Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Tot sambata am mesterit si eu (noi adica, cu colegul zdriki)... carburatorul la aia mica, la viroaga. Am reusit intr-un final sa-i reglam nivelul, tot dupa multe montari si demontari si probe... si la final am reglat si lantul cum trebuie. De fericire ca am reparat mobra, imediat dupa s-a stricat ambreiajul la masina :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

God is a sick invisible fuck... am rezolvat si ambreiajul la masina, o curatare a instalatiei, un furtun nou si o aerisire a fost suficient :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca dupa poponetarea lantului facuta saptamana trecuta am constatat ca uzura e mai mare decat credeam, am montat un lant nou. Pinioanele le-am pastrat - cel din fata a fost inlocuit la sfarsitul sezonului trecut intrucat avea o uzura ciudatica (dintii aplecati spre fata, posibil sa fi fost intors de fostul proprietar), iar cel din spate arata aproape la fel ca unul nou.

post-5325-0-05551300-1499971219_thumb.jpgpost-5325-0-90762700-1499971214_thumb.jpgpost-5325-0-83457400-1499971217_thumb.jpgpost-5325-0-35703300-1499971216_thumb.jpgpost-5325-0-61182200-1499971213_thumb.jpgpost-5325-0-50020600-1499971211_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

altii la VW cate o turbina :crack: :crack:

La Opel, la 10 plinuri curatam EGRul.... la VW nu am prins decat un fleac... mecatronicul.... oleaca de culanta si tot am scapat de 4800 de leuti (in loc de ~7000).

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intrucat in ultimele saptamani am intrat pana la coate in carburatoare pentru a gasi "jegul" care se juca cu nervii mei, am inceput cu suc:

 

 

 

 

Perfect functional.... trecut mai departe:

 

 

 

In weekend, dau rezervorul jos la fier si ii fac o sincronizare.

 

 


» Post actualizat in 02 Aug 2017 17:38
Folosit... functioneaza brici.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ieri am schimbat toate 3 seturile de placute si am curatat/gresat pistonase/etrieri. Fata Carbon Lorraine A3+ , spate RX3. Azi mi se cam incind discurile :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu azi, dar miercuri...L-am adus de aici attachicon.gifDSCN2711.JPG pînă aici attachicon.gifDSCN2717.JPG

 

 

Urmează o recondiționare...

 

Au trecut doi ani și ceva de-atunci. Am avut ghinion pentru că, după demontare, mi-au fost furate multe piese. Am pierdut atunci cilindrii, pistoanele, chiulasele, capacele de chiulase, alternatorul și, probabil, alte mărunțișuri... :(

 

După multe căutări am făcut rost de aproape toate piesele lipsă, cu ajutorul cîtorva prieteni. Acum mă voi apuca de reasamblat puzzle-ul și sper ca pînă la primăvară să-l văd iarăși pe Alioșa pe șosea! Deocamdată sînt la stadiul de sablat fiarele și reasamblat motorul. Am hotărît să schimb cadrul cu unul de Nipru, precum și cutia de viteze. Iată și o poză (slabă) cu stadiul actual.

post-7334-0-80673100-1506767088_thumb.jpg

 

O să vă țin la curent cu evoluția lucrurilor.

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...