Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 783
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pe draq avion, cred ca vin pe vapor, altfel nu-mi explic cum poate sa dureze asa de mult si sa coste mai nimic transportul. De multe ori, gratis ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu transportul dureaza ci statul in vama la noi.

La Bucuresti cel putin, (BSI Gara de Nord) stau minim 3 - 4 saptamani cateodata. Le vin la aia cate 100.000 de colete pe luna si ei sunt o mana de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu transportul dureaza ci statul in vama la noi.

La Bucuresti cel putin, (BSI Gara de Nord) stau minim 3 - 4 saptamani cateodata. Le vin la aia cate 100.000 de colete pe luna si ei sunt o mana de oameni.

 

Niste idioti, mai pun 2 lei taxa de manipulare la fiecare colet si mai angajam oameni in limita bugetului astfel dobandit.

Editat de petre81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La Bucuresti cel putin, (BSI Gara de Nord) stau minim 3 - 4 saptamani cateodata. Le vin la aia cate 100.000 de colete pe luna si ei sunt o mana de oameni.

O mana de oameni, muncesc cat 2 deshte... Posta romana e in epoca de piatra, scrie cu pixul si foloseste imprimante "woodpecker", predau/preiau 10 colete la orice curier cat reusesc cu 1 la posta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mana de oameni, muncesc cat 2 deshte... Posta romana e in epoca de piatra, scrie cu pixul si foloseste imprimante "woodpecker", predau/preiau 10 colete la orice curier cat reusesc cu 1 la posta!

Nu-s în stare să se autorizeze comisionar vamal cum este DHL ca să nu ne mai cheme în alt oraş pentru livrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

M-am trezit cu o recomandata AR de am crezut ca e vreo amenda. Cand colo, era de la Posta Romana si Biroul Vamal (care, nu stiu). Avea in ea un aviz (coala A4, nu d-ala de il lasa in casuta), o coala A4 cu niste explicatii si inca una cu o cerere tip.

 

Cica daca vreau sa imi proceseze Posta direct toate pachetelele primite din afata UE si sa le primesc la posta de cartier. Dovada valorii coletului trebuie trimisa pe mail sau fax. Eu o sa zic "pas". A mai primit cineva? Acolo scrie ca am 5 zile sa ma hotarasc. La cum am inteles eu treaba, mi se ofera privilegiul de a ma da cu capul de toti peretii cum am facut cu DHL de a trebuit sa le trimit hartii pana la loc comanda. Ironia face ca posta de cartier si vama sa fie in aceeasi cladire in cazul meu. Cozi sunt la ambele asa ca nu am rezolvat nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da eu am primit prin toamna. Le-am completat le-am trimis ca am zis ca e mai usor sa le ridic de le posta decat din vama.

Si dupa 6 luni tot din vama le ridic. Dar oricum e mai bine acum ca s-a marit programul si nu mai sunt cozi deloc..maxim 1-2 persoane in fata mea. Dureaza max 10 min.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o treaba daca s-ar putea evita plimbarea pe la biroul vamal.

Chiar azi am fost pt un colet la oficiul 6 Bucuresti, a fost ok, n-am asteptat mai mult de 5 min dar a trebuit sa platesc tva 28lei si 8 lei ''taxa de prezentare in vama'' la posta.....

Chiar daca nu e coada pe mine ma incurca programul care e doar pana la ora 17, fata de ora 19 sau 20 cum e la posta de cartier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am primit vreo astfel de tzidula...

Cate ceva a venit acasa, alte cateva la posta de cartier. La op vamal n-am mai fost de ceva vreme si nici nu mi-e dor. Am un produs pt care am deschis disputa, sunt 2 luni si tot n-a ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am anunţat pe chinez că produsul pentru care mi-a returnat banii a ajuns în sfârşit la mine (22€).

Nu mă bagă în seamă, m-am oferit să-i trimit banii dar cred că au un sistem de asigurări pentru pachetele pierdute şi nu-l mai interesează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comenzi date care nu au fost livrate. Adica-s platite si astept sa-mi faca delivery.

Multi vanzatori spun ca e pauza pana pe 22 febr, altii insa te lasa sa astepti ca fraierul pana pe 25 cand incep ei treaba.

Am vrut sa iau ceva si mi-a dat mesaj ca e over and out pana pe 22

» Post actualizat in 16 Feb 2018 11:50

Partea buna e ca dupa asta incepe o perioada de reduceri. Anul trecut asa mi-am luat intercomul, de la 110$ redus la 60$

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Azi am primit o recomandata de la posta prin care mi se cere ori o imputernicire prin care ma reprezinta posta la biroul vamal, copie de ci si dovada platii , sau as putea sa astept sa fiu chemat la posta vamala unde ma vor taxa pentru valoare declarata de chinez. Este vorba de 80$, dar astept totodata un colet de 400$ unde pot plati mai mult. Ce imi recomndati sa fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde. Daca nu e stres prea mare sa te duci la oficiul vamal de la posta, o poti ignora. Eu asta am facut. Daca esti din provincie si trebuie sa mergi multi km pana la oficiul ala vamal care poate mai are si un program restrans, poti incerca.

 

In mod normal, la coletul de 400 platesti si TVA si taxe vamale. La ala de 80 doar TVA.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te cheama intr-o zi. Scrie pe "citatie" ca e important sa respecti programarea. Mie tzidulele imi sosesc in cutie in cel mai fericit caz in ziua in care ar trebui sa ma prezint, dar uneori cu cateva zile dupa (adica o gasesc astazi 13 si scrie pe ea sa ma prezint pe 11). Am reclamat la posta (doar ca sa le dau de lucru), le-am cerut si o masina a timpului ca sa pot respecta programarile lor de ca.cat. Trimiterea se pastreaza in ospiciu 30 zile (de la data avizarii cred), poti merge oricand dupa ce primesti aviz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de continut, unele produse au taxe vamale 0, de ex. telefoanele mobile.

 

 

Ești sigur? De când ?

 

Eu știam că doar produsele pe care chinezii le au în așa numitele „warehouse” în țările din UE sunt scutite de taxe. Am comandat în iarnă un telefon de la un asemenea depozit chinezesc din Germania și mi-a venit la oficiul poștal, fără taxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...