Sari la conținut

Accident in Gorj


fredy_rock86
 Share

Postări Recomandate

http://www.pandurul.ro/Ultima%20ora/2015-08-18/Motociclist+in+stare+grava+la+spitalul+din+Targu+Jiu

 

S-a intamplat la Polovragi, un motociclist cu Harley Davidson a cazut intr-o prapastie dupa ce a pierdut controlul din cauza vitezei. Nu cunosc alte detalii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

un motociclist cu Harley Davidson a cazut intr-o prapastie dupa ce a pierdut controlul din cauza vitezei.

 

Harley + viteza + curbe nu e cea mai fericita combinatie. Motoretele alea sunt facute sa mearga mai mult pe drum dreapt, nu pe curbe.

 

 

Sanatate suferindului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Harley + viteza + curbe nu e cea mai fericita combinatie. Motoretele alea sunt facute sa mearga mai mult pe drum dreapt, nu pe curbe.

Off: Spui asta dupa ce ai mers pe cateva modele de Harley si le-ai simtit ciclistica in curbe, nu? Nu sunt motociclete de 200km/h, dar poti rascheta scaritele in voie cu ele pe curbe.

 

On: Ma bucur ca a scapat doar cu traumatism costal. A avut noroc daca a cazut in rapa si s-a ales doar cu atat... Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off: Spui asta dupa ce ai mers pe cateva modele de Harley si le-ai simtit ciclistica in curbe, nu? Nu sunt motociclete de 200km/h, dar poti rascheta scaritele in voie cu ele pe curbe.

 

On: Ma bucur ca a scapat doar cu traumatism costal. A avut noroc daca a cazut in rapa si s-a ales doar cu atat... Sanatate!

 

era sa intre unul in mine intr-o curba prin bulgaria tocmai fiindca rascheta scarite si l-a aruncat spre mine care eram pe contrasens

nu cred ca avea 30 de grade inclinatie

 

cred ca scopul in general e sa nu raschetezi nimic, daca raschetezi ceva inseamna ca ai intrat prea tare in curba

daca raschetezi la prima groapa o sa agati ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care eram pe contrasens

 

 

Eu cred că eşti reporter de ştiri şi eşti obişnuit să vorbeşti "în clişee".

Dacă erai pe contrasens erai în culpă, ai grijă la limba de lemn, nu toţi stâlpii sunt "de înaltă tensiune".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că eşti reporter de ştiri şi eşti obişnuit să vorbeşti "în clişee".

Dacă erai pe contrasens erai în culpă, ai grijă la limba de lemn, nu toţi stâlpii sunt "de înaltă tensiune".

 

bine, acum eram in offside

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanaate colegului !Dupa comenturile celor din zona, cica din cauza denivelarilor .Bine ca e doar atat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era sa intre unul in mine intr-o curba prin bulgaria tocmai fiindca rascheta scarite si l-a aruncat spre mine care eram pe contrasens

nu cred ca avea 30 de grade inclinatie

 

cred ca scopul in general e sa nu raschetezi nimic, daca raschetezi ceva inseamna ca ai intrat prea tare in curba

daca raschetezi la prima groapa o sa agati ceva

Nu am zis ca asta e un "scop"... Orice motocicleta, rider, conditii de drum au o limita. Important e sa nu le depasim sau sa le cautam cand suntem pe drumurile publice. Dar, desigur, putem presupune ca:
1. Harley-ul (care e vazut ca o singura motocicleta - gama intreaga presupune variatii de culoare) e facut pentru drumuri drepte. Din cand in cand, in conditii optime poate sa fie inclinat si in curbe. Nu mult insa.
2. Un rider care nu a fost in stare sa aprecieze viteza cu care putea sa intre intr-o curba in bulgaria este emblematic pentru o anumita marca sau stil de motociclete.
Care e oare procentul de accidente in care sunt implicate choppere sau Harley-uri? Eu presupun ca e mai mic decat al multor altor categorii.
Un singur lucru e cert: neadaptarea vitezei la conditiile de drum e platita scump. Bine ca nu a lovit si pe altcineva si ca nu e grav!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e prima data cand intr-o stire d-asta de cacao aparuta intr-un ziar local e precizata marca motocicletei.

Bineinteles ca poza este doar o ilustratie, luata cine stie de pe unde.

 

Poate nici n-a fost Harley ci a fost IJ chopperit. De unde stiti?

 

Ca fapt divers, se poate si pe cruiser sa iei curbe. Vi se pare o surpriza asa de mare?

Daca ne luam dupa statistici mai multe vitezane se fac praf pe curbe decat cruisere. Asta inseamna ca vitezanele nu pot lua curbele? Tine de pilot si de conditiile speciale de la fata locului (poate a fost pietris pe jos, poate au raschetat astia de la drumuri asfaltul si au facut un sant, poate a fost o denivelare, poate a fost o balega, sunt o gramada de poate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e prima data cand intr-o stire d-asta de cacao aparuta intr-un ziar local e precizata marca motocicletei.

Bineinteles ca poza este doar o ilustratie, luata cine stie de pe unde.

 

Poate nici n-a fost Harley ci a fost IJ chopperit. De unde stiti?

 

Ca fapt divers, se poate si pe cruiser sa iei curbe. Vi se pare o surpriza asa de mare?

Daca ne luam dupa statistici mai multe vitezane se fac praf pe curbe decat cruisere. Asta inseamna ca vitezanele nu pot lua curbele? Tine de pilot si de conditiile speciale de la fata locului (poate a fost pietris pe jos, poate au raschetat astia de la drumuri asfaltul si au facut un sant, poate a fost o denivelare, poate a fost o balega, sunt o gramada de poate)

 

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul respective este prietenul si membrul clubului nostru. Conducea un Street Glide 2015. nu stim inca foarte concret in ce conditii s-a intamplat acidentul; se pare insa ca neadaptarea vitezei la conditiile de traffic (ar spune un Politist) sau mai simplu, a intrat in curba, a dat intr-o groapa si de aici istorie. Nu stim prea sigur ptr ca am reusit sa vorbim cu el doar o singura data la 30 min dupa accident.

A fost dus la spital si este in afara oricarui pericol. Au fost facute toate analizele, are cateva coaste rupte si doar atat. probabil si unele zgarieturi dar nimic rupt (picior, mana, organe interne).

In spital i se asigura asistenta medicala la un nivel foarte bun; 2 verisoare ale lui sunt asitente medicale in acel spital. Motocicleta ajunge in Bucuresti in seara asta pe o platform.

Cam asta este stire si sunt convins ca ma intelegeti daca va rog sa ne oprim cu barfa aici s sai ii dorim multa sanatate, sa se puna pe picioare repede si sa-si repare motocicleta curand!

 

Daca chiar vreti sa ramaneti cu ceva invatat din aceasta stire, ok, adaptati viteza la conditiile de trafic.

 

Multumesc!
PS: Un Harley merge pe curbe asa cum putin motociclete de viteza le-am vazut pe strazile din Romania.

 

Cu respect pentru fenomenul moto,

Biu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

”Un motociclist a fost rănit grav în urma unui accident produs din cauza denivelărilor de pe Drumul Național 67, din zona Polovragi. Victima a pierdut controlul, din cauza asfaltului care prezintă mari diferențe de nivel. În plus, zona nu este semnalizată corespunzător. Această situație periculoasă persistă de mai mult timp, fără ca Secția Drumurilor Naționale Târgu Jiu să întreprindă ceva concret pentru repararea porțiunii cu denivelări.”

 

Se vede și din poză că nu e niciun semn. Poate o fi mai jos dar asta le dreptate cei de la http://gorjexclusiv.ro/accident-produs-din-cauza-denivelarilor/ Există niște norme care precizează la ce distanță de locul periculos se instalează un indicator de avertizare.

 

Așa că, adaptați viteza la condițiile de trafic și așteptați-vă și la capcane (la propriu).

 

Apropo, are și omoplatul fracturat așa că n-a scăpat chiar ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...