Sari la conținut

My weekend monster !


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

Acum cateva zile,gratie unui concurs de imprejurari, am devenit posesorul unui vis din copilarie, o Hayabusa.

 

Este din 99, are 47000 km dovedibili si merge ceas. Minusul ar fi un pic estetica.Unul dintre ce 2 fosti detinatori s-a gandit sa-i faca el o schema de culori aparte iar celalat, fost posesor de chopper s-a gandit sa o culce un pic pe dreapta.

 

Desi pare mare si grea, este f agila pe portiunile virajate, la comfort sta destul de bine iar pe autostrada e fenomenala, parca ar sta lipita.

 

Singura parte real negativa e frana față. Desi nu e nimic nou, pana acum n-am crezut ca poate fi atat de slaba. Pribabil se va rezolva cu alta pompa :)

 

Pana una-alta caut 2 tobe pe eBay si ma mai gandesc daca o vopsesc neagra sau ii cumpar tot carenajul,negru evident :)

post-11570-0-52091200-1432465243_thumb.jpgpost-11570-0-79836100-1432465381_thumb.jpg

post-11570-0-50542400-1432465350_thumb.jpg

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gratie doar a unui concurs de imprejurari sau si a catorva mii de Euro?

S-o stapanesti sanatos!

Mai rar la cineva asemenea incantare datorita unei motociclete din 1999, si nu prima, nu a doua ci tocmai a douazecea la numar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 mii mai exact. Am fost sa-mi cumpar un SP1, era dezastru asa ca m-am intors acasa cu buza umflata. This was just lucky.

 

Entuziasmul se datoreaza si faptului ca e una dintre mobrele de pe Bucket List :))

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visinie, rosie nu cred ca-i sta bine :D

 

Da,vreau sa probez din toate cate putin. Pana acum insa sunt super incantat. E combinatia ideala de putere(oriunde), comfort,imagine...

» Post actualizat in 24 May 2015 12:17

Alba never! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nasoala treaba cu etrierii aia cu 6 pistonase,de pe fata.

Cred ca vei rezolva problema dupa ce vei face o serviasare la fiecare pistonas in parte,pune furtune cu insertie metalica si o pompa cu debit marit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frana fata de pe c-am toate suzi inainte de 2001 este c-am varza ...prima data am crezut ca al meu are probleme asa ca dupa un topic deschis de colegul de mai sus m-am apucat si eu de servisat schimbat schema furtunelor cu insertie etc c-am tot ce se poate ....d-ar fara succes ..zilele trecute am avut placerea s-a fac o tura cu un 750 si cu o busa produse inainte de 2001 si nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca problema era exact c-a la a mea .... deci concluzia trasa a fost ca au ceva la pompa ori debit mic ori altceva poate ne explica cineva m-ai competent problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minti...in copilarie nu exista hayabusa ....nah ce sa zic sa o conduci cu placere si safe...

Ps....eu in locul tau as investi in frane in loc de tobe sau vopsea...bafta

 

Teby05...ce te face sa crezi ca dupa 2001 nu mai au probleme...?...au si e grav:)))))...suzuki a reusit recordul ptr cel mai mare recall din cauza franelor...:)))))))...

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

frana fata de pe c-am toate suzi inainte de 2001 este c-am varza ...prima data am crezut ca al meu are probleme asa ca dupa un topic deschis de colegul de mai sus m-am apucat si eu de servisat schimbat schema furtunelor cu insertie etc c-am tot ce se poate ....d-ar fara succes ..zilele trecute am avut placerea s-a fac o tura cu un 750 si cu o busa produse inainte de 2001 si nu mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca problema era exact c-a la a mea .... deci concluzia trasa a fost ca au ceva la pompa ori debit mic ori altceva poate ne explica cineva m-ai competent problema

Nu chiar toate , sradu de 750 96-99 vine din cate stiu eu cu furca inversata si amortizor din fabrica plus ca daca mai faci o investitie minima chiar poti avea frane .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visinie, rosie nu cred ca-i sta bine :D

 

Da,vreau sa probez din toate cate putin. Pana acum insa sunt super incantat. E combinatia ideala de putere(oriunde), comfort,imagine...

» Post actualizat in 24 May 2015 12:17

Alba never! :)

atunci sa nu fie probleme, vopseste-l negru si inscriptionarile sa fie rosii!

o sa fie misto de tot!

 

sa ai noroc de ea colegule!

» Post actualizat in 25 May 2015 07:45

GSX-R1300%20HAYABUSA%2099-07%20BLACK&RED

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,asa arata bomba. Cred ca ies mai ieftin daca-i cumpar carenele in loc sa le vopsesc pe cele de pe ea :)

 

Merci,sa fie!

 

In orivinta etrierilor, cele 24 de garnituri nu stiu daca au fost schimbate,o sa incerc insa sa fac o tura si cu alta Busa, poate sunt eu defect :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,asa arata bomba. Cred ca ies mai ieftin daca-i cumpar carenele in loc sa le vopsesc pe cele de pe ea :)

 

Merci,sa fie!

 

In orivinta etrierilor, cele 24 de garnituri nu stiu daca au fost schimbate,o sa incerc insa sa fac o tura si cu alta Busa, poate sunt eu defect :D

Da jos un etrier si blocheaza 4 pistonase,bagand o tubulara intre fiecare grup de 2(din cele 3).Dupa apasa foarte putin pe maneta si vezi cum ies pistonasele.Ideea e sa nu se vada bucatele de cauciu iesind pe langa cilindru.Daca se vede asa ceva,inseamna ca sunt duse oringurile de praf si asta ar putea fi una din probleme.

Daca nu vezi vreun oring ciupit,dar tot se misca greu vreun pistonas,pot rezolva prin spalare cu apa si detergent de vase,dupa cureti cu spray de frane.Ar mai merge gresate pistonasele cu vaselina speciala.

Eu unul,asta fac inainte de fiecare sezon si n-am nici un stres

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minti...in copilarie nu exista hayabusa ....nah ce sa zic sa o conduci cu placere si safe...

Ps....eu in locul tau as investi in frane in loc de tobe sau vopsea...bafta

 

Teby05...ce te face sa crezi ca dupa 2001 nu mai au probleme...?...au si e grav:)))))...suzuki a reusit recordul ptr cel mai mare recall din cauza franelor... :)))))))...

era o presupunere m-ai mult decat o afirmatie n-am prins inca un ~k~ sa vad

Nu chiar toate , sradu de 750 96-99 vine din cate stiu eu cu furca inversata si amortizor din fabrica plus ca daca mai faci o investitie minima chiar poti avea frane .

da vine cu furca inversa dar tot nu exista mari diferente cand vine vorba de franare(la modelu asta ) ....am zis si ma-i sus si o so m-ai spun ...tind sa cred ca pompa este gandita prost

Editat de teby05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da vine cu furca inversa dar tot nu exista mari diferente cand vine vorba de franare(la modelu asta ) ....am zis si ma-i sus si o so m-ai spun ...tind sa cred ca pompa este gandita prost

Am avut tl care are USL si acelasi frane de pe gsxr.

Erau la fel de pamant :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol, la fel de nasol era daca avea furca PSD

Sau PNL.Mi-am dat seama dupa ca trebuia scris USD

Nu rade ca tot sta mai bine decat cea de pe vtru tau...care e barca din fabrica

Editat de G B V
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...