Sari la conținut

Honda cbr 500 F 89


Effect20CM
 Share

Postări Recomandate

Salutare , in cele ce urmeaza vrea sa prezint hondita mea , este un cbr f1 varianta de 500 cc pentru Austria care are 35 kw , eu detinand categora a2 , la asta m-am incadrat , este un 4L sport - touring de care sunt ff multumit in ciuda varstei , mecanic este ireprosabil , a avut un singur proprietar in austria si toate reviziile la timp ( carte service ) , cand am achizitionat-o a venit cu un colorit putin mai clasic pot spune si m-am ganti sa o "intineresc" printr-un nou desigin , eu fiint mai tanar am zis ca se potriveste mai bine pentru mine , asta am avut in cap asta am facut , acum astept si parerile voastre , eu sunt super multumit de ce a iesit , chiar daca este batrana nu ma intereseaza , atata timp cat merge excelent si cu ani in urma se faceau motociclete cu simt de raspundere si mult mai bine lucrate in ceea ce priveste durabilitatea pieselor , parerea mea ,asam-am apucat de treaba , in o luna de munca a fost gata , tot am facut doar eu , vopseaua a fost data la un atelier auto in cabina speciala , si stikerele le-am facut la comanda pe net , eu le-am aplicat....am dat vopsea ( preparata conform codurilor de culoare honda) , apoi stikere , si 2 straturi de lac peste tot , si cam asta a iesit ...las pozele sa vorbeasca!

post-81713-0-71959500-1419960414_thumb.jpg

post-81713-0-68426400-1419960427_thumb.jpg

post-81713-0-54498300-1419960512_thumb.jpg

post-81713-0-19540900-1419960520_thumb.jpg

post-81713-0-03840100-1419960549_thumb.jpg

post-81713-0-75524600-1419960561_thumb.jpg

post-81713-0-33054200-1419960662_thumb.jpg

post-81713-0-02219800-1419961012_thumb.jpg

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa munca, care nu prea isi avea rostul, dar a iesit chiar f bine! Acum ceva vreme am iesit si eu la o plimbare cu un tip care avea una asemanatoare si mi-a placut jucaria! Sa o stapanesti sanatos, sa nu ai belele cu ea si sa stea tot timpul cu caucioacele pe asfalt! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa nu merite munca,atat timp cat pe om il face fericit si il multumeste de ce nu?sa o stapanesti sanatos si eu unu chiar apreciez motocicletele vechi care inca mai functioneaza corespunzator,ai grija de ea :) si te va duce oriunde,apreciez de asemenea ca esti si foarte echipat,bravo tie,o faci pentru singuranta ta

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa nu merite munca,atat timp cat pe om il face fericit si il multumeste de ce nu?

pt. ca si inainte arata bine :) Nu era vreo cotoarba. In schimb as fi demontat franele si furcile sa vad ce e pe acolo :) Plus altele, dar eu-s patit asa ca ma cam mananca sa vad/verific diverse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a iesit perfect, se vede ca a fost intretinuta . Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea .

Cam cat ar fi una ? Te intreb ca as fi interesat si eu de ceva sport-touring sau sport , tot pentru A2.

eu am dat 800 euro pe ea adusa din austria , deci neinmatriculata , este pe olx una la 700 euro negociabil tot din austria adusa dar este inscrisa , ai lispeste o carena stanga atat , vroiam eu sa o iau inainte de a gasi o pe aceasta , Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. ca si inainte arata bine :) Nu era vreo cotoarba. In schimb as fi demontat franele si furcile sa vad ce e pe acolo :) Plus altele, dar eu-s patit asa ca ma cam mananca sa vad/verific diverse.

Inainte de a o cumpara au fost facute toate reviziile la ea , inclusiv schimb de ulei , lichid frane placute , cauciucuri noi ( cel spate este stock 130 , cam ingust ce e drept dar daca asa a fost proiectata au stiut ei ceva. probabil in timp o sa ai pun un 150 ) am verificat si schimbat lichidul de racire plus radiator si tot circuitul verificat , termostat , termocupla etc , verificat frane si suspensii , filtru aer si altele. si eu sunt precaut din fire , Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e cea care o cunosc, nu faceai nici cu ea o afacere proasta, trebuia doar carena respectiva.

da stiu , vorbisem cu baiatul si arata bine si aceea dar daca a picat aceasta , a fost intro stare mai buna plus toate schimburile facute cauciucuri noi etc..cum am spus mai sus

» Post actualizat in 30 Dec 2014 18:35

cum sa nu merite munca,atat timp cat pe om il face fericit si il multumeste de ce nu?sa o stapanesti sanatos si eu unu chiar apreciez motocicletele vechi care inca mai functioneaza corespunzator,ai grija de ea :) si te va duce oriunde,apreciez de asemenea ca esti si foarte echipat,bravo tie,o faci pentru singuranta ta

Multumesc , echipamentul a fost mereu pe primul loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fi putut lua in calcul un set de carene de F4/F4i sau de ce nu RR. Cu rabdare le faceai sa se potriveasca .

da puteam sa fac asta sau de f2 -f3 se porivesc mai bine dar investitia sincer pe mine ma depasea ma ducea peste 800 lei daca nu chiar mai mult cu siguranta , asa toata chestia pe care am facut-o ma dus 250 lei cu vopsea si tot ce imi trebuie ...asta pentru ca eu am facut tot , si baiatul de a dat vopseaua imi e prieten...si cu banii ramasi o inscriu in primavara! Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am avut acest model. Super de incredere. Mi-a iertar o gramada de greseli, desi nu pare sa fie asa iertatoare. Eu am schimbat anvelopa spate cu 150 si apoi am pus cea stock inapoi. Nu mai este la fel de stabila pe viraje la viteze mici prin oras. Dupa cum ziceai si tu au stiut ei ce au proiectat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am avut acest model. Super de incredere. Mi-a iertar o gramada de greseli, desi nu pare sa fie asa iertatoare. Eu am schimbat anvelopa spate cu 150 si apoi am pus cea stock inapoi. Nu mai este la fel de stabila pe viraje la viteze mici prin oras. Dupa cum ziceai si tu au stiut ei ce au proiectat

am inteles dar pe viraje nu in oras , in afara , se simtea diferenta ? ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbai furtunele de frana cu unele cu insertie metalica.

Ea si asa are niste frane mediocre din fabrica...

sincer nu as putea spune asta ,cum ti-ai dat uh seama de asta ? , in ceea ce priveste furtunele probabil o sa le schimb

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am apucat sa o scot cu acel cauciuc afara din oras. mi-a fost cam teama

am inteles, o sa merg cu cel stock 130./80 oricum este nou si 2 sezoane il duc ...dar uneori la cat este ea de voluminoasa si vezi cauciucul ala ca de bicicleta :))) ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita schimbat cauciucul cu unul mai lat pentru ca janta fiind foarte ingusta, va face cauciucul patrat iar manevrabilitatea va fi asemanatoare cu a unui vapor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merita schimbat cauciucul cu unul mai lat pentru ca janta fiind foarte ingusta, va face cauciucul patrat iar manevrabilitatea va fi asemanatoare cu a unui vapor!

asa este janta este foarte ingusta , ma gandeam la o janta de f2 dar nu intra in bascula , si ca sa schimb bascula cu totul pentru un cauciuc mai lat ...nu cred ca se merita investitia...si se va schimba probabil si ciclistica asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Mi se pare mie sau e ceva mai compacta decat F-urile de 600 ? Ma refer la lungimea totala. Pare mai inghesuita.

In rest, cum ti se pare 4 in linie de 500 cm ? Rar vezi motoare in configuratia asta. La consum cum sta ?

 

Vopseaua ti-a iesit foarte bine, parerea mea.

Editat de Radu H.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ii mai face nici o modificare,lasa asa cum a facuto japonezul,a gandit el de ce a pus caucicul ala asa,posibil sa ii strici ciclistica chiar daca nu te dai pe pista.

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...