Sari la conținut

Faceti cunostinta cu Armasarul


dionysos
 Share

Postări Recomandate

Salutari, colegi de forum!

 

Vreau sa va fac si eu cunostinta cu noul meu Armasar, o Honda Varadero XL 1000V din 2006, injectie, CBS. Motocicleta a fost luata de la primul proprietar (a cumparat-o noua de la reprezentanta, in 2006, din Italia). Inainte de achizitie a primit un schimb de ulei + filtru, kit de lant si filtru de aer. Saptamana trecuta a primit si un set de placute noi pe fata (EBC sinterizate), pe spate mai aveau ceva carne, insa vor fi si ele schimbate curand.

 

Urmeaza inmatricularea si apoi ture cat mai multe. Nu am mers foarte mult cu ea (aprox. 140 km), insa mi se pare extrem de stabila avand in vedere masa impresionanta si puternica de nu-ti vine sa crezi (se ridica pe o roata daca dai in gaz ca nebunu' :)) . I-ar mai trebui si un schimb de cauciucuri, insa mai pe la vara, ca acum nu mai sunt fonduri deloc...

 

Astept zile mai insorite ca sa o scot la un dusulet, sa-si arate si ea adevarata valoare.

 

Deocamdata asteapta RAR-ul alaturi de Calut, in grajdul subteran (ultima fotografie).

post-14270-0-09301900-1457362936_thumb.jpg

post-14270-0-30940800-1457362948_thumb.jpg

post-14270-0-58006300-1457362960_thumb.jpg

post-14270-0-17695200-1457363385_thumb.jpg

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat a fost halatu' ?

 

Halatu' a fost 3500 de euro si am mai dat 80 pe placute, cu tot cu manopera. Urmeaza RAR-ul cu vreo 120 de lei, asigurarea a fost 250 de lei la falimentarii de la Carpatica pe 6 luni, plus numar preferential (85 de lei), taxa certificat si ce naiba mai trebuie de platit...

» Post actualizat in 07 Mar 2016 17:35

Nu te-ai prins de data asta. !! E pentru jaratic !!!

 

:agree:

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo roacare! sa o stapanesti sanatos si asfalt uscat iti doresc! Pe acasa cand mai treci sa iti vad si eu Armasaru? :)

 

Am fost weekend-ul trecut, dar cu masina, nu cu Armasarul. Erai ieri pe bulevard cu vesta cu patch Cannibal Corpse :). Lunea viitoare cred ca trec, sa termin cu inmatricularea.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata pasiune... cata emotie! Supertopic!

Incepe sa-mi fie dor de 9fingers si frajitoruldinoz....

Apropo, mi-am luat si eu masina...... de spalat. Becko! Vreti niste poze?

 

Ce al dreaq pot sa fiu! Nu ma bagati in seama. Sunt doar invidios peentuziasmul copilului. Asa eram si eu cand m-am dat prima data pe bicicleta...

Bafta!

 

P.S. Sa nu uiti sa ne pui poze si dupa primul contact cu asfaltul.... (cu alte parti decat rotile mobrei...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar esti rautacios :)) Mai baga o tura de rufe la spalat :P

Si eu eram (de fapt, inca sunt, de fiecare data cand urc de pe una pe alta) entuziasmat de Varadero, pt ca e masiva si puternica (aici ajuta mult cuplul de 100 Nm). E o trecere majora de la viroaga la vaca...

Usor, usor, o sa o aduca la nivelul pe care il doreste. E greu cu 2 mobre... si, cum i-am zis si lui, tot ce ia la viroaga, la varadero e aproape dublu ca pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata pasiune... cata emotie! Supertopic!

Incepe sa-mi fie dor de 9fingers si frajitoruldinoz....

Apropo, mi-am luat si eu masina...... de spalat. Becko! Vreti niste poze?

 

Ce al dreaq pot sa fiu! Nu ma bagati in seama. Sunt doar invidios peentuziasmul copilului. Asa eram si eu cand m-am dat prima data pe bicicleta...

Bafta!

 

P.S. Sa nu uiti sa ne pui poze si dupa primul contact cu asfaltul.... (cu alte parti decat rotile mobrei...)

 

Ma scuzati, domnu' Kapo di Pullia, eu sunt mai copil, asa si ma entuziasmez ca fraieru'. Dumneavoastra, pe de alta parte, sunteti un cunoscator cu jdemii de kilometri in spate, un adevarat mascul alfa. Nu e prima motocicleta, boss, si kilometri am ceva in spate, cu un permis de 10 ani... Una peste alta, eu nu iti urez nici macar tie sa pui poze "dupa primul contact cu asfaltul".

 

Apropo, in cazul meu e cam tarziu acum pentru "primul contact cu asfaltul" pentru ca trante am luat si eu (putine, intr-adevar, dar nu sunt strain). Asa ca daca vrei misto, baga in continuare, dar ai grija cu ce le urezi oamenilor... Ziceau baietii de la Sepultura intr-o melodie "What goes around, comes around"... (Sepultura aia veche, cu Max la voce, nu cea de acum, asta ca sa vezi ca nu sunt asa copil...)

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati, domnu' Kapo di Pullia, eu sunt mai copil, asa si ma entuziasmez ca fraieru'. Dumneavoastra, pe de alta parte, sunteti un cunoscator cu jdemii de kilometri in spate, un adevarat mascul alfa. Nu e prima motocicleta, boss, si kilometri am ceva in spate, cu un permis de 10 ani... Una peste alta, eu nu iti urez nici macar tie sa pui poze "dupa primul contact cu asfaltul".

 

Apropo, in cazul meu e cam tarziu acum pentru "primul contact cu asfaltul" pentru ca trante am luat si eu (putine, intr-adevar, dar nu sunt strain). Asa ca daca vrei misto, baga in continuare, dar ai grija cu ce le urezi oamenilor... Ziceau baietii de la Sepultura intr-o melodie "What goes around, comes around"... (Sepultura aia veche, cu Max la voce, nu cea de acum, asta ca sa vezi ca nu sunt asa copil...)

Nu mere butonul de like.... ca=ti dadeam unu. Sa o stapanesti sanatos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca daca nu va bateti parte-n parte forumul o sa fie impartit pentru totdeauna cu privire la cine e mai virgil intre voi.

 

Io nu ma bat cu nimeni, ca de-aia exista cuvinte. Oamenii au evoluat, ce naiba?! I-am dat un raspuns domnului cu aceeasi moneda, insa fara sa-i urez de rau, cum mi-a urat el mie, absolut gratuit. Eu stiu ce inseamna motociclismul (am avut si eu vreo doua suruburi in picior) si nu urez nimanui nimic de rau, indiferent de cum sunt tratat.

» Post actualizat in 07 Mar 2016 19:23

Salutari, colegi de forum!

 

Vreau sa va fac si eu cunostinta cu noul meu Armasar, o Honda Varadero XL 1000V din 2006, injectie, CBS. Motocicleta a fost luata de la primul proprietar (a cumparat-o noua de la reprezentanta, in 2006, din Italia). Inainte de achizitie a primit un schimb de ulei + filtru, kit de lant si filtru de aer. Saptamana trecuta a primit si un set de placute noi pe fata (EBC sinterizate), pe spate mai aveau ceva carne, insa vor fi si ele schimbate curand.

 

Urmeaza inmatricularea si apoi ture cat mai multe. Nu am mers foarte mult cu ea (aprox. 140 km), insa mi se pare extrem de stabila avand in vedere masa impresionanta si puternica de nu-ti vine sa crezi (se ridica pe o roata daca dai in gaz ca nebunu' :)) . I-ar mai trebui si un schimb de cauciucuri, insa mai pe la vara, ca acum nu mai sunt fonduri deloc...

 

Astept zile mai insorite ca sa o scot la un dusulet, sa-si arate si ea adevarata valoare.

 

Deocamdata asteapta RAR-ul alaturi de Calut, in grajdul subteran (ultima fotografie).

 

Update cu un sticker: Honda Varadero XL 1000V Peste Noire Edition (Rat des champs)

post-14270-0-36796300-1457378572_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți zic și p-aici să o stăpânești sănătos și lasă-i pe "zmeii incognito ai șoselelor" să zică ce-or zice. Vezi că pe la mare s-a uscat asfaltu'!

Multumesc pt urari. S-o fi uscat asfaltul, dar nu cred ca ajung prea curand pe acolo, ca s-a cam uscat si portofelul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata pasiune... cata emotie! Supertopic!

Incepe sa-mi fie dor de 9fingers si frajitoruldinoz....

Apropo, mi-am luat si eu masina...... de spalat. Becko! Vreti niste poze?

Ce al dreaq pot sa fiu! Nu ma bagati in seama. Sunt doar invidios peentuziasmul copilului. Asa eram si eu cand m-am dat prima data pe bicicleta...

Bafta!

P.S. Sa nu uiti sa ne pui poze si dupa primul contact cu asfaltul.... (cu alte parti decat rotile mobrei...)

Esti gelos bo$$ ca nu ai 2 mobre?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Armasarul are carenele de deasupra tobelor decupate. Vechiul proprietar cred ca le-a decupat ca sa puna sitele alea care nu arata chiar rau. Acum, am doua posibilitati: ori caut carene intregi de la dezmembrari, dar care sunt convins ca vor fi foarte scumpe (ca doar e Honda), ori revopsesc sitele alea cu vopsea neagra rezistenta termic (asa cum si sunt vopsite, dar a mai aparut rugina pe alocuri) si pastrez acel aer de Mad Max :)

 

Apropo de vopsea... Cu ce recomandati sa retusez zgarieturile minore? Mai are locuri pe muchiile carenelor unde e luata vopseaua si ma gandeam sa-i gasesc codul de culoare (care am inteles ca e pe undeva pe sub sa) si sa cumpar un creion corector cu exact nuanta aia.

Editat de dionysos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...