Sari la conținut

ALPI 16-26.06.2016


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Propun o excursie in Alpi in perioada mai sus mentionata.Mentionez ca aceasta plimbare nu este la concurenta cu nimeni,eu nu organizez nimic,doar pun oamenii cap la cap. Ca desfasurare pe zile ar fi cam asa;

Ziua 1(joi 16.06.2016):plecare din Bucuresti la ora 14 si cazare in zona Sibiu. De parcurs aprox.300km.

Ziua 2(vineri 17.06.2016):Sibiu-Arad-Szeged-Baja-Tamasi-Siofok(localitate pe malul lacului Balaton). De parcurs aprox.600km

Ziua 3:Siofok-Villach-Kaprun. De parcurs aprox.630km.

Ziua 4:Kaprun cu vizitarea Grossglockner si a pasurilor din zona (hochtorpass, griessenpass, strubpass, thurnpass si eventual Gerlospass (dar pe care putem sa-l facem ziua urmatoare când plecam spre Solden).

Ziua 5: Kaprun-Solden.De parcurs aprox.200km. Aici putem face pass Timmelsjoch si pass Jaufen.

Ziua 6:Solden-Davos (mai bine spus zona Davos).

Ziua 7:Davos

Ziua 8: Davos

De mentionat ca in cele trei zile vom face cat putem din urmatoarele pasuri: Oberalpass, Majolapass, Albulapass, Fluelapass, Ofenpass,Umbrailpass, Stelviopass, Gaviapass,passo del Tonale.

Ziua 9-10-11(adica vineri 24,sambata 25 si duminica 26.06.2016) întoarcerea acasa.

Din calculele mele vom motocicli cam 3700km plus cateva sute de km. pri pasuri, deci in total aprox. 4600km.

Daca am gresit ceva rog pe cei cu multa experienta sa ma ajute.

Cazarile le vom face pe booking de pe o zi pe alta sau putem sa mergem direct la pensiuni in locatiile propuse sa negociem direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa cum deja stii, voi fi prezent. Programul este bun pentru ca sa stie lumea in linii mari, care este traseul, dar il vom detalia ceva pe masura discutiilor de pe topic.

Personal doresc ziua de vineri putin mai la sud de Balaton, adica de la Pecs sa mergem catre Slovenia (Virotivica) spre Maribor si apoi sa intram in Austria. Balaton e misto, dar vom ajunge oricum pe seara si nu va fi timp de nicio baitza.

Dar desigur, daca vine Marius si el vrea Balatonlele sau Siofok, eu ma conformez.

Oricum, vom fi deschisi la schimbari de traseu cu o seara inainte pt. a doua zi.

Da Doamne sa ne iasa!


» Post actualizat in 27 Jan 2016 16:02

....de la Maribor la Klagenfurt e foarte misto, iar pe malul lacului putem merge pe Suduferstrase care este pe partea localitatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va felicit pentru initiativa, asta e spiritul corect intre motociclisti - stiti la ce ma refer. Se bifeaza simultan si criteriul grupului, atmosferei si prieteniei, argumentul forte de dincolo.

Sper sa nu aveti probleme legate de zapada, parca e o idee cam timpurie excursia. Am fost de mai multe ori pe traseele respective, dar o sa studiez si eu ideea, poate cine stie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Textex: multumesc si mi-ar face mare placere sa participi. Referitor la perioada propusa sper sa nu fie mari probleme. In 2009 a inceput excursia parca pe 18.o6 .

Am ales in felul asta pentru ca la jumatatea lui mai 2016 vreau sa fac o calatorie tot cu motoarele in Turcia. Cred ca pe 13.06.2016


» Post actualizat in 27 Jan 2016 18:16

Scuze. Am vrut sa zic 13.05.2016


» Post actualizat in 27 Jan 2016 18:19

Am sa deschid un topic separat cu excursia in Turcia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mihai.In luna mai se anunta vreme buna ,dar in iunie se anunta ninsori mari in vestul Europei.Sper sa trec la un varadero si sa merg si eu in mai. Intru in concediu pe 13.


» Post actualizat in 28 Jan 2016 15:56

Zi ceva de prima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iunie...ninsori mari in vestul Europei?????

Sa isi tina zapada acasa . Si asa am o vara din 4 zile care pica intr-o joi. Vreau sa ma dau si io mai mult !! :)

 

Apropo , dupa cum e vremea aici acu 10 15 grade cu plus nu m-ar mira sa fie Zapada in Iunie :)

Editat de derkleine
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o munca de cercetare pe booking ( cam o ora ) ,am gasit cateva locatii convenabile.Toate au peste nota 8,parcare gratuita,wi-fi,balcon , la distanta de cateva sute de metrii de centrul statiunii.

Cu permisiunea unora dintre voi " trambitez " urmatoarele:

Kaprun-pension pinzgauerhof-37 euro loc in camera dubla.

Kaprun-pension abendruh-35 euro loc in camera dubla

Zell am See-gastehaus hafner-35 euro loc in camera dubla-44 euro single

Surava (orasel la 3km. de Tiefencastle-cei din tura 2009 stiu despre ce vorbesc)- pensiunea LANDGASTHAUS POST -45 euro loc in camera dubla.

Alvaneu( 5km. de Tiefencastle)-pensiunea GULERA 56 BnB -45 euro loc in dubla- 55 euro loc in single.

Mentionez ca toate locatiile au mic dejun inclus.

Am facut rost de telefoanele de contact din fiecare loc.Daca vrem putem vorbi direct la receptia pensiunii.

Rog pe cineva cu mai multa stiinta decat mine la calculatoare sa puna link de pe booking cu obiectivele respective ca sa poata fi vazute.


» Post actualizat in 28 Jan 2016 16:26

Fratilor,nu ati inteles ce a vrut sa spuna Virgil.Este invidios ca poate participa la Turcia nu si la Alpi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat de LANGENFELD. Pensiunea este GASTEHAUS MARTHA -30 euro-loc in camera dubla-mic dejun inclus.

Virgil: mai ai putina rabdare.O sa deschid topic special cu excursia la turci Crede-ma : " are chira socoteala "


» Post actualizat in 28 Jan 2016 19:58

Am uitat sa specific:pensiunea este la 350 metri distanta de AQUA DOME THERMAL SPA SI PRIMIM 10% REDUCERE LA BILETUL DE INTRARE.

Nici macar nu mai dam bani la taxi !!!


» Post actualizat in 28 Jan 2016 20:01

In 2009 daca imi amintesc bine am fost cazati intr-o statiune de linga Langenfed, parca Gries se numea. Ne-am dus cu taxi, ne-am intors cu taxi de la spa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mihai.

 

Super inițiativa și excursia. Ar fi bine sa ne vedem. Poate mai discutam în privat.

Eu am în cap schița unei excursii mai lungi, vest,centrala, și Balkani.

 

Sunt entuziasmat acum și as vrea sa materializez,ar fi prima mea călătorie super lunga. As pleca pe 17,si as vrea sa va vad și sa umblu cu voi 2-3 zile!Am oricum nevoie de sfaturi pt mai departe haha.

 

Scurgă -se clepsidra mai repede!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dans:datorita faptului ca esti " gps uman " ,ca stii pe de rost totul despre zona care urmeaza sa o vizitam ,ca vorbesti perfect limba engleza si multe altele, as vrea sa te investesc cu functia oficiala de " tatuc " al grupului nostru. Ce zici, primesti ???


» Post actualizat in 28 Jan 2016 20:43

Stiu ce o sa zici: ca am luat-o razna de tot !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun o excursie in Alpi in perioada mai sus mentionata.Mentionez ca aceasta plimbare nu este la concurenta cu nimeni,eu nu organizez nimic,doar pun oamenii cap la cap. Ca desfasurare pe zile ar fi cam asa;

Ziua 1(joi 16.06.2016):plecare din Bucuresti la ora 14 si cazare in zona Sibiu. De parcurs aprox.300km.

Ziua 2(vineri 17.06.2016):Sibiu-Arad-Szeged-Baja-Tamasi-Siofok(localitate pe malul lacului Balaton). De parcurs aprox.600km

Ziua 3:Siofok-Villach-Kaprun. De parcurs aprox.630km.

Ziua 4:Kaprun cu vizitarea Grossglockner si a pasurilor din zona (hochtorpass, griessenpass, strubpass, thurnpass si eventual Gerlospass (dar pe care putem sa-l facem ziua urmatoare când plecam spre Solden).

Ziua 5: Kaprun-Solden.De parcurs aprox.200km. Aici putem face pass Timmelsjoch si pass Jaufen.

Ziua 6:Solden-Davos (mai bine spus zona Davos).

Ziua 7:Davos

Ziua 8: Davos

De mentionat ca in cele trei zile vom face cat putem din urmatoarele pasuri: Oberalpass, Majolapass, Albulapass, Fluelapass, Ofenpass,Umbrailpass, Stelviopass, Gaviapass,passo del Tonale.

Ziua 9-10-11(adica vineri 24,sambata 25 si duminica 26.06.2016) întoarcerea acasa.

Din calculele mele vom motocicli cam 3700km plus cateva sute de km. pri pasuri, deci in total aprox. 4600km.

Daca am gresit ceva rog pe cei cu multa experienta sa ma ajute.

Cazarile le vom face pe booking de pe o zi pe alta sau putem sa mergem direct la pensiuni in locatiile propuse sa negociem direct.

 

Cateva linkuri pt. cazarile pe care le-a gasit Mihai. Asta doar pt. bugetare, eu prefer sa rezervam cu o zi inainte din locatia precedenta.

 

Exemplu Austria:

Kaprun:

http://www.booking.com/hotel/at/pension-pinzgauerhof.ro.html?aid=318615;label=New_Romanian_RO_5226415225-oPuKJ2s6WSp0fPY6J3DFdQS73336593745%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=1273bc824c5cf177dd9b526e57ba6d3d;dcid=1;checkin=2016-06-18;checkout=2016-06-19;dist=0;group_adults=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=8fdac7ed095321442fe9cdeff5348bae46c30ef2X1;type=total;ucfs=1&

 

Langenfeld:

http://www.booking.com/hotel/at/ga-stehaus-martha.ro.html?aid=318615;label=New_Romanian_RO_5226415225-oPuKJ2s6WSp0fPY6J3DFdQS73336593745%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=1273bc824c5cf177dd9b526e57ba6d3d;dcid=1;checkin=2016-06-22;checkout=2016-06-23;dist=0;group_adults=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=d1fde03372c7ad10da71eb52531393b3e5ba5171X4;type=total;ucfs=1&

 

Exemplu Elvetia:

http://www.booking.com/hotel/ch/landgasthaus-post.ro.html?aid=318615;label=New_Romanian_RO_5226415225-oPuKJ2s6WSp0fPY6J3DFdQS73336593745%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=1273bc824c5cf177dd9b526e57ba6d3d;dcid=1;checkin=2016-06-22;checkout=2016-06-23;dist=0;group_adults=2;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=0528cf2ef1e586fa749324f3b20ee57743d7f318X1;type=total;ucfs=1&

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punct de vedere financiar, ideal ar fi sa rezervam din timp camerele, mai ales ca putem vorbi direct la fiecare locatie. Am putea obtine chiar o reducere daca am trimite banii in avans.

Dar acest lucru poate avea si un dezavantaj major. Daca se intampla ceva neprevazut la cineva (suspendare permis, probleme de sanatate, probleme de familie sau altele),banii respectivi s-ar pierde.

Deci ,sefu, mergem pe mana ta. Ca doar avem incredere in tine ca ne esti " mester cirmaci "


» Post actualizat in 29 Jan 2016 08:56

Si multumesc pentru ajutor !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc cu mare placere de Tura Turcia 2010 si de echipa de atunci.

Va doresc o tura excelenta !

 

Pe mine ma asteapta Portugalia anul asta !

post-27837-0-87556800-1454061249_thumb.jpg

 

 

Editat de 22iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sfatuiesc pe cei care au posibilitatea sa calatoreasca, sa o faca cat se mai poate. Cu motocicleta, cu masina ,cu avionul,cu orice. Lumea si mai ales Europa in scurt timp nu o sa mai fie ce stim noi. WW3 se apropie cu pasi mari !!!


» Post actualizat in 29 Jan 2016 10:03

22Iulian: bafta in tot ce ti-ai propus si regret ca nu mai esti in echipa !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sfatuiesc pe cei care au posibilitatea sa calatoreasca, sa o faca cat se mai poate. Cu motocicleta, cu masina ,cu avionul,cu orice. Lumea si mai ales Europa in scurt timp nu o sa mai fie ce stim noi. WW3 se apropie cu pasi mari !!!

Ce faci daca te prinde WW3 pe traseu? :dropsmilie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...