Sari la conținut

Caut proprietarul unei motociclete vandute


hayabusa_sd
 Share

Postări Recomandate

Buna. Caut proprietarul unai motociclete pe care am vandut-o acum 4 ani in zona aradului si care urma sa ma contacteze sa o radiez. Dar nu a mai facut-o veac. Am pierdut numarul de telefon. Motocicleta este un cmx 450 rebel rosu metalizat cu numar twv. In cazul in care nu dau de dansul in maxim 3 saptamani o vand pe un strain o radiez si o sa o mai inmatriculeze la pastile cailor. Am atasat o poza cu mobra
» Post actualizat in 24 Dec 2014 20:48
Cj 13 TWV e numarul de inmatriculare

post-16635-0-94756900-1419453866_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Caut proprietarul unai motociclete pe care am vandut-o acum 4 ani in zona aradului si care urma sa ma contacteze sa o radiez. Dar nu a mai facut-o veac. Am pierdut numarul de telefon. Motocicleta este un cmx 450 rebel rosu metalizat cu numar twv. In cazul in care nu dau de dansul in maxim 3 saptamani o vand pe un strain o radiez si o sa o mai inmatriculeze la pastile cailor. Am atasat o poza cu mobra

» Post actualizat in 24 Dec 2014 20:48

Cj 13 TWV e numarul de inmatriculare

si daca el mai are contractul cu tine in cazul in cazul in care a-ti facut unul ???nu te inteleg ce era asa de greu sa scrii pe spate la talon instrainat atunci te cauta el cu siguranta...bafta la gasirea noului proprietar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa faci ceea ce ai zis mai sus. Tu nu poti vinde un produs care nu e al tau, asta in cazul in care, asa cum a spus sebacovaci ai facut un contract de vanzare-cumparare. Conform contractului de vanzare-cumparare motocicleta numai e bunul tau, iar ceea ce ai tu de gand sa faci, in cazul in care nu dai de proprietar se numeste infractiune.

Si nu inteleg de ce a trebuie sa astepti 4 ani ca sa perfectezi documentele, dar asta e alta mancare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E relativ, dar consider ca dreptatea va fi de partea lui.

Are un contract de vanzare-cumparare, are o gramada de martori care atesta ca de ani de zile se plimba cu acea moto, deci nu cred ca poate fi contestata originalitatea acelui contract.

E punctul meu de vedere si atat.

 

Asta a fost motivul pentru care nu am vrut sa iau un V-Strom ieri de la Brasov, fiindca era inmatriculat pe o persoana de la Valcea, iar cel care il vindea il inregistrase doar la fisc, fara a urmeze toata procedura si dorea sa il vanda cu numere de Valcea... etc. Asta m-a facut sa dau inapoi.

 

Seara buna!


» Post actualizat in 24 Dec 2014 23:32

Daca ai contractul de vanzare cumparare instanta de judecata poate da o solutie prin care se radiaza din evidentele tale.

Iti dai seama ca asta inseamna putina alergatura, dar e singura varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut parte de o aventura asemanatoare.

Am avut doar contract de vanzare intre mine si respectivul cumparator.

Am facut o declaratie pe propria raspundere la un notar public pe baza CVC si astfel am putut radia motorul de la finante.

Pe contract sunt datele cumparatorului iar cei de la fisc il gasesc sa-i incaseze impozitul.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai doua variante, ori mergi la tine la primarie , unde se fac inmatriculari, si spui ca nu mai stii nimic de moto de vreo 4 ani, cand sa defectat printrun sat ascuns de munte si nu tea mai ineresat de ea (acest lucru l-am facut eu si a fost radiata ) sau scrii o notita catre primaria unde a ajuns motocicleta , ca a fost vanduta catre persoana in cauza si urgent ii trimite nota de plata + amenda pt neinmatricularea la termen. Mai este o varianta in care el ar fi inmatriculato acolo insa nu a fost trimisa instiintare catre primaria ta. Evita avocati, notari si declaratii ca astia nu stiu altceva decat sa-ti pape banii. Incearca prima varianta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna si scuze daca am postat deplasat. Caut proprietarul unei motociclete pe care am vandut-o acum 4 ani in zona aradului si care urma sa ma contacteze sa o radiez. Dar nu a mai facut-o veac. Am pierdut numarul de telefon si copia omului de buletin. Motocicleta este un cmx 450 rebel rosu metalizat cu numar CJ 13 TWV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E relativ, dar consider ca dreptatea va fi de partea lui.

Are un contract de vanzare-cumparare, are o gramada de martori care atesta ca de ani de zile se plimba cu acea moto, deci nu cred ca poate fi contestata originalitatea acelui contract.

E punctul meu de vedere si atat.

 

Asta a fost motivul pentru care nu am vrut sa iau un V-Strom ieri de la Brasov, fiindca era inmatriculat pe o persoana de la Valcea, iar cel care il vindea il inregistrase doar la fisc, fara a urmeze toata procedura si dorea sa il vanda cu numere de Valcea... etc. Asta m-a facut sa dau inapoi.

 

Seara buna!

» Post actualizat in 24 Dec 2014 23:32

Daca ai contractul de vanzare cumparare instanta de judecata poate da o solutie prin care se radiaza din evidentele tale.

Iti dai seama ca asta inseamna putina alergatura, dar e singura varianta.

daca v-stromul era inregistrat la fisc si platea impozit ptr el de cel care ti-l vindea tie se putea inmatricula pe tine fara nici o problema,eu am un var care la fel a cumparat un f4i in exact aceeasi situatie ca si tine a circulat cu el vreo 1 an pe numele vechiului proprietar dar repet l-a trecut la impozit pe el si dupa 1 an l-a inmatricult pe el fara nici un fel de problema,esti obligat doar sa il bagi la impozit atata timp cat il ai in folosinta nu si sa il inmatriculezi pe tine la politie deoarece tu poate mai ai 10 motoare si nu vrei sa circuli cu el si doar faci colectie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai noroc ca e roman si sunt putini 450cc eu am vandut o hayabusa in bulgaria si firma de intermedieri a pierdut actele pentru radiere si acum am ramas cu ea daca idiotii astia maresc impozitele am ramas cu 500ron de plata pe an aiurea , sper sa rezolvam amandoi problema ca nu e normal sa platim pentru ceva ce nu mai avem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă sunteți proprietari în acte, de ce nu mergeți sa scoateți duplicat de acte, ca și cum le-ati fi pierdut și cu toate alea în mana ar fi totul mai ușor?

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

barbosss, daca ala a fost singurul motiv pt care nu ti-ai cumparat motoreta sa sti ca ti-ai luat teapa, una mare ca sa zic asa. documentele erau in regula si ti-o puteai trece pe numele tau fara probleme. se practica treaba asta mai ales de cei care au mai multe motorete. de ce sa ma complic sa o trec si la politie pe numele meu daca treaba asta nu este neaparat necesara, de ce sa mai cheltui inca 100euro doar ca sa scrie numele meu pe talon...deci, tzeapa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duplicat dupa talon se scoate doar cu o cerere la politie daca esti proprietar, insa pentru cartea pe care trebuie sa o scoti de la RAR e mai greu. Trebuie sa te prezinti cu agregatul la RAR, sa-i faca identificarea si abia apoi iti dau duplicat la carte. Si doar cu acea carte in original poti sa o scoti de pe numele tau de la fisc, chipurile sa faci o tranzactie intre tine si un prieten, tu o scoti de la fiscul tau iar prietenul nu o inregistreaza la al lui.

 

Deci, daca mai ai cartea in original, rezolvi problema cu un nou contract de cumparare-vanzare . Daca nu, sigur exista modalitati de a o radia intai din circulatie (gen "mi-a fost furata", sau "am abandonat-o") si apoi, cu actul de la politie, fiscul o scoate si de la plata impozitelor.

 

 

P.S. Sunt in aceiasi situatie, sunt inca proprietarul in acte al unei Husqvarna TE610/95, instrainata acum vreo 4 ani prin Arad. La inceputul anului 2015 intentionez sa o scot de la mine de la financiar, in cazul in care nimeni nu ma contacteaza sa ia actele.

 

/index.php?/topic/415579-detinatori-husqvarna/page-8&do=findComment&comment=3750645

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

barbosss, daca ala a fost singurul motiv pt care nu ti-ai cumparat motoreta sa sti ca ti-ai luat teapa, una mare ca sa zic asa. documentele erau in regula si ti-o puteai trece pe numele tau fara probleme. se practica treaba asta mai ales de cei care au mai multe motorete. de ce sa ma complic sa o trec si la politie pe numele meu daca treaba asta nu este neaparat necesara, de ce sa mai cheltui inca 100euro doar ca sa scrie numele meu pe talon...deci, tzeapa!!!

perfect de acord, cu un contract de cumparare si fiscal de la vanzator se inmatricula fara probleme ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot vorbiți mai de netrecut pe tine. Ești obligat ca în 30 de zile sa îl inmatriculezi pe tine. Ca nu tine nimeni cont de ăsta e adevărat. Când cumperi un motor de genul asta s-ar putea sa ai surpriza sa ai nevoie și de fiscalul persoanei din acte nu numai al ultimului care a fost înregistrat la fisc cu el. Și atunci ce te faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta si pe vanzari la modelul asta,poate intre timp a mai schimbat vreun propietar


» Post actualizat in 25 Dec 2014 11:38

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=379140&selpic=0&zoom=1#foto

 

asta era anuntul tau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duplicat dupa talon se scoate doar cu o cerere la politie daca esti proprietar, insa pentru cartea pe care trebuie sa o scoti de la RAR e mai greu. Trebuie sa te prezinti cu agregatul la RAR, sa-i faca identificarea si abia apoi iti dau duplicat la carte. Si doar cu acea carte in original poti sa o scoti de pe numele tau de la fisc, chipurile sa faci o tranzactie intre tine si un prieten, tu o scoti de la fiscul tau iar prietenul nu o inregistreaza la al lui.

 

Deci, daca mai ai cartea in original, rezolvi problema cu un nou contract de cumparare-vanzare . Daca nu, sigur exista modalitati de a o radia intai din circulatie (gen "mi-a fost furata", sau "am abandonat-o") si apoi, cu actul de la politie, fiscul o scoate si de la plata impozitelor.

 

 

P.S. Sunt in aceiasi situatie, sunt inca proprietarul in acte al unei Husqvarna TE610/95, instrainata acum vreo 4 ani prin Arad. La inceputul anului 2015 intentionez sa o scot de la mine de la financiar, in cazul in care nimeni nu ma contacteaza sa ia actele.

 

/index.php?/topic/415579-detinatori-husqvarna/page-8&do=findComment&comment=3750645

Nu mai merge figura cu prietenul deoarece cei de la fisc trimit online la noua adresa (cumparator) declaratia deci practic la cumparator se inregistreaza automat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce tot vorbiți mai de netrecut pe tine. Ești obligat ca în 30 de zile sa îl inmatriculezi pe tine. Ca nu tine nimeni cont de ăsta e adevărat. Când cumperi un motor de genul asta s-ar putea sa ai surpriza sa ai nevoie și de fiscalul persoanei din acte nu numai al ultimului care a fost înregistrat la fisc cu el. Și atunci ce te faci?

vorbesti prostii suna la orice firma de intermedieri si ai sa vezi ca nu trebuie fiscalul proprietarului daca e pe vanzator la primarie,tu doar presupui si asta nu inseamna ca si stii ....

» Post actualizat in 25 Dec 2014 12:04

esti obligat sa il treci la impozit nu sa il inmatriculezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta si pe vanzari la modelul asta,poate intre timp a mai schimbat vreun propietar

» Post actualizat in 25 Dec 2014 11:38

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=379140&selpic=0&zoom=1#foto

 

asta era anuntul tau ?

da. acela era anuntul meu. am cautat la vanzari pe tot netul. nu am gasit nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

barbosss, daca ala a fost singurul motiv pt care nu ti-ai cumparat motoreta sa sti ca ti-ai luat teapa, una mare ca sa zic asa. documentele erau in regula si ti-o puteai trece pe numele tau fara probleme. se practica treaba asta mai ales de cei care au mai multe motorete. de ce sa ma complic sa o trec si la politie pe numele meu daca treaba asta nu este neaparat necesara, de ce sa mai cheltui inca 100euro doar ca sa scrie numele meu pe talon...deci, tzeapa!!!

 

Nu era singurul motiv pentru care nu am luat motocicleta. Si pana la urma, ma pot duce oricand sa o iau, inca e la vanzare.

Insa, eu prefer, asa cum am procedat si eu cand am vandut mobra, sa primesc Carte de Identitate, Certificat de inmatriculare, Contract de V-C, Fiscal creante 0 si nu ma doare capul.

Sarbatori fericite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care ai facut contractul de vanzare-cumparare, primul lucru pe care il faci este sa te duci la Directia Taxe si Impozite, de unde o scoti de la fiscal. Dupa aceea trimiti actele de la Fisc cumparatorului (el deja avand Cartea de Identitate si Certificatul de Inmatriculare pe care are mentiunea instrainat catre... completata) si orice obligatie a ta a incetat. El este obligat ca in termen de 30 de zile sa o inmatriculeze fiscal pe numele lui. Teoretic ar trebui sa o inmatriculeze si la Politie pe numele sau insa Directia de Taxe si Impozite nu comunica Serviciului Inmatriculari faptul ca respectivul are la fisc autovehicolul. A lua doar fiscalul este un obicei raspandit, asa am facut si eu cu prima motocicleta, deoarece a venit iarna si nu am avut cand sa o duc la RAR, iar ITP-ul era valabil pana primavara. La fel fac si intermediarii auto, care ar cheltui o gramada de timp si bani sa-si inmatriculeze masinile aflate la vanzare, ei le iau in evidenta fiscala pentru a nu fi probleme, apoi la cumparare dau noului proprietar actele plus fiscalul lor. Legal se poate lua amenda pentru practica asta insa in realitate nu se intampla asta niciodata.

Editat de Tom Cat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...