relee de incarcare si un CDI tot din vina mea: am mers o tura lunga cu o punte de diode de Dacie adaptata prost de mine si care incarca 18. Drepta care mi-a prajit CDI-ul. L-am schimbat cu unul SH. Am mai avut o belea minora cu termocupla de la ventilator si tot asa cu senzorul de neutral.

A, si am mai schimbat cuiele pontou acu' vreun an ca mi se tot bloca unul din ele pe deschis.

In rest nimic senzational, apa, paie si bataie.

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:32

Multi inainte :)

Merci!

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:33

la cati mai multi si frumosi km man

... chiar daca nu este BMW....

Sa traiesti, jupane! Si tie la fel, chiar daca ai Bemveu!

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:34

Felicitari pt ca ai tinut-o in viata, si inca o faci. La mai multi km :)

Pai cand ea se poarta asa frumos cu tine nu-ti vine sa-ti bati joc. Si-asa a vazut saraca drumuri pe care m-ar bate japonezul daca ar vedea ca am bagat-o...

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:36

Kollar: ...da' pletele, une sunt pletele?

felicitari si la mult mai multi km fara evenimente neplacute!

Cum spuneam, nu ma tin nervii si narcisismul sa am rabadare pana cresc suficient incat sa nu arat ca o sperietoare de cate ori dau casca jos... De taiat le-am taiat la o saptamana dupa ce am luat KLE-ul din cauza ca nu mai suportam sa se incurce tot ce ramanea afara din casca.

Da' ma fac io mare si le las iar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 11 Mar 2016 09:32

 

Cum am spus, singurele reparatii majore au fost un schimb de ambreiaj pe la 70.000 (dupa ce l-am prajit eu in niste noroaie infernale) si apoi, pe la 100.000 segmentare pentru ca incepuse sa manace 1l de ulei la mia de km. Cand am desfacut motoru' pentru asta am masurat cotele de pe la toate maruntaiele lui. Totul era OK. Am schimbat totusi lantul de distributie care era aproape de sfarsit de viata. Si simeringuri de supape si alte maruntisuri asa, ca tot era motoru' facut bucati.

In rest am schimbat vreo doua relee de incarcare si un CDI tot din vina mea: am mers o tura lunga cu o punte de diode de Dacie adaptata prost de mine si care incarca 18. Drepta care mi-a prajit CDI-ul. L-am schimbat cu unul SH. Am mai avut o belea minora cu termocupla de la ventilator si tot asa cu senzorul de neutral.

A, si am mai schimbat cuiele pontou acu' vreun an ca mi se tot bloca unul din ele pe deschis.

In rest nimic senzational, apa, paie si bataie.

 

Eu am schimbat distributia si oala ca mi s-au spart magnetii, plus carbunii la electromotor. Dar am un zgomot infundat, ca si cum ar bate ceva intr-o oala, nu stiu daca e lantul de demaror, lantul de transmisie primara sau ceva pe la ambreiaj. Ma ”paste” niste reparatii, sa o dau nu mai pot, e prea tarziu. Cred ca daca vinu unu' s-o cumpere fac ca arabul ala din El Zorab :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il impletesti in coada si nu se mai incurca... parul adica :D Cand plec la ture in afara orasului asa fac, daca nu... e horror cu descurcatul, imi blestem zilele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa am zis si eu amu vreo 15 ani.....

si n-o fost sa fie :)

mergem inainte, diiii!

Forza Vale!

» Post actualizat in 11 Mar 2016 10:55

Il impletesti in coada si nu se mai incurca... parul adica :D Cand plec la ture in afara orasului asa fac, daca nu... e horror cu descurcatul, imi blestem zilele.

M-am gandit si la asta, dar s-a parut cam ...ghei...no offence!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forza Vale!

» Post actualizat in 11 Mar 2016 10:55

M-am gandit si la asta, dar s-a parut cam ...ghei...no offence!

Dupa ce mi-am blestemat zilele de vreo 2 ori, stand cate o ora sa-l descurc... mi s-a rupt de cat de ghei pare :)) Mai ai solutia sa-l bagi sub geaca, ca sa nu mai fluture in vant, dar pe mine ma jeneaza/gadila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mai mare :)

Merci, jupane!

» Post actualizat in 14 Mar 2016 12:04

mobra a imbatrinit mai frumos ca tine :P

Normal, da' ea a mai suferit si ceva transplanturi, eu sunt natural!

» Post actualizat in 14 Mar 2016 12:05

Decat sa vezi distantele in Excel, eu zic ca e mai bine (si ieftin) sa montezi un computer de bicicleta. Am vazut ca sunt unele care merg pana la 200km/h si au chiar si iluminare.

Da, am vazut si eu, are un prieten. Sincer ... mi-a fost lene.

» Post actualizat in 14 Mar 2016 12:05

Foarte frumos.....sa ai drumuri furmoase in continuare si ne auzim in 7 ani. :)

Multumesc, si tie la fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...