Sari la conținut

Mestecanisul in nori!


Postări Recomandate

Hai sa o luam cu inceputul, in primul rand pentru cine a avut rabdare ar fi vazut un peisaj superb, cu valea Mestecanisului inundata de ceata.....

In al doilea rand, colegii interesati sa paraseasca limitele localitatii de bastina au ocazia sa observe un pas muntos impecabil din punct de vedere al carosabilului....

In al treilea rand, colegii carora le este frica sa paraseasca localitatea de bastina pot vedea ce pierd.....

In al patrulea rand, da, mi-am luat FJR si-mi place, merg pe curbe si-mi place, sunt motociclist si-mi place.....si-mi mai place sa impartasesc aceasta experienta si cu voi, dragi colegi motociclisti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al naibii FJR, cum stă el ca pe șine. Au reasfaltat drumul văd. Acum doi ani era muci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poveste e simpla marcone, duminica dimineata am plecat din Iasi la o tura scurta pe Mestecanis si Tihuta. La Bistrita m-am intalnit cu un prieten motociclist, tot din Iasi dar care venea de la Tg. Mures. A fost o plimbare de o zi insa ceea ce m-a frapat a fost peisajul de pe Mestecanis. Am mers foarte des pe acel drum dar niciodata nu am vazut acel fenomen meteo si asa cum spune si titlul postului am vrut sa-l vada si alti colegi.

Restul e can-can......


» Post actualizat in 06 Oct 2015 14:33

Al naibii FJR, cum stă el ca pe șine. Au reasfaltat drumul văd. Acum doi ani era muci.

Da, drumul este impecabil.

Din pacate insa, nu pot spune acelasi lucru despre Tihuta, unde au asfaltat proaspat partial, cu strat de criblura, iar restul au turnat smoala peste crapaturile din asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 0.51 ai trecut prin fata casei mele... daca eram prin zona, te invitam la o apa rece de fintina..

Cind stau in pridvor vad multi baieti ca tine. Si ma tot gindesc.. astia in loc sa mearga mai incet si sa admire privelistea, baga mina in gaz... Foarte des vad si straini pe tourer sau choprane. Astia vin de la sute, mii de km, merg linistit, se opresc des pe la mine prin fata (si de multe ori ii invit la o apa rece), si efectiv admira privelistea si fac poze.

Te rog nu o lua ca o critica, fiecare merge cum doreste. E doar o cugetare personala.

Drum bun si asfalt uscat.

Editat de reverend
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a vrut sa ne impartaseasca in felul lui bucuria unei plimbari cu moto si a unor privelisti frumoase (cat se pot vedea). Ba culmea a si postat la sectiunea care trebuie. Nu vad nimica rau in asta. Cine nu doreste nu se uita.

Daca pe la momentul 4:30 te opreai si te cocotai o leaca pe deal, puteai face niste poze foarte frumoase cu norii de pe partea stanga: ''Soseaua de deasupra norilor''.

Cred ca daca puneai poze aveai succes mai mare :).

Pina una alta asa cum a spus si sukhoi se vede ca drumul a fost reasfaltat si macar pentru aceasta informatie putem sa ii multumim omului.

Asta pentru cine chiar se plimba cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu sunt camaradul lui Nick, care ma intorceam de la Tg. Mures si el a venit in intampinarea mea pana pe Tihuta. Noi suntem foarte uniti, ne intelegem minunat ca prieteni si extraordinar ca motociclisti. Nu mergem unul fara altul decat foarte rar. Iar atunci cand mergem impreuna ne impartim rolurile. Printre altele, la povestit eu sunt acela care se pricepe mai bine, probabil de asta Nick a preferat sa puna un film in care sa putem vedea cu totii peisajul la ora 10 dimineata pe Mestecanis, pe care nici eu nu l-am vazut pana sa vad filmarea, fiind prin alte locuri la ora respectiva.

 

Pentru noi, Raraul, Mestecanisul si Tihuta, reprezinta un trio de pasuri montane pe care ne plimbam cat de des putem. Numai eu am mers sezonul acesta se 6-7 ori pe Rarau, combinat cu Mestecanisul, ori cu Tihuta sau Lacul Rosu-Gheorgheni, adica in limita la 600-700 km pe care sa-i facem intr-o zi, plecand din Iasi. Mergem pentru placerea plimbarii, a contemplarii peisajelor mereu schimbatoare si a mancarii foarte gustoase din zona. Faptul ca la viteza mare vezi mai mult asfalt decat paduri, este adevarat, dar noi compensam aceasta pierdere cu faptul ca venim foarte des in zona. :)

 

11224114_1071282146239140_14206170461344

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a vrut sa ne impartaseasca in felul lui bucuria unei plimbari cu moto si a unor privelisti frumoase (cat se pot vedea). Ba culmea a si postat la sectiunea care trebuie. Nu vad nimica rau in asta. Cine nu doreste nu se uita.

Daca pe la momentul 4:30 te opreai si te cocotai o leaca pe deal, puteai face niste poze foarte frumoase cu norii de pe partea stanga: ''Soseaua de deasupra norilor''.

Cred ca daca puneai poze aveai succes mai mare :).

Pina una alta asa cum a spus si sukhoi se vede ca drumul a fost reasfaltat si macar pentru aceasta informatie putem sa ii multumim omului.

Asta pentru cine chiar se plimba cu moto.

Sincer, am vrut sa ma opresc sa fac poze, insa ma rodea stomacul rau de tot si vroiam sa ajung in Vatra Dornei sa savurez cat mai repede o placinta si un lapte batut la Casa Bucovineana. (am facut greseala sa plec din Iasi dupa ce am baut o cafea, fara sa mananc).

In rest, sunt perfect de acord cu tine. Am mai intalnit fenomenul asta pe Transfagarasan, in iulie, insa la o alta scala si acolo erau nori seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traseu frumos, filmuletul e interesant ca idee pentru a vedea ce poate un sport touring. Tine si de rider, iar in cazul acestui filmulet din acest pct de vedere e foarte placut. Plus ca e o filmare de calitate. Big like

daca ar fi sa o luam pe considerentul ca de ce inca un filmulet?, atunci sectiunea asta ar fi blocata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog atentie la limba romana: motociclistii se DA DECAT pe curbe :)

Scuze, ai dreptate! ....dar prefer sa ma abtin, nu-mi place sa intru in clasicele polemici - care este cel mai bun si mai talentat motociclist-

Imi place sa ma plimb cu motocicleta, chiar si pentru cateva ore pe saptamana si, de preferat, pe drumuri virajate. Am vrut sa impartasesc aceasta bucurie cu voi. Ma bucur sa vad ca exista si motociclisti. Asfalt uscat colegilor, oriunde mergeti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, ai dreptate! ....dar prefer sa ma abtin, nu-mi place sa intru in clasicele polemici - care este cel mai bun si mai talentat motociclist-

Imi place sa ma plimb cu motocicleta, chiar si pentru cateva ore pe saptamana si, de preferat, pe drumuri virajate. Am vrut sa impartasesc aceasta bucurie cu voi. Ma bucur sa vad ca exista si motociclisti. Asfalt uscat colegilor, oriunde mergeti!

Daca vrei motociclisti talentati uite aici :

Nu te lasa. Trimite filme si poze. Mereu vei avea prieteni care sa se bucure impreuna cu tine :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...