Sari la conținut

Curs de siguranță moto - SAFETY HOURS


eXxxx
 Share

Postări Recomandate

SAFETY HOURS este una din cele patru etape ale Campaniei „ATENȚIE LA MOTOCICLIȘTI”, ediția a III-a: https://www.facebook.com/events/1528707264058832/.

 

>>> data: miercuri, 4 martie 2015, ora 20:00

>>> locul de desfășurare: REHAB (str. Piezișă), LA ETAJ!

SAFETY HOURS sau, mai bine spus, un mic curs de siguranță moto., care e bine-venit tuturor la început de sezon. Acest tip de eveniment izvorăște din parașutism, unde este foarte importantă o bază teoretică și practică, dar și actualizarea și împrospătarea permanentă a informațiilor înainte de perioada frumoasă care se apropie.

Cursul se adresează TUTUROR - începători și veterani, doritori de senzații tari și persoane mai calme, tineri și seniori, persoane cu sau fără permis de conducere cat. A :).

STRUCTURA este divizată în cele mai importante trei domenii: LEGISLATIV, TEHNIC, PRIM-AJUTOR;
- domeniul LEGISLATIV al cursului va cuprinde principalele obligații ale motociclistului, ca participant la trafic, dar și alte aspecte de natură practică;
- latura TEHNICĂ se va baza pe modul de conducere al motocicletei în vederea garantării siguranței cu privire la rularea pe drumurile publice și nu numai;
- PRIMUL AJUTOR, ceea ce orice participant la trafic ar trebui să cunoască, nemaifiind nevoie de detalieri.

Dintre invitați se numără persoane cu pregătire și experiență în domeniu, care vor susține prezentări cu caracter informativ, didactic din multiple puncte de vedere ale sportului pe două roți.
> în domeniul medical, primul-ajutor, prezentarea va fi susținută de către medicul rezident SORINA MOLDOVAN, în același timp colegă motociclistă!
> ȘTEFAN COJOCARU, instructor moto., ne va introduce în domeniile legislativ și tehnic în ceea ce privește regulamentele, conduita de respectat și unele sfaturi demne de luat în seamă indiferent de experiența fiecărui participant.


Participarea la curs este GRATUITĂ și prezența cu motociclete nu este necesară, fiind un curs teoretic!

 

PARTICIPANȚII SUNT RUGAȚI SĂ SE ÎNSCRIE PE LISTA AFERENTĂ, DEOARECE CURSUL VA AVEA LOC NUMAI DACĂ SE ÎNTRUNEȘTE NUMĂRUL MINIM DE 20 DE PARTICIPANȚI!!!: L I S T A (CLICK AICI) .

 

Pagina de Facebook a evenimentului: https://www.facebook.com/events/1534748656788025 .

 

Pt. întrebări, nelămuriri, sugestii:
Paul S.

paul@x-x.ro

post-64648-0-47945000-1425322263_thumb.png

Editat de eXxxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus!

 

Un așa numit curs de siguranță, numai cu parte teoretică nu îi ajută pe motocicliști cu nimica.

Eu am făcut deja câteva cursuri de genul acesta și știu despre ce vorbesc.

După 1 oră de teorie și de 2x 3 ore de practică, am fost atât de obosiți, ca și cum am fi făcut 500 de Km prin Alpi.

 

Așa că teorie + practică da, restul e timp pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, îmi pare rău să aud că acele cursuri organizate de tine nu au avut efectul scontat, dar personal mă declar mulțumit și nu îl consider deloc timp pierdut. Nu văd rațiunea postării tale în acest moment, cursul deja a avut loc (în timpul organizării evenimentului am fi avut nevoie de cât mai multe opinii - așa cum postasem deja înainte cu mai mult de o lună). După cum spuneam, acest curs face parte dintr-o serie de patru evenimente organizate cu ocazia Campaniei ATENȚIE LA MOTOCICLIȘTI, iar, nefiind unul de sine stătător, complexitatea nu îl putea caracteriza. Totuși, am încercat să punem bazele încă de la început de sezon (sau chiar dinaintea începerii oficiale a sezonului) și să ne reamintim unele chestiuni cu rezonanță și importanță mare. În opinia mea, am reușit într-o suficient de mare măsură.

 

Desigur, chiar și dacă nu neapărat organizate de către noi, cursuri de siguranță moto. vor fi organizate de-a lungul anului, care vor include și latură practică.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...