Sari la conținut

Mestecanisul in nori!


Postări Recomandate

"In ceturi ascuns, ades nepatruns,

Din vale, din rapa spre varful in pacla,
Spre miazazi, drum cu stihii

Fuge piezis in Mestecanis"

 

Mestecanis - Tihuta e unul dintre cele mai faine drumuri pe care am mers in Romania. Si m-am plimbat pe cateva...

 

Iar motocicleta asta merge intr-un mare fel! :)

 

Va invidiez ca sunteti aproape de zonele astea.

Editat de Gnraloo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"In ceturi ascuns, ades nepatruns,

Din vale, din rapa spre varful in pacla,

Spre miazazi, drum cu stihii

Fuge piezis in Mestecanis"

 

Mestecanis - Tihuta e unul dintre cele mai faine drumuri pe care am mers in Romania. Si m-am plimbat pe cateva...

 

Iar motocicleta asta merge intr-un mare fel! :)

 

Va invidiez ca sunteti aproape de zonele astea.

Da, putem spune ca suntem aproape....dar si in cautare de alte drumuri la fel de faine. Rog si ceilalti colegi sa posteze filmulete cu alte drumuri la fel de faine din tara, consider ca ar fi util pentru toti. Pentru cei care sunt mai aproape de Focsani, va sugerez sa incercati drumul spre Lepsa. Este nou facut pana aproape de Ojdula, impecabil, foarte virajat, superb pentru motociclisti.

Editat de nicksididi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate atinge cu scarita pe Ojdula si da, drumul a fost proaspat asfaltat pana in drumul care duce la Targul Secuiesc.Acum doua saptamani lipseau pe aceasta portiune de drum (bucata proaspat asfaltata) marcajele de separare a sensurilor si parapetii.Drumul pana la Focsani are o portiune de circa 3-4 m (pe ambele sensuri) care s-a stricat in timp sau nu s-a ocupat nimeni de ea.

In rest, drumul a fost foarte frumos si virajat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos...pacat ca nu am stiut...deoarece duminica am vrut si eu sa fac o bistrita ...dar in ultimul moment ne-am razgandit

data viitoare cand mai traversati zona dati si voi un semn 0740889570

Mestecanisul si Tihuta...sunt magnifice...si ca peisaje,si ca virajate...vara asta cred ca am facut de cel putin 5 ori traseul gura-humorului-bistrita

pe Rarau e super peisajul ...dar sincer drumul nu ma prea incalzeste...e ingust,tre sa fii atent la pietricele,sau,cateodata bolovani....curbele nu sunt chiar asa abordabile

Si iarasi inspre Reghin-Targu mures e superb, am fost anul trecut si era destul de spart drumul dar am auzit ca acum e proaspat asfaltat...

Cat despre cei care nu au altceva de facut decat sa stranga posturi da-le pace sa tasteze...vb aia...voi va tociti gura-noi ne traim viata

Respect....si asfalt uscat...ca o sa avem nevoie de acuma :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai fost pe el? În iulie abia turnau asfalt, erau multe porțiuni în lucru cu semafoare. Dacă e gata, aș da o fugă uichendul următor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta, reverend, data viitoare ma voi opri si in fata casei tale si voi accepta invitatia ta la o apa rece de fantana. In week-end-ul 16-18.10.2015, daca nu va ninge, voi fi acolo!

Sint la 13.000km departare de mestecanis.. Iti urez drum bun oricum e super drumul, mai e unul super fain prin zona. La iesirea din cimpu lung e o benzinarie pe dreapta. Si un drum care face la dreapta. E superb si ala.

Drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint la 13.000km departare de mestecanis.. Iti urez drum bun oricum e super drumul, mai e unul super fain prin zona. La iesirea din cimpu lung e o benzinarie pe dreapta. Si un drum care face la dreapta. E superb si ala.

Drum bun

» Post actualizat in 07 Oct 2015 13:32

Este drumul care duce la palma, sucevita respectiv radauti....duminica trecuta m-am plimbat pe acolo...si ce pot sa spun:drumul nu e chiar asa de bun (carpit dar practicabil), acum ca nu mai este cald trebuie sa fii atent la locurile unde e umbra si la curbe, pt ca se formeaza un strad de pojghita si e alunecos...in rest peisajul compenseaza tot

Editat de andutzu_85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu adidas, nu e cricul, sunt scaritele.

Nu prea e safe. Te-as sfatui sa-ti iei footpeguri reglabile si sa le mai inalti putin :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea e safe. Te-as sfatui sa-ti iei footpeguri reglabile si sa le mai inalti putin :peace:

 

Ne-am gandit si la asta, numai ca atunci cand scarita e pe asfalt stiu ca mai am cam 5 mm pana la marginea caciucului, deci o pata de contact inca satisfacatoare si safe.

Insa s-a intamplat de multe ori sa le inclinam mai mult decat pana la scarite, iar ele fiind rabatabile, s-au ridicat. Motocicletele sunt atinse peste tot, cric central, cric lateral, pedala de frana, tobe de esapament. Cauciucurile sunt negre peste tot.

Scaritele astea originale ne anunta cand atingem limita, pozitia lor e buna. Alte scarite mai inalte ne-ar impinge la alte tampenii, si-asa nu suntem normali, dar mereu aud o voce in casca "Tu franezi in curba"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci tine motoreta mai dreapta si iesi din sa.

N-ai agatat inca cu scarita sa vezi cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De agatat nu am agatat pentru ca motocicleta este grea. Am patit amandoi insa sa se smulga pintenii din scarita, probabil agatati de asfalt. Referitor la vocea pe care o aude George in casca, e vocea mea transmisa prin intercom. Ne-am obisnuit sa comunicam tot timpul, mai ales cel din fata sa transmita eventualele probleme de trafic sau asfalt. Am simtit nevoia sa completez pentru ca poate intelege lumea altceva...George e normal, nu sufera de paranoia.

Editat de nicksididi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...