Sari la conținut

Calitate drum Baia Mare->Pasul Gutinului->Sighetul Marmatiei


moromete
 Share

Postări Recomandate

Salutare !

 

Din Hunedoara sunt.

La vara vreau sa fac o tura mai mare prin tara.

Traseul include si portiunea "Baia Mare->Pasul Gutinului->Sighetul Marmatiei"

Dar aici am vazut ca e marcata cu rosu, deci drum foarte rau: http://ev.csc.kth.se/cristi/maps/full.html#map=11/47.822/23.918

Imi puteti spune daca se poate mere cu motorul pe acolo ?

 

Multzam anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e aproape finalizat complet drumul.dar mai e o varianta prin Cavnic,drumul e nou nout si absolut perfect.

pana la vara e gata si pasul gutin aproape in totalitate.cat nu e terminat e in stare absolut decenta,merg pe acest drum saptamanal aproape si nu e nici o problema.o singura portiune e mai cu atentie la gropi,in rest e super ok cu orice tip de motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e aproape finalizat complet drumul.dar mai e o varianta prin Cavnic,drumul e nou nout si absolut perfect.

pana la vara e gata si pasul gutin aproape in totalitate.cat nu e terminat e in stare absolut decenta,merg pe acest drum saptamanal aproape si nu e nici o problema.o singura portiune e mai cu atentie la gropi,in rest e super ok cu orice tip de motor.

Bine, multzam fain !

Pina in iulie sper sa fie gata.

 

Asfalt fara gropi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domn Moromete. Din punctul meu de vedere drumul peste Gutin este Groaznic la urcare sunt gropi si denivelari la coborare jumatate de drum este super insa stai ca fraieru la semafoare sunt portiuni lungi de drum cu santuri destul de adanci ( 5 cm) de-a lungul drumului de mergi ca dracu.La coborare portiuni lungi de drum fara parapeti unde exista riscul de a cadea in prapastie de peste 50 m. Pe la Cavnic am fost doar o data si mi-am promis ca nu ma mai duc pana nu termina de tot drumul cred ca am facut minim 30 de minute in viteza I rulezi fie pe bucati mari de granit fie pe pamant( noroi). Insa peisaj foarte frumos curbe multe. Un astfel de drum recomand la cei care au pietre la rinichi si vor sa le elimine in special cei cu suspensii mai rigide. :eek: Daca doriti spuneti data si facem drumul impreuna( merg foarte des la bai la Ocna Sugatag)

Numai bine

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Din Hunedoara sunt.

La vara vreau sa fac o tura mai mare prin tara.

Traseul include si portiunea "Baia Mare->Pasul Gutinului->Sighetul Marmatiei"

Dar aici am vazut ca e marcata cu rosu, deci drum foarte rau: http://ev.csc.kth.se/cristi/maps/full.html#map=11/47.822/23.918

Imi puteti spune daca se poate mere cu motorul pe acolo ?

 

Multzam anticipat !

Se poate merge pe pasul Gutin fara nici o problema dar pentru o calatorie buna recomand peste trecerea peste Cavnic drum excelent.

Am fost pe Prislop si Carlibaba daca tot e sa numim drum rau , apoi ala e , abia am stat ridicat pe scarite sa nu-mi rup spatele , aprope ca mi-au sarit sidecasuri-le si jaloane la greu si noroi pe ploaie in 2000 de km ce i-am facut la momentu respectiv portiunea aia de drum m-a terminat .

 

O nota pe o scara de 1 la 10 este Gutin nota 7 si Prislop , Carlibaba 1 cu indulgenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu` simson....fara suparare,dar cand ati fost ultima data peste Gutin?pe urcare sunt 1.2km de dtum rau,apoi e nou pana pe partea cealalta,la bifurcatia cu izvoare.apoi din mara pana in sighet a chiar ok.cavnicul e ca-n palma nou nout la cele mai inalte standarde tot,BM-Sighet.parapeti lipsa nu sunt nicaieri pe gutin,santuri adanci nici atat,pe cavnic nu e nici un noroi,marmura nu a fost niciodata.daca mergeti atat de des la bai in ocna ar trebui sa stiti,dar cred ca nu prea ati mai fost de ceva vreme buna.daca nu prea stiti ce vorbiti,nu bagati oamenii in ceata.


» Post actualizat in 02 Feb 2016 22:41

era sa uit...la coborare pe partea spre Sighet nu e chiar fain,aia e partea mai rea.iar semafoae pe acea nu au fost nicodata.au fost doar pe bartea dinspre Baia Mare.iar de asteptat la ele nu asteptai decat 5 minute maxim.si erau 2 doar!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu` simson....fara suparare,dar cand ati fost ultima data peste Gutin?pe urcare sunt 1.2km de dtum rau,apoi e nou pana pe partea cealalta,la bifurcatia cu izvoare.apoi din mara pana in sighet a chiar ok.cavnicul e ca-n palma nou nout la cele mai inalte standarde tot,BM-Sighet.parapeti lipsa nu sunt nicaieri pe gutin,santuri adanci nici atat,pe cavnic nu e nici un noroi,marmura nu a fost niciodata.daca mergeti atat de des la bai in ocna ar trebui sa stiti,dar cred ca nu prea ati mai fost de ceva vreme buna.daca nu prea stiti ce vorbiti,nu bagati oamenii in ceata.

» Post actualizat in 02 Feb 2016 22:41

era sa uit...la coborare pe partea spre Sighet nu e chiar fain,aia e partea mai rea.iar semafoae pe acea nu au fost nicodata.au fost doar pe bartea dinspre Baia Mare.iar de asteptat la ele nu asteptai decat 5 minute maxim.si erau 2 doar!

Bine,

 

Multumesc la toti cei care mi-au raspuns.

In iulie vreau sa trec gutinul, sper sa se mai rezolve ceva pina atunci.

 

Asfalt fara gropi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domn George 05. nu am fost din octombrie 2015 si daca pana acum au asfaltat este o adevarata minune. De semafoare in 2 locuri erau doar in Mara. santurile de care vorbeam erau facute de masina care a ridicat asfaltul vechi si asa au stat toata vara ( ma mir ca nu le-at observat daca umblati saptamanal) . Poate intelegeti mai greu pe varianta Cavnic eu de marmura nu am pomenit erau portiuni lungi de drum cu piatra( granit cred pe care se toarna asfaltul mai nou probabil ai zice marmura nu stiu ) care nu era presat (tasat) era rau tare. As fi foarte bucuros sa fie drumul OK insa daca au turnat asfalt pe apa si zapada viata lunga nu va avea.

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine,

 

Multumesc la toti cei care mi-au raspuns.

In iulie vreau sa trec gutinul, sper sa se mai rezolve ceva pina atunci.

 

Asfalt fara gropi !

Hai linistit si dupa ce o sa treci gutinul catre sighet o sa dai de o pastravarie chiar la drum , numai bine de o pauza.

 

Bafta si succese !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...