Sari la conținut

RADARE PISTOL!


ianachim
 Share

Postări Recomandate

Intrebare: daca din fata ai depasit viteza, il vezi (4° cat zicea cineva ca e unghiul admis oi avea camp vizual) si din spate esti sub limita, cum dovedesc? Ca imi iau geaca bicolora (fata o culoare si spatele alta), la mine carena e gri cu negru dar din spate nu se vede nimic gri, scriu si "Suzuki" mare pe botul de la Yamaha si contest pe motiv ca in imagini sunt mobre diferite :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai 1. timpii de pe pistol (T+1 sau 2 secunde) te vor contrazice ca e alta mobra (succes in a dovedi asta)

 

si 2. de obicei stau ascunsi (asta trage de ex. dintr-un Logan cu geamuri fumurii, parcat legal, numar normal pe masina), deci cam greu sa il vezi.

 

P.S. treaba cu unghiul ala de 4° imi pare ceva putred, in conditiile in care pe DN1 sta unul pe pasarela si trage, iar pe autostrada pe podurile de traversare e ceva frecvent sa se aseze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa' ce-a zis la tembelizator ca Boureanu a castigat in instanta procesul cu politia rutiera (parca 190km/h pe A3, radar pistol). Or fi folosit aia pistolul stramb, o fi avut raza curbata, ceva in neregula a fost, 100%. Ca doar nu era sa il lase pe mahar pieton!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca doar nu era sa il lase pe mahar pieton!

Eu zic să-i fi luat miliţianu` şi nevasta ca să continue tradiţia...

Probabil i-a tremurat mâna poliţaiului cu 100 kmph şi a dat eroare, exemplu de justiţie corectă la Rromania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca locuiesti in Serbia de ce nu le spui colegilor ce se poate intampla daca "za policija" te opreste cand depasesti viteza legala cu 30km+ si asta se intampla si in weekend.

 

Repet, poliția de aici nu oprește motoare.

 

 

 

Habar n-am care e ”marja”. Fratele de mai sus, dacă tot stă în Serbia, poate ne vinde un pont.

Ăla de m-a oprit pe mine mi-a explicat el multe, în sârbește, dar nu pricepeam. Din fericire pentru mine, fiică-mea, care avea vreun an, s-a trezit din somn și a început să plângă out-loud și l-a făcut să fie înțelegător...

 

N-am nici un pont, merg cum merg aici cu motoreta, și nu m-a oprit niciodată nimeni. Cu mașina nu știu cum e, nu am permis și de mașină ca să dau ponturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numa' ce-a zis la tembelizator ca Boureanu a castigat in instanta procesul cu politia rutiera (parca 190km/h pe A3, radar pistol). Or fi folosit aia pistolul stramb, o fi avut raza curbata, ceva in neregula a fost, 100%. Ca doar nu era sa il lase pe mahar pieton!

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cristian-boureanu-a-castigat-definitiv-procesul-cu-politia-rutiera-dupa-ce-a-fost-prins-circuland-cu-190-de-km-h.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Sper ca e ok sa postez aici urmatoarea intrebare:

Daca radarul (normal, nu laser) te ia din fata si al doilea echipaj te opreste mai incolo un km... poti sustine ca nu ai fost tu, atata timp cat nu au o înregistrare cu numarul tau? Pot sa o dea in diverse ca ai fix mobra si casca din film? Ceva cazuri concrete cu contestatii pe motivul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost, deja, castigat un dosar in instanta, de catre contravenient, care a dovedit cu expertiza tehnica ca pistolul radar functioneaza pe baza unui pricipiu incapabil sa masoare corect viteza.

Detalii sunt pe aici:

http://specialarad.ro/victorie-istorica-in-justitie-radarul-politiei-a-pierdut-in-fata-unui-profesor-universitar/

 

http://www.gandul.info/stiri/un-roman-a-invins-politia-rutiera-adevarul-despre-noile-pistoale-radar-si-cum-a-scapat-de-amenda-15103480

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupunând ca reply-ul a fost pentru mine, multumesc de raspuns dar nu asta am intrebat.

Intrebarea era daca poti fi nesimtit sa contesti amenda atata timp cat te-au luat din fata si nu au înregistrare video cu numarul tau. La modul concret, am dat intr un radar normal, nu laser, din ala montat pe bordul loganului, si nu am fost oprit de echipajul respectiv ci de altul mai in fata un km care comunica cu primii prin statie

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Presupunând ca reply-ul a fost pentru mine, multumesc de raspuns dar nu asta am intrebat.

Intrebarea era daca poti fi nesimtit sa contesti amenda atata timp cat te-au luat din fata si nu au înregistrare video cu numarul tau. La modul concret, am dat intr un radar normal, nu laser, din ala montat pe bordul loganului, si nu am fost oprit de echipajul respectiv ci de altul mai in fata un km care comunica cu primii prin statie

 

Da, se poate. Si s-a si castigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Azi la ora 11 erau in Piata Constitutiei cateva zeci de politisti. Din cate am bunghit eu, invatau sa foloseasca pistoale radar. Erau vreo 4-5 la sosea masurand viteza masinilor si restul in parcare dadeau din mana in mana radarele. Presupun ca era ceva instructaj pentru ei. Altfel nu imi explic de ce aia 4-5 stateau unul langa altul si masurau aceleasi masini.

 

Deci atentie mare. Se pare ca a venit un lot nou de pistoale radar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci atentie mare. Se pare ca a venit un lot nou de pistoale radar.

pai normal, sculele alea isi scot investitia urgent, un mic comision la achizitie...banu' tata...pai nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi la ora 11 erau in Piata Constitutiei cateva zeci de politisti. Din cate am bunghit eu, invatau sa foloseasca pistoale radar. Erau vreo 4-5 la sosea masurand viteza masinilor si restul in parcare dadeau din mana in mana radarele. Presupun ca era ceva instructaj pentru ei. Altfel nu imi explic de ce aia 4-5 stateau unul langa altul si masurau aceleasi masini.

 

Deci atentie mare. Se pare ca a venit un lot nou de pistoale radar.

Mi s-a parut si mie ca am vazut ceva de genul asta.

 

Pe Splaiul Unirii cum vii de pe centura, deseori am vazut o echipa formata din mai multi politisti cu pistoalele radar.

 

A fost prima data cand mi s-a pus nodul in gat si am zis ca mi-o iau.

Aveam vreo 83 in bord pe cruise control, acolo e o zona de 70.

 

Era foarte insistent agentul, a stat putin cu pistolul pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am prins un radar cu pistol pe coborarea de la Codlea la Fagaras, dupa pasul Persani, cred ca e limitare de 50 in zona si eu sigur aveam peste 70, gaborul a iesit din masina si l-am vazut in oglinda cum ma filma si din spate, dupa prima curba am tras intr-o poienita si am facut un popas de o tigara pentru ca sigur era un echipaj mai in fata care m-ar fi tras pe dreapta. Decat sa iau o amenda, am facut cale intoarsa si am coborat spre sud prin Brasov, planul initial era sa fac Transfagarasanul. La intoarcere gaborul era in masina si astepta statia de la colegii lui ca sa transmita viteza cu care rulam pe curbe. Asta a fost acum 2 ani si nici pana azi nu am primit amenda acasa. Deci daca vrei se poate

Editat de danytm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am prins un radar cu pistol pe coborarea de la Codlea la Fagaras, dupa pasul Persani, cred ca e limitare de 50 in zona si eu sigur aveam peste 70, gaborul a iesit din masina si l-am vazut in oglinda cum ma filma si din spate, dupa prima curba am tras intr-o poienita si am facut un popas de o tigara pentru ca sigur era un echipaj mai in fata care m-ar fi tras pe dreapta. Decat sa iau o amenda, am facut cale intoarsa si am coborat spre sud prin Brasov, planul initial era sa fac Transfagarasanul. La intoarcere gaborul era in masina si astepta statia de la colegii lui ca sa transmita viteza cu care rulam pe curbe. Asta a fost acum 2 ani si nici pana azi nu am primit amenda acasa. Deci daca vrei se poate

Eu din ce inteleg, la prins cu radarul mobil, nu se poate trimite amenda acasa. Ori te-a prins si te-a executat pe loc ori e nula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce inteleg, la prins cu radarul mobil, nu se poate trimite amenda acasa. Ori te-a prins si te-a executat pe loc ori e nula.

Asa e la noi, mai prin vest nu te opreste nimeni sa se certe cu tine, ti le trimite acasa prin plic

PS: Am primit una din Graz Austria

Editat de danytm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu era de la radar fix?

Cel din Austria primit de mine a fost unul fix de prin oras, dar pot sa-ti zic ca am intalnit in Italia, prin nordul ei, un echipaj de politie cu un radar instalat pe un trepied pe marginea drumului, si mai mult ca sigur analizau caseta la birou dupa cateva ore de filmare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...