Sari la conținut

1978 Honda CB550K x (Transfagarasan+Transalpina)=LOVE


Postări Recomandate

Weekend-ul asta am profitat si eu de vreme frumoasa si am zis sa fac o tura pe Transfagarasan pe uscat, nu pe ploaie ca anul trecut.

Fara sa am un traseu determinat, am pus cateva haine, un bidon de ulei 20W50 mineral, cateva scule si la drum...

Plecarea a fost sambata dimineata, din Bucuresti, in jur de 7.00, cu directia Balea Lac...am ajuns in jur de 13.00 la Balea.

post-43386-0-02611200-1437378495_thumb.jpgpost-43386-0-78791100-1437378504_thumb.jpgpost-43386-0-97544200-1437378518_thumb.jpgpost-43386-0-82681400-1437378540_thumb.jpg

Hmm..prea devreme...ce fac eu toata ziua acum? Nu ar fi bine sa merg si pe Transalpina, dar maine...ca e prea frumoasa vremea si peisajul..mai stau sa ma bucur de el!

Zis si facut!

Am coborat pana la Cartisoara, am luat o camera pt noapte si am urcat din nou la Balea..deh, prea frumos drumul!

post-43386-0-59410200-1437378621_thumb.jpgpost-43386-0-64725400-1437378631_thumb.jpg

 

A doua zi, duminica, plecarea la 8.00, directia Transalpina via Jina..ca tot imi place branza de oaie!

 

Vreme frumoasa..traseu perfect, drumul si bun si prost..de toate pentru toti.

 

Am ajuns la Ranca in jur de 14.00...

post-43386-0-72665000-1437378563_thumb.jpgpost-43386-0-16143700-1437378576_thumb.jpgpost-43386-0-26596900-1437378597_thumb.jpg

post-43386-0-86070100-1437378680_thumb.jpg

 

Buunn..acum sa mergem acasa..la Bucuresti...hmm..dar nu ar fi bine sa vad si Dunarea un pic?

 

Final destination: Bucuresti via Corabia and Turnu Magurele :))

post-43386-0-79359600-1437378707_thumb.jpg

 

Am ajuns acasa in Bucuresti in jur de ora 22.00!

 

Cu ocazia asta a implinit si motoreta 40.000 de mile..la cat mai multe !

post-43386-0-71793600-1437378759_thumb.jpg

 

Concluzia: Fain weekend!

post-43386-0-35688100-1437378778_thumb.jpg

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat de bine poate sa arate motoreta...

 

cum se comporta? cu ce viteza medie ai mers cam? adica unde se simte ea in largul ei?

Mersi!

Motocicleta se comporta bine atat timp cat o folosesti in turele corespunzatoare..adica minim 4-5.000! PLaja de turatii ajunge pana la 9.500.

 

Cel mai bine se simte la peste 5.000 de ture..

 

Viteza medie mi-e greu sa o estimez, dar e cam asa:

- autostrada-viteza de croaziera 110-120 km/h

- drumuri nationale 100-110km/h

- Tranfagarasan/Transalpina...n-am idee. Nu sunt un pilot talentat...mai mult in viteza a doua si intai :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub 4-5000 e fara vlaga? sau ... ? asa e comportamentul ei normal sau poate ceva pe la carburatie?

 

Oricum, tre sa fie o placere sa faci o plimbare pe asa ceva. Mai ai si TU ul nu (cred ca e ideal pt commuting /oras etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub 4-5000 e fara vlaga? sau ... ? asa e comportamentul ei normal sau poate ceva pe la carburatie?

 

Oricum, tre sa fie o placere sa faci o plimbare pe asa ceva. Mai ai si TU ul nu (cred ca e ideal pt commuting /oras etc)

Nu e fara vlaga, trage in price plaja de turatie, dar cuplul maxim e la 4.500.

 

E intradevar o placere, mai ales la drum lung. Pentru oras nu o recomand pt ca e foarte grea si se incalzeste...prefer Tu-ul!

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:15

Cam as merge motoreta..scuzati calitatea dar nu am GoPro sau alta action camera.Prefer sa dau banii pe benzina :P

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:25

Si una de sus...v-am zis..incepator!

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:55

Si una de pe Transfagarasan...

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:55

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e fara vlaga, trage in price plaja de turatie, dar cuplul maxim e la 4.500.

 

E intradevar o placere, mai ales la drum lung. Pentru oras nu o recomand pt ca e foarte grea si se incalzeste...prefer Tu-ul!

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:15

Cam as merge motoreta..scuzati calitatea dar nu am GoPro sau alta action camera.Prefer sa dau banii pe benzina :P

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:25

Si una de sus...v-am zis..incepator!

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:55

Si una de pe Transfagarasan...

» Post actualizat in 20 Jul 2015 09:55

 

Omule, mai schimba si tu treptele alea de viteza, ca urla saraca sub tine. Ma doare sufletul, pe cuvant. Unii nu meritati motocicletele pe care le detineti.

» Post actualizat in 20 Jul 2015 10:21

Care e aiureala?

 

Chiar n-o vezi?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, mai schimba si tu treptele alea de viteza, ca urla saraca sub tine. Ma doare sufletul, pe cuvant. Unii nu meritati motocicletele pe care le detineti.

Serios? Ai mers vreodata cu o Honda din anii 70 cu motor SOHC? Regimul de turatii recomandat de producator la viteza de croaziera e de 7.000 te ture!

 

Pe mine ma doare sufletul sa o tin in 7.000..ce auzi tu cel mai turat e abia 5.000-6.000..cat sa aiba cuplu maxim.

 

Dar na...probabil ai ai auzul foarte fine

» Post actualizat in 20 Jul 2015 10:27

Omule, mai schimba si tu treptele alea de viteza, ca urla saraca sub tine. Ma doare sufletul, pe cuvant. Unii nu meritati motocicletele pe care le detineti.

» Post actualizat in 20 Jul 2015 10:21

 

Chiar n-o vezi?!

Chiar nu vad? Explica-mi!

Eu nu ma refer la viteza medie, ci la viteza de croaziera pe drumuri nationale si autostrada.

Pe drumuri nationale, cum sunt E70 sau E 85 se poate nerge fara probleme cu o viteza de croaziera de 110..cu exeptia localitatilor!!!

Omul m-a intrebat la ce viteza se simte motoreta bine..eu i-am raspuns.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Ai mers vreodata cu o Honda din anii 70 cu motor SOHC? Regimul de turatii recomandat de producator la viteza de croaziera e de 7.000 te ture!

 

Pe mine ma doare sufletul sa o tin in 7.000..ce auzi tu cel mai turat e abia 5.000-6.000..cat sa aiba cuplu maxim.

 

Dar na...probabil ai ai auzul foarte fine

 

Acum inteleg si de ce te plangeai ca-ti consuma cam mult pe Topicul "Clasice made in Japan". La stilul tau de mers este si normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum inteleg si de ce te plangeai ca-ti consuma cam mult pe Topicul "Clasice made in Japan". La stilul tau de mers este si normal.

Serios...la stilul meu? Ai avut vreo japoneza veche in 4 cilindrii? Ia uite cat zic proprietarii din USA ca scot cu ale lor...

http://forums.sohc4.net/index.php?topic=75141.0

dar iti citez eu, ca poate ti-e lene sa citesti:

”city: 34,3 mpg

highway, 70mph: 38,8 mpg

country roads, 60mph: 39,2 mpg”

 

„Over on the website side of SOHC in the 550 section there are two road test articles from '73 and '74.

One mentions that the mpg avg's 50, the other said 34-38.”

 

Eu am zis:

4.5-5/100km...la o viteza de 100-110-120!

7/100 km daca trec peste 130!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, mai schimba si tu treptele alea de viteza, ca urla saraca sub tine. Ma doare sufletul, pe cuvant. Unii nu meritati motocicletele pe care le detineti.

Aaa..uite cum se tureaza un Cb550...dar tu stii mai bine,ca ai avut si tu, nu?

» Post actualizat in 20 Jul 2015 10:42

Filmarile imi par foarte aiurea (ca si sunet/video) . Nu m-as incumeta sa-l judec pe om pe baza acestor filmari,unde se pare ca atat sunetul cat si streamingul video is distorsionate...

Ma scuzati pt filmari, dar am avut doar o camera foto compacta la indemana montat pe ghidon..nu prea obisnuiesc sa filmez in timp ce merg cu motorul...parca imi distrage atentia ca se tot misca aparatul, mi-e frica sa nu pice etc...dar nici nu am de gand sa-mi iau vreun gopro :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa..uite cum se tureaza un Cb550...dar tu stii mai bine,ca ai avut si tu, nu?

 

Da, vad, baietii astia o ard racing. Tu asta vrei? Un mers sportiv? Pai ala se obtine folosind si treptele de viteza, nu scotand untul din motor intr-o singura treapta.

Cred ca motocicleta asta a ta vede mai mult de treapta 2 doar pe autostrada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, vad, baietii astia o ard racing. Tu asta vrei? Un mers sportiv? Pai ala se obtine folosind si treptele de viteza, nu scotand untul din motor intr-o singura treapta.

Cred ca motocicleta asta a ta vede mai mult de treapta 2 doar pe autostrada.

Asa este ..ai dreptate! Oricum, nici nu prea merg cu ea..mai ies din cand in cand la o terasa in Centrul Vechi, ca habar nu am sa ii fac reglajele!

Ce naiba inseamna platini, avans, lampa stroboscop, reglaj tacheti cu lera, reglat dstributie cu pistonul la 15 grade ATDC...si astea la fiecare 3.000 de mile?

Nu mai bine imi vad de treaba si ii las pe altii sa sa povesteasca pe forum despre calatoriile lor, despre experienta lor de-o viata pe doua roti si alte lucruri legate de motociclism?

De fapt, nici nu cred ca am facut 5.000 de km de cand am permis moto...si sunt vreo 7 ani de atunci!

 

PLM..cred ca mai bine o vand ca nu stiu sa o folosesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) asa iti trebuie daca te lauzi :))

 

Merge omul cum vrea, merge pe banii si pe timpul lui. Ma gandesc ca toti care v-ati luat de stilul lui de condus ati avut acest model, ati facut cateva mii si intradevar si nu se justifica mersul turat. Ma gandesc totusi ca este un naked mic (550 cmc), te mai bate vantu, la care daca ii mai aduci o suta de kg(conducator+bagaj) ar putea sa nu aiba vlaga la drum lung.

 

Frumoasa tura si fain ca o batranica se incumeta la atata drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) asa iti trebuie daca te lauzi :))

 

Merge omul cum vrea, merge pe banii si pe timpul lui. Ma gandesc ca toti care v-ati luat de stilul lui de condus ati avut acest model, ati facut cateva mii si intradevar si nu se justifica mersul turat. Ma gandesc totusi ca este un naked mic (550 cmc), te mai bate vantu, la care daca ii mai aduci o suta de kg(conducator+bagaj) ar putea sa nu aiba vlaga la drum lung.

 

Frumoasa tura si fain ca o batranica se incumeta la atata drum.

Pai nu!? M-a mancat undeva, dar nu e problema..mai invat si eu cateva. Mai ales ca nu prea stiu sa ma dau pe curbe.

 

Batranica asta s-a incumetat si la ture mai lungi...

/index.php?/topic/715980-primul-drum-prin-tara-noastra-sper/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu MAN-ul nu promit nimic! Am concediul scurt si planuri multe :)

 

Vroiam sa fac o tura singur in Apuseni, de vreo 2 saptamani, cu XR-ul, dar inca nu am stabilit nimic concret. Oricum, eu nu prea imi mai fac planuri pentru ca de fiecare data intervine ceva.

 

Asa ca o sa vad in ce sa o sa ma urc si in ce directie o sa apuc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune si tu o guma serioasa pe fata la XR ala :)

Am pus deja..poza e din perioada de proba a motocicletei.

 

Am cautat un cauciuc dual si am mers pe K60...nu stiu daca am facut alegerea cea mai buna!

 

Urmeaza spatele cu un Mitas eo7

» Post actualizat in 20 Jul 2015 13:42

cauti scandal observ :D

Mda...abuzez vechiturile!

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...