Sari la conținut

Cluj, 29.04.2015, Strada Garii;


DaVinci_Tm
 Share

Postări Recomandate

Buna,

 

Multumesc lui Dumnezeu ca pot sa scriu eu topicul si nu altcineva pentru mine.

In seara asta in jurul orei 17:00 in Cluj-Napoca pe strada Garii intersectie cu Strada Fabricii de Chibrituri, o domnisoara mi-a taiat calea. Eu veneam de pe drumul cu prioritate, ea de pe drum secundar si mi-a creat falsa impresie ca a incetinit ca sa se asigure.Cand am ajuns in mijlocul intersectiei s-a produs impactul.Viteza nu am avut, accidentul s-a produs in curba.

Din fericire nu am nimic rupt dar m-am ales cu cateva contuzii care dor destul de tare, la maini si la picioare, am aterizat pe genunchiul stang si cotul stang.

 

In acest moment inclin spre a nu crea mai multe probleme decat e necesar domnisoarei, nu as vrea sa umblu prin tribunale vreo cateva luni bune cel mai probabil pentru nimic.

Ce ma intereseaza este sa fiu sigur ca toate cheltuielile cu echipamentul(casca era absolut noua, ieri am scos-o din cutie), cu reparatia maxi-scooterului si orice alte cheltuieli aditionale sa imi fie acoperite.

Momentam epava este in garaj si nu am apucat sa ma uit atent la defectiuni decat imediat dupa accident dar eram destul de socat si nu am observat prea multe detalii.

 

 

Va rog daca ma puteti sfatui la ce sa fiu atent, nu as vrea ca din bunavointa mea, sa fiu luat de fraier si sa raman eu cu vreo paguba.

Scuterul este Piaggio Beverly 500 din 2006, daca se poate, recomandati-mi si un service in Cluj unde sa merg pentru constatare. Din ce mi-a povestit cel care mi-a adus scuterul acasa pe platforma, partea din fata este destul de avariata, furca nu mai pare legata de ghidon.

 

PS: M-am mutat in Cluj din Timisoara acum 1 saptamana, frumoasa primire am avut.

 

 

Multumesc si o seara buna la toata lumea.

 

post-79856-0-17950300-1430331069_thumb.jpg

post-79856-0-68208100-1430331354_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine e sa-ti faca devizul o reprezentanta oficiala, cu preturi pentru piese noi. Cat despre casca si echipament, daca mai ai facturile, mergi cu ele la asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca ai facut amiabila si nu ai chemat ambulanta?

Nu am facut amiabila, nu prea se vede din poze dar nu a fost chiar un accident usor. Am ajuns la spital cu ambulanta, a venit politia, a facut masuratori si maine seara o sa merg la politie pentru declaratii. Tocmai de aia vroiam sa stiu daca e nevoie sa fiu atent la ceva incepand de acum incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-as sfatui (nu am experienta in accidente moto si Doamne ajuta-ma sa nu am), chiar daca vei fi luat drept capos, incapatanat sau chiar nemilos, sa nu accepti sub nici o forma 1/2 de solutii, sau sa te duca cu vorba, sau sa te lasi intimidat, etc. Poate doamna e cea mai buna persoana de pe lumea asta, poate are cele mai bune intentii posibile, insa NU lasa nimic de la tine. Nu o fa niciodata, in caz de accident, pe bunul samaritean. In rest....urmareste-ti interesul:deviz oficial, facturi si chitante de la echipament, termen scurt de rezolvare, etc.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru deviz de reparatie incearca la firma Mechatronics. E in apropierea garii, gasesti adresa pe net.

Sa iti aduni de acum incolo toate chitantele, bonurile etc., cu cheltuielile pe care le faci legat de accident.

Sa faci copii dupa documente, formulare concedii medicale, procese verbale...

 

Poti scrie si pe sectiunea de Cluj in topicul "despre accidente", poate vei primi informatii mai concrete, avand in vedere ca te-ai mutat in oras de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest moment inclin spre a nu crea mai multe probleme decat e necesar domnisoarei, nu as vrea sa umblu prin tribunale vreo cateva luni bune cel mai probabil pentru nimic.

E bine ca esti un tip de treaba, insa era bine si daca madam era de treaba si se uita de 2 ori la strada... Fa tot posibilul sa iti recuperezi daunele (oricum nu cred ca reusesti sa recuperezi 100%) si lasa galanteriile.

 

PS: M-am mutat in Cluj din Timisoara acum 1 saptamana, frumoasa primire am avut.

Sunt multe zone ale oraselor cunoscute doar de catre cei care trec zi de zi. Cred ca nu ai avut timp sa te obisnuiesti cu toate locurile si din cauza asta se mai intampla belele. In unele intersectii de la noi, mie chiar imi place sa ii sperii pe astia care forteaza semafoarele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Sa incepem cu inceputul:
1 - Daca vrei sa ai ceva sanse sa iti recuperezi banii pe echipament sa le iei cu tine la politie cand completezi declaratia si sa le treci acolo (marca, culori, tot ce trebuie). Fiind un caz de vatamare corporala (ai plecat cu ambulanta) ei le vor lua si un criminalist le va face poze si atasa la dosar. Sa nu pleci fara sa ti se faca poze la echipament si sa fie trecute de politist in procesul verbal.

De asemenea sa treci si cea mai mica zgarietura la scuter sa fie consemnata acolo.

2 - Deviz de preferat la reprezentata daca nu la un service respectabil. Poti intreba la asigurator de lista cu serviceuri agreate.

3 - Vorbeste cu inspectorul de daune de la asigurator cel mai probabil va merge impreuna cu tine la service pentru constatare daune si poze.

4 - Va fi apoi un morman de acte de completat (nimic complex doar sa citesti de 2 ori absolut tot inainte sa dai cu semnatura)

5 - Asiguratorul va astepta o rezolutie de la procuror/politie privind starea dosarului mai exact daca a fost deschisa actiune penala asupra vinovatei (avand in vedere ca esti cat de cat ok cel mai probabil i se va clasa dosarul si va pierde permisul 3 luni)

6 - Poti sa te duci si la medicina legala pentru un certificat (vreo cateva zeci de lei aprox 35) pe care sa il folosesti in caz de probleme cu plata daunelor

7 - Depinde foarte mult de fima de asigurari, daca e serios si nu una din capusele cunoscute de toata lumea iti va plati ce trebuie. In orice caz trebuie sa te inarmezi cu rabdare pentru aproximativ 2 luni.

8 - Daca ai cumva refuz de plata de la asigurator ia legatura cu un avocat (ai sanse mari sa castigi daca procesul verbal de la politie mentioneaza ca esti nevinovat)

Later edit - este posibil sa fie nevoie de dosare separate: unul pentru moto si unul pentru echipament

 

Iti urez rezolvare usoara !

 

PS: unde avea rca tipa?

Editat de Biker.Boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca, de multe ori, vinovatii (foarte amabili, plini de solicitudine, in prima faza!) redirectioneaza ulterior - dupa ce trec contuziile si nervii - toate discutiile catre un avocat, pentru a determina costuri cat mai mici si urmari cat mai nesemnificative pentru ei, pagubitul sa alerge...

Ia legatura cu un avocat, sa te asiste in toate discutiile...onorariul lui il poti scoate tot de la vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur k nu esti grav si ca ai putut sa ne scrii.eu iti sugerez sa mergi la un medic legist cu hartiile de la ambulatoriu pt contuzii si ce mai ai avut si sa constate el si sa.ti elibereze un certificat medico-legal ca sa nu ai surprize pe mai departe cum a zis si Blorin si apoi mergi la un avocat sa.ti explice legile si ce poti face pe mai departe.nu fi milos cu tanti cum ai zis cineva mai sus.nici ei nu i s.a facut mila cand o accelerat si nu ti.a acordat prioritate.gandeste.te la sanatatea ta ca nu o face nimeni..ft ft rar fac sa se gandeasca la altii inafara de ei insisi

 

Bafta si sa.ti iasa toata treaba asta.n favoarea ta

Editat de angel_wings
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Urat ca a avut loc accdentul dar bine ca ai scapat doar cu niste contuzii.

 

Am fost cam in aceeeasi situatie ca si tine acum 2 luni si am decis sa rezolv pe amiabila. Neacordarea de prioritate e foarte des intalnita in Cluj aparent. Ca si in cazul tau mers la spital cu ambulanta, politia prezenta la locul accidentului.

Am adunat toate actele + poze pt a deschide dosarul de dauna relativ repede. Problema cu care te vei confrunta va fi asiguratorul. Va trage sa plateasca cat mai putin si sa minimalizeze pagubele. Pana a ajunge sa primesti vre-un ban va trebui sa platesti un deviz de reparatie la ceva firma din Cluj. Iti recomand sa mergi la cei care au cele mai mari tarife pentru manopera. (piesele originale oricum sunt scumpe) Nu te intereseaza cat costa reparatia pt ca banii vor veni de la asigurator.

Din acest moment ai 2 optiuni:

1. Ai noroc si firma unde iti faci devizul accepta sa faca reparatia inainte sa fie virati banii de la asigurator fa reparatia la ei.

2. Alegi regie proprie si primesti undeva pe la 60% din suma estimata si iti rezolvi tu la orice service cu sau fara factura

 

Eu am optat pentru a 2-a varianta deoarece nici un service nu iti repara motorul/masina si dupa asteapta banii de la asigurator..sa fim seriosi.

 

Momentan sunt in situiatia in care mi-am reparat motocicleta pe banii mei si inca astept sa faca plata asiguratorul (2 luni mai tarziu). Din pacate cam asa merge traba cu firmele de asigurari. Iti iau banu pe RCA imediat si cat mai multi posibil, dar cand trebuie sa despagubeasca iti dau un termen nejustificat de mare.

 

Inarmeaza-te cu multa rapdare si insanatosire rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru sustinere.

Deocamdata nu stiu prea multe date despre persoana vinovata.Diseara ne vom vedea la Politia Rutiera pentru declaratii si ce alte formalitati mai sunt.

Am pregatit factura de la echipament cu mine si am vreo 2 3 poze in telefon cu locul accidentului si cu echipamentul avariat.

Va voi tine la curent dupa intalnirea de diseara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca, de multe ori, vinovatii (foarte amabili, plini de solicitudine, in prima faza!) redirectioneaza ulterior - dupa ce trec contuziile si nervii - toate discutiile catre un avocat, pentru a determina costuri cat mai mici si urmari cat mai nesemnificative pentru ei, pagubitul sa alerge.

Oamneii au platit RCA, considera ca daca au facut accident din vina lor asigurarea va plati si basta. Din cauza sicanelor asiguratorului, pagubasul se indreapta cu cereri de despagubire asupra vinovatului si ala se enerveaza, de ce plateste asigurare daca astfel nu scapa de platit din buzunar? Nimeni nu vrea sa dea bani din buzunar suplimentar pentru un serviciu pe care l-a platit, nu-i asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, asta se aplica pentru pagubele materiale, de cele mai multe ori.

Cand, insa, apare o vatamare corporala, care se lasa cu dosar penal, se schimba kalimera... Acolo, abia, apar avocatii.

 

In rest, pagubasul sa se descurce cu asiguratorii, iar pentru ceea ce nu vede banii poate sa mearga, linistit, in instanta. Pragmatic, real, concret. Nu si placut, din pacate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un service autorizat / agreat iti poate face un deviz de reparatii cu suma totala . Cu hartiile respective si cu facturile echipamentului , te prezinti la asigurator . De aici incepe circul . Vor incerca sa scada din valoare despagubirii cu orice pret .

Intrebare : care ar putea fi explicatia faptului ca a fost stearsa una din postari ? Nu ma astept sa primesc un raspuns , dar ramane intrebarea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la politie, am dat declaratiile necesare.Am decis, tinand cont ca starea mea de sanatate e destul de ok. desi ma simt ca dupa o bataie buna, de faptul ca probabil nici de la I.M.L nu as fi primit prea multe zile de spitalizare si mai ales de faptul ca autorizatia de reparatii as fi primit-o abia dupa ce s-ar fi finalizat procesul penal, sa nu depun plangere penala.

Soferita si-a asumat complet vinovatia, a ramas fara carnet pentru neacordare de prioritate si eu am primit autorizatie de reparatii in care s-a mentionat de asemena si deteriorarea castii si a telefonului mobil ce l-am avut in buzunar.

Asigurare are la Asirom.

Nici astazi nu am reusit sa intru in garaj sa vad cum arata maxi-scooterul meuj.Cert este ca politistul a trecut destul de multe daune in autorizatia de reparatii, nu stiu daca asta e relevant pentru asigurator si pentru evaluarea daunelor.

Voi enumera ce apare in autorizatie: carenaje laterale stanga+dreapta, aripa fata, suspensia fata, oglinda retrovizoare dreapta, suport bagaje spate, anvelopa fata+ janta, capac motor stanga, sa rupta, contact deteriorat.

 

 

As dori daca se poate ceva recomandari pentru un service moto competent din Cluj care sa ma poata ajuta cu evaluarea daunelor.

Nu sunt sigur ca imi doresc sa repar scooterul, nu stiu cat de in siguranta ma voi simti pe el dupa acest eveniment. Daca danele vor fi evaluate corect si voi primi suficienti bani, probabil ca voi cumpara altceva, un maxiscooter sau chiar un naked monocilindru sau biciclindru.


» Post actualizat in 02 May 2015 18:36
Scuze de dublu post dar din pacate nu mai pot edita.Astazi am sunat la Asirom si s-a deschis dosar de dauna. Am incercat sa imi fac singur temele si am gasit referinte despre urmatoarele serviceuri moto in Cluj:
Sf Moto Supreme, Cocmotors, Mechatronics, Motoland. O sa sun incepand de maine sa vad daca sunt norocos si vreounu din ei colaboreaza cu Asirom. Am ajuns la garaj si daunele, cel putin cele estetice sunt mai mari decat credeam eu..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am reusit in cele din urma sa rezolv majoritatea necazurilor cauzate de incident.Voi depune cererea de despagubire zilele astea la asigurator.

Am adunat un dosar consistent de acte pentru asigurari si am pierdut o gramada de timp.E un paradox ca tocmai pagubitul care oricum are multe de pierdut sa trebuiasca sa bata pe la usi, sa dea explicatii si sa consume o gramada de timp si nervi.

Maxi-scooterul a fost considerat dauna totala.

Am decis sa imi recuperez banii si sa incerc sa vand epava in starea in care e, deci daca sunt amatori please let me know.

 

Informatii care le consider importante in cazul unui asemenea eveniment:

  • Incercati daca mai sunteti in stare, sa faceti cateva poze la locul accidentului.
  • In cazul in care aveti si alte pagube in afara de motocicleta, gen echipament, telefon mobil, sa le aratati agentului de politie la fata locului pentru a fi consemnate in autorizatia de reparatii.
  • Nu acceptati culpa comuna si nu faceti intelegere amiabila in cazul in care nu sunteti vinovatul.Daca e cazul chemati si ambulanta.Cheltuielile medicale vor fi mult mai usor decontate in felul asta.
  • Agentul de daune de la asigurator trebuie sa deschida 2 dosare, unul pentru echipament si unul pentru moto.La mine a deschis unul singur si m-a pus apoi pe drumuri pentru al doilea.
  • Obtineti chitante/facturi pentru orice cheltuiala directa sau indirecta gen transport moto de la locul accidentului la service, cheltuieli medicale etc.

 

 

 

PS: Multumesc pe aceasta cale baietilor de la CocMotors care cu multa amabilitate si rabdare, m-au ajutat sa transport epava la ei la service si mi-au facut un deviz detaliat de reparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Davinci.

 

Ce inseamna " nu faceti intelegere amiabila in cazul in care nu sunteti vinovatul".

Poi intelegere amiabila, eu asa vad lucrurile, amandoi sunt de accord cu ce s-a intamplat, vinovatul recunoaste, celalalt explica si voila.

Ti-au pus bete in roate ca ai avut amiabila ? Sau care e faza..ca-s in ceata.

 

Multam,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am trecut acest punct ca si worst case scenario si probabil ca am fost putin paranoic.In cazul meu nu a fost vorba de amiabila, am avut parte de tot alaiul, salvare, politie, spectatori etc.

Cum am gandit eu este ca la amiabila pot aparea informatii interpretabile in fata asiguratorului care de obicei incearca sa foloseasca orice detaliu neclar in favoarea sa si sa declare de exemplu ca incidentul s-a produs din culpa comuna.

Intelegerea amiabila are o valoare mai mica decat un proces verbal de contraventie.

 

 

Am gasit informatiile de mai jos care par destul de relevante.Am omis sursa ca sa nu se considere reclama.

 

"Completarea si semnarea formularului Constatare amiabila de accident nu reprezinta o recunostere a raspunderii conducatorului auto, ci un cumul de elemente si fapte care vor contribui la solutionarea dosarului de dauna. Deci, asiguratorul celuilalt va stabili raspunderea."

"Daca faceti constatare amiabila si va este respins dosarul de dauna la asigurator, nu va puteti intoarce la Politie pentru stabilirea autorului accidentului si a culpei acestuia. Nu va ramne deact sa reclamati societatea de asigurari la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, iar daca tot nu se rezolva nimic, sa o actionati in instanta"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,daca te ajuta cu ceva recomand sa iti faci devizul la serviceul de pe strada Otetului,nu stiu exact numarul dar langa pizzeria Treponti este o poarta si intri acolo si in capat pe dreapta este o usa mare de metal,nu stiu cum se numeste service-ul,pe tip il cheama Sebi,el iti face devizul cu pretul pieselor noi..eu am avut un caz la asirom,am dus devizul si dupa vreo 6 luni mi-au virat numai banii dar nu imi pare rau,mi-am facut motorul si am ramas si cu bani...sper sa te ajute informatia !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...