Sari la conținut

Vreau un Enduro pana in 700 - 800 euro!


dinamo2000
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Sunt incepator in domeniu. As dori si eu un enduro pana in 800 de euro. Sa fie inmatriculabil.
As dori sa il folosesc pentru padure , forestiere , nu doar pentru campie.

Ce imi recomandati ? Gasesc ceva mai bunisor in banii astia ?

Am vazut multe chinezarii pana in 800 de euro. Dar aud foarte multe pareri proste despre ele.

Ce sugestii imi dati ? Nu vreau sugestia aia ca mai bine imi iau bicicleta de banii astia :)) ! Mai trebuie investit si intr-un echipament. Doar de atat dispun ;).

Va multumesc!

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca gasesti ceva-ceva, dar motociclete vechiute, cam greute, si posibil neinmatriculate/neinmatriculabile:

 

Uite o mica selectie:

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-ktm-exc%20125-din-2001-604447.html

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-xr400-din-1996-604355.html

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-yamaha-xt350-din-1997-604956.html

 

In functie de bani, tu alegi, dar sa stii ca sub 1200-1300 euro greu gasesti ceva relativ bun la enduro.

 

Cat despre faptul ca un motor e "inmatriculabil", sa stii ca mai e cale lunga pana la inmatricularea propriu-zisa. Cheltuiesti cel putin 200 euro pe taxe, si asta doar cu conditia ca motorul sa aiba toate accesoriile necesare pentru strada: far, semnalizari, claxon, etc. Spre exemplu, din selectia mea, daca te gandesti strict la inmatriculare, e mai avantajos sa iei EXC-ul decat XR-ul, desi e mai scump, dar e direct inmatriculat. Nu mai umblii tu, iar ca pret, la final, iesi tot acolo.

 

P.S. Fara chinezisme!

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XT350 e o motocicleta destul de veche, in 4T, simpluta, cu racire pe aer. E mai mult un dual sport, avand cam 130kg si amortizoare nu extrem de performante. Poti sa te duci cu ea si pe strada, si pe off-road. In afara de faptul ca trebuie sa-i verifici uleiul mai dupa fiecare iesire si sa-i mai completezi cu 50-100ml cat mananca, in rest nu trebuie sa-i faci mare lucru.

 

Daca vrei sa cumperi un XT350 sau DR350, care sunt cam acelasi lucru, cel mai bine te duci cu cineva care le stie, ca ambele consuma ulei, si la o motocicleta de 20 ani vechime aproape sigur s-a gasit vreun fost posesor care sa uite sa completeze cu ulei la timp.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Si eu am aceiasi problema. As vrea sa-mi cumpar un motor dual sport su care as vrea sa fac naveta zilnica(3 km trafic usor) si la sfarsit de saptamana sa merg prin padure, mai mult pe forestier, un fel de soft enduro.

Pentru asta m-am gandit la un buget similar, pana intr-o mie, cu tot cu echipament. Bugetul l-am gandit avand urmatoarele considerente: o sa dau cu motocicleta si cu mine de pamant de cateva ori bune, experienta mea de mecanic tinde spre zero, asa ca cel mai probabil o sa stric motorul si atunci o sa-mi fie mai usor sa fac alegerea intre reparat sau dezmembrat pentru piese si al treilea motiv ar fi ca n-o sa fiu o viata intreaga incepator la clasa 125 cmc.

Asa ca dupa ce am petrecut cateva ore navigand pe site-uri de vanzari am ajuns la concluzia ca Cagiva w8 125 cmc 2T ar fi cam ce mi s-ar potrivi. Am gasit 3 la mine in oras la preturi acceptabile: ~500 euro, 650, 800 si 900 de euro.

Acum intrebarea mea este: cei care aveti mai multa experienta ce parere aveti despre alegerea facuta? Stiu ca motorul este cel de pe mito, deci piese presupun ca o sa gasesc, ca sunt destul de multe mito-uri in tara.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

la fel ca si colegul de sus,care nu prea a avut succes in a primi raspunsuri...am gasit o cagiva de 250 (cred ca este wmx),care o consider ca pentru tavaleala e buna,pana ma invat cu ce sa mananca mai bine enduro..

Insa la fel am o problema cu intretinerea. Daca se gasesc piese sau daca se potrivesc de la alte modele?..ca de obicei,vorbind cu mai multi oameni parerile au fost impartite...acum,ca si un verdic,il astept de la voi...daca aveti amabilitatea!

 

O seara buna va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...