Sari la conținut

Cand eu vreau sa plec, plec!


Postări Recomandate

Si cand prognoza meteo spune ca va ploua, va ploua. Si cand vremea se anunta rea, cel mai intelept e sa amani tura. Dar pentru ca nu ma intalnesc prea mult cu timpul disponibil pentru asa ceva, imi spun ca poate cei de la meteo se insala, sigur se insala. Asa ca intr-o duminica dupamasa, fac bagajul in 15 minute si vira. Aveam doar un plan, creasta Latoritei, sau strategica cum spun unii. Restul era improvizatie. Asa ca plec relaxat de la Deva spre Sibiu. De cand s-a deschis autostrada, drumul vechi spre Sibiu e gol si relaxant. Salut Sibiul, si o iau in sus pe serpentine spre Paltinis. Ma gandeam sa pun cap compas undeva de la Paltinis spre Transalpina, pe Valea Frumoasei si sa campez undeva peste noapte acolo. Intru pe macadam la apus de soare si ma las purtat de val si de priveliste, asa ca uit sa caut loc de cort. Se lasa noaptea cand ajung pe Valea Frumoasei. O ceata stranie plutea la nivelul solului. Incerc vreo doua locuri de cort, dar imi e frica ca daca ploua peste noapte nu mai pot sa scot motorul de acolo. Tot holbandu-ma degeaba dupa loc de cort, dau in Transalpina si ma decid sa continui spre Ob. Lotrului unde stiam ca exista loc de campat berechet. Pun cortul pe un loc stramb si adorm in sunetul primilor picuri de ploaie...va urma

post-21769-0-65712800-1440171498_thumb.jpg

post-21769-0-29058900-1440171530_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, smecherie e sa iti legi tot bagajul pe motor si sa-ti dai seama ca ciorapii sunt in fundul bagajului. Descult in cizme e smecherie.

important este ca ai fost :peace: restul.........povesti pt batranete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, smecherie e sa iti legi tot bagajul pe motor si sa-ti dai seama ca ciorapii sunt in fundul bagajului. Descult in cizme e smecherie.

 

Pai ce dom'le ai doar 3 perechi de ciorapi pe care le iei cu tine peste tot ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He, he, si ce? E vreo rusine? Cand am plecat de acasa la garaj eram in slapi. Cum standardele vestimentare moderne nu includ ciorapi la slapi, cele doua trei perechi de ciorapi erau impreuna cu celalalte toale in bagaj. Si au fost impachetate ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam Mircea. Chopperul ala a fost un cadou. Si inainte si atunci si acum imi place sa plec unde vad cu ochii. Indiferent ce am sub fund. Doua roti sa fie.

Si inca cateva poze de pe creasta Latoritei, care am facut-o a doua zi si nu v-am povestit inca. De fapt nici nu am prea multe povesti. A plouat intr-una si a fost ceata, asa ca am facut drumul ala din incapatanare, pentru ca nu am vazut nimic.

post-21769-0-87135400-1440178701_thumb.jpg

post-21769-0-24053100-1440178755_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuare...ma trezesc dimineata dupa un somn bun in zgomotul ploii pe cort. E cald in sacul de dormit si lenevesc un pic in cort. Aud niste motoare pe drum si imi vine cheful de duca. Strang repede calabalacul, o cafea la pachet asortata cu niste tigari si la drum. Ploua marunt pe Transalpina si urc incet pe curbe. Haidenau k60 nu sunt cele mai eficiente pe asfaltul ud. Orbecai un pic in ceata pana gasesc intrarea in forestierul din creasta. Drumul e bun, chiar si pe ploaie, dar din pacate ceata si norii nu m-au lasat sa admir prea mult peisajul. Asta e, cu alta ocazie. Odata cu inceputul coborarii spre Ciunget ploaia devine torentiala. Decid sa tin asfaltul care incepe la Ciunget spre Valea Oltului. Eram ud si nu mai aveam chef de diacovery. Ajung la Brezoi nehotarat. Sa vin acasa, vreo 2 ore pe ploaie sau sa o iau spre Valcea? Spre Sibiu parca griul cerului era mai negru, asa ca o iau spre Valcea. Ajung la Rm Valcea, unde deja imi intrase frigul in oase. Ploaia continua, asa ca trag la un omv, bag o cafea si iau un tricou uscat. Alta viata. Odata cu tricoul uscat imi vine cheful de viata. Parca nici nu mai ploua asa de tare. Asa ca decid, spre Tg Jiu prin Horezu...si mai vad eu...

» Post actualizat in 21 Aug 2015 18:46

Drumul e fain si pitoresc, doar ploaia imi strica cheful. Din Horezu o iau pe judetean prin Polovragi spre Novaci cu gandul ca daca mai ploua mult sa trag si eu la niste tarani sa lovesc o tuica si sa cer gazduire...Ajung la Baia de Fier unde se opreste ploaia si apare soarele. Alta viata. Fac in gand inventarul la hainele uscate si imi da cu minus, asa ca opresc in Baia de Fier si dintr-un magazin din ala universal imi cumpar un tricou si un plovar misto de tot. TOT acolo imi vine si ideea sa merg la Herculane. Partial uscat parca am iarasi chef de drum. In Novaci vad o gramada de motociclisti care vin si merg spre / dinspre Transalpina. Trec prin Tg Jiu si pun compasul pe Baia de Arama. Acum vreau sa va spun ca drumul Baia de Arama - Herculane e foarte, foarte misto. Asfaltul e bun si peiasejele de basm. Plus ca nu e circulat mai deloc. Cand ajung in Valea Cernei imi trece prin cap ideea sa o iau spre Valea Jiului pe " drumul lui Basescu", dar nu stiu cum sa va spun....am facut acel drum de mai multe ori si nu imi place. Nu stiu de ce. Asa ca ma indrept spre Herculane, unde apropo, nu am mai fost de 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Herculane e un dezastru, o epava. Partea veche cu toate cladirile alea frumoase e o ruina parasita, iar in zona "noua", unde sunt hotelurile pe fostele nume Diana, Afrodita, Ugsr e o tiganie de nedescris. Nu mi-a placut atmosfera asa ca am decis sa o tai la Orsova, ca si asa nu am fost niciodata acolo. La iesirea din Herculane spre gara, pe partea stanga am vazut o pensiune care avea un semn " biker friendly " dar nu m-am oprit. Incepusem sa-mi pun intrebari in gand cu privire la integritatea cortului meu impachetat ud, asa ca ma gandeam sa trag la o pensiune in Orsova. Frumoasa Orsova la ceas de seara, cel putin partea aia cu faleza Dunarii. Tot aici, bag si benzina ptr prima data, semn ca rezervorul de 32 de litri isi face treaba. Inteb de locuri la cele doua pensiuni de pe faleza Dunarii, dar totul e ocupat. Ce chestie, luni seara, totul e ocupat. Asa ca, cam fara chef, o iau pe clisura Dunarii, spre Moldova Noua. Era intuneric deja si ma gandeam ca gasesc eu o pensiune aproape. Opresc pe la 5 pensiuni, unde culmea, nu aveau locuri. Tot cortul e solutia, asa ca dupa Eselnita ies la dreapta la intamplare pe primul forestier si dupa cam juma de kilometru in padure dau de o poiana ok ptr pus cortul. E bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca macar asa ai apucat sa iti intinzi cortul sa se usuce fain. E trist cand uiti sa il aerisesti si il deschizi dupa cateva saptamani si miroase de parca iese ceva de acolo si zice: Mama! :)))))

Faina treaba cu rezervorul mare, chiar ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce dom'le ai doar 3 perechi de ciorapi pe care le iei cu tine peste tot ? :crack:

Pai ce dom'ne: tu iei la tine mai mult decat ciorapii care deja baltesc in ghete?! :crack:

Tare de tot initiatorul topicului, 10+

Editat de Roni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce dom'ne: tu iei la tine mai mult decat ciorapii care deja baltesc in ghete?! :crack:

 

Nu, pentru ca am marele noroc si nu-mi put picioarele.

De fapt put, daca stau incaltata 2 zile cu cizmele si cu aceiasi ciorapi (experimentat), ceea ce nu prea se intampla. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma trezeste soarele. Parca altfel ai chef de duca cand e soare. Strang repede boarfele si o tai in cautare de cafea si ceva de haleala. Opresc la prima pensiune pe malul Dunarii. E buna cafeaua. Ma uit cu jind la malul Sarbesc si ma gandesc cat m-ar costa o tura prin Balcani. Observ ca trebuie sa mai intind lantul. E ziua in care trebuie sa o tai spre casa si asta ma face sa fiu un pic trist. O iau incet pe clisura. Drumul nu e circulat si e placut. Inainte de Moldova Noua ma opresc pe un camp. Vad nori negrii de ploaie in fata si fac o ultima sedinta foto. Incepe ploaia, iarasi, si renunt la toate variantele de drumuri judetene ce le aveam in cap. O tai spre Oravita-Anina-Resita-Caransebes-home. Inainte de Anina, nu ma abtin si ma bag pe o scurtatura neasfaltata si plina de balti. Am ajuns acasa ud si murat. Planuri de viitor? Sa imi cumpar un costum de ploaie!!!

post-21769-0-27408900-1440274932_thumb.jpg

post-21769-0-59577500-1440274953_thumb.jpg

post-21769-0-36622200-1440274981_thumb.jpg

post-21769-0-09337600-1440275003_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Herculane e un dezastru, o epava. Partea veche cu toate cladirile alea frumoase e o ruina parasita, iar in zona "noua", unde sunt hotelurile pe fostele nume Diana, Afrodita, Ugsr e o tiganie de nedescris. Nu mi-a placut atmosfera asa ca am decis sa o tai la Orsova, ca si asa nu am fost niciodata acolo. La iesirea din Herculane spre gara, pe partea stanga am vazut o pensiune care avea un semn " biker friendly " dar nu m-am oprit. Incepusem sa-mi pun intrebari in gand cu privire la integritatea cortului meu impachetat ud, asa ca ma gandeam sa trag la o pensiune in Orsova. Frumoasa Orsova la ceas de seara, cel putin partea aia cu faleza Dunarii. Tot aici, bag si benzina ptr prima data, semn ca rezervorul de 32 de litri isi face treaba. Inteb de locuri la cele doua pensiuni de pe faleza Dunarii, dar totul e ocupat. Ce chestie, luni seara, totul e ocupat. Asa ca, cam fara chef, o iau pe clisura Dunarii, spre Moldova Noua. Era intuneric deja si ma gandeam ca gasesc eu o pensiune aproape. Opresc pe la 5 pensiuni, unde culmea, nu aveau locuri. Tot cortul e solutia, asa ca dupa Eselnita ies la dreapta la intamplare pe primul forestier si dupa cam juma de kilometru in padure dau de o poiana ok ptr pus cortul. E bine.

daca trageai pe stanga dormeai pe malul dunarii :)

la iesire din Orsona pe zona unde a fost cararile grainicerilor e superb :)

pe aici pe undeva :

https://www.google.ro/maps/place/Or%C8%99ova+225200/@44.6834287,22.3803675,900m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x475187c80853edab:0x7605c6804ad1f66d!6m1!1e1

cred ca ne-ai inspirat deja pe vreo cativa de pe aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...