Sari la conținut

Postări Recomandate

E ciudat ce spui referitor la comisioane tranzactii card - orice plata este gratuita, chiar daca se face in alta moneda decat cardul, caz in care cursul de schimb este cel al bancii emitente.

Unde ai cardul?

 

 

Am folosit pana acum carduri Visa si MasterCard de la Raiffeissen, BRD, Alphabank, Bancpost, ING. Daca se fac plati in alta moneda decat cea in care este deschis contul pe care e asociat cardul se face de catre banca o conversie.Uite un exemplu de tranzactie facuta anul asta in Islanda cu un card in lei MasterCard:

 

"Atlantsolia Selfossi Selfoss AUTH:083239, CARD:XXXXXXXXXXXXXX SUMA TR.:2000 ISK DECONTATA MASTERCARD:15.05 USD CURS BP:4.14 - 62.34 RON". Deci moneda locala (ISK) este convertita intai in USD iar apoi USD sunt convertiti in RON (moneda contului din RO). Bineinteles, la cele 2 conversii se fac ajustari in favoarea bancii - explicatia este ca primul este curs oficial international VISA/MasterCard/AmericanExpress iar al doilea este un curs negociat de banca 'in favoarea clientului'. La exemplul de mai sus bineinteles cursul 4.14USD/RON era in defavoarea clientului fata de BNR din ziua respectiva - una peste alta ajungi la comisioane asemanatoare sau usor mai mici fata de cele rezultate din cumpararea din RO de coroane suedeze/norvegiene etc insa plata cu card este mult mai simpla si universal acceptata in tarile nordice :)

» Post actualizat in 30 Sep 2015 13:34

Completare: mai jos o comparatie intre cursul oficial MasterCard (4.4415) fata de BNR (4.4167)

 

https://www.mastercard.com/global/currencyconversion/

Editat de cocoon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate bancile incaseaza comision, fie pe fiecare tranzactie la cursu de schimb ce il aplica, fie aplica un comision fix in plus fata de cursul de schimb http://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates . La inceputu verii am fost plecati prin croatia 3 persoane cu carduri diferite. Am avut ocazia sa verific exact la banut si cent si va pot spune ca cel mai ok schimb a fost la persoana care a avut cardul cu cont in euro, dar dezavantaju de a plati comiionele aferente de a tine banii in acel cont. Persoana caruia nu i se aplica comision la tranzactie avea defapt cursu de schimb un pic mai mare si platea cam ca si noi care platim 3 lei la feicare tranzactie(in afara tarii). Nu are rost sa dezbatem care card o fi mai bun, toate sunt proaste : ) drept urmare eu personal nu am nici un card si nici un cont bancar : ) Va pot spune ca pt vreo 900 de euro cheltuiti cu cardu, banca a castigat aproape 20 de euro din comisioane de pe urma noastra. Deci din banii munciti de mine respectiv primiti, banca a castigat vreo 2%. Cam atat castiga si casele de schimb valutar din tara noastra cand schimbi lei in euro, intre 0,5 si 2%. Sa nu mai vb ca de la o saptamana la alta pot fi diferente la cursu de schimb chiar mai mari de 2%. Cea ce castigam nu ne ramane chiar de cheltuit.

 

 

Revenim la poveste.

 

Eu am facut planu indraznet ce e drept. 400 de km, vreo 10 ore, 3 rute turistice, sau cel putin asa speram eu.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zGPiYMFzeARA.k3BpzO7EgTIU

 

post-69607-0-49105300-1443657166_thumb.jpg

 

Incepem cu prima parte http://www.nasjonaleturistveger.no/en/routes/atlanterhavsvegen "Atlanterhavsvegen" vestitul atlantic road. Am ajuns pe el la indicatiile propietarului de camping care ne-a spus pe unde sa ocolim Kristiansund ul ca sa nu platim acea taxa de vizitare. Vedeti exact pe harta traseul, dati zoom fara frica : ) Tot la indicatiile lui, mi-a recomandat sa fac ocolul peninsulei si sa merg pe la Bud ca nu am ce peirde. Avand in vedere ca am plecat destul de devreme, o data ajunsi pe acest atlantic road, pot spune ca ma frecat-o cu timpu un pic cam mult. Cel mai important obiectiv mi se pare a fi belitu ochiilor la acel pod renumit, in rest o data ajuns pe drum senzatia nu este aceea pe care o asteptam. In realitate nu vezi drumu din avion, sau cu ochii unei pasari. Aici tre sa recunosc ca mi-au cam tras-o norvegienii, daca stiam cum e in realitate nu ma duceam sa vad : ) Eh nu e chiar asa. Este un obiectiv turistic ce trebuie vazut cel putin o data. Pt mine a fost prima si ultima : ) Prin ce spun acum nu vreau sa descurajez lumea sa mearga, doar vreau sa atrag atentia sa nu aibe asteptari prea mari si sa ramana dezamagiti ca si mine. Dar tre sa recunosc ca stiu astia sa faca turism. Am mers 2 zile prin tara lor, nu mai sa ajung acolo ca sa vad ce or inginerit ei. Am fost mult mai incantat de cum au reusit sa ma fraiereasca fata de aveam sa vad : ) Sunt de admirat, pe bune. Eu ce am vazut acolo, fata de ce e pe internet e destul de diferit. Acum cel putin, cand erai pe drum si aveai marea in lateral, fix langa parapet erau o gramada de bolovani, care pe langa rolul clar pe care il au acolo, din pacate, obstructioneaza vederea catre frumos. Deci daca nu ai o drona cu tine sau nu e furtuna furtunilor mai mult ca sigur ca nu vei ramane impresionat de acest drum. Nu exclud ca acesit bolovani sa fie pusi recent pt a face drumu practicabil si pe furtuni, iar imaginile de pe youtube sa fie mai vechi cu cativa ani.

 

post-69607-0-13536500-1443658405_thumb.jpg post-69607-0-75681300-1443658404_thumb.jpg post-69607-0-40977400-1443658404_thumb.jpg

 

Ajungem si noi la podul mult laudat. Nimic de obiectat, dar am venit 2 zile pana aici sa ma uit la un pod : ) Totul acolo e gandit pt turisti, parcari unde sa te opresti sa vezi, sa admiri si sa te plimbi. Printre altele au facut si atlantic roadul pietonilor, cum imi place mie sa il numesc sau in limba lor Eldhusøya ds

 

post-69607-0-59482300-1443658824_thumb.jpg post-69607-0-96641900-1443658824_thumb.jpg

 

Va amintiti de colegii care au fost cu o luna mai devreme pana la nordkapp de au povestit aici povestea lor. Ei bine, tipii astia, or lipit un sticker pe undeva pe acolo cu vedere spre podul magnific si nici nu or vrut sa spuna exact unde este. Nui nimic l-am gasit : ) E marcat pe harta, sau daca accesati direct linku https://goo.gl/maps/hgrJz Evident ca mi-am facut si o poza cu stickerul salutand pe aceasta cale toata comunitatea Vstromania.

 

post-69607-0-59022900-1443659432_thumb.jpg

 

Evident ca aceasta poza mi-a iesit din prima : ) si nu am pierdut decat o ora cu toata povestea asta.

Lasand podul in urma dam un un ocol la peninsula si ne indreptam spre urmatorul punct pe ziua respectiva. Peisajele au fost superbe, ppot spune chiar mai impresionante decat atlantic roadul si nu o data aveai impresia ca ai ajuns la capatul lumii.

 

post-69607-0-13397200-1443659934_thumb.jpg post-69607-0-52425300-1443659934_thumb.jpg post-69607-0-90947000-1443659934_thumb.jpg post-69607-0-39694700-1443659935_thumb.jpg post-69607-0-75304500-1443659935_thumb.jpg post-69607-0-95576900-1443660746_thumb.jpg

 

Ati vazut bine in poza, la fel vedeam si eu, zilnic chiar. Se cam ducea cauciucu de pe anvelopa fata. Este adevarat. Asfaltul din norvegia chiar mananca anvelopele vazand cu ochii. Eu am facut greseala de a pleca cu gumele pe aproape jumate uzate. Stiam si nu stiam cati km voi face, si nu m-am asteptat nici un moment sa mi se gate asa repede gumele. Zilnic vedeam efectiv cum se micsoreaza profilul. Deja defenise un pic stresant. Dar pe langa vreme, km, zile de concediu a mai aparut ceva in calculul traseului pe viitor. Schimbul de ulei iminent ce urma si evident gumele. Detalii pe mai incolo evident : )

 

Lasam in urma capatul lumii si ajungem pe prima barca din excursia noastra. Peisajul se schimba si apar in departare relifulrile tip fiord, unde vezi dealuri de 800-1000 de metri care se termina abrupt in mare. Aici intalnim si primu POS mobil, iar apoi raman un pic uimit ca mototoristi parasesc primii barca. Cineva facea misto de bagajele mele, ca mi-am pus flotoare, pai cum sa nu imi pun flotoare cand vezi ca la barca i se casca botu si incepe sa muste parca din masini. Nu trebuie sa ai un master in mecanica materialelor sa iti dai seama ca botu ala de se casca acolo are doar cateva tone care stau deasupra capului tau atunci cand intri si iesi de pe barca, defapt barca e un fel de bac cu veleitati de ferry boat.

 

post-69607-0-32466300-1443660747_thumb.jpg post-69607-0-70396900-1443660747_thumb.jpg post-69607-0-03398300-1443660748_thumb.jpg

 

Mem noi ce mem, dau skip la alimentat (povestea aia cu aia 3 lei :) ) dar oprim intr-un supermarket unde ne luam ceva pt pranz si intram pe urmatorul drum turisitc Geiranger-Trollstigen in cazul nostru fix invers, prima oara Trollstingen ul. Stiti voi vroba aia oribila care anul acesta e la moda cu "ce inseamna sa fi mafiot". In acea zi am putut spune urmatoarea fraza. Sa stai la baza Trollstingenului, sa mananci pranzul (lapte cu cacao, branza norvegiana, sunca norvegiana, salata de cartofi norvegiana, cu un suc ciudat de ananas norvegian), pe o masa de granit, iar acolo la baza muntelui te bucuri de o vreme splendida fara nici un nor, doar soare, "asta inseamna sa fi mafiot".

 

post-69607-0-58931000-1443662204_thumb.jpg

 

Daca nu ati fost inca pe acolo sau nu doriti sa mergeti curand, probabil nu stiti nici ce inseamna acest Trollstingen. Acest Trollsingen este un fel de transfagarasn de al nostru. Cand vezi o poza cu norvegia si cu niste serpentine ce seamna a transfagarasan mai mult ca sigur au fost facute pe Acest trollstingen. Vemea aici e la fel de capricioasa cam ca si atlanticu. Idiotenia frumusetea asta de drum urca de la vreo 0-20 de metri altitudine pana pe la 1000. Atlanticul e la cativa zeci de km, drept urmare este primul obstacol reliefic in calea vremii capricioase de pe ocean, de aia vremea frumoasa e la fel de rara ca si soarele din Bergen. Cele vreo 300 de zile de ploaie pe an se aplica si aici. Atunci cand din vale urci pe el vezi prima oara niste cascade, care au o energie incredibila, ca apoi cand ajungi sus sa gasesti un lac linistit la care nu te vei gandii nici o data ca ar putea dezlantui in vale atata putere. Cand vi din partea cealalta si vezi prima oara lacul, nu te gandesti nici o data ce ascunde el defapt.

 

post-69607-0-86128200-1443662916_thumb.jpg post-69607-0-49197800-1443662916_thumb.jpg post-69607-0-20725300-1443662917_thumb.jpg

post-69607-0-12898400-1443662916_thumb.jpg post-69607-0-79978600-1443662915_thumb.jpg post-69607-0-57462300-1443662917_thumb.jpg

 

Nu au ei parapeti pe marginea drumului, nu au nevoie de ele, si nici nu e inchis drumu ca si transalpina noastra. Pur si simplu frica aia ca poti pica oricand pana jos in vale daca nu esti atent, te transforma intr-un sofer mega precaut, ne e cazul niebunilor cu motoare care cauta doze sanatoase de adrenalina : ). De asta nu inteleg isteria din tara noastra cu lipsa parapetilor pe drumuri ce ar trebui sa fie turistice. Nu divagam prea mult de la subiect, dar aici langa acel lac in parcare, pt cei care urmaresc topicul cu gpsul moto, este locul unde eu, roman, precaut imi scot gpsul de pe motor il pun pe "flotoare" si ma duc sa fac poze, evident uit de gps acolo. Zeci de alte motoare din diferite tari pe langa. Unii aveau si geaca si gpsu la motor, altii ca mine cu numere din tari nu tocmai civilizate demontau tot ce se poate demonta. Mi-am facut griji degeaba. Gpsu dupa paroape jumate de ora, l-am gasit tot pe flotoare unde il uitasem. Sa inteleg ca cine isi permite sa mearga pana acolo nu se demite sa fure un gps de pe motor, dar erau si autocare cu chinezoi, daca imi furau aia ceva ... : ) Paranoia asta nu e buna deloc. Idea e ca urmeaza vreo 30-40 de km de drumuri serpuite cu circulatie aproape inexistenta in mijlocu salbaticiei pe un alt platou alpin la 1000 de metri.

 

post-69607-0-46628300-1443663816_thumb.jpg

 

Apoi dam de un pic de civilizatie, adica o statie de benzina cu un nume ciudat unde era destul de scumpa benzina. Ii dam si la asta skip, depasim 2 domnisoare cu casca roz cu numere de franta care mereau cam incet si ajungem in primul fior adevarat. Geiranger. Ca sa o citez pe sotie "peisajul iti taie rasuflarea". Efectiv este pe la 700 de metri altitudine, dealul se termina abrut in apa, iar vizavi de apa pleaca brusc un alt deal de 800-1000 de metri intaltime. Evident ca de pe dealurile astea sunt sute de cascade cu apa dulce, si curata care se varsa in fiordurile astea. Nu am avut timpu necesar sa cobor si sa gust apa dintrun fiord din acesta, dar intuitia imi spune ca apa e mai mult dulce decat sarata : )

 

post-69607-0-53950300-1443664281_thumb.jpg post-69607-0-95989600-1443664281_thumb.jpg post-69607-0-40615000-1443664282_thumb.jpg post-69607-0-77113000-1443664282_thumb.jpg

 

Nu inainte de a parasi mirificul loc, ajug si domnisoarele, care isi dau casca jos. Una dintre ele are vreo 75 de ani, cealalta inca nu are 70 de ani. Am rezistat tentatiei sa nu imi fac poza cu ele, caci nu sunt maimute sa imi fac poza cu maimuta, deci trebuie sa ma credeti pe cuvant. Efectiv imi venea sa imi dau cu casca de pamant si sa nu mai plec nici unde. Unde e europa, ce fac varstnicii din europa si unde suntem noi. Continui drumu si ajung la ultima benzinarie accesibila cu rezerva mea. Surpriza 1,92 euro benzina. Cu vreo 1 sau 2 cneti mai scumpa decat la ultima benzinarie, dar barem mai alimentasem de la firma asta. Se pare ca temerile mele legate de benzinarii au fost intemeiate, citind acum povestile celorlalte doua echipe care au vizitat norvegia anul acesta.

 

post-69607-0-66361300-1443664877_thumb.jpg post-69607-0-02507000-1443664878_thumb.jpg post-69607-0-40151700-1443664878_thumb.jpg

 

Dupa ce ii ametesc un pic gandurile pasagerei, cand pe stanga cand pe dreapta, iar peisajul parca e desprins din ceva film sf. ne apropriem de intersectia decisiva. Era vreo 7 seara si intreb eu ceva de genu. Mai bagam sub roti inca un drum de asta turistic si mai mult ca sigur nu mai gasim pe nimeni la camping sau nu ne abatem de la drum si mergem direct la camping unde poate gasim pe cineva. Raspunsul a venit fara ezitare. Mergem la camping ca poate mai gasim pe cineva. Sigur nu vrei sa mai vedem ceva frumos. Sigur, am vazut atatea lucruri frumoase, hai sa ne cazam, mai vedem si maine lucruri frumoase. Ajungem la intersectie unde o cotesc la drepta si ii spun: Bine, mai bagam un drum. Aici ar fi trebuit sa o luam inainte : ) Nu termin bine de spus ca intram in tunel. Vreo multi km de tunel, intuneric, frig, vreo 5-7 km parca. Iesim pt o gura de aer cald si iar intram mai departe inca vreo 5-7 km. Oricum nu conteaza distanta lor atat de mult cat conteaza frigu ce era in ele. Important e ca iesim din tunel si imediat o luam inapoi ca si directie la 180 de grade pe un drum care parea abandonat. Asfaltu destul de prost si trafic .... pe toata distanta lui am intalnit pe ambele directii de mers 1 motor(cu un echipaj la fel de niebun ca noi) 2 caravane din care una oprita intr-o parcare si vreo 2 masini. "Gamle Strynefjellsvegen" este numele magic al acestui drum. http://www.nasjonaleturistveger.no/en/routes/gamle-strynefjellsvegen Mergem noi cat mergem prin pustietate si gasim o instaltie de telescaun pt ski. Cine naiba si pe unde naiba vine la ski aici pt o panta de 200 de metri nu pot intelege. Defapt drumul acesta este "the old road" tot un fel de transfagarasan. Incerc sa imi fac si eu o poza si inaintam catre camping caci e foarte tarziu.

 

post-69607-0-73838600-1443666277_thumb.jpg post-69607-0-02326400-1443666279_thumb.jpg post-69607-0-10742000-1443666278_thumb.jpg post-69607-0-52072900-1443666278_thumb.jpg post-69607-0-49746500-1443666279_thumb.jpg post-69607-0-83837800-1443666279_thumb.jpg

 

Sa fi fost vreo 9 jumate cand am ajuns la camping. Orar evident pana la 9, dar in geam la receptie sta scris, daca nui nimeni aci suna la nr de tel. Luat telefonu si sunat. O baba draguta care vb mai bine decat noi engleza ne spune sa ne gasim un loc unde vrem noi si cu plata rezolvam noi fara nici o problema dimineata. A fost pt mine unu dintre cele mai dragute campinguri ever. Avea Tv room imens, dar bucataria avea ceva aparte. Era ceva mic, numai lemn, cabana unde era bucataria era lemn, peretii numai din lemn, masa scaune numai lemn. Aici aragazu, cuptoru, toaster, masina de cafea, catler toate free. Apa rece 4free, apa calda cu moneda, la fel ca dusul. Dar si la dusuri era totul lemn ca la wc uri si cea mai tare chestie dezinfectant de capac de buda la fiecare toaleta. Am stat in bucataria aia micuta ore bune de unu singur dupa ce am mancat butonand ruta de maine si de zilele viitoare. Era abia luni, dar sambata se dezlantuia potopu in toata norvegia, in partea unde eram noi urmau 7 zile de ploaie continua. Luni urma sa ploua in toata europa, iar saptamana viitoare erau 5 zile de ploaie in anglia. Vineri ar fi barca inspre anglia. In seara aceasta m-am cam hotarat ca barca spre anglia se va transforma in barca spre danemarca si ne vom urma restul concediului prin europa. Verific preturi la barci si ramane sa ii propun pasagerei a doua zi dimineata optiunile avute. Era doar o optiune nu o certitudine. Adorm cu gandu la una din zilele de top din viata mea.

 

Concluzia:

- atlantic road nu e chiar ce pare

- benzina in partea de SV a norvegiei e mult mai scumpa decat in partea de SE

- am uitat acasa un troll ca sa scriu pe el "stingen" si sa imi fac cu el o poza sus acolo

 

PS: sper ca pozele din postul acesta sa va placa, si sa le tot revedeti, nu de alta dar abia pe luni dimineata cred ca o sa puteti citii urmatorul episod, imi ia vreo 3 ore sa scriu cate un post si din pacate intru in campul muncii si nu o sa am cum sa va povestesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face dimineata. Campingul acesta desi e cumva in padure, totusi trece un rau usor galagios pe la marginea propietatii, iar drumu european nu e prea departe. Am stat in campinguri mult mai putin galagioase, dar am stat si in altele mult mai galagioase. Se poate dormi pana tarziu, dar pt cei pretentiosi cu galagia nu e ce cauta : )

Incep dimineata din luna de miere prin a spune, avem urmatoarele posibilitati: (in loc sa incep si eu, "iubire, ce mult mi-ai lipsit cat am dormit : )"

- de sambata ploua timp de 7 zile in toata norvegia, azi e marti, cel tarziu vineri tre sa o uschim, asta daca nu vrei sa ne ploua, eu nu vreau : )

- saptamana viitoare ploua in scotia si anglia, exceptand o singura zi. Barca o putem lua vineri pana in anglia, riscam o mare agitat timp de 28 de ore.

- luni ploua in toata europa indiferent de tara

- sti mai avem cateva sute de km si se cam termina uleiu, ne apropriem usor de 5 mii si la 6 tre sa il schimbam.

- am ajuns la limita de uzura de la anvelopa fata, vad ca spatele mai are ceva dar nu imi dau seama cat mai tine in conditiile date.

- putem incerca azi sa ajungem la Bergen, putin probabil ca o sa reusim, probabil pe la 8/9 seara o sa fim la 100 si de km de bergen, vedem pe drum cum facem

- mergem maine si iti arat Bergen ul, si numai daca ne ramane timp te mai duc pe un drum de ala turistic, iar apoi ne intoarcem in acelasi camping.

- propun sa plecam din Stavenger si sa dormim pe barca, am putea trece si cu barca rapida la Kristiansand, dar trebuie sa dormim in danemarca. Vineri ploua si in Danemarca, deci ar cam trebui sa o uschim joi.

 

Atatea variabile, atatea posibilitati. Am decis ca facem in felu urmator, coboram azi cat mai aproape de Bergen, vizitam maine Bergenul si apoi luam joi barca spre danemarca, apoi mergem prin germania pe la prieteni. Idea e sa ajungem la unul dintre ei sambata sau luni sa putem schimba uleiul. Intru in discutie cu prietenii ce urmau sa ma cazeze in germania si incep sa imi fac planu cu ei cam prin ce zi la cine cum estimez ca voi ajunge. Pe primul cel mai apropriat, neam nascut acolo, il pun sa isi puna in functie aptitudinile si il rog sa imi gaseasca pe o raza de 100 de km niste cauciucuri pe stoc la vreun magazin. Ii dau modelu, dimensiunea si pretu. Idea e sa fie pe sambata/luni disponibile. Deci nu cumparam biletu la nici o barca si ne continuam drumu sa vedem si vom vedea noi ce si cum facem.

 

Primul lucru dupa ce ies din cort, trec pe la tanti pe la receptie si am o conversatie interminabila cu ea pe diferite teme. Daca era cu vreo 40 de ani mai tanra.... probabil casnicia mea era in pericol : ) Aici intra pt ultima oara cardul acela din sudia in actiune. Primesc un dicount de vreo 10% la pretu de cazare si platim pt noi doi, motor si cort echivalentu a 14 euro. Strangem cortu, facem bagajele, alimentam cu apa sticla de plastic si zic, nu uita cand vezi un supermarket de al amare s aintram ca mi s-a pus pata pe snitelele alea mari si vreau snitel. O luam din loc.

 

Cum orice poveste incepe cu harta, https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zGPiYMFzeARA.k3BpzO7EgTIU zoomuiti la z08

 

post-69607-0-47544600-1444088772_thumb.jpg

 

Voi numi acesta zi, ziua tunelurilor. Planificate sunt 2 rute turistice si cu buna stinta sa ratam o ruta sa ajungem mai repede, poate poate Bergen.

Incepem cu Sognefjellet unde gasesc repede capacu de canal : ) denumit Vegaskjelet unde fac si eu o poza inainte sa luam si noi micu dejun ca boschetarii, caci banci nu prea mai vazusem de mult.

 

post-69607-0-23196400-1444089506_thumb.jpg

 

apoi ne continuam drumu pe ceva serpentine

 

post-69607-0-62967200-1444089506_thumb.jpgpost-69607-0-00256000-1444089507_thumb.jpg

 

Apoi peisajul se schimba dramatic si ajunge la ceva altitudine 1200-1400 metri, unde era frig si batea vantul destul de tare.

 

post-69607-0-08483700-1444089709_thumb.jpg post-69607-0-45555600-1444089709_thumb.jpg post-69607-0-83368400-1444089709_thumb.jpg

 

Vad eu in zare ceva ce s-ar putea sa imi placa si observ ca e drum pana acolo desenat pe gps. Ma indrept intr-acolo, efectiv nu ma puteam abtine.

 

post-69607-0-11783600-1444090068_thumb.jpg post-69607-0-51160500-1444090068_thumb.jpg post-69607-0-87037300-1444090068_thumb.jpg post-69607-0-29857600-1444090069_thumb.jpg post-69607-0-65758500-1444090069_thumb.jpg post-69607-0-02785000-1444090070_thumb.jpg

 

Barajele contruite de oameni sunt slabiciunea mea, asa ca atunci cand am vazut zapada pe drum am zis ca nu o sta ea in calea barajului meu : ). Adevarul e ca e si pacat sa nu folosesti forta apei care oricum se pravaleste in vale, apoi in mare. Am vazut putine baraje in norvegia, pe marea majoritate am si mers, dar am vazut foarte multe tevi de apa prin munti care coboara, sigur produc ceva curent cu ele si nu afecteaza natura, au destule lacuri si destula apa dulce, prea multa chiar.

Peisajul alpin nu se mai termina, as puea spune ca devine plictisitor, si daca ai timp pe cei 100 de km o poti freca si vreo 4 5 ore. Noi nu avem timp, deci ii dam bataie.

Abandonez pasagera sa imi faca o poza.

 

post-69607-0-43826000-1444090548_thumb.jpg post-69607-0-85049900-1444090548_thumb.jpg

 

Vedeti pe baraj cat e de ud? Era un rahat de laculet cum se poate vedea in poza urmatoare, poza facuta de pasagera pe care o recuperasem : P.

 

post-69607-0-36836100-1444090768_thumb.jpg

 

Atat era de mic, dar atat de tare batea vantul, incat erau valuri pe acel laculet ca la mere, unul dintre ele chiar s-a spart cand eram pe baraj si m-a stropit pe fata, caci eram cu viziera deschisa. Era unu din momentele in care era fain de avut un gopro pt a imortaliza momentu, dar cateodata poti filma chestii pe care daca nu le explici, nu le intelege nimeni : ) Continuam drumu nu facem poza la patratu ala de beton si coboram in vale unde vedem una dintre cele 3 masini de politie ce le-am intalnit pe drum. Sunt albe si scrie Politi pe ele. Sansele sa gasesti politie pe drumurile ne importante sunt mult mai reduse.

 

post-69607-0-54891200-1444091158_thumb.jpg post-69607-0-95450600-1444091158_thumb.jpg post-69607-0-35523800-1444091159_thumb.jpg post-69607-0-70056200-1444091383_thumb.jpg post-69607-0-07855900-1444091384_thumb.jpg

 

Incepem sa mergem paralel cu un fiord. Nu pun poze cu barci de croaziera pline de mosi plini de bani, ca poate intr-o zi voi sta si eu pe o barca de aia, desi nu cred : ) nu de alta nu prea vad cum o sa fiu plin de bani : ) Vreau doar sa spun ca incepem si mergem prin tuneluri, 1 2 3, etc. Intr-o benzinarie unde facem pauza ne minunam in continuare de pretul unui amarat de carnacior aruncat in paine. 17 euro. Culmea e ca era lume care comanda asaceva. Mai mere si ajungem la unu din tuneluri mai lungi vreo 3-5 km si ce sa vezi, inep ceva curbe mai stranse, vad lumina si ma opresc. in poponeata la ceva masini. Vad pe jos ceva benzi numerotate, imi zic, ce naiba fac astia ce nu inainteaza, cand colo vine taxataru. M-am prins ca stateam deja pe linile de imbarcare pt barca. Platim cu cardu in tunel(cei drept intrare) dar suntem in tunel totusi si funcitoneaza POSul mobil alu ala, ne imbarcam, traversam apa si dupa cateva sute de metri surpiza alt tunel.

 

post-69607-0-98891200-1444092517_thumb.jpg

 

Deja incepusem sa nu mai imi placa tunelurile. In primul rand ca e foarte frig in ele, in al doilea rand nu sunt luminate asa cum sunt cele de pe autostrazile din europa, in multe mai si picura apa, de pe pereti, unele sunt cu gropi, ochii sunt obinuiti cu lumina de afara si le trebuie foarte mult timp sa se adapteze. Stiam ca urmeaza un tunel lung de vreo 20 de km, asa ca cu prima ocazie ii spun pasagerei, mai suporti inca un tunel, nu de alta dar urmeaza unu de peste 20 de km. Cat? esti nebun? si nu avem ce face? Cum sa nu avem : ) Si uite asa ne abatem si nu intram in cel mai lung tunel rutier din lume, 24,5 km. Lærdal Tunnel este numele acestui tunel. Pe atunci nu stiam ce si cine e acest tunel, m-am documentat apoi, dar in acel moment stiam ca nu mai vreau, nu mai pot inca un tunel, mai ales de 20 si de km. Evident ca drumu de ocolire nu putea fi altu decat cel de al 3 lea drum care initial vroisem sa ii dau skip : ) Mergeam noi ce mergeam si ii aratam pasagerei pe gps tunelu de dedesubt si ii spuneam uite pe aici trece tunelu ala, noi merem de ceva vreme pe aici pe afara, iti dai seama cat mergeam prin el : )

 

post-69607-0-53840500-1444093442_thumb.jpg post-69607-0-96865500-1444093442_thumb.jpg post-69607-0-33605900-1444093443_thumb.jpg post-69607-0-73087500-1444093443_thumb.jpg post-69607-0-12206300-1444093444_thumb.jpg

 

Apoi mai mergem un pic si surpriza pt pasagera, ea nu stia unde o duc, eu stiam la ce sa ma astept : )

 

post-69607-0-44911900-1444093699_thumb.jpg post-69607-0-84332900-1444093699_thumb.jpg post-69607-0-30358800-1444093700_thumb.jpgpost-69607-0-74519600-1444093700_thumb.jpgpost-69607-0-12715100-1444093701_thumb.jpg post-69607-0-52751500-1444093701_thumb.jpg post-69607-0-91305100-1444093701_thumb.jpg

 

Nu functiona buda la punctu de belvedere, are rost sa va spun cum se simte sa o faci cu bolta spre asa un peisaj pe acolo prin boscheti. Daca natura va permite sa urinati din picioare ma intelegeti ce am simtit eu. Daca trebuie sa stati pup sa facti shushu, atunci da, natura a fost nedreapta atunci cand va construit.

Eram desupra Fiordului Aurland. Daca aveam timp ma intorceam si prin tunel sa il vad si pe ala(sal trec la palmaresul care nu ma intereseaza) si mai faceam o data ruta cu fiordul : )

 

Are rost sa zic ca era deja trecut de ora 5 : ) Km mai erau multi pe gps, gandu meu era tot la acele snitele. Pana la bergen sa ajungem se facea maine. Apar primele semne de oboseala si plictiseala. Se intampla inevitabilul, nimic nu ne mai poate impresiona din peisaj, deci nici poze nu mai sunt facute. Plus de asta dupa atatea ore de purtat aparatu la gat, pasagera s-a cam saturat de el, o inteleg. Cea ce urma sa vedem e doar in amintirile noastre, pe care nu le putem impartasii cu voi. Ne continuam drumu. Incep ceva serpentine, din nou : ), apoi intru din nou in tunel, serios ca nu le mai suportam, tunelu intr-o curba continua, apoi ies pt 20 de metri afara, apoi iara tunel, iar afara iar tunel, serpentina in tunel, urcat in cerc in sus. Nu am cuvinte. Cica drumu de pe harta e ala cu alb.

 

post-69607-0-59877900-1444094676_thumb.jpg

 

Trackul cu rosu inchis este defapt pe unde am mers eu. Acolo unde drumu este o linie drepta ce nu se suprapune cu drumu alb, acolo inseamna ca este un tunel. Deci asa cum se vede pe harta, daca zoomuiti pe cei 500 de metri diferenta de nivel care i-am urcat, am fost prin vreo 7 tuneluri, unele mai lungi si mai drepte asa cum cunoastem noi tunelurile, iar altele cum numai norvegienii stiu sa construiasca : ) La iesirea dintr-un tunel racoros si intunecat, pasagera reuseste sa mai surprinda in cele cateva secunde de mers pe afara o poza in miscare. Oricat de frumos era, locurile erau foarte periculoase, ieseai intrai din tunel, de la intuneric la multa lumina, nici nu erau 2 benzi latime, aici viata are prioritate, chiar daca vine o masina la 5/10 minute. Cum nici eu nu as fi vrut sa dau peste un vehicul oprit nici altii nu au de ce sa dea peste mine. La fel ca pe pod. Nu am unde oprii in siguranta, nu o fac.

 

post-69607-0-56437200-1444095301_thumb.jpg

 

Apoi gonim din nou la altitudine pe un drum serpuit pe langa tot felu de lacuri. Erau foarte faine si interesante, dar ati vazut ce am vazut noi de dimienata. La ce sa mai facem poze, nu ca nu mai avea rost, dar no nici nu ne-am dat seama ca nu mai facem poze : ) Mergem noi ce mergem dam de ceva civilizatiie si aglomeratie, ceva statiune de ski. Intram deja pe E7. Urma inca o ruta turistica. Hardangervidda . Drumu era infernal. Tiruri, autouze, gropi, semafoare, utilaje ce reasfaltau drumu, semne turistice aprope inexistente. La anul va fi o placere sa mergi pe aici, anul acesta efectiv gropile si semafoarele iti taiau chefu de orice. Pe langa asta, eram la peste 1000 de metri si da batea un vant de efectiv te shushu pe tine de frig. Stiam ca mai am un pic, asa ca refuz sa imi iau pantalonii moto pe mine. La un moment dat numai putem efectiv si trebuie sa oprim, caci natura ne cheama, dar unde sa opresti ca nu e pic de vegetatie nimic. Gasim ceva ce semana cu o parcare unde puteai cobora in spate la ceva. Dar cum peisaju e deschis, tot te vedea cate un sofer de tir sua autobus ce faci. Neimportant ideea ca eu asteptam calare pe motor. Simt ceva rece la oOo. Ma uit in jos si ce vad. picura apa din tank bag. Dar cum batea vantu asa de tare, doar cativa stropi ma udau pe mine, restu se duceau in bataia vantului. Ma dau jos. Desfchid tankbagul. Stiti cum sare popcornu in masina de popcorn? Asa mi-au sarit mie o parte din bonurile din ultimele zile in bataia vantului. Noroc ca batea vantu spre constuctia aia joasa si am putut recupera toate bonurile, exceptand unu care s-a dus de in cateva secunde nu l-am mai vazut. Bun mai incerc o data sa deschid tankbagul. Mai stateam un pic si puteam creste pesti acolo. Va mai amintiti de danemarca? Am pus apa in termos acolo. Acolo a ramas, era rezerva noastra, dar cum in norvegia ai apa potabila peste tot nu am avut nevoie de apa din termos. Dar dupa atatatea zile, km vibratii, drumuri unele mai proaste, altele mai bune, dopul de la termos s-a desfacut si a inceput sa picure pe la capac. Cand am desfacut capacu de la vantu ala juma din el a ajuns pe mine, evident. In tankbag aveam cam toate electornicele si alte chestii, norocu a fost ca in afara de cateva bonuri care s-au si lipit de termos totul a scapat nevatamat. Atat doar ca am stat vreo 5 minute sa se scurga apa din tankbag. Aici a fost momentu in care mi-am luat si manusile de matase pe sub manusile de lucru de la lidl, deja imi era frig. Am oblgat-o pe nevasta sa isi ia vesta de puf pe ea, dar deja ii era frig si nu prea mai coopera : ).

Mai mergem noi ce mergem si vad ceva balustrade de beton si ca urmeaza un tunel in fata, da iara serpentine in tunel.

 

post-69607-0-91561300-1444098159_thumb.jpg

 

Va amintiti ca ziceam ca e cel mai prost marcat drum acesta. Am trecut pe langa una dintre cele mai spectaculoase cascade, fara sa imi dau seama. Nu imi aduceam aminte ce trebuie sa vad pe drum. Ma asteptam sa vad o tabla de aia maro, turistica care sa imi zica, aici e ceva, dar m-am inselat. Asa ca fara sa vrem am dat skip la toate obiectivele de pe acest traseu, dar in schimb am pus ochii pe altceva. Acolo pe langa tunel prin varful dealului, dar pe afara cobora o pista de bicicleta, ce se vede pe harta. Deci ne-am imaginat cum va fi o data si o data sa mergem in norvegia si cu bicicleta, caci de vazut sunt o gramada.

Cred ca tot in ziua asta in unul dintre tuneluri, care nu il gasesc nici cum pe harta : ) are un sens giratoriu in el. Nu m-am intors sa ii fac poza, dar spre norocu meu, si al vostru exista dovada. Gasca asta de s-o dus pana la nordkapp, de or zis povestea lor in topicul lor, au filmat sensu giratoriu cu pricina. O fi aelasi, o fi altu, nu stiu inca si nici nu am vazut traseul lor pe maps ca sa il pot compara : P, dar poate il roade pe vreunul dintre ei si aflam exact unde naiba e si sensu ala giratoriu din tunel ca sa il pun pe harta. : ) dovada la 17:47 din filmuletul lor

Baieti, asai ca nu va suparati ca va fac reclama la filmu vostru : )

 

Ajungem si noi in satuletu cu campingul. Inainte de a ajunge, "snitele", ne oprim la magazin. Surpriza se inchise de vreo 20/30 de minute. Merem la camping. Ne cazam, punem cortu si scoatem laptopu sa cumpar biletele. "Ne pare rau, dar nu exista locuri disponibile pe barca pt ziua aleasa de dv" Poftim ?! Incerc pe vineri noaptea, biletu costa dubla. Mai incerc pe joi noaptea, nici un loc liber, incerc pe miercuri costa mai scump decat ieri cu vreo 20 de euro, dar au locuri. Adica ieri era vreo 109 euro, azi vreo 130. Analizam optiunile. Va mai amintiti si de promisiunea mea ca vom vedea alte orase, mai ales Bergenul. : ) Surpriza, o sa il vizitam alta data. Decidem ca maine o luam in directia Stavenger si ne cumparam biletele la barca. Asa brusc si subit. Planu initial era sa stam in norvegia pana cel putin vineri, maine e miercuri. Asta e. Suntem in luna de miere si nu vrem sa ne ploua, uleiu e pe terminate, iar anvelopa fata prinde contur de lubenita. Oarecum ma simteam inca in siguranta, avand in vedere ca in ziua aceea vazusem pe un fracez cu lubenite atat pe fata cat si pe spate, daca el poate o sa reusesc si eu. Stiu ca prietenul meu neamt, are un vecin mecanic. Mai in gluma mai in serios, ii sugerez sa vb cu el daca nu ma ajuta cu schimbu uleiului, deoarece am auzit eu ca in germania e cam interzis sa schimbi uleiu la canal pe strada.

 

Cateva cuvinte si despre campingul asta, e un camping foarte vechi ca si locatie drept urmare si populat. Exista multe bungalouri de lux in el. Nu e cazu nostru care mancam ce ne gatim pe plita lor, caci cuptor nu au. Nu au tv room sau sala de mese, foarte anost si neprimitor, deja ne obinuisem cu alte standarde. Gatim dar ce sa gatim ca nu am cumparat nimic ca nu am vazut toata ziua un super market in drumu nostru. Mergem noi la ghereta de fastfoodareala. Preturi intre 16 si 35 de euro. De persoana. Deci punem meniul inapoi si mergem la cort sa ne scoatem oalele. Din rezerva de stat scot o supa instant norvegiana nu buna ci extraordinara. Apoi cu fulgii de cartofi ii combinam cu sunca aia din poza cu trollstingenu : ) Mai aveam la rezerve, dar era destul, numai bine se mai incarcase si laptopu, il lasam acolo sa absoarba tot curentu posibil, caci urma sa mergem pe barca si cine stie cand mai dam de curent si mergem la family room sa cheltuim niste monezi pt dus, de alea de am primit rest in primu camping la lilehamer : ) Fac planu pt a doua zi si somn, caci ne propunem sa ne trezim de vreme sa prindem barca. Nu inainte sa schimb niste cuvinte cu niste motociclisti, norvegieni, pensionari, care isi gateau pe primus, pe scaune pliabile ceva mancare. Noi nu am avut loc de scaune, aveam primus la noi, dar tot nu il foloseam pe vantu ala. Adica am ancorat si cu cateva ate cortu, lucru care am si uitat cum se face. Noi stateam in bucataria aia unde era plita ca era caldut si nu batea vantu, pensionarii gateau fara nici o problema afara si cel mai important lucru, pareau mai mult decat fericiti. Noi eram tristi ca asa de o data trebuie sa parasim aceasta superba tara.

 

Concluzia:

- 450 de km sau mai mult de 2 rute turistice pe zi, e mult prea mult.

- vremea iti cam strica planurile

- preturile la barci se modifica zilnic, la fel si locurile disponibile, in wend tot timpu e mai scump decat in timpu saptamanii.

- atlanticul e aspru, in plina vara poti sa te simti ca si cum ai fi in plina iarna blanda continentala.

 

Recomandare

- daca folositi termos de aluminiu, e bine o data la 2 3 zile sa verificati dopu.

 

PS: exista si harta de intoarcere, am si acolo cateva povesti, dupa ce termin cu norvegia. Deci nu se va termina curand povestea. https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zGPiYMFzeARA.kMWYkvczhLc8

Editat de cooldeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca eram nepregatit sa parasesc norvegia. Adica am batut atata drum, si am stat atat de putin. Ma uitam la cauciucuri, ma uitam la kilometri facuti, nu era de bine.

Vroiam sa vad Bergenu de ani de zile, dar am ales sa ma duc pe drumuri pana la Stavenger. Motivul e foarte simplu, trebuie sa revin in aceasta tara, obligatoriu, mai am atatea de vazut.


Am inceput ziua de dimineat. Adica am facut ochi pe la un 8 juma, dar nu am reusit sa imi adun gandurile, cortu, bagajele, etc. pana la un 10 si ceva. Alesesem un traseu relatic scurt 330 de km, dar staim ca desi am 8/9 ore sa ajung la barca, timpul va fi cam la limita. Adica cu 50 la ora media, imi ia un 6 ore si ceva. Dar sa nu uitam, am 3 barci de prins pana la barca mare. Incepem micul dejun cu rezerva de stat. Ceva Polarbröd, un fel de paine batuta ca sa nu creasca mult cu un gust usor dulce, de care ma indragostisem, ceva ce gasesti in tarile nordice. Aveam inca o conserva mare de ceva peste cu noi, luata din germania, o avem in continuare in camara. : ) Vorbesc cu prietenul meu neamt. Imi da vestea pe care oarecum o banuiam. Nu exista anvelope pe stoc pe raza acceptabila de km, si nici nu ajung decat pe sfarsitu saptamani celeilalte, cand eu ar trebui sa fiu in drum spre casa. Refuz politicos oferta. Apoi imi face pe plac si da curs glumei cu uleiul la canal. Ma asigura ca daca voi face faza cu uleiu la canal, nu numai ca voi plati amenda, dar voi face inchisoare inchis solitar cu mancare o bucata de paine, uscata, pe zi. Nu are rost sa risc asaceva, mecanicu lui nu e disponibil, dar ne pune la dispozitie un bidon si ce mai avem nevoie ca sa ne facem treaba in cele mai bune conditii de protectie a mediului. Cu nemtii astia chiar se poate glumi, chiar stiu de gluma.


Pornim la drum pe jumatate din ruta turistica Hardanger . Sa nu uitam de harta z09 https://www.google.c...RA.k3BpzO7EgTIU


 


Pe drum vedem o priveliste rara, cel putin pt luna august. Ciresi cu cirese. Cineva ma intreba, si poza? La care eu, sa fac poze si la pomi, e prea mult : ) Din loc in loc vedem cate o cascarabeta cu o cireasa desenata, cu o pusculita si caseroala de cirese. Pana la urma gasim o cascarabeta care are si pretul afisat. 50 de coraone. Vreo 6 euroi. La naiba, noi avem 45, atat ne-a mai ramas dupa atatea dusuri : ). Ne punem pofta in cui si spun foarte raspicat, ca oricum nu dadeam 5/6 euro pe niste cirese, sa fim rationali.

Apoi mai mergem ce mergem si ajungem la celebra cascada Låtefoss .



Sa fim oare norocosi, sa nu fim. Acestia au fost singurii stropi de ploaie care i-am experimentat pe drum in toata calatoria. Eu zic ca suntem, chiar daca nu avem o poza artistica cu aceasta cascada. Cu ocazia asta, obligat de situatie, am curatat si eu obiectivul de la aparat, caci decand l-am achizitionat nu l-am curatat nici o data chiar daca in iarna a picat cu lentila in zapada si erau ceva pete pe sticla.

Europeanu asta E13, nu e prea prietenos, are cam o banda juma latime, curbe si apoi dupa colt te mai poti intalni si cu cate un camion sau autobus, daca ai o caravana in fata o depasesti, poate, doar acolo unde sunt refugii. Ideea e ca mentineam un ritm alert, dar mai aveam ceva timp. Asa ca abandonam in vale E13pe le si intram pe urmatoarea ruta turisitca. Ryfylke.


 


Si normal ca o data cu altitudinea, vantu acela aspru de ieri, redevina o constanta suparatoare o data cu schimbarea peisajului.


 


Era atata de frig, din cauza vantului care nu mai inceta, incat nici viziera nu o puteam tine deschisa la casca pt poza, caci imi lacrimau ochii. Se vede acolo in lac ca acea bucata de gheata inca nu e topita. Peisaj de vis, nimic de spus, dar ma tot intrebam ce poti vedea pe ceata si pe ploaie, deci nu mai putem astepta ploaia, trebuie sa plecam : )


 


Care o fi scopul sau rolul bicicletei mov, nu am de unde sti : ) nici google nu e prieten cu mine ca sa aflu.


 


Coboram de la altitudinde, si intalnim o cascada. Oarecum trebuia sa facem asa o pauza. Eu nu aveam chef nici sa ma dau jos de pe motor. Stiam ca trebuie sa ajungem, barca mare ne asteapta. Dar cum sa o las pe iubita mea proaspat trecuta pe numele meu singurica, sa nu vada ea frumusetile cascadei, desi toate sunt la fel : ) La fel ca si drumurile, curbele, mallurile, hainele : ) Erau o sumedenie de scari care duceau pana sus, sus, sus la cascada. Dupa cateva trepte ma dau batut si o astept la motor. Am frecato vreo 20 de minute acolo, ce sa ii faci, o luam din loc. Curba la stanga, la dreapta, stanga, dreapta, si vad pe apa, ca doar merg paralel cu un fiord, o barca de aia de cara masini. Mai mergem noi vreo 2, 3, 4 curbe si ajungem la locul de imbarcare. Aceea era barca noastra. O ratasem la 5 minute. Nu i nimic. Vine alta. Asa in vreo 35 de minute. Ne dam jos de pe barca si ma infig in acceleratie, puternic. Deja imi derglase ora de ajungere la barca spre danemarca. Mai ne dam pe niste curbe, surpriza, alta barca. Timp de asteptare 55 de minute. Deci pt 5 minute petrecute in plus la cascada aia am ratat 2 barci si avem o intarziere de aproximativ 2 ore deja. Aici vad ca motociclistii astia nu stau la coada ca si mine, in rand cu masinile, ci merg in fata, sa fie primii la imbarcare, ca apoi evident sa fie primi la debarcare.


Dau peste un neamt cu un GSu de 1200. Calatorea cu fiul lui, adolescent. schimbam niste impresii, evaluam caucicurile fiacaruia, ne plangem de preturi, inclusiv pt el cu un nivel asa de ridicat de trai totul i se parea foarte scump. Are rost sa zic ca avea si tricou cu BMW pe el ? : ) El venise in norvegia pe calea cea mai rapida. Barca de la Kiel la Oslo, a platit aproape de 600 de euro dar a calatorit in pat intr-o noaptea, nu ca mine 3 zile. Acrii sunt strugurii? normal, cand nu ajungi la ei : ) Mai aflu ca a avut un companion de drum si au inchiriat bungalouri, si au iesit decent cu cazarea. Apoi gena de arian i se activeaza. Se uita el la suzukiul meu cel mic. Io 650, el BMW si nu oricare ci 1200. Ce sa ii spun ca ii un ingamfat si sa mai taie coada la matza cu aerele lui de arian : ) Nu, sunt politicos si ii spun. Barem a mea consuma putin undeva la 4,5-5 cand ma foarte grabesc. Umflu si io cifrele in jos, ca in realitate ajung si peste 6 daca autostrada sau orasul e lung. La care el a lui consuma mai putin. 3,8-4,2 pe acolo. Bai nene, arunc cartile de poker pe jos, ca nu am nici un as in maneca pt el si ma duc sa consum ultimele 45 de coroane. Ne cumparam ceva inghetate, una mai eftina una mai scumpa, ne lipsea 1 bucata coroana sa ne luam 2 inghetate scumpe : ) Asa ca nu am reusit sa le cheltui pe toate. Un obicei vechi de al meu, cand parasesc o tara unde nu revin curand si nu are moneda euro sau lei, cheltui sau schimb si ultima moneda. In serbia unde merg destul de des nu se aplica regula : ) Sa fie oare un semn ca voi reveni curand in norvegia, nu pot decat sa sper. La buticul asta cerem si noi bonul. "Ne pare rau, daca nu ati platit cu cardul, nu putem elibera chitanta" Adica platesti cash si nu primesti bon. Ziceti si voi ca nu e ciudat, cand anafu ma obliga pe mine aici in tara sa solicit eu bonu daca nu mil tipareste de buna voie vanzatoru si la astia daca nu platesti cu cardu nu primesti bon.


Vine barca, trecem apa, parasim barca. Eu presat de timp. Ma infig in acceleratie. Arianu dupa mine. Curbe, curbe curbe. intram in primu sat, se tine cu "viteza legala" dupa mine. Mai sa fie, unde tis legile si principile acu. Apoi iara curbe, urcare, eu in continuare 110-120. El ma depaseste. Il las in fata, ma grabesc ma grabesc, dar nu pot mere cu 140 pe acolo, ca nu mai ce mi-am luat placute noi de frana si nu vreau chiar sa le distrug pana ajung in danemrca, ca de acolo mai tre sa ajung si acasa. Mai mere el in fata cativa km si se potoleste : )


Alerg ce alerg sa vad si eu piatra aia de stai pe ea si de sub tine e fiordul, Preikestolen. Una din atractiile alea ce apar pe orice site turistic. Apai pe drumu asta turistic in afara de Preikestolen nu am vazut nici un alt obiectiv turisitc la care sa ma fi oprit. Asa ca am ratat cateva. Oricum nu aveam timp, voriam sa vad bolovanu. Ma abat de la drumu principal si ajun gla parcarea de unde cica o iei pe jos spre piatra. In graba mea nu m-am documentat destul. Era un traseu de 2 ore dus, si inca vreo 2 ore intors de la parcare pana la piatra. Trec pe lisa "to do next time" si o iau din loc. cand intru pe drumu principal dau din nou de arian. Pe cei vreo 50 de km de cand ne despartisem eu aveam deja un avans de 10 km fata de el. As fi vrut sa mai am o vorba cu el si sa imi spuna acum ca bmwul lui consuma mai putin decat jucarioara mea la ritmul acela de mers. Spre norocu lui, ca nu imi plac confruntarile m-am indreptat catre urmatoarea barca. De data aceasta un grup de mototoristi pensionari stateau in fata, asa ca in ultima zi am invatat si eu, motociclisti se duc primii in fata. Ma duc si eu la un shushu si las manusile pe motor pe undeva. Bineinteles ca atunci cand ma intorc nu mai gasesc manusile pe motor. Erau puse frumos in casca. Ma uit la cei care ar putea sa imi fie chiar bunici le multumesc, stiu ei pt ce, sunt convins ca manusile facusera pe zmeii. Aici nu pierdem prea mult timp vreo 35 de minute in total, dar totusi barca are intarziere vreo 10 minute fata de oraru afisat. Mai sa fie, se poate si la ei.

Sa mai bag niste poze ca v-am ametit cu detalii : )


post-69607-0-33204500-1444182819_thumb.jpg post-69607-0-72371800-1444182819_thumb.jpg post-69607-0-13175000-1444182820_thumb.jpg


Da. Podurile suspendate sunt prezente peste tot in tara aceasta. Au cea mai mica amprenta la sol posibila si se integreaza perfect in peisaj. Defapt orice constructie se integreaza in peisaj, in atata natura si salbaticie nici nu crezi ca poate exista civilizatie. A se observa turnu de antene din poza.


Ajungem pe malu celalat. Acum in acest moment, pare plauzibil sa ajunem si la supermarket inainte de a ne urca pe barca. Gonesc cu "viteza legala" mai ales cand dau de autostrada, trec cu grija pe langa radarele fixe, le zambesc in prealabil ca nu se stie nici o data, chiar aveam de prins un vapor. Ajungem la supermarket dupa ce bobinam prin cartiere si semafoare si sensuri giratorii. Gasim loc de parcare si la magarus. Reciclam PETurile ca sa primim garantia inapoi, si vedem ceva cu 25 de coroane la cirese, le punem alaturi de ceva salata de creveti si alte ciudatenii in maini, caci cos nu folosim nici acasa, platim si ne indreptam spre magarus. Obiceiul meu de a lua bonu la purificat si sa vad, totusi ce a costat asa mult ca imi dadea cu virgula. Ce vad eu pe bon scris. "Felicitari ati achizitionat cirese in valoare de vreo 70-80 de coroane" Vreo 8 euro. No ce sa mai fac. Le-am pozat si mancat cat asteptam sa vina barca ce nu ducea spre Danemarca. Defapt la imbarcare motoarele intra pe o banda speciala numai pt utilaje cu 2 roti. Evident ca nu pot sa imi vad de ciresele mele cat intarzie barca cateva minute, ci intru in vorba cu nemti, francezi, englezi. Toti peste 50 de ani. Atat masculi cat si soferite la ghidon. Ca sa o zic asa intrun slang d'al nostru , bai frate plimbatu pe motor in tarile astea nu are nimic de a face cu ce cunoastem noi aici in tara. Cum fiecare se lauda ce si cat a vazut. Vine si randu meu. Pai am fost acolo, acolo acolo. La care toti mirati, pai esti de ceva vreme pe drumuri, de vreo 3 saptamani isi dadeau cu parerea, Nu oameni buni, de nici 10 zile, defapt norvegia am facut-o in 5 zile. Mirati, da, au fost, foarte. Eu la fel de reactia lor. Ei faceau maxim 200 de km pe zi, eu 500. Ei nu alearga, nu au de ce. Eu alergam caci timpu e prea scurt si vreau sa vad prea multe, sunt tanar si cu vreo 20-40 de ani mai tanar decat ei. Mai am multe de fazut, ei au vazut oricum mai multe decat mine, trebuie sa recuperez, am timp pana la 80 de ani. Concluzia nemtilor era ca mancarea si totul e cam de 3 ori mai scump ca la ei in tara. Francezii si englezii se raportau doar la dublu. Eu la ce sa ma raportez, sa le spun ca am salar de 250 de euro, chiar daca am gps de 400 si de euro pe motor? Nu aveam chef sa le explic ce inseamna pt noi romanii sa te plimbi cu motoru. Inclusiv cand vorbesc cu cineva care lucra in bucuresti si ii explic ca aici in timisoara lucrurile stau altfel la salarii caci sunt de doua trei ori mai mici, oricum nu prea sunt inteles. Cum sa inteleaga ei. E scumpa norvegia ce sa spun. Din grupul acela doar eu aveam cort la mine si tot eu eram singuru care eram cazat pe barca la scaune comune ca in avion nu la cabina cu pat. Sa fiu invidios pe ei, nu am de ce. Sa imi plang de mila, nu am de ce. Sa renunt la tigari sa am mai multi bani, as face-o daca as fuma : )


In excursia aceasta am stat de vorba cu multi oameni, din diferite tari si am vazut motocilsiti si motocicliste pentru care varsta sau sexul nu reprezinta nimic. Varsta pt toti oamenii e doar o cifra, iar sexul face doar diferenta daca fac shushu din picioare sau sezand. Toti, absulut toti motocilsiti, in schimb, au un zambet tamp atunci cand isi scot casca din cap. Oare de ce? Si cam toti motociclistii vorbesc aceasi limba, mare mi-a fost mirarea sa aud un francez vorbind engleza si ma distreaza sa aud nemti vorbind engleza.


post-69607-0-10527600-1444184982_thumb.jpg post-69607-0-53945100-1444184982_thumb.jpg post-69607-0-93553300-1444184982_thumb.jpg


O data motoarele ancorate in burta barcii, unii isi iau toate bagajele cu ei, altii nu. Unii isi iau si castile cu ei, noi categoric nu. Eu imi las inclusiv sacu de dormit la motor cu gandu ca ma voi intoarce dupa el, dupa ce plecam , mancam, vedem cum sta treaba.

Ce sa zic, vantul continua sa bata, admiram cea ce credeam noi a fi ultimu far din norvegia, admiram apusul, iar eu fac uz de hamacul meu pe puntea vasului. Cica zice capitanul ca marea este linistita, iau eu mai mai ca imi vars matele pe acolo, stiu sunt un sensibil : ) dar daca aia era mare linistita nu vreau sa stiu ce inseamna mare agitata. Pana la urma ma hotarasc sa imi iau sacu de dormit. Ajung la lift sa cobor la motor. "Etajul ales de dumneavostra este inchis pana dimineata la debarcare" mai mai ca nu scria si ca intoarceti-va inapoi la locurile voastre. Dau de un membru al echipajului. Incerc sa il aburesc sa faca o exceptie si sa coboare naibii cu mine ca mi-am uitat sacu de dormit jos si pe scaunele alea mie un rau de numa si in hamac incepe sa imi fie frig. Avea o singura propozitii foarte bine inregistrata. "The car deck is closed until tomorow morning". Am incercat vreo 3 4 abordari diferite, de fiecare data acelasi raspuns, chiar ma intrebam daca ma intelege oare : ) abandonez ideea. Ma infofolesc in hainele ce le aveam si adorm si eu pe la mijlocu noptii. Dupa vreo doua ore si ceva de leganat pe mai multe axe, ma trezeste un maimutoi de asta de la exhipaj. Imi spune. Acum ma prefac ca nu te-am vazut aici. Dar revin peste o ora si as dori, ar fi bine pt tine sa nu te mai vad aici cu hamacul pus. Sa mori tu imi zic in gandu meu, cine crezi ca mai rezista pe frigu asta inca o ora. Dar asa adormit ma prefac ca am inteles mesaju lui si ca ma voi supune. Daca aveam totusi sacu de dormit probabil ii solicitam sa imi arate articolul din regulamentul barcii, sau al biletului care imi interzice sa imi pun hamacul intre 2 stalpi de fier, afara pe punte unde nu incurc pe nimeni. Chiar e un regulament de o gramada de pagini atunci cand iti cumperi biletul, cu care trebuie sa fi de acord fie ca iti convine fie ca nu. Plus de asta eram pe mijlocu marii, primul port era oricum destinatia finala : ) Dar cum nu imi palc confrunatarile inutile : ) m-am conformat. Cu niste inceputuri de turturi la partea dorsala ma bag si eu la caldura in cabina aia cu multe scaune. Acolo globetroterii intelgenti erau pregatiti cu izoliere si saci de dormit, intinsi pe jos. Sacu meu era la ultimu nivel, la nivelu marii chiar. Transform hamacu in patura si cu o mare tristete adorm cu gandu ca e deja gata treaba asta cu norvegia.


post-69607-0-29290900-1444184983_thumb.jpg post-69607-0-70318400-1444184983_thumb.jpg post-69607-0-07578200-1444184984_thumb.jpg


Avestea fiind spuse inchei primul capitol al acestei calatorii. Voi continua aici cu inca cateva povesti si poze interesante din europa, caci peripetii sunt la tot pasu : ).


Sunt prea multe concluzii de tras, asa ca va las pe voi sa le digerati. si sa incepeti sa va faceti planurile. Retineti doar ca e posibil o persoana cu un motor sa calatoreasca cu 1500 de euro, fara probleme, iar un cuplu cu un motor cu vreo 2000 de euro, pana in norvegia si inapoi.


Va multumesc pt rabdarea de a citit peripetia pana aici si va invit sa ramaneti pana la sfarsitul calatoriei : ) Nu uitati si de harta de intoarcere [:P] https://www.google.c...RA.kMWYkvczhLc8


» Post actualizat in 07 Oct 2015 10:19

#______REPOST_______#

 

 

Trebuie sa recunosc ca eram nepregatit sa parasesc norvegia. Adica am batut atata drum, si am stat atat de putin. Ma uitam la cauciucuri, ma uitam la kilometri facuti, nu era de bine.

Vroiam sa vad Bergenu de ani de zile, dar am ales sa ma duc pe drumuri pana la Stavenger. Motivul e foarte simplu, trebuie sa revin in aceasta tara, obligatoriu, mai am atatea de vazut.

 

Am inceput ziua de dimineat. Adica am facut ochi pe la un 8 juma, dar nu am reusit sa imi adun gandurile, cortu, bagajele, etc. pana la un 10 si ceva. Alesesem un traseu relatic scurt 330 de km, dar staim ca desi am 8/9 ore sa ajung la barca, timpul va fi cam la limita. Adica cu 50 la ora media, imi ia un 6 ore si ceva. Dar sa nu uitam, am 3 barci de prins pana la barca mare. Incepem micul dejun cu rezerva de stat. Ceva Polarbröd, un fel de paine batuta ca sa nu creasca mult cu un gust usor dulce, de care ma indragostisem, ceva ce gasesti in tarile nordice. Aveam inca o conserva mare de ceva peste cu noi, luata din germania, o avem in continuare in camara. : ) Vorbesc cu prietenul meu neamt. Imi da vestea pe care oarecum o banuiam. Nu exista anvelope pe stoc pe raza acceptabila de km, si nici nu ajung decat pe sfarsitu saptamani celeilalte, cand eu ar trebui sa fiu in drum spre casa. Refuz politicos oferta. Apoi imi face pe plac si da curs glumei cu uleiul la canal. Ma asigura ca daca voi face faza cu uleiu la canal, nu numai ca voi plati amenda, dar voi face inchisoare inchis solitar cu mancare o bucata de paine, uscata, pe zi. Nu are rost sa risc asaceva, mecanicu lui nu e disponibil, dar ne pune la dispozitie un bidon si ce mai avem nevoie ca sa ne facem treaba in cele mai bune conditii de protectie a mediului. Cu nemtii astia chiar se poate glumi, chiar stiu de gluma.

 

Pornim la drum pe jumatate din ruta turistica Hardanger . Sa nu uitam de harta z09 https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zGPiYMFzeARA.k3BpzO7EgTIU

 

post-69607-0-06939200-1444212310_thumb.jpg post-69607-0-41171500-1444212310_thumb.jpg post-69607-0-78093400-1444212310_thumb.jpg

 

Pe drum vedem o priveliste rara, cel putin pt luna august. Ciresi cu cirese. Cineva ma intreba, si poza? La care eu, sa fac poze si la pomi, e prea mult : ) Din loc in loc vedem cate o cascarabeta cu o cireasa desenata, cu o pusculita si caseroala de cirese. Pana la urma gasim o cascarabeta care are si pretul afisat. 50 de coraone. Vreo 6 euroi. La naiba, noi avem 45, atat ne-a mai ramas dupa atatea dusuri : ). Ne punem pofta in cui si spun foarte raspicat, ca oricum nu dadeam 5/6 euro pe niste cirese, sa fim rationali.

Apoi mai mergem ce mergem si ajungem la celebra cascada Låtefoss .

 

post-69607-0-17624100-1444212311_thumb.jpg post-69607-0-51991000-1444212311_thumb.jpg post-69607-0-89448800-1444212311_thumb.jpg post-69607-0-22883200-1444212312_thumb.jpg post-69607-0-61297900-1444212312_thumb.jpg

 

Sa fim oare norocosi, sa nu fim. Acestia au fost singurii stropi de ploaie care i-am experimentat pe drum in toata calatoria. Eu zic ca suntem, chiar daca nu avem o poza artistica cu aceasta cascada. Cu ocazia asta, obligat de situatie, am curatat si eu obiectivul de la aparat, caci decand l-am achizitionat nu l-am curatat nici o data chiar daca in iarna a picat cu lentila in zapada si erau ceva pete pe sticla.

Europeanu asta E13, nu e prea prietenos, are cam o banda juma latime, curbe si apoi dupa colt te mai poti intalni si cu cate un camion sau autobus, daca ai o caravana in fata o depasesti, poate, doar acolo unde sunt refugii. Ideea e ca mentineam un ritm alert, dar mai aveam ceva timp. Asa ca abandonam in vale E13pe le si intram pe urmatoarea ruta turisitca. Ryfylke.

 

post-69607-0-75990300-1444212331_thumb.jpg post-69607-0-16418900-1444212332_thumb.jpg post-69607-0-56853800-1444212332_thumb.jpg

 

Si normal ca o data cu altitudinea, vantu acela aspru de ieri, redevina o constanta suparatoare o data cu schimbarea peisajului.

 

post-69607-0-95174500-1444212332_thumb.jpg post-69607-0-30806900-1444212333_thumb.jpg post-69607-0-67921300-1444212333_thumb.jpg post-69607-0-08357200-1444212334_thumb.jpg

 

Era atata de frig, din cauza vantului care nu mai inceta, incat nici viziera nu o puteam tine deschisa la casca pt poza, caci imi lacrimau ochii. Se vede acolo in lac ca acea bucata de gheata inca nu e topita. Peisaj de vis, nimic de spus, dar ma tot intrebam ce poti vedea pe ceata si pe ploaie, deci nu mai putem astepta ploaia, trebuie sa plecam : )

 

post-69607-0-44236400-1444212334_thumb.jpg post-69607-0-70322700-1444212350_thumb.jpg post-69607-0-09284200-1444212351_thumb.jpg

 

Care o fi scopul sau rolul bicicletei mov, nu am de unde sti : ) nici google nu e prieten cu mine ca sa aflu.

 

post-69607-0-44173400-1444212351_thumb.jpg post-69607-0-81818800-1444212351_thumb.jpg post-69607-0-19156500-1444212352_thumb.jpg

 

Coboram de la altitudinde, si intalnim o cascada. Oarecum trebuia sa facem asa o pauza. Eu nu aveam chef nici sa ma dau jos de pe motor. Stiam ca trebuie sa ajungem, barca mare ne asteapta. Dar cum sa o las pe iubita mea proaspat trecuta pe numele meu singurica, sa nu vada ea frumusetile cascadei, desi toate sunt la fel : ) La fel ca si drumurile, curbele, mallurile, hainele : ) Erau o sumedenie de scari care duceau pana sus, sus, sus la cascada. Dupa cateva trepte ma dau batut si o astept la motor. Am frecato vreo 20 de minute acolo, ce sa ii faci, o luam din loc. Curba la stanga, la dreapta, stanga, dreapta, si vad pe apa, ca doar merg paralel cu un fiord, o barca de aia de cara masini. Mai mergem noi vreo 2, 3, 4 curbe si ajungem la locul de imbarcare. Aceea era barca noastra. O ratasem la 5 minute. Nu i nimic. Vine alta. Asa in vreo 35 de minute. Ne dam jos de pe barca si ma infig in acceleratie, puternic. Deja imi derglase ora de ajungere la barca spre danemarca. Mai ne dam pe niste curbe, surpriza, alta barca. Timp de asteptare 55 de minute. Deci pt 5 minute petrecute in plus la cascada aia am ratat 2 barci si avem o intarziere de aproximativ 2 ore deja. Aici vad ca motociclistii astia nu stau la coada ca si mine, in rand cu masinile, ci merg in fata, sa fie primii la imbarcare, ca apoi evident sa fie primi la debarcare.

 

Dau peste un neamt cu un GSu de 1200. Calatorea cu fiul lui, adolescent. schimbam niste impresii, evaluam caucicurile fiacaruia, ne plangem de preturi, inclusiv pt el cu un nivel asa de ridicat de trai totul i se parea foarte scump. Are rost sa zic ca avea si tricou cu BMW pe el ? : ) El venise in norvegia pe calea cea mai rapida. Barca de la Kiel la Oslo, a platit aproape de 600 de euro dar a calatorit in pat intr-o noaptea, nu ca mine 3 zile. Acrii sunt strugurii? normal, cand nu ajungi la ei : ) Mai aflu ca a avut un companion de drum si au inchiriat bungalouri, si au iesit decent cu cazarea. Apoi gena de arian i se activeaza. Se uita el la suzukiul meu cel mic. Io 650, el BMW si nu oricare ci 1200. Ce sa ii spun ca ii un ingamfat si sa mai taie coada la matza cu aerele lui de arian : ) Nu, sunt politicos si ii spun. Barem a mea consuma putin undeva la 4,5-5 cand ma foarte grabesc. Umflu si io cifrele in jos, ca in realitate ajung si peste 6 daca autostrada sau orasul e lung. La care el a lui consuma mai putin. 3,8-4,2 pe acolo. Bai nene, arunc cartile de poker pe jos, ca nu am nici un as in maneca pt el si ma duc sa consum ultimele 45 de coroane. Ne cumparam ceva inghetate, una mai eftina una mai scumpa, ne lipsea 1 bucata coroana sa ne luam 2 inghetate scumpe : ) Asa ca nu am reusit sa le cheltui pe toate. Un obicei vechi de al meu, cand parasesc o tara unde nu revin curand si nu are moneda euro sau lei, cheltui sau schimb si ultima moneda. In serbia unde merg destul de des nu se aplica regula : ) Sa fie oare un semn ca voi reveni curand in norvegia, nu pot decat sa sper. La buticul asta cerem si noi bonul. "Ne pare rau, daca nu ati platit cu cardul, nu putem elibera chitanta" Adica platesti cash si nu primesti bon. Ziceti si voi ca nu e ciudat, cand anafu ma obliga pe mine aici in tara sa solicit eu bonu daca nu mil tipareste de buna voie vanzatoru si la astia daca nu platesti cu cardu nu primesti bon.

 

Vine barca, trecem apa, parasim barca. Eu presat de timp. Ma infig in acceleratie. Arianu dupa mine. Curbe, curbe curbe. intram in primu sat, se tine cu "viteza legala" dupa mine. Mai sa fie, unde tis legile si principile acu. Apoi iara curbe, urcare, eu in continuare 110-120. El ma depaseste. Il las in fata, ma grabesc ma grabesc, dar nu pot mere cu 140 pe acolo, ca nu mai ce mi-am luat placute noi de frana si nu vreau chiar sa le distrug pana ajung in danemrca, ca de acolo mai tre sa ajung si acasa. Mai mere el in fata cativa km si se potoleste : )

 

Alerg ce alerg sa vad si eu piatra aia de stai pe ea si de sub tine e fiordul, Preikestolen. Una din atractiile alea ce apar pe orice site turistic. Apai pe drumu asta turistic in afara de Preikestolen nu am vazut nici un alt obiectiv turisitc la care sa ma fi oprit. Asa ca am ratat cateva. Oricum nu aveam timp, voriam sa vad bolovanu. Ma abat de la drumu principal si ajun gla parcarea de unde cica o iei pe jos spre piatra. In graba mea nu m-am documentat destul. Era un traseu de 2 ore dus, si inca vreo 2 ore intors de la parcare pana la piatra. Trec pe lisa "to do next time" si o iau din loc. cand intru pe drumu principal dau din nou de arian. Pe cei vreo 50 de km de cand ne despartisem eu aveam deja un avans de 10 km fata de el. As fi vrut sa mai am o vorba cu el si sa imi spuna acum ca bmwul lui consuma mai putin decat jucarioara mea la ritmul acela de mers. Spre norocu lui, ca nu imi plac confruntarile m-am indreptat catre urmatoarea barca. De data aceasta un grup de mototoristi pensionari stateau in fata, asa ca in ultima zi am invatat si eu, motociclisti se duc primii in fata. Ma duc si eu la un shushu si las manusile pe motor pe undeva. Bineinteles ca atunci cand ma intorc nu mai gasesc manusile pe motor. Erau puse frumos in casca. Ma uit la cei care ar putea sa imi fie chiar bunici le multumesc, stiu ei pt ce, sunt convins ca manusile facusera pe zmeii. Aici nu pierdem prea mult timp vreo 35 de minute in total, dar totusi barca are intarziere vreo 10 minute fata de oraru afisat. Mai sa fie, se poate si la ei.

Sa mai bag niste poze ca v-am ametit cu detalii : )

 

post-69607-0-57813100-1444212352_thumb.jpg post-69607-0-95025700-1444212352_thumb.jpg post-69607-0-33929100-1444212353_thumb.jpg

 

Da. Podurile suspendate sunt prezente peste tot in tara aceasta. Au cea mai mica amprenta la sol posibila si se integreaza perfect in peisaj. Defapt orice constructie se integreaza in peisaj, in atata natura si salbaticie nici nu crezi ca poate exista civilizatie. A se observa turnu de antene din poza.

 

Ajungem pe malu celalat. Acum in acest moment, pare plauzibil sa ajunem si la supermarket inainte de a ne urca pe barca. Gonesc cu "viteza legala" mai ales cand dau de autostrada, trec cu grija pe langa radarele fixe, le zambesc in prealabil ca nu se stie nici o data, chiar aveam de prins un vapor. Ajungem la supermarket dupa ce bobinam prin cartiere si semafoare si sensuri giratorii. Gasim loc de parcare si la magarus. Reciclam PETurile ca sa primim garantia inapoi, si vedem ceva cu 25 de coroane la cirese, le punem alaturi de ceva salata de creveti si alte ciudatenii in maini, caci cos nu folosim nici acasa, platim si ne indreptam spre magarus. Obiceiul meu de a lua bonu la purificat si sa vad, totusi ce a costat asa mult ca imi dadea cu virgula. Ce vad eu pe bon scris. "Felicitari ati achizitionat cirese in valoare de vreo 70-80 de coroane" Vreo 8 euro. No ce sa mai fac. Le-am pozat si mancat cat asteptam sa vina barca ce nu ducea spre Danemarca. Defapt la imbarcare motoarele intra pe o banda speciala numai pt utilaje cu 2 roti. Evident ca nu pot sa imi vad de ciresele mele cat intarzie barca cateva minute, ci intru in vorba cu nemti, francezi, englezi. Toti peste 50 de ani. Atat masculi cat si soferite la ghidon. Ca sa o zic asa intrun slang d'al nostru , bai frate plimbatu pe motor in tarile astea nu are nimic de a face cu ce cunoastem noi aici in tara. Cum fiecare se lauda ce si cat a vazut. Vine si randu meu. Pai am fost acolo, acolo acolo. La care toti mirati, pai esti de ceva vreme pe drumuri, de vreo 3 saptamani isi dadeau cu parerea, Nu oameni buni, de nici 10 zile, defapt norvegia am facut-o in 5 zile. Mirati, da, au fost, foarte. Eu la fel de reactia lor. Ei faceau maxim 200 de km pe zi, eu 500. Ei nu alearga, nu au de ce. Eu alergam caci timpu e prea scurt si vreau sa vad prea multe, sunt tanar si cu vreo 20-40 de ani mai tanar decat ei. Mai am multe de fazut, ei au vazut oricum mai multe decat mine, trebuie sa recuperez, am timp pana la 80 de ani. Concluzia nemtilor era ca mancarea si totul e cam de 3 ori mai scump ca la ei in tara. Francezii si englezii se raportau doar la dublu. Eu la ce sa ma raportez, sa le spun ca am salar de 250 de euro, chiar daca am gps de 400 si de euro pe motor? Nu aveam chef sa le explic ce inseamna pt noi romanii sa te plimbi cu motoru. Inclusiv cand vorbesc cu cineva care lucra in bucuresti si ii explic ca aici in timisoara lucrurile stau altfel la salarii caci sunt de doua trei ori mai mici, oricum nu prea sunt inteles. Cum sa inteleaga ei. E scumpa norvegia ce sa spun. Din grupul acela doar eu aveam cort la mine si tot eu eram singuru care eram cazat pe barca la scaune comune ca in avion nu la cabina cu pat. Sa fiu invidios pe ei, nu am de ce. Sa imi plang de mila, nu am de ce. Sa renunt la tigari sa am mai multi bani, as face-o daca as fuma : )

 

In excursia aceasta am stat de vorba cu multi oameni, din diferite tari si am vazut motocilsiti si motocicliste pentru care varsta sau sexul nu reprezinta nimic. Varsta pt toti oamenii e doar o cifra, iar sexul face doar diferenta daca fac shushu din picioare sau sezand. Toti, absulut toti motocilsiti, in schimb, au un zambet tamp atunci cand isi scot casca din cap. Oare de ce? Si cam toti motociclistii vorbesc aceasi limba, mare mi-a fost mirarea sa aud un francez vorbind engleza si ma distreaza sa aud nemti vorbind engleza.

 

post-69607-0-40340800-1444212369_thumb.jpg post-69607-0-80679300-1444212369_thumb.jpg post-69607-0-18141800-1444212370_thumb.jpg

 

O data motoarele ancorate in burta barcii, unii isi iau toate bagajele cu ei, altii nu. Unii isi iau si castile cu ei, noi categoric nu. Eu imi las inclusiv sacu de dormit la motor cu gandu ca ma voi intoarce dupa el, dupa ce plecam , mancam, vedem cum sta treaba.

Ce sa zic, vantul continua sa bata, admiram cea ce credeam noi a fi ultimu far din norvegia, admiram apusul, iar eu fac uz de hamacul meu pe puntea vasului. Cica zice capitanul ca marea este linistita, iau eu mai mai ca imi vars matele pe acolo, stiu sunt un sensibil : ) dar daca aia era mare linistita nu vreau sa stiu ce inseamna mare agitata. Pana la urma ma hotarasc sa imi iau sacu de dormit. Ajung la lift sa cobor la motor. "Etajul ales de dumneavostra este inchis pana dimineata la debarcare" mai mai ca nu scria si ca intoarceti-va inapoi la locurile voastre. Dau de un membru al echipajului. Incerc sa il aburesc sa faca o exceptie si sa coboare naibii cu mine ca mi-am uitat sacu de dormit jos si pe scaunele alea mie un rau de numa si in hamac incepe sa imi fie frig. Avea o singura propozitii foarte bine inregistrata. "The car deck is closed until tomorow morning". Am incercat vreo 3 4 abordari diferite, de fiecare data acelasi raspuns, chiar ma intrebam daca ma intelege oare : ) abandonez ideea. Ma infofolesc in hainele ce le aveam si adorm si eu pe la mijlocu noptii. Dupa vreo doua ore si ceva de leganat pe mai multe axe, ma trezeste un maimutoi de asta de la exhipaj. Imi spune. Acum ma prefac ca nu te-am vazut aici. Dar revin peste o ora si as dori, ar fi bine pt tine sa nu te mai vad aici cu hamacul pus. Sa mori tu imi zic in gandu meu, cine crezi ca mai rezista pe frigu asta inca o ora. Dar asa adormit ma prefac ca am inteles mesaju lui si ca ma voi supune. Daca aveam totusi sacu de dormit probabil ii solicitam sa imi arate articolul din regulamentul barcii, sau al biletului care imi interzice sa imi pun hamacul intre 2 stalpi de fier, afara pe punte unde nu incurc pe nimeni. Chiar e un regulament de o gramada de pagini atunci cand iti cumperi biletul, cu care trebuie sa fi de acord fie ca iti convine fie ca nu. Plus de asta eram pe mijlocu marii, primul port era oricum destinatia finala : ) Dar cum nu imi palc confrunatarile inutile : ) m-am conformat. Cu niste inceputuri de turturi la partea dorsala ma bag si eu la caldura in cabina aia cu multe scaune. Acolo globetroterii intelgenti erau pregatiti cu izoliere si saci de dormit, intinsi pe jos. Sacu meu era la ultimu nivel, la nivelu marii chiar. Transform hamacu in patura si cu o mare tristete adorm cu gandu ca e deja gata treaba asta cu norvegia.

 

post-69607-0-56717500-1444212370_thumb.jpg post-69607-0-94325300-1444212370_thumb.jpg post-69607-0-34129500-1444212371_thumb.jpg

 

Avestea fiind spuse inchei primul capitol al acestei calatorii. Voi continua aici cu inca cateva povesti si poze interesante din europa, caci peripetii sunt la tot pasu : ).

 

Sunt prea multe concluzii de tras, asa ca va las pe voi sa le digerati. si sa incepeti sa va faceti planurile. Retineti doar ca e posibil o persoana cu un motor sa calatoreasca cu 1500 de euro, fara probleme, iar un cuplu cu un motor cu vreo 2000 de euro, pana in norvegia si inapoi.

 

Va multumesc pt rabdarea de a citit peripetia pana aici si va invit sa ramaneti pana la sfarsitul calatoriei : ) Nu uitati si de harta de intoarcere https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zGPiYMFzeARA.kMWYkvczhLc8

 

post-69607-0-41231200-1444187756_thumb.jpg

post-69607-0-70042500-1444187756_thumb.jpg

post-69607-0-07459100-1444187757_thumb.jpg

post-69607-0-45957000-1444187757_thumb.jpg

post-69607-0-78146900-1444187757_thumb.jpg

post-69607-0-13073600-1444187758_thumb.jpg

post-69607-0-48397400-1444187758_thumb.jpg

post-69607-0-82227800-1444187758_thumb.jpg

post-69607-0-60201500-1444187778_thumb.jpg

post-69607-0-98169600-1444187778_thumb.jpg

post-69607-0-33460400-1444187779_thumb.jpg

post-69607-0-72637500-1444187779_thumb.jpg

post-69607-0-07605300-1444187780_thumb.jpg

post-69607-0-47798300-1444187780_thumb.jpg

post-69607-0-88493400-1444187780_thumb.jpg

post-69607-0-26909100-1444187781_thumb.jpg

post-69607-0-38754000-1444187794_thumb.jpg

post-69607-0-77359300-1444187794_thumb.jpg

post-69607-0-12835600-1444187795_thumb.jpg

post-69607-0-49800700-1444187795_thumb.jpg

post-69607-0-90055200-1444187795_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de profesie, inginer, dar nu are nici o relevanta :) Pana acum nu am lucrat pt nici o multinationala, sau firma mai mare de cativa zeci de oameni si sper sa nu fiu vreo data nevoit sa o fac :)

 

"Stimati pasageri, ne apropriem de Danemarka, va rugam coborati in burta navei caci usile au fost deschise" ceva de genu suna anuntul. Sa cobor eu in burta navei cat barcuta asta se misca? Nu multumesc. Asa ca belesc ochii, pe un soare care rar in vad la asa o ora, pe punte pana cand aproape termina toate manevrele de ancorare si ma prezint jos. Toata lumea era echipata, deja desfaceau chingile cu care schinguisera toata noaptea motoarele : ) Eu mai vroiam sa dorm. Iesim din burta barcii si tragem pe dreapta sa facem ultimele ajusgtari la echipamen, al naibii frigu. 12 grade. Traversez Danemarca ba pe autostrada, ba pe nationale. Asa drum plictisitor si lipsit de curbe... nu am avut de multa vreme. Am zis ca nu mai merg pe autostrada, ca la fel de repede merg si pe nationale si barem mai vad ceva, mai dau o curba ceva. Aiurea. Highlightu a fost aglomeratia din AAlborg, atunci cand am alimentat. Setasem Dusseldorf pe gps. O destinatie destul de indepartata cum se poate vedea pe harta https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zGPiYMFzeARA.kMWYkvczhLc8 .

Pana pe la ora 14 si prin germania cam asa tot 12-14 grade erau. Dar, un(nenumarate) hotdog la Ikea, o cumparatura la louis in hamburg, cata aglomeratia de iti venea sa impingi motoru pe trotuar ca sigur ai inainta mai repede, se face seara. Pasagera nu prea mai vroia asa ca ma fac util si caut un camping spre directia noastra, sa nu fie prea departe, si daca se poate sa fie linistit. Ajungem pana la urma in camping dupa 755 km in peste 13 ore. Gatim ceva, ca doar am facut plinu pe la aldi/lidl si dam sa facem dus. Surpriza suprizelor. 50 de centi dusu. Asa ca dute cautal pe receptioner/barman/propietar si schimb o moneda in 4 : ). Ne trezim dimineata si admiram balta desenata inclusiv pe gps si ne jucam un pic cu o gasca canadiana, cica.

 

post-69607-0-40729400-1444347047_thumb.jpg post-69607-0-79478100-1444347047_thumb.jpg

 

Parasim campingul achitand cea mai ieftina cazare, 14 euro. La baba din norvegia au fost totusi 17 : ), m-am incurcat in cifre. Oarecum speram sa fie ultima data cand mai strangem sacii de dormi, salteaua cortu : ), e totusi obositor sa faci asta in fiecare zi, pierzi peste doua ore(montat/demontat/impachetat/despacehtat/schinguit bagaje) si la un moment dat devine enervant. Tabara de baza si excursii de acolo ramane cea mai buna solutie cand calatoresti, dar cand vrei sa ajungi departe, te manca si te scarpini : ) Setez destinatia finala, si stabilesc cu prietenu meu ca seara voi ajunge la el, dar seara tarziu tarziu. Ma asigura ca nui problem asa ca ma aventurez. Prima oprire Dusseldorf, muzeul K21, muzeu de arta moderna a secolului 21. Dupa mine un must see, sunt la a 3 a vizita in 10 ani. Tanti de la casa ne da de inteles ca muzeul e cam gol ca acuma schimba exponatele, dar cum tema actula are de a face cu plasele de paianjen, putem sa facem noi pe paianjenii la ultimu etaj. Iau nevasta fac 15/20 de pasi de desubt de acea plasa, ii spun muzeul e cam gol, dar putem urca in pretu biletului, uite pe chestia aia de deasupra noastra. Ridica capu, se schimba toata la fata si se transforma intr-un copil mic care mai mai ca nu se da cu curu de pamant sa ajunga mai repede acolo sus : ) Ma intorc la tanti de la casa si ii spun ca suntem hotarati sa facem pe paianjenii.

 

post-69607-0-67111200-1444347947_thumb.jpg post-69607-0-02103700-1444347948_thumb.jpg post-69607-0-29135900-1444355353_thumb.jpg

 

Revenim cu picioarele pe pamant, bagam un donner de la turcaletu care are deschisa cascarabeta in centru acolo de prin 1992 sau 94 nu mai retin. Adica de peste 20 de ani exista acelasi magazin ce vinde fastfoodareala turceasca. Asta spune multe despre cum functioneaza economia si cum poti in tara aia sa iti faci un plan de afaceri si de investitii. Suntem departe. In fine, incalecam in sa, deja tarziu, vroiam sa ii arat una dintre cele mai mari catedrale din europa, aia din Koln, dar primesc aprobarea sa ii dam skip caci traficu era infernal. In ziua aia am trecut prin 2 blocaje rutiere. Vorbim totusi de una dintre cele mai dens populate zone. Unu de vreo 7 si unu de vreo 9 km. E fain sa fi cu motoru pe autostrazi, dar dupa atatia km de strecurat printre oglinzi iti cam vine sa sezi bland pe o banca undeva. Nu e cazu nostru, vreau sa ajung cat mai repede pe drumurile paralele cu raul Moser. Unu dintre cele mai frumoase peisaje care le poti intalni. Sate incremenite in timp, dealuri pline de vii. Z11 pe harta de intors https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=zGPiYMFzeARA.kMWYkvczhLc8 Trebuie cel putin o data sa faceti acest drum, nu conteaza pe care mal, nu conteaza in ce directie. Moselle Wine Route sau Moselle Weinstraße sau Les Routes des Vins de Moselle sau Römische Weinstraße. Datat de pe vremea romanilor cu cetati de cateva sute de ani. Se intinde din franta prin luxemburg pana se varsa in rin in germania. Timp de poze si de pauze, ioc. Nu va dau linkuri, caci nu gasesc nimic oficial de pe partea germana si nu fac reclama gratuita la nici un site, google va ajuta.

 

post-69607-0-18253100-1444350625_thumb.jpg post-69607-0-55126500-1444350625_thumb.jpg

 

Gonim, dau skip la ultimii km din drum, desii vroiam sa ajung pana in luxemburg(tara), si o tai pe autostrada. Alimentez cea mai ieftina benzina din excursie, 1,12 si noaptea pe la 11 ajung la gazde. Sambata, cu cheile cu cricket proaspat cumparate cu 2 zile mai devreme schimb uleiu si filtru la motor. Daca tot aveam curent si intenet la discretie ma pun sa imi comand cauciucurile sa mi se livreze saptamana viitoare la un prieten. Nu stiu ce draci o avut siteul dar nu vroia nici in ruptu capului sa imi accepte cardu. Asa ca am dat skip si la capitolu asta, ajung io in munchen si gasesc acolo magazin cu anvelope pe stoc. Ma despart de primu set de prieteni si ma indrept catre al doilea set. Trebuia sa fie ziua cu cei mai putini km. Pe autostrada vreo 70 de km. Reconfiguram sa fac si io 100 barem pe nationale. Merg ce merg si se lucreaza, ocoleste, mai merg, iar s elucreaza, iar ocoleste, cert e ca dupa vreo 40 de minute de mers, eu tot atatia km si timp aveam pana la destinatie ca si cum plecasem din loc. Asa ca cu nervii de rigoare ma sui pe autostrada si ajung la destinatie. Petrec ziua de luni la adapost ca doar ploua in toata europa. Iar marti plec spre urmatorul set de prieteni. Evident fac un ocol pe alt drum celebru, drumul vinului din alsacia sau Route des vins d'Alsace . Aici dau de francezii care ma calca pe creier si cand o tai spre germania napoi, ratez la mustata un echipaj de radar, si aia ca romanii, in boscheti la limitare fara logica unde nu e nici un pericol de nici un accident. Z14 pe harta. Noi am facut si drumu asta in cateva ore, dar o poti sta zile intregi pe ambele rute ale vinului, timp sa ai ca de frumos, e : ).

 

post-69607-0-26706600-1444351946_thumb.jpg post-69607-0-41333200-1444351846_thumb.jpg post-69607-0-77903600-1444351846_thumb.jpg post-69607-0-16671400-1444351847_thumb.jpg post-69607-0-63580200-1444351946_thumb.jpg post-69607-0-28464200-1444351848_thumb.jpg post-69607-0-66430200-1444351848_thumb.jpg post-69607-0-62651600-1444351845_thumb.jpg post-69607-0-02748200-1444351846_thumb.jpg post-69607-0-53684200-1444351847_thumb.jpg post-69607-0-93275500-1444351847_thumb.jpg

 

Cum masa ne astepta la al 3 lea set de prieteni, ne grabim. In germania atat inainte de franta cat si dupa franta, pe nationale aceasi problema, se lucreaza, tre sa ocolesti, se lucreaza, tre sa ocolesti. Sunt niebuni la cap cate santiere au deschise. Ajungem la mult laudatele Izvoare ale Dunarii. Un fel de fantana unde cica se intalnesc doua paraie principale si cica de acolo se numeste Dunarea. Avem norocu ca fantana cu princina sa fie in reparatii, dar imi fac o poza cu harta dunarii si le urez colegilor vstromisti ca ne vedem la anu in capatul celalalt, in delta. Personal nu cred ca voi ajunge curand pe acolo, cum am invatat la geografie in generala ca dunarea izvoraste din muntii padurea neagra, dupa ce am vazut cum arata delta, dunarea, clisura, dunarea la belgrad, budapesta, bratislava, wiena, passau, aceste izvoare reprezintau un must see. Intamplarea face ca am mai trecut o data, acum cativa ani, la cativa km de localitatea cu izvoru din curtea bisericii, dar nici nu mi-am dat seama.


post-69607-0-47437300-1444352553_thumb.jpg post-69607-0-85080100-1444352553_thumb.jpg

Parasim si acest set de prieteni si ne indreptam spre urmatorul set cu destinatie clara, Munchen, cauciucuri, nu de alta dar deja vibra ghidonu. Ajung in magnifica metropola, dau o tura pe la vreo 4 magazine. Nu exista cauciucuri moto pe stoc. Cum nu exista nici semnal 3G peste tot, cum nu exista semnal GSM peste tot, cum nu exista free WiFi etc. Deja era ora 6, tocmai ce verificasera aia de la Ktm daca au pe stoc marimea asta si descopera ca nu au, dar imi recomanda BMW. Insfarsit, cum de nu m-am gandit eu de la inceput. Am preferat sa o frec pe la magazine moto in loc sa ma duc direct la reprezentata, poate chiar suzuki. Norocu meu ca reprezentanta BMW e deschisa pana la 6 jumate si evident au anvelopele mele pe stoc. Doar suntem la mama bmwului acasa si la mama metzelerului, ce mama naibii, numa magazinele alea de cauciucuri si piese moto nu au auzit de treaba asta. "Imi montati anvelopele?" "Dar ce motor, aveti?""Pai suzuki, vstrom""Stiti liniile noastre de lucru sunt dotate pt modelele BMW si nu avem sculele necesare, dar daca va dati jos singur rotile va montam gumele pe roti" . Sa mori tu, ce zici acolo, ca sculele de bmw sunt diferite de suzuki. No fi antena. "daca imi imprumutati o cheie de 24, una de 22 si un imbus de 10, le dau jos in 5 minute." "Ne pare rau, nu putem scoate sculele de pe linile de lucru" Bai frate, uite acolo linia, uite acolo motoru, cum adica nu poti sa imi dai un rahat de cheie. Evident ca ii zambesc printre dinti si fac pe politicosu si evit orice confruntare, pana una alta sunt salvat am gume noi. Ajungeam oare cu alea vechi acasa? Probabil, dar calatoaream cu un morcov ce crestea cu fiecare km.

 

post-69607-0-41662200-1444355527_thumb.jpg post-69607-0-01831300-1444355527_thumb.jpg

 

La urmatorul set de prieteni la care poposim dupa ce parasim metropola, dupa o zi de pauza, montez gumele cele noi cautand pe la vreo 3 vulcanizari si 2 serviceuri moto. Liste de asteptare de 10 zile si povesti de genu, aia sunt pe alta lume, iar la preturi de manopera sa te ti bine. Montat/demontat roti de pe utilaj, montat demontat anvelope, echilibrat roti, si cel mai important ducerea la gunoi/reciclat a anvelopei preturi intre 66 si 120 de euro. Daca nu sti germana si cauti numai pe goagel informatii ... ai inbulinat-o. La service ul x defapt nu face ce scrie pe site, la fel si la al doilea, abia la al 3 lea(ala cu 10 zile coada) primesc 3 numere de telefon de la 3 vulcanizari diferite si niste adrese scoase din cartea de telefon. Noua ni se pare mult manopera la vulcanizare la noi in tara... Ei din momntu in care m-am vazut cu anvelopele cele noi, ca nu mai tremura ghidonu, ca nu mai vobleaza la orice frana, am rasuflat usurat. Atat de usurat, incat in seara cand ne plimbam la alti prieteni prin culturile de hamei ii zic la pasagera. Maine(sambata) nu plecam nici unde spre casa. Maine mergem cu nepotica la strand si o frecam si noi la soare o zi intreaga fara sa facem nimic, meritam si noi atata lucru. Plecam duminica cand sunt inchise magazinele, dormim la wiena in camping si luni mai cumparam una alta si ajungem acasa, marti te duci la lucru. Zis si facut, numai ca duminica la 7 cand ajungeam la wiena pasagera insista sa mergem pana acasa ca nu mai are chef de pus/strans cortu. Si uite asa, seara(noaptea) pe racoare, am strabatut ungaria, ce mi-as fi dorit sa am la wiena parcata masina cu remorca moto.... 920 de km in 12 ore si ajungem la 28 de grade noaptea. Luni dimineat ea semneaza condica la lucru cum isi dorea : )

 

 

 

 

Jumate din luna de miere am gonit ca bezmeticii pe drumuri, jumate l-am petrecut alaturi de prieteni si familie. A fost cea mai interesanta experienta, sa pleci si sa nu sti unde, cand si pe unde ajungi. Sa nu ai nimic planificat, sa ai atatea optiuni, sa reconfigurezi si rearanjezi lucurile asa cum iti pica bine, sa incerci si sa reusesti sa ocolesti ploaia si sa ai numai soarele in ochi.

 

Inchei prin a spune ca sunt atatea de vazut in europa asta si sunt atatea drumuri incat daca chiar termin/terminati pana la batranete de vizitat tot continentul mai exista si altele :)

 

 

"sfarsit"

 

putem incepe sesiunea de intrebari raspunsuri si discutii : )

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doar o singura intrebare:

 

Cum se simte acumularea oboselii dupa atatea zile la rand in care dormi la cort si uneori chiar la temperaturi joase ?

Din punctul meu de vedere 3 / 4 zile merge, dar dupa aceea nu este necesara si ,,resetarea'' comfortului cu cate o cazare la camera (fie si cea mai ieftina),

dar spatiu inchis sa fie ?

 

In rest no coment, tot respectul :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singuru inconvenient ramane timpu petrecut cu stransu adunatu si despachetatul cortului. Cum spuneam cortu respectiv salteaua care isi merita toti banii, se folosesc strict pt actu de dormit, intri in cort pui capu jos, adormi in cateva minute. In norvegia mi-a placut la nebunie TVroom urile sau bucatariile cu loc de luat masa, care nu se gasesc in campingurile din europa centrala. Un plus raman si family roomurile. Cu sacul de dormit adecvat nu simti temperaturile joase, iar somnu este foarte odihnitor. Nu pot spune acelsi lucru cu combinatia de saltele normale autoconflabile si saltele tip izolier. In caz de ploaie categoric ai nevoie de o cazare cu 4 pereti. Hai ca o noapte o mai dormi cum o dormi in ploaie, poate doua, dar a 3 a ... iti cam vine sa iti bagi picioarele :), motiv pt care ocolesc cat pot de mult ploaia. Am mai fost o data cu masina si niste prieteni in roadtrip la colindat campinguri din slovenia/austria/italia. De fiecare data cand vremea era ploioasa (in 2 din vreo 10 zile) am optat sa dormim intre 4 pereti.

Ce mai pot spune din experienta mea cu dormitu in campinguri este ca dimineata este fofota. Sunt unii ce pleaca mai departe, iar copiii dimineata sunt plini de energie, noroc ca eu dau ignor la tot ce ma inconjoara si imi vad de somnu meu. Recunosc ca pt cine nu e obinuit cu galagia (vant, apa, oameni, copii) dormitu la camping nu este deloc odihnitor. Sa nu uitam ca in afara de campingurile din zona nordica a europei, daca nu pui cortu in asa fel incat dimineata sa fie umbra, ai cam inbulinat-o. In functie de zona/anotimp poti fi trezit de caldura sufocanta in cort chiar si la 7 juma dimineata. Imi aduce aminte intamplarea dintr-o vara, ajungem noi la baza cheilor turzii pe la 4/5 dimineata. Montez cortu, cu busola de la ceas decalibrata. La fix 7 28 am zburat din cort afara, ud leoarca, mai rau ca intr-o sauna, eram in soare si era prima zi dintr-un minitur al tarii la bordul maxiscuterului.

 

Ca sa fac o comparatie cu ce inseamna dormitu in tarile europene. Se intra in camping pana la maxim 9(exceptional 10 seara) de regula la ora 22 este ora de liniste si se cam interzice accesu inclusiv la bucatarie, locu de spalat vesela. La ora 6 este liber la galagie, si mare majoritate a mosilor parasesc campingu pana in ora 7/8. Tinerii de regula au copii si de pe la 8 incep sa se joace. Marea majoritate au bicicletele cu ei. Se duc in sat dupa paine dimineata, sau fac excursii toata ziua pe bicicleta. Seara vine toata lumea inapoi, iar la ora 10 e din nou liniste, se rade in soapta daca e grup mai mare. Gasesti de la masini cu corturi, caravane sau motorhomeuri la biciclisti sau globetroteri. Motociclistii sunt foarte putini. Cel mai important lucru, toata lumea se respecta. Nu are rost sa zic ca daca buda e curata o lasa tot curata cand pleaca. Nu prea se pune problema ca oamenii sunt saraci. Un motorhome sau caravana e 30-50 de mii de euro. Unde mai pui ca daca e legata si la apa/curent cu tot cu locu inchiriat platesti ceva mai multi bani decat la o pensiune decenta. Este un mod/stil de viata.

Campinguri in croatia/grecia/serbia. Poti ajunge la ce ora vrei tu, 1 2 3 noaptea, evident ca deranjezi cu masina pe toata lumea, dar se tolereaza. Galagie e in camping cam pana pe la 11/12 dupa care e un soi de linsite. Mai auzi un raset doua, dar nimic deranjant. Dimineata forfota cu plecatu dar asa cam pe la 8/9. Se respecta curatenia.

Campinguri in romania, putine la numar, nu exista respect intre oameni. Fiecare face galagie cam cum il taie capu incluzand ascultatu de muzica de orice tip la fiecare masina. Daca buda e curata, simt ei nevoia sa o lase murdara. Daca campezi pe marginea unui lac/rau unde se aduna lumea la cort, vei da peste betivi si galagiosi, care asculta de regula manele si urla pana pe la 5 dimineata crezand ca ei sunt singuri si ca pot face ce si cum vor si asta inteleg ei ca inseamna distractia.

 

In orice plimbare, cazarea si masa sunt singurele locuri unde poti face economie. Daca mananci din traista cum se spune economisesti bani seriosi. Daca dormi la cmapinguri si nu la pensiuni, din nou economisesti bani seriosi. Nu o data se intampla la o pensiune/hotel sa fie baia (care teoretic e doar a camerei care o foloseste) mai murdara decat sunt dusurile si toaletele din tarile vestice. Daca mai luam in calcul si tona de praf din camera si asternuturile mai mult sua mai putin curate, prefer sa dorm in sacu meu de dormit in cort : )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta excursie si multumesc pentru ca ai impartasit-o.

Ai dreptate referitor la costuri, cazarile pot lua majoritatea bugetului de calatorie. Daca mai pui la socoteala si igiena asa cum spuneai, faptul ca dormi in sacul tau de dormit si nu in cine stie ce mizerie chiar conteaza.

Singurele probleme la mers cu moto, pasager si cort ar fi: timpul pierdut seara si dimineata dar mai ales faptul ca trebuie sa cari dupa tine inca x kg/y litri de bagaje. Asta e singurul lucru care m-a oprit pana acum sa fac acelasi lucru.

Ma uitam la pozele cu voi si mobra si mi se pare dusa la limita (sau chiar peste) capacitatilor ei de incarcare. VStrom-ul e destul de inalt dar totusi ai suspensia spate aproape de capat, sau asa pare.

 

Cum s-a comportat mobra la drum, mai ales pe drumurile inguste si virajate din Norvegia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul inconvenient ramane timpu petrecut cu stransu adunatu si despachetatul cortului. Cum spuneam cortu respectiv salteaua care isi merita toti banii, se folosesc strict pt actu de dormit, intri in cort pui capu jos, adormi in cateva minute. In norvegia mi-a placut la nebunie TVroom urile sau bucatariile cu loc de luat masa, care nu se gasesc in campingurile din europa centrala. Un plus raman si family roomurile. Cu sacul de dormit adecvat nu simti temperaturile joase, iar somnu este foarte odihnitor. Nu pot spune acelsi lucru cu combinatia de saltele normale autoconflabile si saltele tip izolier. In caz de ploaie categoric ai nevoie de o cazare cu 4 pereti. Hai ca o noapte o mai dormi cum o dormi in ploaie, poate doua, dar a 3 a ... iti cam vine sa iti bagi picioarele :), motiv pt care ocolesc cat pot de mult ploaia.

 

In orice plimbare, cazarea si masa sunt singurele locuri unde poti face economie. Daca mananci din traista cum se spune economisesti bani seriosi. Daca dormi la cmapinguri si nu la pensiuni, din nou economisesti bani seriosi. Nu o data se intampla la o pensiune/hotel sa fie baia (care teoretic e doar a camerei care o foloseste) mai murdara decat sunt dusurile si toaletele din tarile vestice. Daca mai luam in calcul si tona de praf din camera si asternuturile mai mult sua mai putin curate, prefer sa dorm in sacu meu de dormit in cort : )

 

Raspunsul este simplu si de bun simt . :ok:

Oricum super calatoria ta. La cat mai multe ! :ChopperEmo:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam la pozele cu voi si mobra si mi se pare dusa la limita (sau chiar peste) capacitatilor ei de incarcare. VStrom-ul e destul de inalt dar totusi ai suspensia spate aproape de capat, sau asa pare.

 

Cum s-a comportat mobra la drum, mai ales pe drumurile inguste si virajate din Norvegia?

 

suspenia vstromului, cea stock e gandita pt o persoana cu bagaje cel mult. Cand pui un pasager in spate nu mai conteaza daca ai bagaje sau nu, e la fel de proasta. Are acolo o limita de incarcare data in manual si in talon, ceva de genu 220 de kg +- nu imi aduc aminte. Si daca ai 190 si daca ai 240 e la fel de proasta. Am reusit de vreo 2 ori sa ii dau capatu(sau cum so numi cand ajungi cu el la capat) la telescopu spate pe unele portiuni de drum mai proaste, dar asta mi se intampla si la noi in tara. Trebuie sa fi atent sa echilibrezi cat de cat in mod egal partea stanga si dreapta si cam atat. Am reusit chiar sa o suspend in germania sau franta nu imi aduc aminte pe un drum in lucru pe scut. Ingropasera inteligentii o teava. Mi s-a intamplat si la noi in tara pe la lacu bolboci :) vstromu nu stie ca merge pe drumuri inguste sau late, in schimb stie si ii place foarte mult pe curbe, daca e incarcat sau nu, iar nu il intereseaza. Se intampla des sa frec cu cricu central si mi-am pierdut in excursia asta cuiu de la scarita stanga, tre sa il comand.

 

Cort plus saci de dormit plus saltea au sub 10 kg. Poti cumpara echipament mai de calitate si mai economisesti 4 kg cel mult, dar vei da de cel putin 3 ori banii pe el. Sau calatoresti cu hamacu si suporti consecintele : ).Mai pui oale/primus alea alea. si ai un 12-15 kg(depinde de cantiatatea de apa si de mancare prezenta) in plus fata de cand ai calatorii din pensiune in pensiune. O fi mult, o fi putin, nu stiu, dar daca as fi si eu cu 10/15 kg mai slab sigur nu ar fi o problema pt moto. Cert e ca suspensia spate la marea majoritate a motoarelor nu e serviceabila si dupa un timp trebuie schimbata. Cand ii va veni timpu la a mea va primii una custom de aia cu vreo 900 de euroi, dar e departe acel moment.

 

Cand faci 4/500 de km pe zi, pe drumuri virajate, nu prea iti arde sa conduci ca la curse si sa franezi la intrarea in fiecare curba, deci puterea (limitata de bagaje) e nerelevanta. Normal ca atunci cand o iei la deal iti mai doresti niste putere si nu ai de unde, dar te obinuiesti repede cu ideea ca intr-o zi vei castiga la lotto, poate, si iti vei lua cine site ce navesta spatiala : )

 

Chiar nu trebuie nimanui sa ii fie teama de a calatorii cu cortu indiferent de motive si indiferent de locatie. Va pot spune ca trebuie sa o luati incet cu iesiri aproape de casa si incet incet sa va completati echipamentul dupa nevoi. La inceput o noapte, apoi 2 si tot asa. Exista la Rasnov un camping nou si fain, un pic cam scump dar ofera aceleasi conditii ca in vest. E accesibil din orice colt al tarii. http://www.pensiuneacheilerasnoavei.ro/ro/index.php

 

PS: cand sunt 38 de grade ziua si 20-25 noaptea in orasele mari, nimic nu se compara cu dormitu la cort departe de casa si daca totusi e prea cald si umezeala e inexistenta, nici nu trebuie pusa prelata la cort :P

 

PS2 daca stiam ca poti vizita norvegia cu mai putin de 1000 de euro de persoana nu o amanam atatia ani, de asta spun ca ma voi intoarce :P, dar dupa scotia/irlanda si islanda : )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Felicitari pentru excursie si pentru rabdarea cu care ai povestit totul cu lux de amanunte. Am fost si eu anul trecut la inceputul lui August si vreau doar sa-i incurajez pe cei care inca stau pe ganduri, sa nu ezite pt ca MERITA!!!! Am mers doar cu prietena mea pe un Tenere, am vizitat cu precadere zona fiordurilor, totul a durat 12 zile, am parcurs 6000km dus-intors (din Cluj) iar ca si costuri am iesit la echivalentul a 3500 lei (pt 2 persoane) plus echivalentul a 1500 lei benzina. Se putea si mai ieftin pt ca am stat cateva nopti si "intre pereti" iar cea mai scumpa casuta a costat echivalentul a 600 lei, dar era singura libera dupa f multe cautari si era musai sa ne uscam lucrurile. Per total drumul a fost mult mai ok decat ma asteptam iar peisajul mult peste asteptari. Marele dezavantaj pt mine a fost ploaia aproape zilnica, Pentru cine are nevoie de inspiratie, am facut un montaj cu locurile pe care le-am vizitat:

Drumuri bune sa aveti!

https://vimeo.com/159326961

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Felicitari pentru excursie si pentru rabdarea cu care ai povestit totul cu lux de amanunte. Am fost si eu anul trecut la inceputul lui August si vreau doar sa-i incurajez pe cei care inca stau pe ganduri, sa nu ezite pt ca MERITA!!!! Am mers doar cu prietena mea pe un Tenere, am vizitat cu precadere zona fiordurilor, totul a durat 12 zile, am parcurs 6000km dus-intors (din Cluj) iar ca si costuri am iesit la echivalentul a 3500 lei (pt 2 persoane) plus echivalentul a 1500 lei benzina. Se putea si mai ieftin pt ca am stat cateva nopti si "intre pereti" iar cea mai scumpa casuta a costat echivalentul a 600 lei, dar era singura libera dupa f multe cautari si era musai sa ne uscam lucrurile. Per total drumul a fost mult mai ok decat ma asteptam iar peisajul mult peste asteptari. Marele dezavantaj pt mine a fost ploaia aproape zilnica, Pentru cine are nevoie de inspiratie, am facut un montaj cu locurile pe care le-am vizitat:

Drumuri bune sa aveti!

https://vimeo.com/159326961

 

Frumos topic, interesanta calatorie. Vad ca tot mai multi romani ajung prin Norvegia, pe mine sincer ma ''sperie'' doua chestii : vremea ploioasa (am vazut ca poti sa prinzi doua saptamani de ploaie, cum poti sa prinzi doua saptamani cu soare) si cazarea. Eu merg cu cortul peste tot, dar in Norvegia daca prinzi vreme nasoala hotelul sau BnB costa o gramada de bani.

 

9''fly : fain video, l-am vazut de la cap la coada , desi de obicei nu am rabdare sa ma uit la tot. Nevasta ta/prietena ta are nevoie de o pereche de manusi noi ;) (dezavantajul filmelor in HD, se vede orice detaliu cat de mic :P ) iar bucata de parbriz superioara , deflector cred ca se numeste ... cum de s-a rupt ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mario, iti multumesc pt aprecieri, ma bucur sa aud ca cineva a fost suficient de captivat incat sa vizioneze tot clipul ;) Eu sunt cel care am nevoie de manusi, ale ei sunt (erau) noi noute insa are niste figurine din plastic roz pe degete pt aderenta, de aceea par rupte.

Exstensia aceea de parbriz a tinut doar pana in Danemarca, probabil de la vibratii s-a rupt din mers insa am prins-o din zbor :))) Acum mi-am pus un parbriz mai inalt ca altfel pe la 100 curentul de aer are un efect foarte ciudat asupra castii mele. Am avut insa noroc, din cauza ca aveam pasager si bagaje, spatele motocicletei a fost suficient de lasat incat sa nu ma afecteze acel curent pt restul calatoriei.

Ai cam pus punctul pe i cu cele 2 "probleme" vremea si cazarea, dar vorba aia, trebuie sa ai si noroc in viata sau macar sa nu ai ghinion. Cazare gasesti si la pret ok in zonele mai putin turistice. In zonele de mare interes turistic nu gasesti cazare nici pe bani multi, mai ales daca ploua.

Drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vremea nu e pe noroc, e pe prognoza si statistica. In august ploua aproape deloc n norvegia. Au peste 1000 de campinguri si se gasesc de descarcat ca poiuri, marea majoritate sunt doar bungalouri, iar in civilizatie exista couchsurfing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

ff tare.am fost si eu anul asta pt a 2a oara cu bmw f650st.tot cu trenul pe ruta viena-hamburg.(se merita cu trenul mai ales daca faci rezervare din timp)am stat 3 saptamani in cort.daca campezi in afara localitatilor si nu esti pe proprietate privata,nu are nimeni treaba.nordkapp se merita sau nu??eu m-am oprit in tromso(cel mai mare oras din nord)dupa ce vii din sud si ai vazut fiorduri de toate formele si dimensiunile...nordul nu prea impresioneaza!insulele lofoten au niste peisaje superbe.ploaie?aproape zilnic.insa nu vijelii sau ploaie torentiala.doar ploaie marunta.ploaie mai serioasa am prins la intoarcere in suedia...si frig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...