Sari la conținut

Viespea #3 Project - Dark Side


replici
 Share

Postări Recomandate

Salutare din nou!

 

Eu si Snow White tocmai ce ne-am despartit :D

 

post-70187-0-63230900-1438261239_thumb.jpeg

 

Asa ca iata-ma la al treilea proiect.... DA, tot Hornet :grinbandit:

 

post-70187-0-64109700-1438261240_thumb.jpegpost-70187-0-65351700-1438261241_thumb.jpegpost-70187-0-74285900-1438261242_thumb.jpegpost-70187-0-71943900-1438261243_thumb.jpeg

 

Dupa ce am vandut cam tot ce imi era inutil (mai am disponibil kit conversie codita PC34 - PC36, click AICI), mobra arata cam asa:

 

post-70187-0-18621700-1438261263_thumb.jpegpost-70187-0-21101300-1438261264_thumb.jpegpost-70187-0-24013700-1438261265_thumb.jpeg

 

Am montat ghidonul, adaptoarele si manetele provizoriu:

 

post-70187-0-72902300-1438261244_thumb.jpegpost-70187-0-73578800-1438261245_thumb.jpeg

 

Poze cu piesele ce urmeaza a fi montate (far, furtune radiator, bord, oglinzi low cost, evacuare "Akrapovic :P" etc)

 

post-70187-0-81376500-1438261246_thumb.jpegpost-70187-0-72767100-1438261247_thumb.jpegpost-70187-0-82417000-1438261248_thumb.jpegpost-70187-0-22736400-1438261260_thumb.jpegpost-70187-0-29817500-1438261266_thumb.jpegpost-70187-0-26477600-1438261267_thumb.jpegpost-70187-0-31239500-1438261268_thumb.jpegpost-70187-0-33142900-1438261269_thumb.jpegpost-70187-0-81390700-1438261287_thumb.jpegpost-70187-0-83345000-1438261286_thumb.jpeg

 

Aseara am facut rost de o aripa spate apoi m-am apucat sa mai montez una alta:

 

Bordul, urmeaza sa confectionez un suport:

 

post-70187-0-15211800-1438261262_thumb.jpeg

 

Evacuarea:

 

post-70187-0-89266800-1438261290_thumb.jpegpost-70187-0-88942400-1438261288_thumb.jpegpost-70187-0-90112700-1438261291_thumb.jpegpost-70187-0-94586800-1438261289_thumb.jpeg

 

Farul pozitionat de proba:

 

post-70187-0-88971200-1438261293_thumb.jpegpost-70187-0-86353500-1438261294_thumb.jpeg

 

Farul si bordul s-au nimerit ca si design, se potrivesc de minune:

 

post-70187-0-67431300-1438261295_thumb.jpeg

 

 

Planuri:

 

Revopsire: Gri inchis mat sau negru lucios, inca sunt nehotarat

Electrostatic: Bascula, jante, suport scarite, jambe, capace motor, juguri etc - combinatie rosu + carbon ca la Snow White sau rosu + negru, in functie de ce culoare aleg pentru revopsire.

Codita, undertail, stop, sei, cadru codita R6 2006-2007

Dynojet

Modificare far - Lupa Morimoto + Kit xenon H4

Foaie +3, Pinion -1, lant nou

Bugspoiler - deschis la propuneri si eventual preturi daca are careva de vanzare

Curatare galerii de evacuare

Confectionare cot evacuare

Rulmenti roti noi

Cauciucuri noi

Rulmenti jug noi

Semeringuri praf + ulei furca, cuzineti, ulei

Ulei Motul 7100 + filtru

Filtru aer K&N

Placute frana fata - spate Carbon Lorraine

.

.

.

.

 

Revin cu noutati,

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, de aceea e si intre ".." :D

Inainte sa vand Hornetul alb am dat jos evacuarea LeoVince GP Pro si am pus un "Akrapovic" identic. Sincer.... mi-a placut mai mult cum se aude fata de GP Pro, de aceea am optat si pentru proiectul asta tot pt FakeKrapovic.

Editat de replici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gizas, toba aia e noua?

Nu costa o caruta de bani?!

 

Toba este noua, dar e o replica: http://olx.ro/oferta/toba-evacuare-moto-akrapovic-triovala-carbon-look-streetfigter-naked-ID4f0cu.html

 

Câștigi ceva din vânzarea lor sau e doar hobby?

 

Castig o ..... era sa zic o prostie. E strict hobby, punct. Castig ceva din piesele pe care le vand si oarecum le promovez prin aceste proiecte.

» Post actualizat in 30 Jul 2015 14:50

Unghiul la care e pusa evacuarea nu are legatura cu nimic, sugerez sa regandesti :D

Spor la joaca!

 

Vedem dupa ce montez codita de R6, e pusa mai mult "la misto" acum.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Iti simt entuziasmul din modul in care te exprimi, dar la capitolul aspect mai ai foarte mult de lucrat.

 

Proiectul Snow White.. n-are pic de eleganta, iar modul in care ai ales sa pui acel rosu tocmai in locurile nepotrivite ma face sa ma gandesc oare ce om normal la cap a cumparat-o in starea aia de la tine. Ai facut o sorcova, observ ca intentionezi sa procedezi la fel si in cadrul proiectului nr. 3. E fierul tau si faci cum te taie capul, asta este clar, dar daca ai postat toata treaba asta pe forum, trebuie sa accepti si parerile celorlalti. Pacat totusi de motocicleta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Iti simt entuziasmul din modul in care te exprimi, dar la capitolul aspect mai ai foarte mult de lucrat.

 

Proiectul Snow White.. n-are pic de eleganta, iar modul in care ai ales sa pui acel rosu tocmai in locurile nepotrivite ma face sa ma gandesc oare ce om normal la cap a cumparat-o in starea aia de la tine. Ai facut o sorcova, observ ca intentionezi sa procedezi la fel si in cadrul proiectului nr. 3. E fierul tau si faci cum te taie capul, asta este clar, dar daca ai postat toata treaba asta pe forum, trebuie sa accepti si parerile celorlalti. Pacat totusi de motocicleta..

Salutare! Da, entuziasm este, de aceea si fac treaba asta. Cat despre ce ai spus mai sus tin sa precizez ca nu am vrut de la inceput ca motocicleta sa aibe "eleganta", nu e vreun chopper scump, toata ideea a fost de impact si asta s-a obtinut. Cat despre cel care a cumparat-o te informez ca e un om normal cu copii acasa, ca si mine. Acum fiecare cu gusturile lui, daca mie-mi place rosul de exemplu nu inseamna neaparat ca nu sunt normal la cap cum ai spus tu. Maybe it's my feminine side. Iti respect parerea si gusturile, serios, si eu consider cateva motociclete de pe forum urate cu spume, dar repet, tine de gustul fiecaruia.

 

Sunt curios cum ar face unii ca tine si ce ar iesii la urma :| ! Omul isi da silinta si face treaba buna .

Multumesc, sper sa iasa treaba buna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@darcocbr

 

"Unii" ca mine spui. Nu inteleg de ce m-ai etichetat atat de repede, poate pentru ca am "indraznit" sa imi exprim parerea pe un forum public?

 

In momentul in care eu imi "ard" nevasta si nu impartasesc cu restul lumii treaba asta, nu imi da nimeni note, poate doar ea :)

 

Daca aleg sa impartasesc povestea pe un forum public, poate chiar sa postez si un filmulet, trebuie sa ma astept la tot ce e mai bun si mai frumos pe lumea asta, judecata altora. Ca nu procedez cum trebuie, ca ea e urata, ca eu o am mica s.a.m.d. Ar trebui sa ma supar? M-a pus cineva sa arat lumii intregi ce am eu acasa?

 

"Unii" ca mine, cei de "teapa" mea, ca tot m-ai etichetat, aleg modificari cu ceva mai putin impact vizual, dar modificari care imbunatatesc performantele unui motor. Pentru cei de "teapa" mea calitatea pieselor montate este esentiala, nu bling-bling-ul. Cei de "teapa" mea aleg sa monteze chiar si 3 schimburi de pneuri pe sezon, de calitate, in detrimentul unui "borcan" pentru antigel de fitza, care nu aduce nimic semnificativ in plus pe parte de performanta, dar care arata, e drept, foarte bine.

 

Cei de "teapa" mea aleg sa schimbe consumabilele mult inainte de a se atinge pragul critic. Asta nu inseamna ca nu suntem atenti la modul in care mobra se prezinta, drept urmare atasez o fotografie despre cum arata o mobra lucrata de "unii" ca mine. Poate iti place, poate nu, nu e cu suparare, dar iti sugerez sa nu te mai pripesti cu afirmatiile. Nu-i bai, nu m-am suparat, nu ma cunosti si te-ai grabit, chiar daca nu era cazul.

 

@replici

 

Tu ai inteles foarte bine ce am vrut sa spun, drept urmare si raspunsul tau. Mi-am dat seama ca nu te-ai suparat, bine, nici nu aveai de ce. Gusturile nu se discuta, evident. Nu era totusi vorba de culoare, la fel de bine putea sa fie verde, galben sau un curcubeu. Locurile unde ai ales sa dai cu pensula nu sunt inspirate. La fel, cel putin din fotografia de pe forum cat si la cele de pe anuntul tau de pe Olx, vopsirea respectivelor elemente nu par sa fie facute intr-un service profesional ci mai degraba in spatele blocului. Repet, e fierul tau si faci ce vrei, dar avand in vedere entuziasmul de care dai dovada, cred ca poti realiza mai mult.

 

 

Toate bune.

 

2ps0wlf.jpg

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic ca nu m-am suparat, nu am 4 ani. Unde am "dat cu pensula" sincer era cazul, bascula, jambele, jugurile etc aveau nevoie de atentie, urmele de uzura erau vizibile si inestetice. Ca am ales rosu, repet, imi place culoarea. Daca citeai topicul mai atent vedeai ca nu au fost vopsite in spatele blocului, o parte au fost vopsite intr-un atelier cu cuptor unde baietii doar asta fac, vopsesc, iar celalalte piese au fost sablate si vopsite electrostatic, chestie care nu prea ai cum sa o faci in spatele blocului. Eu personal am fost multumit de vopsitorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu foarte mare atentie ce ai scris, te asigur de acest lucru. Nu pot insa sa spun la fel despre tine. Repet, din fotografiile postate nu reiese faptul ca s-a lucrat profesionist, ci pare o lucrare de arta facuta in spatele blocului. Nu contest faptul ca tu ai apelat la serviciile unor oameni ce doar asta fac, vopsesc, dupa cum ai precizat.

 

Ma rog, sunt multe de spus si fiecare are alta perspectiva asupra nivelului de calitate. In orice caz, daca cutare piesa prezinta urme semnificative de uzura, semne ce nu se pot remedia, se pot oricand inlocui, exista piese de schimb. Bine, e o ultima solutie, pentru ca in ziua de astazi orice poate fi reconditionat. Totusi este de preferat in locul vopsirii, e ca si cum dau cu matura si bag mizeria sub covor.

 

O lucrare de calitate se vede, ceea ce nu este cazul din cate se observa in fotografiile cu Snow White.

 

Avand in vedere entuziasmul tau, sunt convins ca ai facut fotografii cu absolut fiecare pas al modificarilor. Poti posta cateva la o rezolutie mai mare, astfel incat sa vedem detaliile, ca alea conteaza, nu culoarea, doar ti-am spus, la fel de bine putea sa fie verde, galben, albastru sau curcubeu.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu foarte mare atentie ce ai scris, te asigur de acest lucru. Nu pot insa sa spun la fel despre tine. Repet, din fotografiile postate nu reiese faptul ca s-a lucrat profesionist, ci pare o lucrare de arta facuta in spatele blocului. Nu contest faptul ca tu ai apelat la serviciile unor oameni ce doar asta fac, vopsesc, dupa cum ai precizat.

 

Ma rog, sunt multe de spus si fiecare are alta perspectiva asupra nivelului de calitate. In orice caz, daca cutare piesa prezinta urme semnificative de uzura, semne ce nu se pot remedia, se pot oricand inlocui, exista piese de schimb. Bine, e o ultima solutie, pentru ca in ziua de astazi orice poate fi reconditionat. Totusi este de preferat in locul vopsirii, e ca si cum dau cu matura si bag mizeria sub covor.

 

O lucrare de calitate se vede, ceea ce nu este cazul din cate se observa in fotografiile cu Snow White.

 

Avand in vedere entuziasmul tau, sunt convins ca ai facut fotografii cu absolut fiecare pas al modificarilor. Poti posta cateva la o rezolutie mai mare, astfel incat sa vedem detaliile, ca alea conteaza, nu culoarea, doar ti-am spus, la fel de bine putea sa fie verde, galben, albastru sau curcubeu.

de ce nu lasi tu omu in pace si nu-ti vezi de proiectele tale? ca de criticat e simplu.

ti-ai spus parerea, omu nu s-a suparat dar vad ca tu tot insisti.

pana la urma nu cred ca trebuie sa dovedeasca nimic nimanui...

 

@replici, astept sa vad proiectul nr 3. snow white a iesit misto. spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Iti simt entuziasmul din modul in care te exprimi, dar la capitolul aspect mai ai foarte mult de lucrat.

 

Proiectul Snow White.. n-are pic de eleganta, iar modul in care ai ales sa pui acel rosu tocmai in locurile nepotrivite ma face sa ma gandesc oare ce om normal la cap a cumparat-o in starea aia de la tine. Ai facut o sorcova, observ ca intentionezi sa procedezi la fel si in cadrul proiectului nr. 3. E fierul tau si faci cum te taie capul, asta este clar, dar daca ai postat toata treaba asta pe forum, trebuie sa accepti si parerile celorlalti. Pacat totusi de motocicleta..

Man, te-ai autodescalificat, ti-ai incalcat semnatura.

 

LOL.

» Post actualizat in 31 Jul 2015 12:01

Salut.

 

Iti simt entuziasmul din modul in care te exprimi, dar la capitolul aspect mai ai foarte mult de lucrat.

 

Proiectul Snow White.. n-are pic de eleganta, iar modul in care ai ales sa pui acel rosu tocmai in locurile nepotrivite ma face sa ma gandesc oare ce om normal la cap a cumparat-o in starea aia de la tine. Ai facut o sorcova, observ ca intentionezi sa procedezi la fel si in cadrul proiectului nr. 3. E fierul tau si faci cum te taie capul, asta este clar, dar daca ai postat toata treaba asta pe forum, trebuie sa accepti si parerile celorlalti. Pacat totusi de motocicleta..

Realizezi ca nu ai tinut cont de ce ai scris cu mana ta in semnatura?

(tind totusi sa cred ca a fost copy-paste)

» Post actualizat in 31 Jul 2015 12:07

 

 

Toate bune.

 

2ps0wlf.jpg

Nu inteleg ce e cu poza aia cu Hornet-ul stock. :crack:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor

 

Critica constructiva nu strica daca omul este inteligent si baga la cap ce ii spune unul altul din bunavointa, nu rautate. Dar in cele din urma este, desigur, alegerea lui.

 

Cat despre faptul ca eu "comentez", am facut-o intr-un mod civilizat, ba' si cu argumente, prin urmare nu e cazul sa imi spui sa imi vad de treaba. Stai linistit, intru rar si postez si mai rar, dar cand vad ceva facut cu multa pasiune, dar totusi cu o anumita doza de kitch, asta este, ma zgarie pe ochi si spun lucrul asta.

 

@frigider

 

Man, se intampla si la case mai mari. Nu-s perfect cum nici mobrele mele nu sunt, desi incerc sa le aduc in stadiul ala.

 

Cat despre mobra, arunca un ochi mai atent, modificarile de ordin vizual se observa ca lumina zilei.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor

 

Critica constructiva nu strica daca omul este inteligent si baga la cap ce ii spune unul altul din bunavointa, nu rautate. Dar in cele din urma este, desigur, alegerea lui.

 

Cat despre faptul ca eu "comentez", am facut-o intr-un mod civilizat, ba' si cu argumente, prin urmare nu e cazul sa imi spui sa imi vad de treaba. Stai linistit, intru rar si postez si mai rar, dar cand vad ceva facut cu multa pasiune, dar totusi cu o anumita doza de kitch, asta este, ma zgarie pe ochi si spun lucrul asta.

 

@frigider

 

Man, se intampla si la case mai mari. Nu-s perfect cum nici mobrele mele nu sunt, desi incerc sa le aduc in stadiul ala.

 

Cat despre mobra, arunca un ochi mai atent, modificarile de ordin vizual se observa ca lumina zilei.

Ai schimbat scarite, discuri de frana, evacuarea cred ca e full, cu tot cu galerii, si farul. Asta da custom project, nu zic ca arata urat, insa ai avut niste remarci foarte acide asupra proiectului anterior si nu te vad pe tine avand experienta unui custom project. Tu doar ai inlocuit cateva piese, cu unele de calitate, insa atata tot (plug'n'play).

 

L.E.: nici eu nu am experienta unui asemenea proiect, tocmai de aceea nu il critic cum faci tu (tu ai criticat pana si culorile, lucruri care sunt subiective, dar ai si eagle eye si iti dai seama din poze de calitatea finisajelor).

 

L.L.E.: cred ca mi-au scapat jantele, de la schimbarile hornetului tau, care e de 900, insa anvelopele alea de calitate nu prea le vad.

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stRadu

 

Sunt foarte multe piese schimbate, dar asa cum precizam si mai devreme, nu tin de aspectul vizual ci de performanta, prin urmare nu ai cum sa le observi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stRadu

 

Sunt foarte multe piese schimbate, dar asa cum precizam si mai devreme, nu tin de aspectul vizual ci de performanta, prin urmare nu ai cum sa le observi.

sincer iti spun ca nu vad ce performante poti sa scoti de la motocicleta aia (fara sa o iei in nume de rau) cu anvelopele alea. pe langa faptul ca suspensiile stock sunt cam praf, si aerodinamica e la pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, sunt multe de spus si fiecare are alta perspectiva asupra nivelului de calitate. In orice caz, daca cutare piesa prezinta urme semnificative de uzura, semne ce nu se pot remedia, se pot oricand inlocui, exista piese de schimb. Bine, e o ultima solutie, pentru ca in ziua de astazi orice poate fi reconditionat. Totusi este de preferat in locul vopsirii, e ca si cum dau cu matura si bag mizeria sub covor.

 

Piesele respective aveau pete si zgarieturi fine, prin sablare si vopsire electrostatica eu consider ca le-am reconditionat, nu am dat cu spray-ul de vopsea peste. Alegerea culorii a tinut strict de gusturile proprii, daca o faceam culoarea OEM o considerai reconditionare? Cat despre performante si eu am modificat in mare parte ce era de modificat, precum dynojet, ignition advancer, evacuare, filtru aer etc, mai mult de atat nu prea mai aveam ce, este totusi un motor de 599 pe un naked, e mai mult de oras decat de 400m in 7sec.

 

Aduce a supermoto - xt660x si altele.. Mobra lui, decizia lui ;)

 

Evacuarea o voi "aseza" dupa ce montez codita, mai am de back-up si varianta GP Pro.

 

de ce nu lasi tu omu in pace si nu-ti vezi de proiectele tale? ca de criticat e simplu.

ti-ai spus parerea, omu nu s-a suparat dar vad ca tu tot insisti.

pana la urma nu cred ca trebuie sa dovedeasca nimic nimanui...

 

@replici, astept sa vad proiectul nr 3. snow white a iesit misto. spor la treaba!

 

Din critici poti invata, nu e nici o problema. Eu nu postez aici sa ma laude lumea, doar impartasesc pasiunea si sunt deschis la orice comentariu, fie el folositor sau nu.

Multumesc de aprecieri!

 

Cat despre faptul ca eu "comentez", am facut-o intr-un mod civilizat, ba' si cu argumente, prin urmare nu e cazul sa imi spui sa imi vad de treaba. Stai linistit, intru rar si postez si mai rar, dar cand vad ceva facut cu multa pasiune, dar totusi cu o anumita doza de kitch, asta este, ma zgarie pe ochi si spun lucrul asta.

 

@stRadu

 

Sunt foarte multe piese schimbate, dar asa cum precizam si mai devreme, nu tin de aspectul vizual ci de performanta, prin urmare nu ai cum sa le observi.

 

Nu neaga nimeni investitia ta in mobra, dar din punctul meu de vedere Hornetul nu este destinat pentru performante iesite din comun.

Cat despre kitch, orice streetfighter are o mica doza de kitch pe care posesorii il considera o idee buna. Uita-te pe forumul din UK si o sa-mi dai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Sonyc

 

Uite, iti dau un exemplu de streetfighter, tot un Hornet 600.

 

post-70187-0-33028600-1438352448_thumb.jpgpost-70187-0-26843900-1438352456_thumb.jpg

 

Per ansamblu imi place, dar am cateva observatii precum:

 

Prinderile carenelor de pe rezervor puteau cu usurinta sa dispara

"Buza" de jos a rezervorului putea fi retusata

Amortizorul de ghidon e ca nuca in perete din punctul meu de vedere

 

Astea sunt critici constructive intr-un proiect zic eu, acum ca nu-mi place farul sau culoarea basculei si a capacelor motor e partea a doua, dar asta consider ca are mare legatura cu gustul omului, de aceea m-as abtine de la comentarii. Fiind un proiect streetfighter nici acest exponat nu are vreun aer de eleganta si nici nu cred ca asta a fost scopul. Fiecare are stilul si gustul lui, asta e clar. Eu ma inclin mai spre stilul streetfighter sau kitch, cum il numesti tu. Repet, iti respect parerea si crede-ma ca nu m-am suparat deloc, dar nici nu am invatat nimic din criticile tale care au fost strict legate de gusturi si nu de detalii sau alte aspecte pe care le-as fi putut imbunatati in urma comentariilor/sfaturilor tale.


» Post actualizat in 31 Jul 2015 14:48

@Sonyc

 

Uite, iti dau un exemplu de streetfighter, tot un Hornet 600.

 

post-70187-0-33028600-1438352448_thumb.jpgpost-70187-0-26843900-1438352456_thumb.jpg

 

Per ansamblu imi place, dar am cateva observatii precum:

 

Prinderile carenelor de pe rezervor puteau cu usurinta sa dispara

"Buza" de jos a rezervorului putea fi retusata

Amortizorul de ghidon e ca nuca in perete din punctul meu de vedere

 

Astea sunt critici constructive intr-un proiect zic eu, acum ca nu-mi place farul sau culoarea basculei si a capacelor motor e partea a doua, dar asta consider ca are mare legatura cu gustul omului, de aceea m-as abtine de la comentarii. Fiind un proiect streetfighter nici acest exponat nu are vreun aer de eleganta si nici nu cred ca asta a fost scopul. Fiecare are stilul si gustul lui, asta e clar. Eu ma inclin mai spre stilul streetfighter sau kitch, cum il numesti tu. Repet, iti respect parerea si crede-ma ca nu m-am suparat nici o secunda, dar nici nu am invatat nimic din criticile tale care au fost strict legate de gusturi, nu de detalii sau alte aspecte pe care le-as fi putut imbunatatii in urma comentariilor/sfaturilor tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...