Sari la conținut

Nu l-am vazut domne, ar declara mortu'!


marcone
 Share

Postări Recomandate

Ca orice motociclist (cum ar zice Ponta), asteptand primavara de saptamana viitoare, ma declar morbid satisfacut de plecarea spre Doamne Doamne a unuia dintre acei oameni pentru care expresia: "Nu l-am vazut domne!" devenise un tic verbal.

 

http://www.mediafax.ro/social/doi-morti-intr-un-accident-rutier-pe-soseaua-chitilei-din-capitala-video-15073997

 

Astept continuarea cu Tiru', Trenu', Vaporu' si alte asemenea care pot fi reprezentae simplificat printr-un punct datator de viata noua, in cazul nostru viata de apoi. Amin!

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca orice motociclist (cum ar zice Ponta), asteptand primavara de saptamana viitoare, ma declar morbid satisfacut de plecarea spre Doamne Doamne a unuia dintre acei oameni pentru care expresia: "Nu l-am vazut domne!" devenise un tic verbal

 

Nu cred ca un accident rutier in care mor doi oameni e un lucru de care sa te simti satisfacut, chiar daca vina i-a apartinut soferului care a cauzat accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo. E vorba de doi batrani care plecau de la un parastas, aveau masina parcata pe trotuar. Soferul de 72 de ani a intors pe dubla continua, a vrut sa traverseze doua benzi si sa ajunga pe celalalt sens de mers. Nu a vazut ditamai duba care mergaa regulamentar. Ma indoiesc ca ar fi vazut un motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo. E vorba de doi batrani care plecau de la un parastas, aveau masina parcata pe trotuar. Soferul de 72 de ani a intors pe dubla continua, a vrut sa traverseze doua benzi si sa ajunga pe celalalt sens de mers. Nu a vazut ditamai duba care mergaa regulamentar. Ma indoiesc ca ar fi vazut un motociclist.

 

Se grabea babalacul, il cauta moartea acasa si el circula pe sosele, ca doar are dreptul (permis etc. ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost acolo. E vorba de doi batrani care plecau de la un parastas, aveau masina parcata pe trotuar. Soferul de 72 de ani a intors pe dubla continua, a vrut sa traverseze doua benzi si sa ajunga pe celalalt sens de mers. Nu a vazut ditamai duba care mergaa regulamentar. Ma indoiesc ca ar fi vazut un motociclist.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se grabea babalacul, il cauta moartea acasa si el circula pe sosele, ca doar are dreptul (permis etc. ).

 

Dumnezeu sa-i ierte pe cei ce au murit.

Este absolut normal si firesc ca persoanele de toate varstele sa conduca, nici macar nu se pune problema de drept. Comentariul tau e cam rautacios la adresa unei persoane in vartsa.

Poate ca si tu vei conduce masina dupa ce treci de 70 de ani, poate o sa fii ok si la 75 de ani sa conduci masina......

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte pe cei ce au murit.

Este absolut normal si firesc ca persoanele de toate varstele sa conduca, nici macar nu se pune problema de drept. Comentariul tau e cam rautacios la adresa unei persoane in vartsa.

Poate ca si tu vei conduce masina dupa ce treci de 70 de ani, poate o sa fii ok si la 75 de ani sa conduci masina......

 

Cand o sa ai oase rupte (ca si mine) din cauza unor incapabili sa conduca intr o minima siguranta pentru ei si pentru altii, cum vei gandi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu daca este chiar normal si firesc ? Atunci de ce nu ar conduce si aia de 10 ani? Observi o fractura logica undeva?

Intreb, nu dau cu parul!

 

Este logic si ilegal din N puncte de vedere sa conduci de la 10 ani. Nu?

Este ilegal cumva sa conduci la +70 de ani?

» Post actualizat in 13 Feb 2016 16:40

Cand o sa ai oase rupte (ca si mine) din cauza unor incapabili sa conduca intr o minima siguranta pentru ei si pentru altii, cum vei gandi?

Am zburat si eu din pacate la 18ani cu XT125R peste un Cielo condus de un domn in varsta a fost vina lui 100% nu m-a vazut. L-am luat din plin in usa din spate dreapta la 50km/h nici macar nu s-a pus problema sa am timp sa franez.

Multumesc lui Dumnezeu nu am avut nimic rupt.

Pt mine a fost o invatatura de minte, cand vine vb de intersectii sau masini aflate pe marginea drumului cu rotile bracate.

 

Repet fiecare dintre noi o sa ajunga la 70-80 de ani si o sa aibe tot dreptul sa conduca daca poate si il tine corpul, vederea auzul si bunul simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar asta iti da si dreptul sa omori sau sa nimuricesti oameni nevinovati?

N-ai inteles nimic din ce am scris. Eu nu ma mai bag, va las. Sanatate si feriti-va de oamenii in varsta, sunt mai periculosi ca X si Y.

Este vb de atitudine si mentalitate si educatie. Nu dau cu parul si nu acuz pe nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba am inteles, doar ca unii oameni realmente nu constientizeaza ca sunt niste bombe cu ceas in libertate pe sosele.

Exemplu: eu plec la lucru pe la 7 si ceva, se ingana ziua cu noaptea. Am vreo 20 de km de parcurs si in fiecare dimineata intalnesc din sens opus doua masini (intotdeauna acelea si)care vin fara sa aiba farurile aprinse. De fiecare data, ca asa stiu ei, ca daca ei vad ceva ceva, e destul. Nu ii intereseaza ca tu ii vezi doar la 30-50 de metri, pentru ei e irelevant, capacitatea lor empatica e 0. EI nu percep nici ca toti ceilalti participanti la trafic au farurile aprinse, nici ca eu le bag o faza lunga in ochi zilnic, e clar ca ei nu inteleg de ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba am inteles, doar ca unii oameni realmente nu constientizeaza ca sunt niste bombe cu ceas in libertate pe sosele.

Exemplu: eu plec la lucru pe la 7 si ceva, se ingana ziua cu noaptea. Am vreo 20 de km de parcurs si in fiecare dimineata intalnesc din sens opus doua masini (intotdeauna acelea si)care vin fara sa aiba farurile aprinse. De fiecare data, ca asa stiu ei, ca daca ei vad ceva ceva, e destul. Nu ii intereseaza ca tu ii vezi doar la 30-50 de metri, pentru ei e irelevant, capacitatea lor empatica e 0. EI nu percep nici ca toti ceilalti participanti la trafic au farurile aprinse, nici ca eu le bag o faza lunga in ochi zilnic, e clar ca ei nu inteleg de ce.

Pt. ei esti unul care le da flashuri fara motiv-in mintea lor.Tot tu esti cel care are ceva cu ei...Cunosc destule cazuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai si intai, eu nu ma pot declara satisfacut ca au murit 2 oameni, chiar daca soferul a fost neatent si a incalcat cu buna stiinta regulile de circulatie (a trecut peste linia continua)

Nah, nici nu plang de mila lor, dar nici nu pot sa ma bucur.

 

Tare as vrea sa va intre 2 lucruri foarte, foarte bine in cap.

 

1 Motocicletele nu sunt vizibile in trafic.

Este vorba despre Orbirea perceptuală care are de-a face cu teoria incongruenței – ceea ce ne așteptăm să se întâmple ne învăluie ca într-o ceață percepțiile asupra realității. Cu alte cuvinte, nu vedem tot ce este de văzut ci doar ce ne așteptam să vedem / ce credeam noi că vom vedea.

 

E adevarat, odata cu inaintarea in varsta acuitatea simturilor si reflexele se diminueaza, dar nu asta este explicatia principala. Orbirea perceptuala este un fenomen care se manifesta la toti oamenii, indiferent de varsta. Asa suntem construiti. Daca n-ati auzit despre orbirea perceptuala ar fi bine sa cititi articolul ca nu e mare, iar filmuletul care-l ilustreaza este foarte relevant

 

2 Romania are cateva particularitati in ceea ce priveste traficul

In tarile civilizate din vest soselele nationale nu trec prin sate. La noi da. Si sunt prost gandite. Daca un tzaran vrea sa traverseze strada nu are pe unde. Nu sunt intersectii semaforizate, nu sunt sensuri giratorii, iar daca sunt sunt la mama dracu. Ca atare tzaranii s-au invatat sa incalce cu buna stiinta regulile de circulatie.

Tzaranii sunt tzarani. Oameni foarte respectabili, dar gandirea rationala nu este punctul lor forte. Nu sunt neurochirurgi, nu sunt savanti specializati in rachete cosmice. Sunt oameni simpli care duc o viata simpla. Ei nu inteleg de ce ar trebui sa mearga nu stiu cati kilometri ca sa faca o intoarcere / traversare regulamentara. Si poate unii inteleg, dar saracia ii face sa nu o faca.

Comportamentul de tzaran in trafic se manifesta chiar si la oras. De ce? Simplu. Ca asa s-au obisnuit oamenii.

Ba in Bucuresti si in alte orase aglomerate lucrurile sunt si mai grave. Daca esti pe o straduta si ar trebui sa acorzi prioritate asa cum scrie in lege asta ar insemna ca ramai pe straduta pana pe la 2 noaptea pana se mai rarefiaza traficul. Asa ca toata lumea s-a obisnuit sa forteze. Si nah, revenim la punctul 1 - unii sunt mai atenti, altii mai putin atenti

 

Politia nu face mai nimic sa descurajeze comportamentul asta. Principala preocupare a politistilor e sa stea ascunsi in tufis si sa dea amenda pentru depasirea vitezei. De ce? E mai simplu asa si au o dovada (aparatul radar). In schimb e mai greu sa probeze ca cineva a incalcat linia continua sau ca n-a acordat prioritate.

 

 

Desigur, puteti sa dati cu HUO cat vreti, sa-i injurati pe toti si sa va considerati mereu victime. Dar realitatea e asta care e chiar daca vreti s-o acceptati chiar daca nu.

Pe mine personal nu ma intereseaza sa mor cu dreptatea in brate. Prefer sa fiu eu foarte atent si sa nu ma bazez niciodata pe ce fac altii - ca ma vad altii, ca am prioritate si altii or sa mi-o acorde, ca e linie continua si nu va incerca nimeni sa intoarca etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca sunt unii care cred ca pana acum ala se asigura.

De fapt cel mai probabil n-o facea, si a ajuns sa moara abia acum doar din bulan si atentia altora.


» Post actualizat in 13 Feb 2016 19:22

@DStar exista si posibilitatea aia, dar de cele mai multe ori e vorba de nepasare + inconstienta.

Incalc regulamentul constant, in fiecare zi.

Dar fac tot ce pot sa nu incomodez pe altii. Si sa salvez chiar si oligofrenii care nu merita.

Ca de exemplu pe aia care fac manevra de la care a inceput topicul.

Cred ca am mai spus, sunt destui care ar trebui sa-mi multumeasca ca n-am suit 2 tone de fier pe ei. Si americanului care a pus frane de neam prost la conserva.

Da' practic cativa m-au injurat, desi am indoit pedala ca sa nu-i omor - legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am filmat. Nu mi-a facut placere, dar asa suntem noi cateodata, ciocli. Nu pot sa refuz filmari, deci va rog sa nu ma injurati prea tare.

http://observator.tv/social/doi-soti-au-murit-intrun-grav-accident-dupa-ce-au-intors-masina-pe-linie-continua-pe-soseaua-chitilei-173502.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si textul din pix cine l-a pus? Intoarcerea pe linie dubla continua nu e doar o manevra gresita, e ilegala si intentionata. Textul corect era: "din nesimtire a incercat sa incalce legea si sa efectueze o manevra extrem de riscanta si interzisa". Manevra gresita e cand esti incepator si bagi a 5-a in loc de a 3-a, nu cand intorci ca vita in mijlocul drumului.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intai si intai, eu nu ma pot declara satisfacut ca au murit 2 oameni, chiar daca soferul a fost neatent si a incalcat cu buna stiinta regulile de circulatie (a trecut peste linia continua)

Nah, nici nu plang de mila lor, dar nici nu pot sa ma bucur...

Cam asa ar trebui sa gândim dacă avem capul pe umeri și vrem sa rămânem întregi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este logic si ilegal din N puncte de vedere sa conduci de la 10 ani. Nu?

Este ilegal cumva sa conduci la +70 de ani?

Pai tocmai asta e problema. Nu cumva ar trebui sa fie ilegal sa mai conduci dupa o anumita varsta, pt ca devii un cetatean cu risc major de a provoca tragedii ? La fel de logic si cu n motive argumentate, ar trebui sa nu mai conduci atunci cand esti la o basina distanta de doamna cu coasa...

Anyway...

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ar fi să se facă testări medicale regulate, așa cum prevede legea. Sau nu mai prevede?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate stabili o limita inferioara s-ar putea stabili si o limita superioara. In orice caz, cel mai corect ar fi ca analizele periodice sa te declare apt sau nu. Iar analizele sa se faca pe bune, nu ca la Pitesti. Nu mai ai reflexe, salut, ai autobuz, taxi, tren etc. la dispozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...