Sari la conținut

Muntenegru


luk77
 Share

Postări Recomandate

Anul viitor ,in Mai sau Iunie ,intentionez sa plec cu un amic in Muntenegru.As avea nevoie de cateva sfaturi tinand cont ca e prima noastra iesire in afara tarii.

Plecarea din Cluj ,6-7 zile maxim ,buget limitat ,nu am pretentii mari la cazare ,eventual luam si

un cort cu noi .As vrea sa stam o zi la plaja si relaxare.

Cateva sfaturi ,va rog : acte necesare,traseu ,cazare ,mancare ,etc .Orice credeti ca ar fii bine de stiut.

Multumesc

An nou fericit la toata lumea

 

Sper ca am postat unde

trebuie

» Post actualizat in 30 Dec 2015 16:28

Motoare : Hornet 600 si un Vx800 .Pt mine limita de confort e undeva la 500-600 km pe zi.

Intentionez sa modific saua si pozitia la ghidon si poate va fii mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

1. mobrele in stare tehnica buna.

2. buletin

3.asigurare medicala

Media la cazare este de 20-25 euro/camera, conditii bune, sau mai putin bune.

Muntenegru are moneda euro, indicat este sa tii o suma pe card, pentru alimentat.

Daca ajungi in Muntenegru ar fi fain sa faci si PN Durmitor. faci un circuit si te intorci pe la Podgorice.

Daca vrei iti dau variante de traseu, eu am fost anul asta pana in Dubrovnik.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kalator ,multumesc.

Ti am citit topic ul despre tura in Muntenegru.

RCA ul ?

Te rog daca poti sa imi recomanzi cateva trasee .

Ai avut Gps sau te ai descurcat cu harta?

» Post actualizat in 30 Dec 2015 17:55

Perioada ,Mai -Iunie ,e potrivita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In topic am inceput sa scriu, dar nu am terminat. Am mers doar cu harta, am avut si gps dar nu l-am folosit deloc.

Nu stiu sa iti spun de perioada, mai ales daca vrei sa faci si Durmitorul, posibil sa mai fie zapada pe acolo.

RCA trebuie sa il ai, altfel nu ai cum sa pleci. Pe Bosnia Hertegovina RCA nu este valabil, cartea verde de la el. Trebuie sa faci separat sau platesti o galagie de bani pentru 1 saptamana, chiar daca tranzitezi pe la ei. Dar tu nu cred ca ai treaba cu ei. Sa faci baie la malul marii trebuie sa ajungi pana la Budva.

Caut traseul si iti voi trimite, voi posta aici.

Sa nu uiti de asigurarea medicala, nu se stie niciodata. Nu costa mult, vreo 30 lei/luna.

 

Canionul Tara iti trebuie o zi plina sa il faci. Iti voi da o harta facuta de mana, daca o urmezi ai sa ramai cu gura cascata, trebuie doar sa nu ratezi intrarea treseului, care se face prin centrul Zablijak-ului. Este un inel al canionului, aprox 100km. Revii de unde ai plecat apoi a doua zi pleci mai departe, dar nu prin Pluzine.

Caut si revin cu detalii, pana pleci o sa fie totul in ordine.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar ca voi face si asigurare medicala.

Ma interesa daca Rca ul din Romania ii ok in Serbia si Muntenegru?

In Budva as vrea sa stam 2 nopti si o zi la plaja.

Sa vedem cum fac cu perioada daca zici ca nu ar fii practicabile anumite portiuni ,pe care nu as vrea sa le ratez din cauza zapezi.

Poate a fost cineva in perioada asta si ma lamureste.

Sper sa ma descurc cu harta ,desi nu excelez in ale orientari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fii atent fiindca unele societati de asigurari nu au incluse in politele obligatorii tocmai tarile pe care tu doresti sa le tranzitezi.

Lista tarilor in care societatea de asigurari acopera daune si implicit este valabila este trecuta pe una din anexele politei, nu-mi amintesc exact...este un fel de tabel... :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vara asta am fost pe acolo si asigurarea a fost valabila pentru Serbia si Muntenegru, si ceilalti care au mers erau in regula cu asigurarile lor facute la diverse firme in perioade diferite. Tarile in care e valabila asigurarea apar pe polita. In Kosovo e mai ciudat, daca vreti sa mergeti pe acolo, asigurarea se face la frontiera si e aproximativ 20 de euro / saptamana.

post-3627-0-79236600-1451502603_thumb.jpg

Editat de XCS911
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele taiate cu X nu sunt valabile. Dar nu se pune problema la Serbia si Muntenegru.

Ia-ti de pe acum harta cu Serbia-Muntenegru. Tu te baza pe GPS, iar pe localnici nici atata. Singurul localnic care ma ajutat, a fost un gunoier, vorbea fluent engleza, iar ceilalti au fost motociclisti, care imediat opreau langa tine, in timp ce consultam harta.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat rca ul si e ok pt tarile respective.

Astept sa prinesc traseele de la tine si voi lua harta sa o studiez in detaliu.

» Post actualizat in 30 Dec 2015 20:37

Daca te am mai intrebat ,scuza ma : cati km ai facut tu in toamna si in cate zille/cati intr o zi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am stabilit undeva la 400km pe zi, din cauza pasagerului, se resimte dupa 300 km.

Dar nu toate zilele au fost cu km astia. Au fost si mai putini, de la un obiectiv la altul. Iar cel mai mult cred ca 380, tot de la un obiectiv la altul.

Eu pana in Dubrovnik am facut cam 1000km, la intoarcere la fel. Ca si zile in jur de 10-12. Am stat in Durmitor 2 nopti, cazat la Misa, omul orchestra si trilingv, engleza, germana, franceza, fost salvamontist. Baiat de treaba.

Intre Timisoara-Zablijak aprox 650km, am facut o oprire in Kralijevo, am facut aprox 350 km. Am plecat tarziu de acasa din cauza ploii.

tu poti face mai multi km, daca nu ai pasager.


» Post actualizat in 30 Dec 2015 21:08

In Dubrovnik am stat 5 zile. Cred ca 10 zile a fost cu totul.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as avea maxim 7 .Sa vedem cum o scoatem la capat cu nevestele ca amandoi avem copii mici sub un an:-)

In prima si ultima zi o sa incerc sa facem cat mai multi km sa putem merge mai relaxat in rest.

Daca retin bine ,ziceai ca ai stat si la cort ,e mult mai ieftin asa?

Sincer as prefera sa nu ,pt ca nu imi prea place si ar insemna si ceva bagaj in plus (cort,saci de dormit) .Daca nu o sa fie bani suficienti o sa dormim si asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dormit la cort, nevasta-mea este panicata rau cand vine vorba de cort. Peste tot am stat cazat. Serbia-Muntenegru gasesti cazare de 20-24 euro/camera dubla. In Dubrovnik a fost mai scump 45euro/camera. Eu am impartit traseul pe zile si am rezervat prin booking cazarea. Dar gasesti si la liber.

Tie iti ajung 7 zile pentru Muntenegru, Serbia doar o tranzitezi.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum au fost manusile de dama ,acum mi am dat seama ca tu le ai cumparat?

Da ,Serbia vreau doar sa o tranzitez .Ar fii in plus distanta de la Cluj.

» Post actualizat in 30 Dec 2015 22:11

Prin ce localitate se face trecera Serbia-Muntenegru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Am fost acu 2ani,doua persoane,o motocicleta si 7 zile.Am facut aprox.600km in Muntenegru

Doua nopti la cort

4 nopti de cazare la pensiuni

A fost cam nasol ca am luat si cortul la noi,asta ptr ca mi-a ingreunat mobra si mersul.Munte negru fiind o tara cu multe curbe.la cat costa cazarea nu se merita sa mai cari atata greutate.

Am facut carte verde separata ptr tarile ce nu cuprindeau rca-ul.

Bugetul total.450 euro.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi merge fara pasager.O sa iau in considerare sfatul tau.Nici eu nu as vres cort doar ca bugetul mi e destul de mic si de aceea am luat in considerare si varianta asta

Sper sa nu cheltui mai mult de 250-300 eur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M ai uitat pe Booking si in Zabljak se gaseste cazare la 60 -80 lei pt 2 pers ,deci nu stiu daca merita sa car cortul si saci de dormit.

Dupa ce o sa am un traseu facut si impartit pe zile si locatii o sa verific fiecare pe booking sa vad cam la ce pret s ar ridica ,cazarea.

Multumesc @gaborotevici pt info

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...