Sari la conținut

Transfagarasan, de toamna (cam) tarzie


Postări Recomandate

Calatorului ii sade bine cu drumul, asa ca luni, 7 decembrie 2 cautatori de mos gerila, neincrezandu-se in promisiunea ianachimului de a-l gasi la mare, l-au cautat in directie inversa. Rezultatul este negativ, cautarile continua.

 

Ceata densa pe A1 pana aproape de Pitesti, iar temperatura destul de coborata.

post-53322-0-09396400-1449609246_thumb.jpg

 

Peste vale de Mousoleul de la Mateias - cer senin, 13.5 grade!

post-53322-0-88348100-1449609249_thumb.jpg

 

Pe Valea Valsanului:

 

Un pod un pic rupt, dar care poate fi ocolit prin rau:

 

Transfagarasanul liber, insa cu cateva zone inghetate:

post-53322-0-33955000-1449609242_thumb.jpg

 

Drumul era curatat pana la Cabana Capra (cand am ajuns, tocmai isi termina treaba utilajul)

post-53322-0-25437000-1449609263_thumb.jpg

 

Urcare spre Capra:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVOOOO , din pacate cei cu vitezane nu au acces la aceste trasee

Care este acest drum de urca spre mateias, din ce zona urca? Pe valea valsanului nu se poate trece si cu auto de podul acela(am observat in filmare ca este blocat cu niste bolovani).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciprian, imi place sa cred ca am nimerit o motocicleta versatila, cu care am fost si pe AMCKart, si pe coclauri si am facut 1300 km intr-o zi. Toate soft, insa suficient pentru mine.

 

Drumul pe care am mers nu urca la Mateias - Monumentul se vedea peste vale. Din Topoloveni am ajuns in Campulung prin Dobresti, Botesti, Candesti Deal/Vale, Oncesti, Capu Coastei, Valeni - Dambovita, Boteni, Matau. (Ii multumesc inca o data lui FBogdan pentru initiere!)

 

Podul de pe Valea Valsanului era blocat intr-o parte cu cei doi bolovani din filmulet (de care boxerul lat a trecut totusi), iar in cealalta parte de un trunchi de copac. Pe langa acesta din urma era un mic spatiu, dar cu o usoara panta si inghetat si mi s-a parut ca nu as putea trece. Asa ca ne-am intors 100 de metri si am traversat raul, pe unde poate trece lejer si o masina (nu cred ca apa era atunci mai adanca de 20-25 cm).

 

PzKpfW - nu ai idee cum colcaie hain-eala in noi... Acus-acus se revarsa iar!

 

Florinel - da-mi voie sa reformulez: Merita sa faci asa ceva - efortul este insignifiant (o negociere cu consoarta, 2 plinuri, un trezit de dimineata, o zi de nemunca - hmm, asta nu pare fie in categoria corecta), iar rasplata peste masura (peisajele absolut superbe, sentimentul ca ti-ai depasit temerile). Cat despre frig, era pe vremuri o poezea patrihotica: Aliosa nu raceste, Aliosa se caleste!

 

Mihai - acum am plecat "intr-ascuns". Data viitoare promitem solemn sa ne straduim sa incercam sa postam inainte intentia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merita sa faci asa ceva - efortul este insignifiant (o negociere cu consoarta, 2 plinuri, un trezit de dimineata, o zi de nemunca - hmm, asta nu pare fie in categoria corecta), iar rasplata peste masura (peisajele absolut superbe, sentimentul ca ti-ai depasit temerile). Cat despre frig, era pe vremuri o poezea patrihotica: Aliosa nu raceste, Aliosa se caleste!

:10: :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...