Sari la conținut

plimbare inceput de septembrie


frankone
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Ma bate gandul sa fac acest traseu intr-un weekend, la inceput de septembrie (weekendul 05-06.09). Cazare o noapte undeva pe traseu, undeva intre cele 2 traversari.

Daca va mai tenteaza pe careva, dati un semn, sa vedem ce si cum...

Traseul nu e fix, orice sugestie este bine-venita.

Spor in toate !

Editat de frankone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, mersi, acolo am ochit si eu ca ar fi un loc bun. Stii cumva vreo pensiune anume, pe care o recomanzi?

Nu m-am cazat niciodată acolo... Nu aș putea să-ți fac o recomandare personală.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut l-am facut cu masina, si desi nu eram foarte atent cum e pt moto, cu masina a fost ok, nu mi-a ramas in minte ca foarte rau. E cel prin Agnita, nu? parca scurte portiuni erau mai rele, in rest cred ca e ok.. mersi oricum de warning.


» Post actualizat in 04 Aug 2015 19:05

si mersi si lui Irol pt pontul cu cazarea, cu siguranta de tinut minte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, cred ca in afara de portiunea de urcare de la Sugag la Obarsia Lotrului unde exista milioane de taieturi in urma faptului ca s-au pus niste tevi pt a trece apa pe sub drum Ramnicu Valcea - Curtea de Arges e cea mai prosta parte din traseu, in zona aceea nu s-a facut nici un metru de drum in ultimii 3 ani. In rest se merita din plin acest traseu, sper doar sa nu prinzi ceata pe Transfagarasean, ar fi pacat ca natura sa iti ascunda aceasta parte! Drumuri bune fara incidente!

Editat de dedics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mersi.

Da, stiu si de taieturile alea, asa erau si acum 2 sau 3 ani cand am fost pe acolo :( Dar vorba ta, compenseaza din plin natura, sa merite.

 

Deocamdata astept daca mai apar doritori, sa mergem mai multi, de asta am deschis topicul, sa mai gasesc amatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut l-am facut cu masina, si desi nu eram foarte atent cum e pt moto, cu masina a fost ok, nu mi-a ramas in minte ca foarte rau. E cel prin Agnita, nu? parca scurte portiuni erau mai rele, in rest cred ca e ok.. mersi oricum de warning.

 

Interesant.. acum cativa ani am muscat-o rau fiindca m-am luat dupa Google (care iti recomanda ruta pe la Soars, insa nici masina lor nu a parcurs acel traseu in totalitate) si m-am trezit in plin drum forestier inconjurat de oi (pe un naked nu e fun deloc)

 

"Wrong Turn at Albuquerque" :) Nu faceti aceeasi greseala ca si mine: https://goo.gl/maps/q64sr

» Post actualizat in 05 Aug 2015 10:12

sper doar sa nu prinzi ceata pe Transfagarasean, ar fi pacat ca natura sa iti ascunda aceasta parte!

 

Sper sa nu prinzi o invazie de turisti si masini parcate pe marginea drumului in coloane de 3-4 km de la Balea pe ambii versanti, mai ales daca te duci in weekend. Dupa experienta de anul trecut, mi-am zis ca pe Transfagarasan voi mai merge numai in zilele de Marti ;)

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant.. acum cativa ani am muscat-o rau fiindca m-am luat dupa Google (care iti recomanda ruta pe la Soars, insa nici masina lor nu a parcurs acel traseu in totalitate) si m-am trezit in plin drum forestier inconjurat de oi (pe un naked nu e fun deloc)

 

"Wrong Turn at Albuquerque" :) Nu faceti aceeasi greseala ca si mine: https://goo.gl/maps/q64sr

» Post actualizat in 05 Aug 2015 10:12

 

Sper sa nu prinzi o invazie de turisti si masini parcate pe marginea drumului in coloane de 3-4 km de la Balea pe ambii versanti, mai ales daca te duci in weekend. Dupa experienta de anul trecut, mi-am zis ca pe Transfagarasan voi mai merge numai in zilele de Marti ;)

Am avut norocul anul trecut de Sf Maria... si cazare ioc pe valea oltului. NO MORE! Am invatat si eu on the hard way

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant.. acum cativa ani am muscat-o rau fiindca m-am luat dupa Google (care iti recomanda ruta pe la Soars, insa nici masina lor nu a parcurs acel traseu in totalitate) si m-am trezit in plin drum forestier inconjurat de oi (pe un naked nu e fun deloc)

 

"Wrong Turn at Albuquerque" :) Nu faceti aceeasi greseala ca si mine: https://goo.gl/maps/q64sr

» Post actualizat in 05 Aug 2015 10:12

 

Sper sa nu prinzi o invazie de turisti si masini parcate pe marginea drumului in coloane de 3-4 km de la Balea pe ambii versanti, mai ales daca te duci in weekend. Dupa experienta de anul trecut, mi-am zis ca pe Transfagarasan voi mai merge numai in zilele de Marti ;)

Eu din cate tin minte, am mers prin Agnita, nu pe varianta Soars - Fagaras, voi posta eventual o intrebare si pe forumul regional (Sibiu sau Brasov), sa vad care e starea actuala a drumului.

Faza e ca m-as duce in weekend sa nu pierd zilele de lucru, acum sper sa nu fie la fel de aglomerat ca in plin sezon, va fi totusi septembrie.. dar mnoa, cine stie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wrong Turn at Albuquerque" :) Nu faceti aceeasi greseala ca si mine: https://goo.gl/maps/q64sr

Pt a evita asemenea inconveniente exita ACEASTA harta, arata destul de bine pe unde nu se merge. Pt drumuri care nu se afla pe harta ar fi bine de intrebat de la cineva care a fost recent in zona daca e destept sau nu sa mergi pe acolo. :) Dar i se poate intampla oricui sa se trezeasca pe un forestier fara urma de asfalt (eu am vrut sa ajung la poiana narciselor in Alba si m-am luat dupa google maps. M-am intros dupa vreo 10 km pt ca drumul era din ce ince mai rau apoi lipsa... am incadrat plimbarea la experiente de nerepetat :P )

Editat de dedics
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca zice ca updated 11.07.2015, nu stiu cat de up to date sunt toate drumurile, de exemplu cineva de pe forumul regional Sibiu, mi-a raspuns ca Agnita-Voila ar fi ok, dar pe harta updatata apare cu galben. Ideal ar fi de gasit cineva care a fost recent pe acele drumuri si sa confirme starea lor.. daca nu, si harta asta poate fi o resursa pretioasa, dar cu o doza de risc... Sau, mai este si varianta de a schimba traseul pe principiul drumul cel mai bun, este cel cunoscut... ar fi astfel varianta super ok de mers spre Transfagarasan prin Sibiu, dar am vrut sa evit varianta aceasta, sa nu merg de 2 ori pe acelasi drum, la intoarcere ajungand in Sebes de pe Transalpina...


» Post actualizat in 10 Aug 2015 07:09

Pe de alta parte, un alt coleg din Brasov, nu recomanda niciuna din acele variante, el zice de Sighisoara - Hoghiz - Sercaia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...