Sari la conținut

Treapta de forță


D2ER
 Share

Postări Recomandate

Am fost ieri umpic la munte si am urcat o panta cu treapta 2 dar era sa mi se opresca motorul la jumatatea urcarii

» Post actualizat in 02 Aug 2015 07:08

Iar pe o fișă de la motocross imi zice ca atunci cand urc o pantă, sa trec la treapta de fortă si nu stiu care-i aia :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocross-ul are 4 trepte (1-N-2-3-4). Care dintre aceste 4 trepte e treapta de forta cu care urci pe dealuri ( asa imi scrie pe o fișă de la motocross)

serios? nu stiam :))))))))))

» Post actualizat in 02 Aug 2015 07:25

sincer acum intrebarile tale sunt cam ciudate si mie imi da impresie ca nu ai mers pe motocicleta niciodata ! gen cum schimb vitezele cum scot motorul pe liber serios acum ....daca era sa se opreasca cu a doua ce crezi ca trebuia sa faci ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treapta de forta de ai vazut tu in carti se refera ca daca cu a 2-a era sa ti se opreasca motorul, trebuia sa il ajuti tu putin impingand-o. De acolo si expresia "treapta de forta", trebuie sa depui si tu efort...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca simti ca nu mai poate motorul, il ajuti scazand o treapta ... gen din 2 dai in 1 ... daca nici cu 1 nu te descurci, trage o idee de ambreiaj, sa ajuti motorul sa urce sus in ture, ca si cum am pleca de pe loc ... :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil e vorba de o traducere nefericită. La orice motor, atunci cînd nu trage, schimbi în jos, să ajungi în cuplu.

 

Cred însă (deşi nu m-am dat pe coclauri) că cel mai bine e să estimezi de la bun început cu ce treaptă reuşeşti să urci şi să începi direct din acea treaptă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

"Treapta de forta " exista la motoarele care au forta 😆.

» Post actualizat in 02 Aug 2015 08:47

Am mers cu o trompeta asemanatoare cu cea pe care o ai tu si nu are rost decit sa incerci sa te bucuri de ea asa cum poti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios? nu stiam :))))))))))

» Post actualizat in 02 Aug 2015 07:25

 

sincer acum intrebarile tale sunt cam ciudate si mie imi da impresie ca nu ai mers pe motocicleta niciodata ! gen cum schimb vitezele cum scot motorul pe liber serios acum ....daca era sa se opreasca cu a doua ce crezi ca trebuia sa faci ?

Am zis in primul topic ca "SUNT INCEPATOR". Nu am mai avut motocross. Am avut scuter iar la scuter nu ai ambreiaj.... doar tragi de acceleratie si mergi. Si findca sunt incepator, m-am gandit sa-i intreb pe oamenii care se pricep la asa ceva.

» Post actualizat in 02 Aug 2015 11:11

Daca te deranjaza, nu o sa mai pun intrebari .

» Post actualizat in 02 Aug 2015 11:11

Daca te deranjaza, nu o sa mai pun intrebari .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis in primul topic ca "SUNT INCEPATOR". Nu am mai avut motocross. Am avut scuter iar la scuter nu ai ambreiaj.... doar tragi de acceleratie si mergi. Si findca sunt incepator, m-am gandit sa-i intreb pe oamenii care se pricep la asa ceva.

» Post actualizat in 02 Aug 2015 11:11

Daca te deranjaza, nu o sa mai pun intrebari .

» Post actualizat in 02 Aug 2015 11:11

Daca te deranjaza, nu o sa mai pun intrebari .

nu ma deranjeaza deloc ,numai ca eu nu cred ca ai cum sa inveti sa mergi pe motor citiind pe forum ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te deranjeaza, am invatat sa merg pe motocicleta datorita baietilor de treaba de pe forum. Daca erau ca tine, nu stiam nimic ce vroiam sa stiu. Aminteste-ti ce ai facut tu cand te-ai urcat prima data pe un moto si apoi mai incepe sa critici. Tu poate ai avut pe careva sa te invete tot timpul.... dar eu va am doar pe voi . (punct)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca, atunci cand mi am luat prima masina, cand depaseam bagam rapid din 4 in 5, ca doar logica mea zicea ca in treapta cea mai mare are cea mai mare viteza :)

Pana am povestit unui coleg cu experienta ca nu trage deloc masina in depasiri, desi ii dau treapta superioara, dupa ce a ras bine de mine m a sfatuit sa dau naibii a treia si sa vad cum zboara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

 

depinde ce cross e si ce putere are, daca e peste 250 4t cu a 2-a,a 3-a chiar .Ce motor ai si iti spun treapta cu care sa dai in el :)))

125 cc, 4T :D Editat de D2ER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...