Sari la conținut

Aditiv curat injectoare


Postări Recomandate

Am un prieten ce doreste sa isi cumpere

http://www.ulei-motul.ro/produs/151/motul-fuel-system-clean-scooter.html

 

Eu nu sunt de acord cu aditivii indiferent ca sunt pt masina sau motor, dupa parerea mea sunt bani cheltuiti degeaba, de curatat nu curatata si poti avea surprize sa iti mai strice si ceva pe la motor, dar am zis totusi sa va intreb si pe voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU!

 

Te referi strict la produsul mentionat de kawazaki, sau in general nu esti de acord cu aditivii?

 

Fiind un user cu experienta, crezi ca ai putea sa argumentezi, te rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa traiesti cu impresia ca ai bagat bani in ceva care curata...poti folosi si benzina cu cifra octanica mai mare,sau motorina premium.apa de ploaie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aditivii au efecte secundare despre care nu se vorbeste din motive lesne de inteles:

 

- daca un aditiv are capacitatea de a inlatura atat de usor depunerile din carburator/injector (deci nu pe baza arderii) cu siguranta va afecta si pelicula de lubrifiant din camera de ardere, supape

- prin arderea lor rezulta compusi chimici care reactioneaza cu gazele de ardere iar efectele nu sunt intotdeauna benefice

- aceiasi compusi pot cauza alte depuneri in camera de ardere, catalizator samd.

 

Un motor bine reglat, intretinut si folosit corect are o capacitate foarte mare de auto-curatare strict pe baza arderii combustibilului standard (o cifra octanica de 95 -reala- este suficienta in 99% din cazuri).

 

Injectoarele se curata in baie de ultrasunete, bineinteles, demontate de pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...