Sari la conținut

polish plastic


alex_dr
 Share

Postări Recomandate

Cand am cumparat motorul am observat ca fostul proprietar a vopsit masca farului si codita,nu ar fi un lucru rau daca nu ar fi inceput sa crape asa ca am inceput sa le curat,problema e ca au fost matuite inainte de vopsire si au sgarieturi, m-am tot uitat la tot felul de metode pe youtube care le curata cu o lama de cater dupa care cu smirghel de 400-1000 le matuiesc si dupa le poliseaza.Stiti careva ceva solutie de polisat si ce burete sa pun pentru a le polisa?De specificat ca plasticele sant de la o yamaha xtx

Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine le smirgheluiesti, dai un strat de plastic primer, smirgheluiesti iar pana ies bine. Dupa aceea daca doresti le poti vopsi si lacui cu lac mat, sau lucios, cum doresti!

 

E mai bine asa decat sa incerci prin polish sa le faci ca inainte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte simplu: smirghel de la 800 pana la cel mai fin pe care-l gasesti (2000 e suficient), cu apa. Nu incepe cu un smirghel mai jos de 600-800 pentru ca o sa lase zgarieturi.

 

Curatat apoi cu diluant, uscat, aplicat lac de 15 lei sprayul.

 

Incaperea in care faci asta sa fie incalzita (nu cu flacara deschisa :alcy: ) si pe cat posibil fara praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideal ar fi sa nu se foloseasca lac sau vopsea pe plasticele din polipropilena. Tocmai de aici a plecat problema lui alex_dr!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general plasticele moto standard sunt din ABS, nu polipropilena, deci merge lacul obisnuit din majoritatea magazinelor.

La vitezane ABS, cele de enduro care NU SE VOPSESC si au culoarea in compozitia materialului sunt de POLIPROPILENA!

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Curatat apoi cu diluant, uscat, aplicat lac de 15 lei sprayul.

...

Lacul din spray in contact cu benzina se zbarceste si se ia de pe orice suprafata, testati inainte de a folosi asa ceva! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lacul poate face reacție cu vopseaua anterioară dacă nu sunt compatibile sau le folosești dupa ureche

 

există multe tipuri de lacuri și de vopsele

 

de asta există vopsitori și vopsitorii,acum fiecare e liber să facă ce vrea cu banii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...