Jump to content

Alatura-te grupului nostru pe FaceBook! Like & share! Like & share! Alatura-te grupului nostru pe FaceBook!
Photo

ce bere preferati?

• Please log in to reply
173 replies to this topic

#161 frankone

frankone

Avansat

• Super Membru
  • PipPip
  • 742 posts
  • Moto: Honda Magna VF750c
  • Numar: ATu
  • Club: -

Posted 12 October 2017 - 02:26 PM

Pt cei din zona Cluj sau cei cu drum in acest WE prin zona:

https://cluj.com/art...raft-beer-days/

am dat intamplator de articolul asta, cica incepe de maine:

logo.png

www.manifest.ro | web design | web development | support & maintenance

--== 15% reducere pentru orice comanda, daca specifici ca vii de pe motociclism.ro ;) ==--

#162 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,298 posts
  • Moto: Piaggio Beverly 300ie
  • Numar: nu le numar, de ce?
  • Club: offtopic racers

Posted 12 October 2017 - 02:46 PM

Ice queen:

Isinglass se pune la beri de tip ale; Cum noi bem lager pe aici prin tara, alea sunt centrifugate (filtrarea vine dupa clairificare, mea culpa).

Edited by einstein1984, 12 October 2017 - 02:46 PM.

Orice prost "stie". Nu toti inteleg totusi de ce!

#163 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,464 posts
  • Moto: KLE 500
  • Numar: SPD

Posted 12 October 2017 - 02:50 PM

Eu citesc toate etichetele berilor pe care le beau prima oara. N-am vazut la niciuna altceva decat apa, hamei, malt de orz, grau, porumb. Ma refer la berile blonde, filtrate sau nu, pasteurizate sau nu.

Inclusiv ale din care n-am baut foarte multe, dar am baut.

Edited by Speedy.K, 12 October 2017 - 02:52 PM.

#164 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,298 posts

Posted 12 October 2017 - 02:58 PM

Si pentru "puristii germani", legea aia a fost data la 1600 ca sa nu faca prostii bere din graul pentru paine! bere weizzen e foarte buna (exista si atunci), dar legea aia a zis sa sa folsoeasca doar malt din orz (orz inutil la panificatie) pentru ebre si nu grau, secara, porumb. Deci nu pentru gust au cerut asta!

#165 Ice-Queen

Ice-Queen

living the dream

• Super Membra
  • PipPipPip
  • 1,574 posts
  • Moto: 125, 250, 500...to be continued
  • Numar: mai multe

Posted 12 October 2017 - 02:59 PM

Ice queen:

Isinglass se pune la beri de tip ale; Cum noi bem lager pe aici prin tara, alea sunt centrifugate (filtrarea vine dupa clairificare, mea culpa).

Da, corect!

Acum citeam si ca hameiul se numeste hop/hops si nu prea se foloseste in ales, fiind acrisor. Guiness foloseste un pic de hamei pentru gust dar in generals ales nu contin hops/hamei.

Eu cred ca pentru chestia asta prefer ales, dar n-am stiut pana acum ce anume nu ma atrage la lagers in general. De exemplu bauturi ca ciders nu pot bea deloc, nu le suport gustul si nici aciditatea.

Speedy, am sa citesc si eu etichetele de acum inainte, de curiozitate sa vad ce scrie. Aici sunt alte legi, de exemplu unii sunt alergici la anumite ingrediente (dinclusiv gelatina de peste) sau sunt vegetarieni si astia sunt obligati sa scrie pe sticla ce contine. 

#166 Dan Cata

Dan Cata

does things, and stuff

• Moderatori
  • PipPipPipPip
  • 7,798 posts
  • Moto: R1100RT, Husqvarna TE 610ie, R1100GS
  • Numar: neindoit, tot timpul curat si bine luminat

Posted 12 October 2017 - 03:25 PM

Cea mai buna bere care am incercat-o a fost in muzeu la Staropramen, am facut pana acum 2 vizite :D Au acolo 4 tiputi de bere la halba, unul tin minte ca era dulce, dar alealalte 3 is de vis...

#167 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,464 posts

Posted 12 October 2017 - 03:50 PM

Si pentru "puristii germani", legea aia a fost data la 1600 ca sa nu faca prostii bere din graul pentru paine! bere weizzen e foarte buna (exista si atunci), dar legea aia a zis sa sa folsoeasca doar malt din orz (orz inutil la panificatie) pentru ebre si nu grau, secara, porumb. Deci nu pentru gust au cerut asta!

Corect, asa auzisem si eu.

» Post actualizat in 12 Oct 2017 13:52

Speedy, am sa citesc si eu etichetele de acum inainte, de curiozitate sa vad ce scrie. Aici sunt alte legi, de exemplu unii sunt alergici la anumite ingrediente (dinclusiv gelatina de peste) sau sunt vegetarieni si astia sunt obligati sa scrie pe sticla ce contine. 

Lege e si la noi. Si cu ingredientele si cu alergenii. Doar ca nu o respecta lumea si n-o aplica cine ar trebui.

Si ca tot adusesi vorba despre Guiness, in afara de faptul ca aia nu e bere, la ce naiba voloseste bila aia din doza?

» Post actualizat in 12 Oct 2017 13:56

Cea mai buna bere care am incercat-o a fost in muzeu la Staropramen, am facut pana acum 2 vizite :D Au acolo 4 tiputi de bere la halba, unul tin minte ca era dulce, dar alealalte 3 is de vis...

Nu stiu cum e aia din fabrica, dar am baut Staropramen in Cehia ca sa vad daca e la fel de mizerabila ca la noi. Nu e, dar nici nu se ridica la nivelul celorlalte beri cehesti.

Cat despre cea mai buna (desi aici e si chestie de conjunctura - sete, temperatura berii, cheful din momentul ala, ce-ai mancat in ultima juma' de ora si altele), deci cea mai buna bere mi s-a parut Gambrinusul proaspat (nepasteurizat) baut intr- crasma din Praga care avea alaturi beraria. Ospatarul s-a jurat ca niciodata berea servita la ei n-are mai mult de 24 de ore vechime.

#168 -UFO-

-UFO-

Take Me To Your Leader

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 2,413 posts
  • Interests:To take over the world!
  • Moto: HONDA

Posted 12 October 2017 - 04:40 PM

Ce-i aia IPA?

alcool izopropilic in engleza prescurtat

#169 Ice-Queen

Ice-Queen

living the dream

• Super Membra
  • PipPipPip
  • 1,574 posts

Posted 12 October 2017 - 05:17 PM

Bila aia se numeste "smoothifier", acum am citit si eu, nu-s bautoare de alcoale, doar degustatoare si asa, numai de ocazie.

Se pare ca Guinness are azot in loc de dioxid de carbon, ceea ce face cutiile de aluminiu sa "explodeze" cand sunt deschise daca au fost lasate la temperatura camerei.

http://uk.businessin...015-9?r=US&IR=T

#170 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,464 posts

Posted 12 October 2017 - 05:44 PM

alcool izopropilic in engleza prescurtat

Asta se da prin paine, ca Mona?!

» Post actualizat in 12 Oct 2017 15:45

Bila aia se numeste "smoothifier", acum am citit si eu, nu-s bautoare de alcoale, doar degustatoare si asa, numai de ocazie.

Se pare ca Guinness are azot in loc de dioxid de carbon, ceea ce face cutiile de aluminiu sa "explodeze" cand sunt deschise daca au fost lasate la temperatura camerei.

http://uk.businessin...015-9?r=US&IR=T

Pai...din cate stiu eu Guiness se bea fix la temperatura camerei... Repet, nu-s bautor de "brunete"...

#171 Ice-Queen

Ice-Queen

living the dream

• Super Membra
  • PipPipPip
  • 1,574 posts

Posted 12 October 2017 - 06:14 PM

Nu e vara, deci e acceptabila berea la temperatura camerei, dar totusi le prefer racorite, e o chestie de gust. Eu beau numai cand am pofta, numai pentru gust, si nu pe stomacul gol.

Edited by Ice-Queen, 12 October 2017 - 06:15 PM.

#172 Speedy.K

Speedy.K

Megamembru

• Super Membru
  • PipPipPipPip
  • 9,464 posts

Posted 12 October 2017 - 07:25 PM

Nu e vara, deci e acceptabila berea la temperatura camerei, dar totusi le prefer racorite, e o chestie de gust. Eu beau numai cand am pofta, numai pentru gust, si nu pe stomacul gol.

Blondele nu sunt acceptate pe nicio vreme decat foaaarte reci (3 grade asa, orientativ). Dar Guiness recomanda o temperatura mai ridicata pentru halitul berii lor, 6-7 grade si chiar mai mult zic unii.

Am citit articolul ala si m-am lamurit: bila aia e facuta exact pentru a putea desface berea la o temperatura mai ridicata fara sa te umple de respect.

Merci pentru articol.

#173 Flanker

Flanker

Nomad

• Membru
  • Pip
  • 357 posts
  • Interests:Getting the daily dose!!!
  • Moto: Majesty 150
  • Numar: Matusica
  • Club: Türk Yldizlari

Posted 13 October 2017 - 06:34 AM

Flanker, pe la medias o sa ezi niste culturi agricole ciudate, intinse pe niste sarme la 10 M inaltime. Àla e hamei...

Da le stiu de cand eram copil, se vedeau din tren, ma mir ca inca sunt in picioare si ma intreb cine folosteste hameiul ala.

Dupa cum spuneam lucrez in industria materiilor prime de bere, stiu ce-i ala doar ca industriasii nostri falnici pun hamei granule

(concentrat) deci asta proaspat de la noi cine-l papa?

Si cred ca puristii germani nu stiu ca nemtii nu fac (neaparat) bere buna.

Sanatate!

#174 einstein1984

einstein1984

pragmatic

• Super Membru
  • PipPipPip
  • 3,298 posts

Posted 13 October 2017 - 06:59 AM

Bila din guiness e si in Murphy's (care e tot un stout) si are rol sa creeze spuma aia pufoasa, iese gazul din el si alearga bila de beuna prin doza.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

DMCA.com Protection Status