Sari la conținut

Motocicleta enduro fara acte - Pareri


Postări Recomandate

Salutare.

 

 

Am gasit un Husaberg 390 FE, din 2011, 140ore la 3200E. Singura problema este ca motocicleta nu are acte dar actualul proprietar este dispus sa faca contract de vanzare cumparare.

Nu doresc sa o inmatriculez dar vreau sa ma asigur ca nu este furata.

 

2) Proprietarul zice ca a cumparat motorul de la un avocat al fostei reprezentante Husaberg din Bucuresti, care la randul lui a luat motorul din showroom

---Cred se poate verifica seria destul de usor si fara nici o problema. Daca e din Romania si este furata (lucru care nu prea cred) trebuie sa figureze undeva.

Ce parere aveti ?

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, deci avocatul a cumparat de la reprezentanta (probabil a primit si actele) dar cand l-a vandut mai departe l-a dat fara acte.

pai in acest caz este simplu sa dai de om si sa afli ce si cum...

 

tranzactiile cu astfel de atelaje (si nu numai) pe sume considerabile pot deveni rapid un "vis uratel" soldat cu vizite si declaratii pe la politie .... in varianta "cosmar", ramai fara fier si bani....

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia e total ciudata, eu nu m-as baga sa o iau mai ales ca suma e mare. Pune problema asa: Ti-ai cumpara o casa fara acte ? Nu prea cred :P

 

Daca chiar vrei sa o folosesti pe drumuri publice, moto fara acte in niciun caz...

 

Legat de verificare daca e furata, e cu dus si intors, teoretic te poti duce la politie si sa le zici ca esti interesat sa cumperi o motocicleta cu seria de sasiu ca sa verifice in baza de data daca figureaza furata. DAR nimeni nu iti poate garanta ca persoana care a detinut-o in mod legal (in cazul in care chiar e furata) sa o declare furata ulterior si atunci ti se intampla ce a mentionat colegu mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 3000 iei cu acte si gata.vrei enduro,cross cumpara de la Istvan gergely din tg mures.om de mare caracter si seriozitate.Am cumparat 4 buc de la el.nici una cu probleme.impecabile.Or mai fi alltii seriosi dar k asta extrem de rar.am vz mai zilele trecute avea un klx cu acte ,f frumos si iti zic clar k e si f bun .Nu am nimic de castigat din ce ti spun,dar retine ca am fost de 4 ori la tg mures si am luat diferite marci,toate ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunsosc situatia Husaberg din acea perioada. Cred ca il cunosc si pe avocat. Sunt multe asemenea motociclete fara acte din pricina pretului de achiziție. Adica nu plateai tva. Si plateai tva dupa 2 ani cand vindeai mobra la valoarea depreciata. Insa multi nu au mai fost interesati de acte asa ca nu au mai platit tva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 3000 iei cu acte si gata.vrei enduro,cross cumpara de la Istvan gergely din tg mures.om de mare caracter si seriozitate.Am cumparat 4 buc de la el.nici una cu probleme.impecabile.Or mai fi alltii seriosi dar k asta extrem de rar.am vz mai zilele trecute avea un klx cu acte ,f frumos si iti zic clar k e si f bun .Nu am nimic de castigat din ce ti spun,dar retine ca am fost de 4 ori la tg mures si am luat diferite marci,toate ok.

4? Pe rand sau deodata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Pna la urma nu cred ca se va mai cumpara motorul din cauza actelor (Motorul este pentru un prieten nu pentru mine) Dpmdv motorul este ok, vad ca sunt persoane care cunosc situatia lui dar omul vrea cu acte neaparat. Mai cautam :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca veni vorba, daca trasnporti un motor ( care nu e al tau ) , ce acte ai nevoie ( politie,granita, ue/non-ue)?

 

intrebarea este pentru un enduro cu care am in plan sa rup niste " off"uri la vara.

 

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca este inmatriculata poate sa fie al oricui motorul, atata timp cat ai talonul la tine nu te intreaba nimeni nimica.

Mie mi s-a adus motorul afara, inmatriculat, bagat in duba si cu talonul acolo, fara probleme.

 

Daca nu ai acte, la enduro ma refer, nu ai si gata, atata timp cat sti ca nu-i furata nu o sa ai probleme in veci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...