Sari la conținut

probleme cutie viteze honda 954


Postări Recomandate

Salut, am o problema la un 954 in cutie , de curand a inceput sa faca o figura mai exact o scoate in liber din treapta 2 ... adica pleci de pe loc schimbi 2 si daca incerci sa tragi mai tare de gaz te trezesti ca se tureaza in gol ... oare ce sa sa fie , vre-o furca , sau selectorul , sau pinionul ...? Daca s-a lovit cineva de problema asta astept pareri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea ca mobra asta chiar nu a fost abuzata ... problema e un pic ciudata , pt ca nu sare cum se intampla de obicei , ci o scoate pe liber ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti trebuie pinion de a 6-a, de a 2-a, o furca si selectorul daca vrei sa faci o treaba buna. Eu sunt de parere ca a fost condusa de sateni care habar n-au sa schimbe vitezele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si mers cu destule moto care aveau probleme la cutie , senzatia era alta cand era vb de uzura pinionului , sarea din viteza dar ramanea acolo , la asta o scoate pe liber , ai impresia ca nu o bagi bine in viteza ... cineva mi-a zis ca e posibil sa fie si de la steluta aia care este pt fiecare treapta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca deja ai raspunsul la ce mai intrebi aici, ti-au zis cativa ca e cutia, ce vrei mai mult. Las-o moarta cu "motoru asta nu a fost abuzat" , daca era un NTV, un CB, un Bandit sau mai stiu eu ce alt motor de genul asta cred ca te-ar fi crezut lumea, dar la RR-uri si alte vitezane asta problema e destul de comuna deci ...

 

Eu am avut aceeasi problema la un CB 500, problema a aparut dupa vreo-un an de "dat pe o roata" ocazional apoi schimbat treapta imediat dupa ce se duce in limitare ... dupa ce am schimbat cutia cu una SH in stare buna s-a remediat problema instant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceiasi problema la un kawasaki zx-6r, nu sta in a 3a la turatii joase...in rest nu are probleme...cam aceiasi intrebare am si eu, se poate repara cutia sau trebuie luata alta..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveai un 954 la vinzare? De unde stii ca NU a fost abuzata? A fost la prietenii tai in curte inca din ziua de cind a fost cumparata noua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fine o fi fost si abuzata pe afara , cel putin eu am intretinut-o si la fel si fostul propietar din ro , una peste alta ia zi merge cutia de pe 929 pe 954 ?, are domnu lessy una de vanzare si sa nu o cumpar degeaba ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara domnu...

doar lessy ajunge

interesati-va daca e aceasi

dupa cum stiu eu doar pistoanele si injectoarele difera. poate ma insel.nu stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este la fel , maine aflu sigur ... dar te intreb din nou , ce sti de cutie ? A functionat in parametri ? Nu vreau sa cumpar tot ceva uzat , asa mai bine o fac pe a mea si stiu sigur ca va fi tun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa stiu despre cutie?functiona bine.motorul original care era pe mobra mea...a ramas fara cuzineti,amus vreo 2 ani.ok.am luat alt motor.motorul defect l-am desfacut si am vandut/donat ce am putut.a mai ramas cutia si carterul de jos.oricum carterul de jos doar cu cel de sus se pupa dar cel de sus era afectat.

deci cutia e buna.nu am scris prin pm ca eram de pe tel.amu sunt la prietena-mea.daca vrei ma suni maine.200 lei.dar numai prin posta pot sa trimit.la curierat nu pot sa ajung, lucru anormal la servici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand motocicleta "scapa" din a doua dar nu sare pe liber inseamna ca sunt uzate doar pinioanele 2 si 6, cand sare pe liber inseamna ca datorita "scaparii" a polizat sau indoit furca, apoi a ciomagit putin si selectorul (acea steluta de care ti-a zis prietenul tau)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce treaba are treapta 6 ! Deci mie imi merge perfect toate vitezele , doar acum de curand a inceput sa faca aceasta figura , initial am crezut ca nu bag bine in viteza pana mi-am dat seama ca de fapt este o problema ... selectorul pot sa verific prin dreapta unde este oala de ambreaj ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu inteleg ce treaba are treapta 6 ! Deci mie imi merge perfect toate vitezele

Pai daca stiai cum functioneaza cutia de moto ai fi inteles de ce spune omul asta.😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce treaba are treapta 6 ! Deci mie imi merge perfect toate vitezele , doar acum de curand a inceput sa faca aceasta figura , initial am crezut ca nu bag bine in viteza pana mi-am dat seama ca de fapt este o problema ... selectorul pot sa verific prin dreapta unde este oala de ambreaj ?

Oricum ar fi trebuie sa crapi motorul in 2 oricum, cutia nu o poti schimba decat cu motorul desfacut in 2, dar poti desface carterul inferior fara sa desfaci chiuloasa, cilindri, etc. Ce treaba are a 6-a? pinioanele din cutie vin pereche si a 2-a e cu a 6-a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , am înţeles ideea , o sa pun altă cutie cu totul şi asta e ... Până atunci poate ştie cineva dacă sunt identice cutia de 929 cu 954 ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...