Sari la conținut

Sfat achizitie maxiscuter 400-500cmc


Atti the Hun
 Share

Postări Recomandate

A fost revopsit deoarece a fost scazuta de pe loc, am fost la o tura cu el si nu are cadrul lovit, suspensiile iarasi lucreaza corespunzator, franele la fel. O intrebare.... aveti idee de ce in bord e aprins becul galben V ?

post-35717-0-35134500-1453388481_thumb.jpg

PS: proprietarul a spus ca are variator malosi, eu sincer n-am verificat insa de lucrat lucreaza corespunzator.... am fost cu el cu ~120 si a demarat spectaculos


» Post actualizat in 22 Jan 2016 07:06

Am aflat de ce vine V-ul , este de la V-Matic si are legatura cu faptul ca e schimbat variatorul, adica lucreaza la turatii diferite fata de cel original iar calculatorul depisteaza lucrul acesta ca find ceva bizar si te indeamna sa iti verifici variatorul - cureaua - ambreiajul.

 

Alta intrebare.... e ok sa pun in el ulei de masina cu aceasi vascozitate, dat find faptul ca are cutie viteze,ambreiaj separat fata de motor ? Evident un ulei de masina de calitate superioara.

Editat de Atti the Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-l porti sanatos. Eu in al meu pun elf full sintetic si-l schimb la 3-4000.

 

Stai cu ochii sub el. Al meu a pierdut antigel pe la 2 coliere, problema remediata imediat si pierde ulei pe la capacul alternatorului la iesirea firelor. Asta nu am remediat, e complicat si nu merita pentru 2-3 picaturi de ulei.

 

Eu stiam ca senzorul V se aprinde cand patineaza cureaua sau e uzata prea tare (ingustata). Trebuie sa desfaci si sa verifici.

 

Vezi ca ii place benzina. Eu am consum mediu pe afara de 5.3-5.6 iar in oras in jur de 7, uneori 7.5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km are al tau Baxxter ? 5w40 Elf sintetic , ulei pentru masina banuiesc nu ? Legat de consum, ma astept la asemenea consumuri insa apreciez faptul ca mi-ai spus.

Editat de Atti the Hun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei auto, da. Sincer nu stiu ca elf sa faca si ulei moto, dar na :)

 

Al meu are 55k, daca crezi in Mos Craciun. Spun asta pentru ca l-am luat in 2013, cand deja avea 11 ani vechime cu 32k in bord. Ce sa zic, trage, nu papa ulei, e ok. Plasticele isi arata insa varsta, si multe urechi pe la carene au cedat. Parte le-am cârpit, parte le-am lasat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei auto, da. Sincer nu stiu ca elf sa faca si ulei moto, dar na :)

 

 

are.... si 4t http://www.soymotero.net/foto?a=5202&i=15117 ,la noi nu-i cunoscut,probabil ca importatorii de aici nu-l aduc pt ca nu cerem noi Elf 4t la magazinele de profil....sau nu stim ca exista....

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...