Sari la conținut

modificari echipamente moto din piele


AK_Raptor
 Share

Postări Recomandate

Salve, aveti mai jos cateva poze, sper ca am prins bine ce am prins

Prima poza: modificarea manecii stangi. Partea de la fermoarul de aerisire pana la mijlocul manecii era de cam 3 cm, iar dupa mijloc erau tot fo 3. Acum s-a redus la 2 prima distanta si la 1 cea de-a doua.

A doua poza: modificarea manecii drepte. Aceeasi situatie ca mai sus.

Poza 3: Prindere protectia hard pe sub captuseala, cu montare scai pentru access. Se vede mai sus banda de scai original pentru accesul la protectia soft a gecii (cea originala care acum e la gunoi). Aproape de caputul de jos al protectiei se vede si capsa care asigura prinderea de geaca

Poza 4: Modificarea pe lateralul gecii, desfacuta si redusa din ambele parti. A fost modificata si banda de ajustare.

Poza 5: Spatele gecii in care acum se vad cele doua capse care asigura prinderea protectiei de spate (una deasupra rachetei si una deasupra lui "C" din la Rocket.

post-67565-0-35878900-1335190087_thumb.jpg

post-67565-0-51739400-1335190116_thumb.jpg

post-67565-0-41493600-1335190141_thumb.jpg

post-67565-0-83127400-1335190171_thumb.jpg

post-67565-0-60924400-1335190203_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, scuze ca intarzii cu raspunsul pe aici.

S-a modificat planul, nu mai trebuiesc stramtati ci largiti, pentru un coleg motociclist, are umpic de burta omu si nu il incap.

Poate doamna sa il rezolve ? Baiatul este din Slobozia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, scuze ca intarzii cu raspunsul pe aici.

S-a modificat planul, nu mai trebuiesc stramtati ci largiti, pentru un coleg motociclist, are umpic de burta omu si nu il incap.

Poate doamna sa il rezolve ? Baiatul este din Slobozia.

ala de i-ai trimis crashpaduri :crack:

 

ma depinde de cusatura. daca e cum ti-au zis tie in valuri, si mai e dubla cusatura, deja e varza treaba. ii orice modificare ii va stria structura de rezistenta. croitoriile de la noi nu se compara cu masinariile de facut echipamente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala de i-ai trimis crashpaduri :crack:

 

ma depinde de cusatura. daca e cum ti-au zis tie in valuri, si mai e dubla cusatura, deja e varza treaba. ii orice modificare ii va stria structura de rezistenta. croitoriile de la noi nu se compara cu masinariile de facut echipamente.

:crack: nu e ala

e tot un baiat caruia i-am facut crash pad-uri, m-a vazut la SMAEB cu echipamentu si nu mai scap de el sa ii dau pantalonii :crack:

Eu oricum mi-am gasit un SPIDI dintr-o bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai sanse sa faci o treaba de calitate. Nu croitoreasa iti trebuie ci un atelier d'ala de tabacarie, genul care reparau genti de piele pe vremea comunista. Au alte masini de cusut pentru piele, nu-s ca alea pentru cearsafuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pe bulevard la mine niste baieti care se ocupa cu tapiterii de masini, lucreaza foarte misto si au masina de cusut.

Problema e alta, ca nu poate ajunge prietenl din Slobozia sa ii ia masurile la burta :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai zii sa se masoare si sa iti dea datele. ii faci putin larguti. de ceva e roman si poate lega cu sarma. :haha:

:crack: Good point, ia sa ii dau un tzar sa se masoare.

Apropo, cat ai dat pe costumache ? Care e nivelul de protectie in zona genuchiului-tibie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Good point, ia sa ii dau un tzar sa se masoare.

Apropo, cat ai dat pe costumache ? Care e nivelul de protectie in zona genuchiului-tibie ?

depinde la care te referi, dar ambele aveau cam aceasi grad de protectie, adica ful hard. inclusiv tibie(ceea ce unele nu au) pretul... ce SPYKE a fost vreo 10mil parca, cel Ducati(Dainese)nu-ti spun :bounce: cauta pe Ebay. dar e mult oricum.

 

diferenta intre ele era ca cel Spyke era mai bine ventilat, adica piele perforata, iar cel Ducati e chestie de moft. :bigstar: dar ma impac foarte bine cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Si eu caut croitoreasa pentru stramtat pantaloni de piele, de-aia nu mai incep alt topic. Dar modelele sunt foarte simple. Tot in Bucuresti.

 

 

pe Str. Agricultori colt cu Matei Voievod, la primul stop cum vii dinspre Mihai Bravu spre Academia de Teatru si Film(langa magazin piese auto Promotor) e un nene care lucreaza cu piele. Imbraca si volane in piele, mi-a facut o husa de blana pentru sa> Ideea e ca l-am vazut ca modifica si pantaloni de piele, combinezoane etc... Arunca-i o intrebare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salutare, de curand am achizitionat o pereche de pantaloni alpinestars, dar am descoperit o problema, sunt prea lungi, adica protectiile imi vin sub genunchi, si nu pe. In rest sunt perfecti, avand in vedere ca eu sunt mai plinut :D

Din punctul meu de vedere trebuie modificati cam 5 cm.

Intrebarea mea e daca se pot modifica la cineva care se ocupa cu asa ceva si cateva contacte daca se poate.

Sunt din Bucuresti, asta ca zona.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am avut si eu exact aceeasi problema cu pantalonii ce mi i-am luat de la louis. Pantalonii mi se potrivesc dar, stand in picioare, protectiile imi sunt un pic mai jos. Problema se rezolva in momentul in care te urci pe motor, in mod natural pozitia pe motor iti trage pantalonii pe tine, si cu un mic ajutor poti pozitiona protectiile fix pe genunchi.

Cand i-am luat, tipul care a facut comanda m-a sfatuit sa nu returnez pantalonii, spunand ca e normal ca stand in picioare sa nu ti se potriveasca perfect pe genunchi. Si ca daca ar fi altfel, nu ar mai fi comod pe motor. Dar sunt curios si de alte pareri, in caz de cazatura, oare exista posibilitatea sa sara de pe genunchi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt foate greu de modificat pantalonii, au zeci de cusaturi, nu cred ca se baga nimeni, mai ales la materiale de piele, Mie o croitoreasa mi-a zis ca a rupt 3 ace sa-mi coasa 5 chestii pe o vesta de piele care e mult mai subtire decat niste pantaloni moto. Te-ar costa mai mult decat daca i-ai vinde si ti-ai lua altii. Ce masura sunt pantalonii si ce inaltime ai tu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pot sa zic, am fost azi la sf gheorghe, am mai citit si alte postari, si tipu d-acolo a zis ca nu se baga :( am mai gasit cateva pe ion mihalache, un magazin era inchis, iar altu mi-a zis ca poate in fabrica de la timpuri noi ii poate modifica, ei acolo au masini pentru pielea asta mai groasa.

maine dau o fuga pana la timpuri noi(strada verzisorilor, daca am retinut eu bine )

ovi, eu am 115 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

Am avut aceiasi problema cu o geaca de piele primita cadou.

Trebuia modficata, de la nr. 52 la 48.

Pielea este foarte groasa. Acelasi raspuns l-am primit si eu prin alte parti. Ca e prea groasa, ca se rup acele, ca nu se baga.

 

Am fost la Franco Fermon in Moara Vlasiei 0763 069564. Intr-o saptamana a rezolvat-o. Geaca imi vine turnata.

In total, toata afacerea m-a costat 200ron.

Tipul lucreaza foarte bine. Eu personal sunt foarte multumit.

Editat de snache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

aceeasi problema am avut-o si eu. i-am dus la cineva, mi-a taiat 10 cm din ei, de la mijloc, si a ridicat toata partea de jos, astfel incat protectiile sa-mi vina pe genunchi. a dezlipit si emblemele, si le-a ridicat mai sus. pt toata treaba mi-a luat vreo 30 de lei. ala de la sf gheorghe vroia 1mil, dar imi taia emblemele.

 

pantalonii se pot vedea la topicul de vanzari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi cu incredere la tipu' din Moara Vlasiei! Mi-am modificat geaca si schimbat fermoarul ieftin, rapid si de calitate. A trecut un an de-atunci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare reuseste dl Franco Fermon care vad ca e laudat ptr modificari sa imi modifice o pereche de pantaloni din pilele de la un costum alpinestars 2pc, mai exact ma intereseZa sa imi umble putin la talie si la lungimea pantLonului mai exact sa imi salte un pic protectiile ca imi vin un pic mai jos de genunchi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...