Sari la conținut

Romania-Anglia prin munti


troglod
 Share

Postări Recomandate

Plec pe 03.08 spre Anglia, planuiesc sa trec prin Serbia - Croatia/Pul a - Slovenia - Alpii in zig-zag pin cat mai multe passuri cu cortul unde se poate. Bandit 2005 ABS, cu sifonierul agatat de motoreta.

Prima oprire Belgrade, dupa care Senj - Croatia. Mers pe malul apei pana sus la Trieste, apoi eventual catre Graz, de unde as vrea sa calc cat mai multe puncte de interes din Alpi. Vad ca multe caping uri din Croatia nu primesc cu cortul, prin munti iar mai greu cu cortul daca e frig. Nu am stabilit traseul, daca aveti orice sfaturi/indrumari de la cazari, puncte de interes de neratat etc. Pana sambata inclusiv stau foarte prost cu timpul din cauza serviciului, am apucat sa pun cauciucuri noi si sa schimb lantul. Buget pe minim, undeva la 1200-1500euro pana la destinatie, cand am ajuns la 1300 cheltuiti o tai direct spre Anglia.

 

Am mai facut in urma cu 3 ani un drum fulger cu Hayabusa pana in Zandvoord Olanda si inapoi, dar mai mult pe autostrazi. Acum caut priveliste, nu am limita de timp.

 

So, daca stiti camping uri ce primesc cu cortul, cazari ieftine, lacuri, castele, cascade, pass uri etc, etc, etc. va rog sa le scrieti aici, pun un punct pe gps si incerc sa ajung la cat mai multe. de asemenea chestii necesare de luat la mine, de la scule la rezerva de benzina?, ulei, lichid de frana?

 

Voi scrieti si eu triez, multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lichid de frana ... nu iti trebuie. Daca esti paranoid, poti sa schimbi inainte sa pleci. Ulei - daca trebuie sa schimbi, o poti face intr-o parcare sau la un service pe drum. Si asta numai daca iti pica in intervalul de schimb. Dar si asa, mai simplu e sa schimbi inainte de plecare. Ulei pt lant ai nevoie - probabil ca stii asta mai bine ca mine. Eu am moto cu cardan.

 

E bine sa ai o lanterna, incarcator pt gps/mobil/tableta - priza pt usb/priza auto. Scule: e de preferat sa ai o trusa pe care sa te poti baza - in mod ideal sa poti desface sau strange orice surub de pe motocicleta ta. Un furtunas pt eventuale transferuri de benzina. Kit pt anvelope.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thx.

 

In Serbia e bine sa am dinari. Croatia - Slovenia sunt ok cu euro?

 

Iti recomand un card bancar cu bani pe el si euro. Mult mai simplu din multe puncte de vedere. Slovenia foloseste euro, in Croatia sunt Kuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Card bancar mai greu, fiscul ma monitorizeaza si vrea sa mi ia fix cat am pentru calatorie.

am hotarat Bucuresti - Vidin - Bregovo - Golubac - Belgrade - Camping Zornica - en.camping.info/serbia/serbia/camping-zornica-house-25872?onMap=1

 

Mai aproape este Camping Dunav - http://en.camping.info/serbia/serbia/camping-dunav-22163?onMap=1 dar nu primeste corturi, conform site ului.

 

Ulei fac schimbul inainte de plecare, desi am 3mii cu el. As lua jumatate de litru pentru orice eventualitate. Spray de curatat si uns este, kit de pana este, priza este legata direct la baterie dar fara siguranta, gps am un Nokia lumia 520, are gps fara net, sper sa nu se arda pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Card bancar mai greu, fiscul ma monitorizeaza si vrea sa mi ia fix cat am pentru calatorie.

am hotarat Bucuresti - Vidin - Bregovo - Golubac - Belgrade - Camping Zornica - en.camping.info/serbia/serbia/camping-zornica-house-25872?onMap=1

 

Mai aproape este Camping Dunav - http://en.camping.info/serbia/serbia/camping-dunav-22163?onMap=1 dar nu primeste corturi, conform site ului.

 

Ulei fac schimbul inainte de plecare, desi am 3mii cu el. As lua jumatate de litru pentru orice eventualitate. Spray de curatat si uns este, kit de pana este, priza este legata direct la baterie dar fara siguranta, gps am un Nokia lumia 520, are gps fara net, sper sa nu se arda pe drum.

 

La magazinul de electronice de aici am vazut sigurante pe fir. Nu costa mult si se monteaza in cateva minute. Asta ca sa ai constiinta impacata. Si daca tot esti acolo, ia si niste sigurante de rezerva, daca nu ai.

 

Ulei ... tu stii mai bine cat iti consuma si cum. Gaseste un recipient rezistent si etans daca vrei sa iei cu tine (PET de Cola la jumate?). Eu nu m-as complica, ulei gasesti la orice benzinarie. Pana la urma nu faci off-road, treci prin orase cu benzinarii, magazine si serviceuri.

 

Telefonul cu GPS consuma mult, sa faci cumva sa il poti incarca in timpul mersului. Ori un power-pack, ori o legatura la priza.

» Post actualizat in 27 Jul 2015 11:01

In legatura cu camparea ... Sa ai unele locuri de backup, dar eu cred ca vei gasi mai bine acolo la fata locului. Te uiti dupa semne cu cort, mai vorbesti cu un motociclist, etc. Locurile faine si ieftine tind sa nu aiba pagina de net.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna . Cauta in fiecare tara harta moto - moto map. Costa intre zece si douazeci de euro dar eu le-am folosit cand am venit din Anglia via Franta, Elvetia ,Austria si nu am simtit deloc lipsa -intentionata- GPS-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un card este bine sa ai la tine, chiar daca nu esti titular, iti face cineva card suplimentar pe contul sau, nu are nici un rost sa schimbi bani in fiecare tara, euro merge peste tot.

Si eu imi doresc sa ajung in Anglia, baiatul meu lucreaza acolo, dar nu reusesc sa programez aceasta excursie, poate la anul,

drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu plec intr-o calatorie prin Alpi pe 1 August: o oprire in Ro, apoi NoviSad (Serbia), Croatia si direct Alpi unde o sa petrec cel putin doua saptamani. Posibil sa ne inersectam. Am mai facut o tura asemanatoare acum ceva ani si, da, e util sa ai card sa scoti bani in tarile prin care treci fara sa-i ai pe toti de acasa. Drum bun!

 

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...