Sari la conținut

Cost reparatii Hornet


Postări Recomandate

Salutari,

 

Dupa o iarna mult prea lunga (parerea mea) petrecuta in conserva am zis sa profit de vremea frumoasa de la sfarsitul lui februarie si sa fortez inceperea sezonului moto. Scos Hornetul de la hibernare in 20, facut schimburi si verificari necesare in 21...accident pe 24.

 

Eu nu am patit mare lucru dar 'fierul' s-a dat putin de pamant. Pun mai jos niste poze si o filmare cu toata distractia dar va rog fara comentarii inutile.

 

Problema de fapt e ca de acum incepe circul cu asiguratorul celui care nu mi-a cedat trecerea...ca deh..."nu m-a vazut".

 

Damage pe moto :

 

- disc frana stanga fata deformat; etrierul nu pare afectat (nu am poze acum...voi adauga)

- posibil ghidon indoit, a lovit putin in rezervor dupa impact

- polizat carcasa torumetru, oglida, maneta frana si capat ghidon dreapta,

- crash pad-ul dreapta si-a facut treaba exceptional dar e mort la datorie

- zgariat suficient bug spoilerul...care nu avea decat urme minime de uzura

- capat maneta frana spate indoit

- polizat prindere scarita dreapta pasager si am obsevat ca acum coboara singura scarita

- polizat protectie toba (am evacuarea stock) care era perfecta...fara nici o zgarietura

 

O estimare reala a costului de reparatie m-ar ajuta foarte mult. De la asigurator voi cere inlocuirea pentru toate piesele afectate dar nu am nici o idee daca suma oferita va fi corecta sau nu. Din pacate am mai avut de a face cu firmele de asigurari si stiu cum evalueaza dupa ochi;sa nu mai spun ca banii astia ii voi vedea poate undeva pe la sfarsitul sezonului moto...estimare optimista. Voi cere evaluarea la costul de piese noi chiar daca viespea are imediat 15 ani. Daca se poate si niste linkuri catre piese ar fi perfect.

 

Daca se gasesc printre voi care sa sare cu oferte de piese second iau in considerare si aceasta varianta...dar cei de la asigurari nu trebie sa stie asta :)

 

 

 

 

 

 

post-84294-0-46514000-1425325775_thumb.jpg

post-84294-0-92234800-1425325777_thumb.jpg

post-84294-0-04861100-1425325780_thumb.jpg

post-84294-0-71106100-1425325782_thumb.jpg

post-84294-0-20889700-1425325785_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai facut amiabila sau a venit politia ?

 

Te duci la reprezenta honda ca ai in cluj probabil, platesti deviz pentru toate piesele, probabil vrei sa le faci tu in regie proprie nu ? daca le faic la ei intra in costul reparatiei si pe urma depui la ei devizul la asigurator !

 

Banii trebuie sa iti dea in cam o luna ! Oricum ar fi trebuie sa te tii de capul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca primesti asigurarea, atunci ceri o oferta de pret de la Honda pt fiecare piesa in parte.

Eu asa am facut cu un mic incident. Mi-au dat banii pe card in 2-3 saptamani, dar sa fie asigurator bun, nu euroins sau alte porcarii.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la service autorizat, deviz de manopera pentru piese INLOCUITE, nu "indreptate", proces verbal al agentului de politie care a fost la locul accidentului (fara el e cam greu), dpmdv a fost neacordare de prioritate din partea auto (nu se vede prea bine ce semn are acolo...cedeaza sau stop), certificat medical pentru "daunele " tale...sau cel mai bine discuta cu un politist de la circulatie de pe la tine ...cu asiguratorii e putin cam dificil.

Si mai bine, ai putea cauta un avocat care se ocupa cu daune in asigurari...cu preturi pe forum si pareri nu rezolvi mai nimic ...

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu un avocat. Acesta ar trebui sa te reprezinte in discutiile cu asiguratorul, daca acesta din urma refuza sa deschida dosar de dauna. In ultima instanta, avocatul ar trebui sa deschida actiune la tribunal impotriva asiguratorului, daca acesta tergiverseaza deschiderea dosarului. Daca totusi, din motive legale, nu se deschide dosar de dauna, poti deschide proces impotriva soferului, in care sa soliciti daune materiale si morale (daca este cazul).

 

Cum s-a zis si mai sus, mai bine pastrezi pentru tine filmarea. O arati doar avocatului si el va stabili daca poate reprezenta proba la dosar.

 

Parerea mea este ca ar fi trebuit sa suni la 112 si sa vina politia si ambulanta. Totusi te-ai tavalit pe jos si, chiar daca te-ai ridicat in picioare, poti avea echimoze, entorse, pe care sa nu le simti pe moment din cauza adrenalinei.


» Post actualizat in 02 Mar 2015 20:31

In final, documenteaza-te bine si citeste mult. Cere ajutor de specialitate, noi pe forum putem doar sa te sfatuim, nu si sa actionam.

 

Deja este al doilea accident pe anul asta in Cluj... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca primesti ceva de la asigurari? Ai cazut inainte sa il atingi, pe franare, si te ai dus taras in el.

Daca mergi cu filmul asta la ei, iti bati singur cuie in talpi.

 

si mie imi pare ca pana la urma filmarea face mai mult rau decat bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca primesti ceva de la asigurari? Ai cazut inainte sa il atingi, pe franare, si te ai dus taras in el.

Daca mergi cu filmul asta la ei, iti bati singur cuie in talpi.

daca ai fi fost in locul lui cu siguranta nu ai mai fi gandit asa !!

Editat de sebacovaci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici cred ca tine si de bunul simt al vinovatului care in cauza era doamna,daca doamna nu se oprea si el nu culca mobra ptr a evita impactul frontal cu siguranta era mult mai grav si in fond de aia platim asigurari si ptr aia ne numim oameni dar poate ma insel....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok ma insel daca tu zici dar imi place sa cred ca inca mai exista oameni cu bun simt si in primul rand oameni care pot recunoaste ca au gresit si au pus pe altii in pericol prin neatentia lor iar la chestia cu cine are bun simt se dezobisnuieste te contrazic cine il are cu el se naste si cu el moare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prezenta filmuletul la asigurare, este perfect ca moto a atins masina.

Identic am patit si eu si in 2 saptamani mi-am primit banii de la asigurator ( tipu' avea Asirom ). Asa cum a zis colegu, nu uita sa ceri dauna si pentru echipament.

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adyfikus ai dreptate intersectia 14 iulie e blestemata. Oricat de liber ar fi drumul totdeauna incetinesc cand ajung acolo fie ca sunt cu masina sau cu moto. Nu stiu de ce de data asta am fost ferm convins ca dreptul mau la pioritate va fi respectat.

 

Foarte util topicul scris de GeekRider

 

@ kevin filmarea nu va ajunge la asigurator si nici la politie pentru ca nu este nevoie,

 

S-au facut constatarile necesare, femeia si-a recunoscut vina motiv pt care am decis sa rezolv totul pe "amiabila" si am proces verbal de la politistul care a facut constatarea initiala. Am toate actele necesare pentru a se deschide dosarul la asigurator mai putin ca domnu agent nu a binevoit sa se deplaseze azi sa faca si pozele si trebuie sa mai fug de la munca vre-o ora si maine :angryfire:

 

Nu cred ca am culcat mobra din bun simt ci mai degraba din cauza instinctului de autoconservare combinat cu putin noroc. NU am nici o idee ce am facut de s-a dus asa de "usor" dar se pare ca a functionat.

 

@ George M a venit politia si ambulanta si nu va fi cazul sa implic un avocat decat poate daca intarzie astia de la asigurari sa plateasca. Am fost la spital, facut radiografii si totul e in regula. Avand in vedere ca in ziua acidentului abia reuseam sa urc pe scari azi chiar am incercat da alerg cativa metri si parca nu ma mai doare nimic :)

 

Accidente moto in Cluj stiu eu de inca unul in aceeasi zi cu al meu si unul la o zi sau doua distanta.

 

@ G B V Moto va fi reparata pe banii mei pana plateste asiguratorul dar nu ma multumesc cu "retusuri" stiind starea in care era inainte de accident.

 

Foarte buna ideia cu deviz pentru piese si manopera de la service autorizat si de ce nu reprezentanta Honda.

 

 


» Post actualizat in 02 Mar 2015 22:30

For some reason nu mai pot edita postul anterior...

 

Cu privire la echipament:

 

Casca nu a atins deloc asfaltul dar am incredere ca Shark s500 se descurca foarte bine. Geaca moto are doar urmele de la accdentul prin care a trecut fostul proprietar dar m-a ajutat foarte mult. S-a murdarit putin ghiozdanul care il aveam in spate. Jeansii s-au rupt in zona genunchiului stang dar aici consider ca e vina mea ca mi-a fost lene sa ii iau pe cei moto cu protectii pe mine. Nu cred ca voi cere despagubire pe nimic pentru ca nu am decat minime urme de damage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

#Nu cred ca am culcat mobra din bun simt ci mai degraba din cauza instinctului de autoconservare combinat cu putin noroc. NU am nici o idee ce am facut de s-a dus asa de "usor" dar se pare ca a functionat.# iti spun eu de ce s-a dus asa usor : ai virat brusc dreapta si in acelasi timp ai strans frana fata si datorita asfaltului care nu era tocmai uscat a alunecat ca la sanius :) sanatate multa si bafta sa rezolvi cat mai repede cu asigurarile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ adyfikus ai dreptate intersectia 14 iulie e blestemata. Oricat de liber ar fi drumul totdeauna incetinesc cand ajung acolo fie ca sunt cu masina sau cu moto. Nu stiu de ce de data asta am fost ferm convins ca dreptul mau la pioritate va fi respectat.

 

Foarte util topicul scris de GeekRider

 

@ kevin filmarea nu va ajunge la asigurator si nici la politie pentru ca nu este nevoie,

 

S-au facut constatarile necesare, femeia si-a recunoscut vina motiv pt care am decis sa rezolv totul pe "amiabila" si am proces verbal de la politistul care a facut constatarea initiala. Am toate actele necesare pentru a se deschide dosarul la asigurator mai putin ca domnu agent nu a binevoit sa se deplaseze azi sa faca si pozele si trebuie sa mai fug de la munca vre-o ora si maine :angryfire:

 

Nu cred ca am culcat mobra din bun simt ci mai degraba din cauza instinctului de autoconservare combinat cu putin noroc. NU am nici o idee ce am facut de s-a dus asa de "usor" dar se pare ca a functionat.

 

@ George M a venit politia si ambulanta si nu va fi cazul sa implic un avocat decat poate daca intarzie astia de la asigurari sa plateasca. Am fost la spital, facut radiografii si totul e in regula. Avand in vedere ca in ziua acidentului abia reuseam sa urc pe scari azi chiar am incercat da alerg cativa metri si parca nu ma mai doare nimic :)

 

Accidente moto in Cluj stiu eu de inca unul in aceeasi zi cu al meu si unul la o zi sau doua distanta.

 

@ G B V Moto va fi reparata pe banii mei pana plateste asiguratorul dar nu ma multumesc cu "retusuri" stiind starea in care era inainte de accident.

 

Foarte buna ideia cu deviz pentru piese si manopera de la service autorizat si de ce nu reprezentanta Honda.

Ce pot sa-ti zic pt ca si eu am fost patit tot cu un Hornet :

Nu-ti repara motoreta pana nu-ti face constatarea.

La asigurator declara ca ti-o faci in regie proprie.

Cand te intalnesti cu agentul de asigurari,intreaba-l fin cat te costa "ca sa fie bine" - din experienta proprie iti spun,e mai bine sa dai 100e inainte la agent si mere treaba struna si iti baga la dauna si chilotzii de pe tine,decat sa te ciondanesti cu el,timpi si bani pierduti,si iti evalueaza totul la 3 lei.Eu am facut-o "the hard way" si m-am ales cam cu praful de pe toba,un amic de-al meu care a patit tot un accident asemanator cu ce e aici,si-a julit doar carenele si costumul,a luat 6400 ron de la asigurari in 20 de zile pt ca a uns rotitele cu 100e.I-a baga agentul si casca si costum si manusi (i-a spus sa-i aduca altele julite in schimb sa le aiba la dauna),deci treaba buna de tot.Si el si-a reparat carenele iar costumul era doar putin julit,nici pana in zi de azi nu l-a schimbat.

Deci chestie de optica,dar eu as zice sa nici nu stai pe ganduri si sa faci sa fie bine daca nu vrei sa ai bataie de cap.Dupa cum am mai zis,o spun din experienta.

 

A,si sa nu cumva sa vada cei de la asig sau cei de la politie filmarea ca dau culpa comuna - doamna nu ti-a acordat prioritate,iar pe tine te incadreaza la articolul ala faimos " nu a adaptat viteza la conditiile de drum,pierzand controlul motocicletei si intrand in coliziune cu auto."

 

Si pe viitor nu mai iesiti tati pe vremea asta cu motoreta ca acum se intampla multe accidente - asfalt rece si umed,gume tari,temp joase,stiu ca nu mai e rabdare,toti facem strepezi,dar tre sa fie un 13-15 grade macar ca sa fie ok.

Numa bine.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce te face sa crezi ca primesti ceva de la asigurari? Ai cazut inainte sa il atingi, pe franare, si te ai dus taras in el.

Daca mergi cu filmul asta la ei, iti bati singur cuie in talpi.

Nu are relevanta!

 

Se vede CLAR in filmare cum ii apare in fata.Franarea pe moto are limitele sale,si la masina cand franezi maxim si te duci cu franele blocate sanie se cheama tot pierderea controlului vehiculului.

 

Eu am trecut prin asta,am avut 20 de metri de frana si inca vreo 20 de metri de taras pana m-am pocnit cu masina care mi-a taiat calea (veneam cu 130 km/h :rolleyes: ) si nu s-a luat nimeni de asta.Si am fost despagubit corect,e drept,dupa 9 luni .

 

Filmarea e foarte bine ca o ai,acum nu au cum sa nu te despagubeasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit ceva asemanator anul trecut si am cateva obiectii in plus fata de ce au zis colegii pe forum :

 

1. Incearca sa bagi la dauna tot ce crezi ca a avut de suferit in urma accidentului.

2. Daca nu faci asta , s-ar putea sa te trezesti ca doamna are asigurare la Euroins si o sa iei vreo 200 lei , si te vei judeca 5 ani cu ei.

3. Da niste mailuri la Honda Cluj sa iti dea preturi pt componentele care au suferit daune in urma accidentului , si ataseaza lista asta la dosar. Au niste preturi cei de la Honda, de innebunesti. Chiar si pt ceea ce f putin atins, ceri sa fie inlocuit ( ca rezolvi tu cu un polish asta e altceva).

4. Nu spune ca vrei sa o repari in regie proprie , pt ca iti vor oferi o suma mica. In mod normal , dupa lista de preturi de la Honda Romania eu vor constata ca reparata e prea scumpa si iti vor oferi o suma de bani.

5. Insista la agentul constatator sa iti scrie pe PV in care scrie daunele , TOT .... Conteaza f mult.

6. Daca doamna nu are asigurare la Euroins , Astra sau alte societati fantoma, ar trebui sa iei in jur de 800-900 euro. Daca ai noroc , va fi considerata dauna totala si vei lua aproximativ 1500-1600 euro si motorul.

 

Sper ca am fost de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă bag şi eu puţin în seamă, apropo de intersecţie. Avem şi prin Bucuresti o grămadă de zone de tipul ăsta. Zone în care linia dreaptă şi drumul lat îţi oferă vizibilitate maximă şi din păcate, şi un sentiment de falsă siguranţă. Eu de ex, pe Nae Caramfil (3 benzi pe sens) am două treceri de pietoni pe care le văd de la o poştă. De N ori am oprit cu motocicleta aproape pe lat pentru că îmi sărea câte unul în faţă pe trecere sau ieşea câte vreun altul de pe o stradută laterala până în mijlocul culoarului 2 (pentru că primul e ocupat cu maşini parcate). Sentimentul ăla de falsă siguranţă e criminal. Deşi ştiu ce mă aşteaptă de fiecare dată când trec pe-acolo, tot se întâmplă să mă surprindă câte un pieton care intră ca taurul pe trecere.

Editat de ionradoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai arata filmuletul nimanui... si roaga un moderator sa-l scoata si de aici. Legal ar fi culpa comuna ! Nu stiu cum sa o formulez ca sa nu te simti jignit... dar nu motorul asta e prea mare pentru tine, nu ai suficienta experienta. Schimba-l sau mergi mult mai cuminte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...