Sari la conținut

Redare stralucire sa si plastice laterale


DaRock
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Sunt proaspat posesor de ER6-n si am nevoie de un pic de ajutor.

As vrea sa redau stralucirea / culoarea la sa si la plasticele laterale (care acum sunt gri deschis).

Se pare ca vechiul proprietar a tinut motorul mai mult pe afara in soare si s-au cam decolorat.

 

Aveti idee de vreo solutie care poate rezolva problema asta?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat cu smirghel cel mai fin apoi cu un strat sau doua de lac auto de calitate, garantat! Pentru sa sunt solutii. Nu da cu silicon ca patinezi pe ea :)!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wow, da sunteti rapizi nu gluma. Se vede ca este iarna :D

 

@Bonzoo, @Kevinn -> m-am gandit si eu la un polish insa as vrea ceva care sa rezite in timp. Am incercat sa caut tot felul de chimicale care se aplica peste dar nu am gasit.

 

@kato_arad -> smirghelul nu este o solutie pentru ca plasticele laterale sunt poroase, materialul nu este perfect neted. Gandesc daca o perie deaia de lustruit care se pune in cap la bormasina ar face treaba ?!

 

@Geo_ZGA, @George M. -> misto asta cu pistolul cu aer cald!!! Insa pare destul de periculoasa. Daca ti pistolul prea mult intr-un singur loc sigur se face maro/neagra zona aia si ai stricat toata treaba :)

 

Dar pentru sa ? Ceva idei?

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi/idei!

Editat de DaRock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu faci nimic cu peria pe plastic. Mai rau il albesti.

Banuiesc ca nu adormi cu pistolul de aer in mana :))

Cu ce material e tapitata saua, textil? Nu prea ai ce sa-i faci sa-l "recolorezi"... o spalare si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru sa ti as recomanda o retapitare, iesi mult mai ieftin decat ai crede initial, materialul necesar il gasesti intre 5-10 lei, iar un croitor bun si care sa aiba sculele potrivite, capsator etc. nu iti ia mai mult de 50 de lei, pana la urma e treaba de maxim 2 ore.

Sunt curios cat cere un tapiter pentru asa ceva.

 

 

Banuiesc ca nu adormi cu pistolul de aer in mana :))

Cu ce material e tapitata saua, textil? Nu prea ai ce sa-i faci sa-l "recolorezi"... o spalare si aia e.

De adormit cu el in mana sigur nu adorm treaba e sa nu iasa cu pete. Baietii aia din clip par sa stie ce fac acolo + ca sigur au facut teste pe motocicletele altora inainte :))

Materialul e vinilin (cred)....e saua stock

 

Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De adormit cu el in mana sigur nu adorm treaba e sa nu iasa cu pete. Baietii aia din clip par sa stie ce fac acolo + ca sigur au facut teste pe motocicletele altora inainte :))

 

Nu e mare inginerie. Dai din aproape in aproape, cat mai uniform si, functie de cum iese, mai insisti sau nu. Dai de la distanta mai mare la inceput, daca nu ai incredere.

O sa fac si eu operatia cu aer cald, ca si eu am aceeasi problema la plasticele laterale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge doar cu aer cald, iese un kakt , te scapa intr-adevar de zgarieturile superficiale si uniformizeaza un pic piesa dar nu iese ca noua, in plus daca ai atins un pic cu feonul e pa, daca stai prea mult intr-un loc ies basici...

 

cred ca o combinatie de smirghel fin, feon apoi polish poate sa aduca plasticul aproape de cum arata nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca o combinatie de smirghel fin, feon apoi polish poate sa aduca plasticul aproape de cum arata nou.

 

Asta ar merge la un plastic lucios.

 

Dar la mine si probabil ca si la colegul cu ER6, este vorba despre un plastic aspru, mat, ca in poza, unde n-ar merge dat cu smirghel. Eu o sa incerc varianta cu aer cald si o sa pun aici rezultatele.

 

$_57.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar merge la un plastic lucios.

 

Dar la mine si probabil ca si la colegul cu ER6, este vorba despre un plastic aspru, mat, ca in poza, unde n-ar merge dat cu smirghel. Eu o sa incerc varianta cu aer cald si o sa pun aici rezultatele.

 

dap, este aspru. Colegu' daca incerci varianta cu incalzitul da-mi si mie de stire!

 

 

PS: siliconul nu cred ca rezolva problema mea, poate doar o sa ii dea un pic de luciu (pana la prima spalare)

 

Ms

Editat de DaRock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar merge la un plastic lucios.

 

Dar la mine si probabil ca si la colegul cu ER6, este vorba despre un plastic aspru, mat, ca in poza, unde n-ar merge dat cu smirghel. Eu o sa incerc varianta cu aer cald si o sa pun aici rezultatele.

 

$_57.JPG

el nu are textura din asta pe er-5, tu poti incerca cu buretei 3m granulatie 320

 

iti spun ca am incercat pe oglinzile mele doar cu feonul si n-am facut mare smecherie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el nu are textura din asta pe er-5, tu poti incerca cu buretei 3m granulatie 320

 

este er6 iar plasticele laterale au textura, nu sunt netede. Cred ca as putea incerca si eu.

 

iti spun ca am incercat pe oglinzile mele doar cu feonul si n-am facut mare smecherie

 

cand spui feon sper ca te referi la suflanta aer cald si nu la feon de par :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este er6 iar plasticele laterale au textura, nu sunt netede. Cred ca as putea incerca si eu.

 

 

cand spui feon sper ca te referi la suflanta aer cald si nu la feon de par :D

ah, vazusem er-5

feon =suflanta de aer cald, nu d'ala de par :)

Scotch brite?

dap

 

 

problema dupa cum o vad eu e ca suprafata expusa la uv se degradeaza in profunzime, cateva zecimi probabil si stratul asta chiar daca il topesti nu isi recupereaza propietatile 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cat cere un tapiter pentru asa ceva.

nu are de ce sa ceara mai mult de 50-100 lei. Vinilinul costa cam 10-15 lei metrul liniar, iar tu ai nevoie de 0,6 ml , recomand sa mergi in magazin specializat pt materiale/nasturi si sa iti alegi unu pe care nu aluneci la franare

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

astazi am avut ceva timp liber si am reusit sa testez suflanta cu aer cald.

Partea buna este ca am reusit cat de cat sa redau culoare plasticelor laterale, partea proasta este ca nu a iesit atat de bine pe cat credeam ca o sa iasa (pe una din laterale mi-au iesit ceva pete).

Am atasat cateva poze cu plasticele inainte de suflanta si dupa (in poza facuta dupa, plasticele au fost date si cu un pic de polis pentru a scoate petele ramase)

 

Sfaturi pentru cei care vor sa incerce metoda cu suflanta:

- incercati de preferat pe un alt plastic matuit inainte (de culoare inchisa)

- pentru evitarea petelor incercati sa aplicati acesta metoda plasticelor care sunt destul de drepte si nu unora precum celere din poza (merge si asa dar cu atentie mai sporita)

- folositi o suflanta pe turatie maxima

- in momentul in care plasticul incepe usor usor sa prinda culoare incepe tot odata sa se si indoaie/inmoaie :D

- pentru uniformitate si evitarea petelor pastrati aceasi dintranta intre suflanta si plastic si faceti doar miscari circulare

 

Spor tuturor & multumesc pentru ajutor!

post-86858-0-67211500-1422718274_thumb.jpg

post-86858-0-89542700-1422718276_thumb.jpg

post-86858-0-07166000-1422718279_thumb.jpg

post-86858-0-72358600-1422718281_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...