Sari la conținut

ktm 450 exc! Intretinere


Ionut Cristian
 Share

Postări Recomandate

Intervalul de service il gaseai la un simplu search pe goagal!!! Se recomanda schimbul de ulei 15 ore sau 100 de litrii de benzina consumati. Avand in vedere ca nu stii absolut nimic despre motocicleta schimba-i filtrele de ulei( mi se pare ca sunt 2 la modelul asta), filtrul de aer, lichidele de racire si de frana. Daca ai ambeiaj hidraulic brembo poti folosi lichidul de frana si aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 2 filtre de ulei in partea stanga sub carburator,trebuie inlocuite,toate lichidele inlocuite,ai grija sa citesti un tutorial ca nu mai amorsezi niciodata ambreiajul si franele(mai bine te duci la un atelier).

Modelul tau are ambreiaj magura,trebuie un ulei mineral special,(blood)mai scump decat coniacul de 30 de stele, 100 de grame. La frane pune dot 5.1 este un lichid racing care face minuni(fierb mult mai greu franele)

In rest te sfatuiesc sa faci toate 3 telescoapele (dani conopan/baia mare e doctor docent in materie-daca vrei iti dau nr pe privat),ia toate suruburile la verificat,in special cel de la axul schimbatorului si al kick-ului. Spala filtrul de aer foarte bine,sufla-l cu jet de aer,curata carcasa filtrului de aer cu jet de apa,eventual inainte sa desfaci buretele ptr curatat.Desfa rotile si curata foarte bine bucsile care intra in rulmenti,eventual scoate si curata toata mizeria din interior.

Greseaza tot ce ti se pare ca se misca cu wd 40(nu trebuie sa lipseasca din casa un spray din asta)

Uleiul la manual se schimba la 10 rezervoare,dar daca nu esti turbat cu motorul poti sa mergi pana la 12-14 rezervoare cu uleiul.Nu te zgarci la ulei,(10w50 Motul sau Yacco),eu permanent faceam si un tratament cu Metabond gold,cand bagam la 4 timpi.(o cutie de tabla de metabond iti ajunge cred, pentru 7-8 revizii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cel mai important, dupa ce speli filtrul, unge-l cu ulei pentru filtru de aer. E mai comod sa-l cumperi la spray.

multumesc mult pentru sfaturi,deocamdata o baga la garaj,ca stau putin in tara cand revin acasa o duca la un service sa ii fac toate nevoile la mobra!!!recomandari service bucuresti ???o seara placuta si sarbatori fericite va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puturosule!

 

Manual de utilizare: http://www.ktm.com/dealer-service/service/manuals-documents.html?tx_ktmproduct_pi3[action]=searchResult&tx_ktmproduct_pi3[controller]=DocumentFinder&cHash=124eaeabc1f569a9aa903fa034a94305

Manual de reparatie:http://www.manualedereparatie.info/download/ktm-250-525-sx-mxc-exc-2003-manual-de-reparatie.html

 

Manual de reparatie nu gasesti dupa 2003. Dar nu sunt diferente dpdv al service-ului.

» Post actualizat in 29 Dec 2014 20:29

Iar viteza nu o sa o afiseze daca nai senzorul de la roata fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puturosule!

 

Manual de utilizare: http://www.ktm.com/dealer-service/service/manuals-documents.html?tx_ktmproduct_pi3[action]=searchResult&tx_ktmproduct_pi3[controller]=DocumentFinder&cHash=124eaeabc1f569a9aa903fa034a94305

Manual de reparatie:http://www.manualedereparatie.info/download/ktm-250-525-sx-mxc-exc-2003-manual-de-reparatie.html

 

Manual de reparatie nu gasesti dupa 2003. Dar nu sunt diferente dpdv al service-ului.

» Post actualizat in 29 Dec 2014 20:29

Iar viteza nu o sa o afiseze daca nai senzorul de la roata fata.

nu sunt puturos,am caut și eu am găsit dar nu din 2005 și sunt multe modele și nu prea înțeleg ce și cum stă treabă!!capră mea e 450 exc austria că așa scrie din ce am văzut eu pe ea !!!!și am găsit la model exc r america și până mea!!și recunosc sunt începător la așa ceva și nu cunosc prea bine!!!mulțumesc pentru ajutor și la mulți ani!!!o să mă uit de senzor să vede dacă îl are!!aaa și la saitul care mi-ai dat tu nu se înțeleg absolut nimic din ce downloadez,să vede numai liniuțe:(((

Editat de Ionut Cristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uf! Esti incepator si intr-ale internetului, se pare... Te duci la http://www.manualedereparatie.info , selectezi KTM in coloana din stanga si alegi "Ktm 250 525 sx mxc exc 2003 manual de reparatie" pt ca nu vei gasi mai nou de 2003, nici aici, nici in alta parte. "Ktm 250 400 450 520 525 sx exc 2000 2006 manual de reparatie" aflat mai sus nu contine manualul de reparatie.

Pt manualul de utilizare te duci pe site-ul oficial KTM, sectiunea Dealer&Service, Manual&Documents.

Senzorul din discul de frana fata poate il ai, dar sigur nu ai firul dintre el si bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uf! Esti incepator si intr-ale internetului, se pare... Te duci la http://www.manualedereparatie.info , selectezi KTM in coloana din stanga si alegi "Ktm 250 525 sx mxc exc 2003 manual de reparatie" pt ca nu vei gasi mai nou de 2003, nici aici, nici in alta parte. "Ktm 250 400 450 520 525 sx exc 2000 2006 manual de reparatie" aflat mai sus nu contine manualul de reparatie.

Pt manualul de utilizare te duci pe site-ul oficial KTM, sectiunea Dealer&Service, Manual&Documents.

Senzorul din discul de frana fata poate il ai, dar sigur nu ai firul dintre el si bord.

acum am inteles despre ce e vorba!nu este cablu de la roata la speedmeter!!daca poti sa ma ajuti cu o poza cu cablu ar fi minunat,dar nici h nu inregistreaza,posibil sa fie dereglat??a stat un an fara baterie!!mersi si sper sa nu supar pe nimeni!!vreau sa stiu cat mai multe despre ea,sa pot sa imi cumpar tot ce imi trebuie pentru revizia din vara,cand revin in tara!!la multi ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se potrivesc plastice pe capra asta a mea,mai noi de 2005 ca din 2005 nu gasesc,am gasit ceva din 2012 de la UFO ???vreau sa ii pun altele,fara far si de tavalela,ca sigur am sa dau cu ea de pamant de multe ori:))))) si ma intereseaza un scut de aluminiu de unde pot gasi asa ceva?

Editat de Ionut Cristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 mil codita http://piesektm.ro/index.php?route=oem/fichefinder#2005/802/13480

 

Lasa farul ca poate te prinde noaptea.

mersi,ai si tu dreptate cu farul dar pentru inceput zic ca e mai bine cheala ca sa nu ma coste mai mult dupa!!la multi ani si sa ne auzim cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara si La Multi Ani !!!!

 

Jumba sunt, m-a cautat cineva?!??? :))))))))))))))))))))))

 

am un xl cu mentenanta dar nu il pot atasa...

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...