Sari la conținut

Chinezarii si nu numai!


Maximo74
 Share

Postări Recomandate

Ba mai zice....

Am 2 buc in batatura, JinLun 125, din 2013 (fabricatie 2005, prima inmatriculare la mine in 2013), De ce am 2 identice e o poveste oarecum draguta dar pe care, poate, o voi scrie in alt topic.

 

Nr.1 - Acum are 5200 km, s-a cazut cu el de 2 ori, motiv pentru care au fost schimnbate cateva elemente de carenaj si vopsit in totalitate ("... si i-am zis sa fie atent la linii de tramvai si la udatura..."). Alte piese inlocuite: cablu kilometraj, cablu acceleratie, CDI, carburator, toate defecte la un moment dat. Cost total ca 150 lei. In rest, intretinere curenta: ulei la 1000-1200 km sau anual, lichid de frana, baterie, reglaj culbutori, etc.

 

Nr. 2 - Acum are 3700 km NU s-a cazut cu el. Piese inlocuite: Carburator si... atat. Intretinere curenta: ulei la 1000 - 1200 km sau anual, lichid de frana, baterie si 1 x filtru de aer (a intrat apa de ploaie in airbox si nu am mai avut rabdare sa il usuc asa ca am cumparat), reglaj culbutori, etc.

 

La ambele se merge cu anvelopele originale cu DOT 2005 (va rog, va rog,.... STIU ca nu e bine, ca e riscant etc. dar fiecare e liber sa faca ce vrea, nu? La Majesty, Kawasaki sau BMW nu glumesc cu asa ceva dar aici...). Consuma cam 3,1 - 3-5, mers numai in oras si, in special, la ore de varf.

 

Una peate alta, SUNTEM MULTUMITI de chinezarii, iti faci treaba cu ele, le respecti limitarile si "hachitele" si totul e OK. In acesti 4 ani si ceva mi s-a reconfirmat ceva ce banuiam inca de la momentul achizitiei: NU II CERE CHINEZARIEI MAI MULT DECAT POATE DA, dimpotriva, mergi cam la 3/4 din ce poate si ii vei mari fiabilitatea in mod spectaculos (desigur, nici vorba de fiabilitatea unor japoneze/italience, dar mult peste ce se spune despre ele). De departe cele mai mari costuri induse de cei 2 chinezi sunt cu asigurarile si ITP, mult peste costurile de intretinere si benzina. Cine doreste, poate avea un log exact (facut numai la cel cu mai putini km)

 

Stima

Editat de anpetre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...si noua achizitie (sh) cu 3400 km la bord,F B Master 250,am facut doar 400 km cu ea,consum 2,5 afara,3 oras,ciclistica destul de buna,frane bune cu discuri mari pe fata cu 2 discuri,demaraj bun(cuplu bun dat de monopiston,pt 250cc), nu-mi pare rau ca am dat banii pe o chinezarie ;) !

» Post actualizat in 16 Sep 2015 06:03

...io zic ca arata binisor...

 

Acest model a ajuns si la americani, amvazut pe youtube niste review-uri si vorbeau de bine prin prisma raportului calitate/pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

salut @petre81,da,sunt mult mai cunoscute afara,anglia, polonia,rusia si prin america latina(sub alte denumiri bine-nteles),la noi nu sunt prea multe...probabil daca cilindreea era undeva peste 400cc avea alta trecere la noi,eu cand am cumparat-o cautam ceva la 350-400cc chinezesc comutter-street.....piese se gasesc usor si la un pret decent,recent am facut o tura de 420km cu un plin, 16 litri. Initial o cumparasem pt sotie...acum nu mai motocicleste deloc asa ca ma "bucur" eu de

chinezaria asta,cu VFR-ul nu stiu daca am facut 1000km anu' asta!

...asa arata acum:cu ghidon cross al.,toba de la Garcya,cric central,extenda-fenda + altele

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiti despre Keeway am citit citeva chestii interesante, raportul calitate pret pare a fi ok, voi ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce stiti despre Keeway am citit citeva chestii interesante, raportul calitate pret pare a fi ok, voi ce ziceti ?

moto sau scuter? cel mai bine e sa vezi cu ochii tai sau sa probezi pe pielea ta,daca se poate, e bine. Daca e noua cu atat mai bine. Cum am mai spus,in general,raportul calitate/pret nu-i problema la chinezarii,se intretin usor si cu bani putini....acum depinde si de exigentele tale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moto sau scuter? cel mai bine e sa vezi cu ochii tai sau sa probezi pe pielea ta,daca se poate, e bine. Daca e noua cu atat mai bine. Cum am mai spus,in general,raportul calitate/pret nu-i problema la chinezarii,se intretin usor si cu bani putini....acum depinde si de exigentele tale!

La un moto de 125 ma gindeam, nou binenteles merg pe principiul cum il intretii asa il ai. La tara as fi vrut un moto cu care sa ma duc din punctul a in b pe drumuri prafuite, nu as baga moto pe care il am pe acolo. Scuterele nu imi plac de accea ma gindeam la un 125 cu valente de enduro, adica daca te prinde o ploaie sa nu ramii pe acolo, sa nu iti fie mila de el ca e plin de praf, chestii din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,arata destul de bine,dar cred ca un cc mai mare te-ar ajuta mai mult....se gaseste si la noi sau trebuie sa-l iei din Ungaria?

Exista si reprezentanta la noi, insa pe site-ul lor nu apare, cea din hu. apare pe Keeway.com si vad ca au si piese pina la ultimul surub, acu cit de bine sint facute sau cum potrivesc pe moto, asta ramine de vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general piesele pt china sunt facute de firma Revo si sunt de o calitate/pret destul de bun.S-ar putea, in Rom.,sa o gasesti sub alta denumire,se poarta la astea din China..... Eu zic sa-ncerci cu asta (Keeway),cu siguranta n-o sa-ti para rau de "investitie",eu sunt multumit de chinezariile mele, bafta!

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Maximo de incurajari, am sa incerc si eu o chinezarie sper sa nu fie de ultima speta ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere,bafta!


» Post actualizat in 19 Jul 2017 06:44

Multumesc Maximo de incurajari, am sa incerc si eu o chinezarie sper sa nu fie de ultima speta ! :peace:

....sa nu uiti sa ne spui si noua ce....si cum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

....ti-ai luat chinezarie sau nu?

sa stim si noi ce parere ai de ea..... :-L :mellow: !

Inca nu, adica nu am luat-o, sper in sezonul rece sa o fac, stai linistit imi voi da cu parerea si pe aici, negresit ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Din păcate, inca nu! Sper totusi ..... am trimis citeva e mailuri si astept raspuns, dar asa greu se misca, de zici ca vin prin posta romana. :-L

Editat de DIU 46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare.

Am achizitionat eu acum 2 saptamani un Keeway Superlight din 2010. Pare destul de "bine facut", acum sa vedem functional cum se pastreaza in timp.

Interventii ce urmeaza: curatat carb, schimbul de ulei l-am facut deja (e fain ca nu are filtru de unica folosinta la ulei, iar cel de aer il poti spala....si foloseste doar un litru de ulei la schimb), verificat electricul cu amanunt (semnalizarea dreapta nu functioneaza decat cat timp tin butonul apasat), si accesorizat.

 

Pana acum am facut doar vreo 250 km, e prea devreme sa imi dau cu parerea amanuntit. Voi revenii cu detalii dupa ce mai topim niste km :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...