Sari la conținut

Pareri Polish Aluminiu


Postări Recomandate

Salutare!!!

 

Vreau sa lustruiesc cadrul de la moto (are cateva pete albe de la spalatorie) si am nevoie de pareri despre produsele astea la care m am orientat:

 

1. Motul chrome & alu polish - http://www.colindetailing.ro/images/mot_chrome-alu-polish-e6%5B1%5D.jpg

 

2. Autosol anodized aluminum polish - http://www.eastwood.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/p40701.jpg

 

3. Sonax chrom- & alupaste - http://www.colindetailing.ro/images/large/308000-Sonax-Polish-CROM-SI-ALUMINIU_LRG.png

 

Daca a folosit cineva si imi poate spune care isi face treaba mai bine... eventual sa mi recomandati altceva mai bun.

 

Multumesc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul ala oricum s-a dus la spalatorie, din cauza sodei caustice... eu am folosit Autosol, am fost f multumit de el, mai ales comparativ cu un "no name" din Carrefour.

Problema e cu protectia de dupa, ori il lacuiesti, ori il dai cu ceara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ACF e bun pt protectie, chiar superb am folosit si o sa-l tot folosesc. Este de fapt un ulei penetrant, anticoroziv. Dar nu e pt. curatat. Sau nu stiu eu bine?

 

Petele albe de aluminiu dupa cum am gasit pe net, cea mai buna solutie e cu periuta de dinti si otet sau ... si mai erau cateva optiuni de solutii, dar am uitat. Oricum, solutii ne-abrazive. Din experienta proprie din pacate nu pot sa zic, urmeaza sa atentez si eu la o curatare mai spre primavara. Deci o sa urmaresc cu interes topicul sa vad cum va iese mai bine.

Autosol si sonax si alte polish-uri sunt abrazive, practic dai jos din metal cand polisezi cu el si dai jos si stratul ala protector care il au piesele din aluminiu cand ies din fabrica.

Tie iti trebuie de fapt asa ceva:

http://www.acf-50.co.uk/motorcycle.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Eu am pe furca, ghidon puncte rugina iar pe jante a sarit lacul protector , credeti ca eficient polishattachicon.gifCAM00237.jpgattachicon.gifCAM00237.jpgattachicon.gifCAM00237.jpg

» Post actualizat in 15 Feb 2015 07:00

Salut

Eu am pe furca, ghidon puncte rugina iar pe jante a sarit lacul protector , credeti ca eficient polish

frumos marauderul,e de 800 ??furca asa a fost sau ai schimbat-o ?(upside-down)nu am mai vazut chopper cu furca intoarsa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lacul ala oricum s-a dus la spalatorie, din cauza sodei caustice... eu am folosit Autosol, am fost f multumit de el, mai ales comparativ cu un "no name" din Carrefour.

Problema e cu protectia de dupa, ori il lacuiesti, ori il dai cu ceara.

Ai folosit Autosol exact modelul din poza pt aluminiu anodizat? Pt ca autosol mai are un produs pt aluminiu si crom. Imi poti spune putin mai detaliat cum l ai dat si ce rezultate ai avut? Multumesc

» Post actualizat in 15 Feb 2015 08:48

Autosol si sonax si alte polish-uri sunt abrazive, practic dai jos din metal cand polisezi cu el si dai jos si stratul ala protector care il au piesele din aluminiu cand ies din fabrica.

Tie iti trebuie de fapt asa ceva:

http://www.acf-50.co.uk/motorcycle.htm

Dar si curata produsul asta sau tb sa l folosesc dupa ce dau cu polish ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si toate solutiile/cremele astea se dau si cu mana sau numai mecanic?

 

Cum iti permiti... doar ca la mana ai de munca. Ideal e cu o scula electrica, un dremmel, o masina de polishat, depinde de zona.

 

Ai folosit Autosol exact modelul din poza pt aluminiu anodizat? Pt ca autosol mai are un produs pt aluminiu si crom. Imi poti spune putin mai detaliat cum l ai dat si ce rezultate ai avut? Multumesc

 

Am folosit pt aluminiu.

 

Aluminiul, ca si fierul oxideaza. Degeaba cureti/lustruiesti daca dupa aia il lasi asa. In scurt timp o sa se faca cel putin la fel, daca nu mai rau. Zicea bine colega de mai sus.

 

Eu nu am dat cu nimic jumatate de sezon, s-a patat f putin, dar dupa o noua polishare a iesit. Dupa aceea am dat cu ceara (de la Lidl) si a fost protejat f bine.

 

Am pus o poza, e vorba de capacul lateral al motorului (ambreiaj si filtru de ulei), care initial a fost vopsit din fabrica si pe care l-am curatat si polishat.

Plus cele de sus, deasupra cilindrilor, dar alea au fost lacuite dupa polishare (cam prost).

post-69984-0-79439300-1423996632_thumb.jpg

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceara protejeaza, dar trebuie sa reinnoiesti stratul periodic. Perioada asta poate sa fie 6 luni, un an, dar stratul trebuie refacut.

 

Poti sa dai cu lac transparent, care nu trebuie reinnoit, dar se poate zgaria. Cred ca este cea mai buna solutie pt. un ghidon cu "ciupituri".

 

ACF nu m-am gandit sa il folosesc pentru protectie, mai mult pt prevenire. Deci dupa ce ai dat lacul si/sau ceara, dai un spray cu ACF ca sa fii sigur. Cat de mult tine ACF fara lac/ceara ... nu stiu. Pentru ca fiind ulei, ma gandesc ca se scurge, mai ales pe o motocicleta care vibreaza. Nu l-am folosit niciodata pe metal neprotejat, deci nu stiu cat de eficient este fara lac/ceara. Eu stiam ca era gandit pentru suprafete interioare, unde nu prea ai cum sa vopsesti, dar nici nu ai pericolul ca se scurge materialul - interioare de tevi, goluri, etc.

 

 

Aluminiul, ca si fierul oxideaza. Degeaba cureti/lustruiesti daca dupa aia il lasi asa. In scurt timp o sa se faca cel putin la fel, daca nu mai rau. Zicea bine colega de mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.louis.de/en/artikel/nevr-dull-magic-wadding-polish-content-142-g/10004006?list=45947664

am dar scutul si 2 jante de dural . Este o vata imbibata cu "ceva". Manusile chirurgicale se topesc, dar nu ai treaba cu pielea daca nu esti nus' ce domnisoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.louis.de/en/artikel/nevr-dull-magic-wadding-polish-content-142-g/10004006?list=45947664

am dar scutul si 2 jante de dural . Este o vata imbibata cu "ceva". Manusile chirurgicale se topesc, dar nu ai treaba cu pielea daca nu esti nus' ce domnisoara

Ai comandat o direct de pe site ul asta? Sau gasesc si prin magazinele de la noi? E interesanta chestia mai ales ca nu e o subst abraziva... Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara autosol.

Eu am fost multumit de fiecare data si am obtinut rezultate fara sa chinui prea tare.

Cam greu cu gasitul lor...

Pai sa stii ca se gaseste cam greu. Am gasit pe 2 site uri pe net la vreo 36 ron (75ml) + curieratul 17 ron cel mai ieftin. Dar daca isi face treaba cred ca merita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ai comandat o direct de pe site ul asta? Sau gasesc si prin magazinele de la noi? E interesanta chestia mai ales ca nu e o subst abraziva... Ms!

orice magazin moto aduce de pe louis, motomike, fcmoto, polo, fara taxe curier , un magazin care se respecta are ala pe stoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!!

 

Vreau sa lustruiesc cadrul de la moto (are cateva pete albe de la spalatorie) si am nevoie de pareri despre produsele astea la care m am orientat:

 

 

Ai folosit Autosol exact modelul din poza pt aluminiu anodizat? Pt ca autosol mai are un produs pt aluminiu si crom. Imi poti spune putin mai detaliat cum l ai dat si ce rezultate ai avut? Multumesc

eu n-am vazut unde este cadrul de cbr anodizat... nici polishat nu e

 

daca vrei sa-l faci sa arate exact cum era inainte nu-l polisha, trebuie sa nimeresti exact granulatia de abraziv(cred ca 320g) cu care a dat fabrica si sa slefuiesti in directia potrivita

 

daca vrei sa-l polishezi oglinda pe tot.. e multa munca si iti trebuie scule speciale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am vazut unde este cadrul de cbr anodizat... nici polishat nu e

 

daca vrei sa-l faci sa arate exact cum era inainte nu-l polisha, trebuie sa nimeresti exact granulatia de abraziv(cred ca 320g) cu care a dat fabrica si sa slefuiesti in directia potrivita

 

daca vrei sa-l polishezi oglinda pe tot.. e multa munca si iti trebuie scule speciale

Nu l vreau oglinda, dar acum arata cam rau, are niste pete albe de la spalatorie, mai are niste urme unde au fost stickere lipite... ca nah, fostul proprietar a avut multa grija de motoreta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai comandat o direct de pe site ul asta? Sau gasesc si prin magazinele de la noi? E interesanta chestia mai ales ca nu e o subst abraziva... Ms!

salut.

NEVR-DULL

www.kronaumoto.ro/

scoate orice pata din crom si aluminiu, folosesc acest produs si sunt foarte multumit.

Editat de clodel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

NEVR-DULL

www.kronaumoto.ro/

scoate orice pata din crom si aluminiu, folosesc acest produs si sunt foarte multumit.

Cred ca merita incercat produsul asta, am vazut ca mi l a mai recomandat un coleg pe prima pagina. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l vreau oglinda, dar acum arata cam rau, are niste pete albe de la spalatorie, mai are niste urme unde au fost stickere lipite... ca nah, fostul proprietar a avut multa grija de motoreta :(

Vezi ca s-ar putea sa mai aibe lacul pe el..uneori apar pe sub lac acele pete,se infiltreaza solutiile de la spalatorie pe sub lac si apar acele pete.

In cazul in care nu mai are lac cel mai bine este sa folosesti hartie abraziva cu granulatie fina pentru a scapa de pete,poti folosi un 800 dupa care sa aplici din nou lac..sau poti merge cu 800-1000-2000 si sa-i dai un polish cu un pad de burete montat pe o bormasina...merge si cu mana polishat,aplici pasta pe un burete de spalat vase si dai frecus.Cea mai buna pasta de polishat existenta este Sonus Aluminium Polish dar nu ai de unde sa-l cumperi in Romania, merge si cu Autosol dar rezultatele sunt mult mai slabe,daca il polishezi nu ai nevoie sa aplici lac peste..rezista mult si bine,mai rau se strica o suprafata polishata atunci cand are lac aplicat si se infiltreaza apa intre lac si polish.

Pastele de polishat aluminiu sunt si usor abrazive,unele mai mult altele mai putin,cu ele se pot indeparta cu succes si punctele de rugina de la piesele cromate,dar numai cu paduri montate pe bormasina sau polizoare unghiulare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-l faci si oglinda daca ai rabdarea necesara, am lucrat cam o ora la robinetul din poze.

 

Luciul rezista decent daca nu e spalat cu solutii agresive si daca e sters dupa spalare cat timp e umed, altfel se usuca cu pete.

 

Toba am curatat-o de test cu aparat de smirgheluit pe care am montat pasla pentru polish, dupa vreo 3 minute de arata deja bine. Tobele trebuie neaparat date cu ceara, fiind fiecare picur de apa lasa pata cand se incing.

post-40351-0-19630500-1424423369_thumb.jpg

post-40351-0-68403800-1424423369_thumb.jpg

post-40351-0-54317600-1424423455_thumb.jpg

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...