Sari la conținut

GEORGIA-ARMENIA 2015


MIHAI VARADERO
 Share

Postări Recomandate

Eu si MihneaBmw ne gandim de doi ani la o excursie in tarile mai sus mentionate,dar am asteptat sa fie deschisa linia de ferry intre Constanta si Batumi.Vasul pleaca din portul Agigea in fiecare vineri la ora"0" si ajunge la Batumi duminica dimineata la ora 7.Deja am vorbit la telefon cu firma care opereaza linia,dar pana acum nu mi-au putut da pretul pentru motor (deocamdata cara doar tiruri).Intoarcerea o sa fie prin nordul Turciei,practic pe malul Marii Negre.

Asteptam participanti si informatii utile despre Georgia si Armenia.Excursia este preconizata in jur de 15 iunie 2015.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si eu ma tot docuentez pentru o excursie similara, tot georgia, armenia, doar pentru ca in azerbaijan e mai complicat cu intratul, taxe, vise si alte prostii.
Diferenta e ca la dus eu am traseul pe la Istanbul-Samsun-Batumi, iar la intoarcere Erzurum-Sivas-Capadoccia.
Daca ferry-ul ma ajunge mai ieftin decat tranzitarea Turciei, e de luat in considerare, altfel prefer sa mai bag niste kilometri.

Pana la Batumi nu ma intereseaza nimic de vizitat, in Batumi sedere vre-o 3 zile, pe urma spre Armenia, cu oprire la Erevan si vizitat orasul tot asa vre-o 2 zile, pe urma spre Ijevan cu cel putin o oprire in zona la lacului Sevan. Pe urma in functie de buget poate o vizita la Tblisi de 2 zile, daca nu inapoi la Batumi, cu directia Urgup pe traseul de intoarcere.

De mentionat ar mai fi ca nu ma intereseaza in mod special sa merg cu alte motoare, doar pentru ca prefer sa merg in ritmul meu si sa imi construiesc traseul si vacanta liber, fara sa depind de insotitori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca s-a deschis o linie de feribot cu Georgia, asta ar simplifica mult lucrurile, desi eu as prefera pe malul marii, prin Turcia, pour la bonne bouche B) Aprospos, linia aia de ferry e sigura, functioneaza de mult, sau abia s-a deschis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce am gasit nu exista nimic clar pe ruta Constanta-Batumi, atat pentru motociclete cat si pentru pasageri, in schimb exista pe ruta Varna-Batumi, pretul pentru o motocicleta fiind de $70, iar pt un pasager $175, in cabina de 2pers, preturi cam vechi (2010).

http://www.ukrferry.com/eng/schedules/varna-batumi

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lancelot:deja ai inceput.Daca e sigura participi?Raspunsul este DA(adica foarte sigura).


» Post actualizat in 18 Jan 2015 17:52

Zu1u:asa este,reprezentantul companiei nu a putut sa-mi dea un raspuns clar.Avem ca rezerva plecarea din Varna dar nu prea stiu cum putem face rezervarile din timp.Pana la urma putem pleca si pe roti dar sunt aprox.1900km,deci trei zile de condus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hopa eroare, s-a actualizat postul in timp ce scriam.

 

Da pai er fi fost bune niste informatii clare, pentru ca nici datele mele nu sunt sigure, luate de pe pagina operatorului, care nu imi inspira incredere maxima.
Oricum din calculele mele pretul e cam tot pe acolo, si alegerea e intre a sta doua zile pe bac sau sa merg 1900 km in 4 zile.
Ramane de discutat aspectul asta cu tarifele in fata.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150 euro numai benzina daca raman aceleasi preturi
160 euro cazare 4 nopti deci 5 zile de mers lejer
90 euro mancare decenta pt alea 5 zile
total 400 euro

Eu merg cu pasager deci pretul minim pt ferry, 280 cabina + 70 motorul = 350 dolari conform unor tarife vechi, la banii astia mai punem eventualele taxe de port/terminal alte prostii, niste gustari ceva la bord ca nu o sa stam doar cu masa inclusa eu zic ca 450 dolari e corect si minim minimorum, cu precizarea ca grosul banilor sunt calculati la niste tarife foarte vechi si calculul pt traseul pe uscat la conditii reale.

Depinde fiecare cum vede lucrurile, pentru unii e mai obositor si mai costisitor sa stea.
E de luat in calcul si varianta asta si exista si posibilitatea optarii pt ferry la intoarcere, ceea ce mi se pare o idee mai buna avand in vedere solicitarile fizice la un drum mai lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam participanti si informatii utile despre Georgia si Armenia.Excursia este preconizata in jur de 15 iunie 2015.

 

 

Iunie e prea devreme.

Daca ajungi in Georgia, Caucazul este obligatoriu, insa in iunie este foarte mare posibilitatea ca multe pasuri sa fie inchise, nemaivorbind ca la altitudine nu o sa fie tocmai cald.

Banuiesc ca nu vreti sa campati, asa ca nu va mai spun de campare la temperaturi negative. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta cu ferry la intoarcere este usor de zis dar greu de facut.Vasul paraseste Batumi in fiecare duminica la ora 21,deci cam greu se pot aproxima atatea variabile(timpul de mers pana la granita Georgiei,timpul alocat vizitarii celor doua tari,eventualele defectiuni tehnice sau umane si altele...)

Varianta ideala este la dus cu ferry si la intoarcere pe roti,dar pana la plecare mai este destul timp de gandire.

Eru:cum stau cele doua tari in privinta soselelor si a hotelurilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eru:cum stau cele doua tari in privinta soselelor si a hotelurilor?

 

 

Despre hoteluri nu te pot ajuta. Eu il duc pe al meu cu mine peste tot, 5 stele garantat. :)

 

Despre drumuri:

 

In Georgia, sunt proaste. Au o singura autostrada care are 2 benzi pe sens doar 100 Km restul autostrazii e ceva la granita dintre un DN mai prost si un DJ mai bun. Marea majoritate a drumurilor sunt neasfaltate, dar cu mobra pe care o ai la profil o sa te descurci. O sa megi mai greu[incet] daca te bagi pe un drum mai nasol dar o sa treci. Cea mai nasoala treaba e ca un drum relativ bun [asfaltat si trecut cu rosu pe harta] pe care poti merge cu 100km/h destul de relaxat sa treaca brusc si fara avertizare in drum de piatra tasata, si daca e circulat de tiruri acolo piatra ai numai tasata nu va fi, iar daca tocmai esti intr-o depasire a unui tir [cum mi s-a iontamplat mie] ai faorte mari sanse sa o patesti.

O alta chestie pe care cred ca trebuie sa o stii este ca georgienii nu conduc, ei piloteaza sau "scot timpi". Sunt nebuni cu acte asa ca ai grija mai ales in orase.

 

In Armenia nu am mers foarte mult, insa parerea mea este ca sunt ceva mai bune drumurile. Adica mai lipsite de surprize de genul celor descrise mai sus si parca si oamenii sunt mai calmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eru:vrei sa zici ca nu au drumuri asfaltate intre principalele orase?Adica Batumi-Tbilisi este drum neasfaltat?Parca nu-mi vine sa cred.


» Post actualizat in 18 Jan 2015 19:19

Adrian:cu ferry sau fara ferry numai drumul dus-intors este de minim sase zile.Apoi vizitarea celor doua tari care inca nu stiu cit va dura(probabil inca vreo sase zile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eru:vrei sa zici ca nu au drumuri asfaltate intre principalele orase?Adica Batumi-Tbilisi este drum neasfaltat?Parca nu-mi vine sa cred.

» Post actualizat in 18 Jan 2015 19:19

Adrian:cu ferry sau fara ferry numai drumul dus-intors este de minim sase zile.Apoi vizitarea celor doua tari care inca nu stiu cit va dura(probabil inca vreo sase zile).

 

 

Ba da ala e asfaltat, dar eu nu m-am dus acolo pt drumurile care leaga principalele orase.

 

post-47250-0-01213100-1421609790_thumb.jpg

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca eu nu am fost destul de explicit .Noi mergem in excursii doar pe drumuri bune(avem motoare grele care nu se preteaza la macadam),dormim la hotel sau minim pensiune,stam ore intregi la terasa.MihneaBmw comanda mancare ca la nunta,deci suntem cam puturosi de fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Batumi e destinatie turistica, deci hoteluri se gasesc pentru toate buzunarele, Tblisi si Yerevan sunt capitale, deci ai de unde alege, booking.com e plin de oferte de cazare.
Ideea mea e urmatoarea, sa gasesc cazare intr-o zona centrala a tarii, unde sa am acces la un restaurant/supermarket/exchange/informatii.. cred ca in cazul de fata capitala e cel mai indicat pentru ca nu sunt niste state tocmai dezvoltate si de acolo sa fac excursii zilnice ori pe cont propriu ori printr-o agentie locala.

Eu sunt undeva intre.. nu bat drumul pana in caucaz sa stau la terasa, dar renunt la anumite comoditati pentru a ma plimba mai mult si a incerca lucruri noi. Ma intorc din vacante mai obosit decat am plecat.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu stilul de condus al georgienilor nu stiu ce sa zic.Totul este relativ pe lumea asta.La fel spunea cineva ca in Albania se conduce agresiv,dar mie mi-au parut soferii albanezi chiar foarte normali si am fost in Albania de cateva ori pana acum.Dar poate sunt eu mai norocos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihaie nu vreau sa fiu pesimist dar zona mi se pare foarte instabila politic.Nu vezi ca rusii iau inapoi tot ce au avut?Te trezesti naibi intr-o zona de conflict militar.Si nu mai stii pe unde sa te intorci.Te trezesti cu un submarin rusesc ,care scapa o torpila ,din greseala.Mai bine faci o coasta Dalmata .De acolo poti veni acasa si pe jos.Zic si io.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lancelot:deja ai inceput.Daca e sigura participi?Raspunsul este DA(adica foarte sigura).

 

Inca n-am inceput :glare: Ramane valabil ce-am vorbit ieri la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod sigur voi participa si eu la aceasta excursie. Cele 3 tari Armenia, Georgia si Turcia sunt tari foarte sigure pentru straini asa ca astept cu interes aceasta excursie! restul sunt detalii ca la orice excursie.

Pana acum 2 din gasca de Turcia ,....humm,....devine interesant.,...6-7 zile ?...

Fratii Brothers stiu ? Ianachim ?....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmăresc cu interes acest topic . Poate imi rezervati si mie un loc . Mai am inca cateva programari pentru anul acesta si inca nu m-am decis asupra programului .

 

Sa aveti spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...