Sari la conținut

#2 Project, Suzuki Savage Ls 650 1990


Theodor Theodor
 Share

Postări Recomandate

Salutare forumisti !

 

Sunt la al doilea topic de acest fel si sper ca va fi si ultimul ,asta daca nu ma apuca alte nebunii. :))

Intamplator , am dat peste un prieten care renova un Savage Ls650 din 1990. Ideea pe care o are,e foarte interesanta si design-ul mi s-a parut foarte fain,asa ca i-am facut o oferta ,cash, pe care nu a putut sa o refuze.

Motocicleta e inca sub constructie,probabil va fi terminata in urmatoarele 2 saptamani.

Proiectul initial implica multa rugina pe cadru si restul pieselor vopsite,ca noi. Nefiind adeptul ruginii,am trimis cadrul la sablat si va fi pus pe el vopsea negru mat,ca de altfel tot restul motocicletei (afara de zonele cu rosu vopsite ).

 

Cateva poze cu care sa va delectati privirile,o sa pun mai multe pe masura ce proiectul este realizat.

post-91404-0-84681500-1456313275_thumb.jpg

post-91404-0-22655100-1456313290_thumb.jpg

post-91404-0-81486100-1456313292_thumb.jpg

post-91404-0-04116200-1456313294_thumb.jpg

post-91404-0-52340000-1456313295_thumb.jpg

Editat de Theodor Theodor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o secunda,dupa citirea primelor 3 posturi,am crezut ca am gresit continutul topic-ului si as fi descris prima mea experienta cu o virgina =)) .

 

Deocamdata motorul nu e ansamblat( e tot vopsit negru mat),deasemenea restul componentelor sunt tot negre,o sa vedeti spre finalizare ca nu mai pare a fi asa mult rosu,in comparatie cu restul motocicletei.

Trebuie sa primesc cadrul in urmatoarea ora,urmeaza sa fie pregatit pentru vopsit.O sa fac cateva poze intermediare cu pregatirile precum si altele cu ce piese mai sunt spre montare .

 

In cel mai rau caz,dupa terminarea proiectului,daca o sa observ ca e prea mult rosu si arata inestetic,o sa scot rotile si le voi vopsi tot in negru .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e de la stand. E rosu. :))

 

Daca nu te superi, as putea sa adaug ceva legat de culare. Saua pare foarte mare datorita petei mare de rosu din mijlocul fotografiilor si nu face cinste restului motocicletei, poate ca ai putea sa o colorezi bicolor(o dunga mai lata trasa pe mijloc, negru cu rosu).

De altfel, s-ar putea sa ma insel. Pozele, spre deosebire de realitate, oricum disproportioneaza destul de mult si poate ca motoreta arata putin ciudat si din acest aspect.

 

Anyway. Cool stuff. Keep up the good work!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna pt o gagica ....

Asa sper si eu,sa fie magnet pentru gagici ( ca sa nu se iste scandal,sper sa o lasi asa ;) )

 

culmea,nu la roti e problema. Daca tot tot la motocicleta ar fi negru,si doar jantele/spitele rosii,ar fi ok, insa prea multe 'accente' de rosu pe motocicleta in sine

Cred ca stiu care e problema,saua nu e fixata si e indreptata inspre aparat,probabil de aceea pare mare in poza.

In rosu mai este doar rezervorul (linii). Carburator,filtru de aer,alternator si cutia pentru baterie,toate sunt negru mat.

 

Eu cred ca e de la stand. E rosu. :))

 

Daca nu te superi, as putea sa adaug ceva legat de culare. Saua pare foarte mare datorita petei mare de rosu din mijlocul fotografiilor si nu face cinste restului motocicletei, poate ca ai putea sa o colorezi bicolor(o dunga mai lata trasa pe mijloc, negru cu rosu).

De altfel, s-ar putea sa ma insel. Pozele, spre deosebire de realitate, oricum disproportioneaza destul de mult si poate ca motoreta arata putin ciudat si din acest aspect.

 

Anyway. Cool stuff. Keep up the good work!

 

Mersi de urari si pentru sfaturi. Sa o vad terminata si apoi ma gandesc ce o sa fac cu saua. Aveam de gand sa o fac cu un fel de model,brodat,insa deocamdata e doar in stadiul de idee,cand voi termina o sa vad ce mai pot face ca sa ii dau un stil mai unic.

 

Jesus!! Poate omu o vrea roșie!!!!!

 

Pe ferrari nu e prea mult roșu???

 

:) ,de fapt ,nu cred ca este om pe acest forum caruia sa ii placa mai mult decat imi place mie negru mat (vezi celalalt proiect din semnatura mea) ,insa am zis sa nu mai fiu asa sumbru,sa incerc un pic de culoare. Rosu cu negru si Galben cu negru mi se par celel mai bune combinatii. Mersi pentru sustinere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e prea mult rosu. E prea multa sea dupa parerea mea. As opta pentru un scaun solo cu arcuri si as mentine mansoanele negre. Daca Te arunca banii din casa niste cauciucuri cu talon alb ar completa jantele rosii. Spot la treburi!

Daca vreau pozitie incomoda,arcuri care sa nu is faca treaba,as opta pentru acel tip de scaun de care zici tu sau as merge in continuare pe 600 rr.O sa fac ceva in legatura cu acel rosu de pe sa,probabil voi pune cateva dungi negre,ori poate gasesc un model care sa imi placa,insa in nici un caz nu renunt la comfortul oferit.

La mansoane ai dreptate,deja ma uitam dupa ceva negru,astept idei in legatura cu un eventual model. Am cauciuc cu talon alb doar pe spate,de rezerva ,in stare foarte buna,dar trebuie sa gasesc si pentru fata. :)

 

 

m-am uitat mai bine la poze. carpa aia rosie m-a dus si aia in eroare :))))))

 

stii ce mergea mai bine (evident,sunt 100% subiectiv): jantele negre si doar spitele rosii !

 

Este o idee si asta,ramane de vazut pe viitor,asta nu e greu de facut.

 

TRUE!

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fostul meu Savage. Rosu !!!

Poti sa imi lasi cateva detalii ,te rog ,de genul cata autonomie aveai cu el si cam ce distanta puteai sa mergi ,inainte sa faci pauza sa se raceasca motorul ?

Fiind racire fara apa imi imaginez ca nu e prea buna pentru drumuri lungi .

 

 

Nu stiu ce ai vrut sa demonstrezi dar ti-a esuat.

 

Ii sta bine rosu asa cum e Savage ul ala ...

 

Te referi la Savage-ul din poza lui ?

 

 

Poze noi :

 

Cadrul pregatit pentru vopsit si un potential filtru de aer,inca nu sunt sigur daca va ramane acesta.

post-91404-0-42380800-1456475915_thumb.jpg

post-91404-0-01903100-1456475917_thumb.jpg

post-91404-0-37001400-1456475918_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai lua cam 5 -6% .

 

In legatura cu drumurile lungi , poti merge pana te plictisesti, nu are nimic motorul.

 

Grija la intinzatorul de lant distributie. Verifica jocul la supape. In rest dai bice.

 

Ps : nu baga in seama toti dubiosii de aici.

 

Spor sa ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai lua cam 5 -6% .

 

In legatura cu drumurile lungi , poti merge pana te plictisesti, nu are nimic motorul.

 

Grija la intinzatorul de lant distributie. Verifica jocul la supape. In rest dai bice.

 

Ps : nu baga in seama toti dubiosii de aici.

 

Spor sa ai

 

Multumesc pentru urari si raspunsuri. :)

 

Intre timp,un set de poze noi,maine cred ca motocicleta va fi 90% gata,urmand a fi instalata partea electrica ( refacuta in totalitate ) .

post-91404-0-07272500-1456591346_thumb.jpg

post-91404-0-22595700-1456591358_thumb.jpg

post-91404-0-66039700-1456591359_thumb.jpg

post-91404-0-56785400-1456591360_thumb.jpg

post-91404-0-43740200-1456591361_thumb.jpg

post-91404-0-23419200-1456591362_thumb.jpg

post-91404-0-07156200-1456591363_thumb.jpg

post-91404-0-97647800-1456591363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea mult rosu

 

Too much red

 

Demasiado rojo

 

Zu viel rot

 

 

On: daca tot esti cu motorul jos de pe cadru, verifica intinzatorul lantului de distributie. Au obiceiul sa faca surprize pe acest model. Cineva a facut niste intinzatoare after market pentru Savage. Intinzatorul la modelul asta este IN motor. Nu ai acces exterior la el.

Intinzatorul nu este in motor ci este sub capacul ambreiajului, pe partea dreapta. El nu are tendinta sa sara decat atunci cand lantul de distributie este uzat si nu il mai poate intinde. Atunci schimbi lantul de distributie, nu intinzatorul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...