Sari la conținut

Dirt bike on fire... literally


Postări Recomandate

De obicei din improvizatii facute motocicletei (electrice sau la nivel de alimentare-evacuare).

Eu, la fostul KTM, am schimbat cimpoiul care era facut praf cu unul de 300, dar cu vreo 4 ani mai vechi (luat de pe ebay). Asa ca i-am dat 2 ciocane ca sa-l mai indoi putin, sa-l departez de rezervor, si am invelit cimpoiul in banda termoizolanta.

A fost o prostie, acum nu as mai face asa ceva....as cauta cimpoi pentru modelul respectiv.

 

 

A, si exista o motocicleta care ia foc singura......se numeste Freeride 350, si e foarte folositoare mai ales toamna, pe frunze uscate. Are evacuarea gandita fix pe sub motor, iar scutul de fabrica e extrem de scurt, nu poate impiedica frunzele aruncate de roata fata sa patrunda intre scut si motor (exact unde e evacuarea). Asa ca l-am vazut pe colegul care o calarea in fata mea ca , de cateva ori, a oprit ca sa se uite ce foc frumos avea sub motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

A, si exista o motocicleta care ia foc singura......se numeste Freeride 350, si e foarte folositoare mai ales toamna, pe frunze uscate. Are evacuarea gandita fix pe sub motor, iar scutul de fabrica e extrem de scurt, nu poate impiedica frunzele aruncate de roata fata sa patrunda intre scut si motor (exact unde e evacuarea). Asa ca l-am vazut pe colegul care o calarea in fata mea ca , de cateva ori, a oprit ca sa se uite ce foc frumos avea sub motor.

:crack:

Esti rautacios!

Mi-am adus aminte de un alt coleg de aici de pe forum care cred ca doarme cu Freeride-ul in pat si ii da polish in fiecare dimineata, la cafea.

Acum, intre noi fie vorba, toamna, pe fagase unde se aduna frunze era sa iau foc si eu cu Tenerele. In zona dintre satul Garliste si halta omonima am intrat de 2 ori in frunze adanci de 1 metru - drumul era in V, sapat de ape. La prima impresie am crezut ca o sa trec prin frunze de 20 de cm. Cand m-am vazut infipt in ele pana sub far, cu roata patinand in namolul de sub ele si cu fum iesim prin bord, m-au trecut apele bine de tot. Sa mai spun ca in jur copacii erau arsi pe portiuni destul de mari, semn ca nu eram primul :) ?

 

La Romaniacs, in 2009 (cred), la prolog, a ars instant un EXC dupa ce posesorul l-a scapat si i-a crapat rezervorul. Probabil l-a pleznit bine avand in vedere violenta flacarii si faptul ca in max 2 minute nu mai era nimic din motocicleta (piese de plastic, cabluri, etc)

Cine s-a jucat cu benzina stie cat de rapida si violenta este aprinderea si flacara acesteia, asa ca eu zic ca baiatul din al doilea film a avut ceva prezenta de spirit dar si noroc pe masura cu atatia oameni in jur.

» Post actualizat in 11 Jun 2015 06:25

_

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt rautacios deloc, sunt realist. Am stins si eu un foc violent starnit de respectivul Freeride cand a intrat in covor de frunze de 1m, si 2 oameni de-abia am reusit sa potolim focul care cand izbucnea aici, cand trecea pe sub frunze si izbucnea la 1m distanta.

Aici e vorba fix de frunze aruncate din mers in scut, insa trebuie sa specific ca efectele sunt garantate daca-ti pui si cuie. Iarna sau mai ales primavara, cand inca nu ai scos cuiele din roata, acestea stiu extrem de bine sa adune frunzele si sa le arunce exact acolo unde evacuarea e mai fierbinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...