Sari la conținut

50 km/h viteza miracol.


Vizitator goe 75
 Share

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Ce trebuie sa facem sa mai auzim de incidente si la alte viteze decit 50 km/h? Sunt o super raritate . Si mai rar este sa auzi pe careva " bai am fost bou la faza aia". Se pare ca suntem in stare sa ne asumam raspunderea pentru multe in viata dar cind vine vorba de o cazatura cu motoru fereasca dumnezeu. Macar daca scuzele ar fi ceva mai variate sau mai hilare ar face pentru o dicutie mai interesanta . Promit ca urmatorul incident pe care il voi avea se va intimpla din cauza unei tipe care isi uda tricoul ca sa mai racoreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pentru ca nu mi se pare necesar sa fim intr-o anumita luna ca sa discutam de asumarea raspunderii. Poate ma ajuta si pe mine cineva sa inteleg care este momentul in care trecem de la dat vina pe nisip, linia de tramvai si alte chesti si trecem in lumea mai reala in care astea sunt doar lucruri pe care ar fi trebuit sa le cunosti inainte sa te aventurezi. De ce atita stigma sa recunosti ca ai gresit pe doua roti??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am postat un topic in care spun ca am fost de vina ( ca pieton ) si mi-am luat multe injuraturi si jigniri de la multi colegi de forum. fapt care m-a facut sa fac doi pasi in spate si sa incetez a mai posta pe forumul asta, care a devenit un forum de coca. numai bine si sper sa nu mai auzim de incidente/accidente.

Editat de marcelius78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la dat vina pe nisip, linia de tramvai si alte chesti

razi tu razi, dar sunt pericole reale pe sosele noastre. Unde in alte parti vezi capace de canal pe mijlocul soselei, in curba? Unde mai vezi sosele dinamitate la doar 1 an de la refacere? Unde vezi SANTURI de-a latul soselei, exact dupa asfaltare?

 

 

eu am postat un topic in care spun ca am fost de vina ( ca pieton ) si mi-am luat multe injuraturi si jigniri de la multi colegi de forum. fapt care m-a facut sa fac doi pasi in spate si sa incetez a mai posta pe forumul asta, care a devenit un forum de coca. numai bine si sper sa nu mai auzim de incidente/accidente.

Au fost mistouri generate de felul in care ai expus problema. Ca om credincios, tu ai dat-o cu D-zeu, iar pe aici mai sunt si atei :) Eu personal sunt pe alta felie cu religie vs credinta, dar cat timp nu mi-o falfai prin fata, poti sa faci/sa crezi ce vrei, dar altii nu sunt asa Si pana la panarama nu a fost mult. Eu, personal, cred ca ti s-a tras de la duduia aia cu care te certai pe aici, beware parca, s-o fi dus la vrajitoare si ti-a facut farmece :crack: (e o simpla gluma, sper ca nu te superi!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma supar. oi fi eu credincios, dar am atata minte incat sa respect convingerile fiecaruia. respect ca atare pe fiecare , fie ca e ateu, crestin, musulman sau orice. dar se pare ca la randul meu nu sunt respectat inapoi.si nu aveau nicio legatura convingerile mele cu scopul topicului ( mare greseala ca l-am facut ). nu doresc nimanui sa treaca asa aproape de moarte, nici macar celor care m-au jignit urat ...in fine...

nu stau sa-mi pun mintea , ii las in pace pe cei care ma ataca. n-ar fi prima oara si nici ultima. daca sunt barbati sa-mi spuna in fata si nu in spatele tastaturii, unde-s toti viteji.

iar cine stie ce certuri mai vechi s-au terminat din punctul meu de vedere.posturile au fost sterse. imi pare rau ca s-a ajuns unde s-a ajuns..dar nu mai conteaza. am pus punct. iar la povestea aia cu duduia, tot eu am gresit. a fost o tura la care nu trebuia sa merg. de acum n-am sa mai merg cu necunoscuti la ture de genul asta. macar am atata barbatie s-o recunosc. bine ca totul a fost sters de admini si sper sa se uite tot incidentul.

oricum nu prea socializez eu pe aici, am cativa prieteni bikeri, prieteni pe care ii respect si care ma respecta. in rest Bucurestiul e plin de cocalari, fie ei si bikeri, din pacate. si prefer sa tin distanta.

Editat de marcelius78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Banzay nu rid deloc .Nici cea mai inocenta cazatura nu mi se pare de ris. Dar nu mi se pare normal sa acumulam cazaturi si sa nu fim niciodata de vina. Referitor la starea drumurilor se intimpla ca sunt sofer de tir de 15 ani timp in care am avut ocazia sa bat drumuri in majoritatea tarilor din europa si citeva din afara si iti pot garanta ca pericole sunt peste tot.Starea drumurilor pe care o descrii pentru romania este valabila in toata zona balcanica.Sunt citiva care stau mai bine la drumurile de tranzit si autostrazi dar restul de drumuri sunt identice. Si daca vrei un exemplu dintr-o tara mai civilizata prima trebuie sa fie Olanda. Din cauza ca e plina de canale e si plina de poduri si imbinarile dintre sectiuni sunt din metal lucios de cca 30-40 cm latime lungi cit latul podului si nu toate podurile sunt drepte.Special pentru siguranta motociclistilor sau facut tentative de a pune banta adeziva cu shmirgel pe partea de sus dar nu tin din cauza traficului intens.De asemeni din causa ca multe drumuri sunt pe mlastina se lasa in sectiuni si devin catapulte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si din cei care recunosc ca au gresit. Putini, ca in viata. E o mini-societate de pasionati, frustrati, boemi, cocalari, totul se rezuma la masurarea putzelor. Adica tot ca in viata. Deci a recunoaste ca ai gresit tu si nu "conservarul" e o chestie rara. Nu mai poti fi miez pe forum dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banzay nu rid deloc .Nici cea mai inocenta cazatura nu mi se pare de ris. Dar nu mi se pare normal sa acumulam cazaturi si sa nu fim niciodata de vina. Referitor la starea drumurilor se intimpla ca sunt sofer de tir de 15 ani timp in care am avut ocazia sa bat drumuri in majoritatea tarilor din europa si citeva din afara si iti pot garanta ca pericole sunt peste tot.Starea drumurilor pe care o descrii pentru romania este valabila in toata zona balcanica.Sunt citiva care stau mai bine la drumurile de tranzit si autostrazi dar restul de drumuri sunt identice. Si daca vrei un exemplu dintr-o tara mai civilizata prima trebuie sa fie Olanda. Din cauza ca e plina de canale e si plina de poduri si imbinarile dintre sectiuni sunt din metal lucios de cca 30-40 cm latime lungi cit latul podului si nu toate podurile sunt drepte.Special pentru siguranta motociclistilor sau facut tentative de a pune banta adeziva cu shmirgel pe partea de sus dar nu tin din cauza traficului intens.De asemeni din causa ca multe drumuri sunt pe mlastina se lasa in sectiuni si devin catapulte.

 

Sunt de acord cu tine.

 

Cand faci accident intotdeauna esti de vina. Ca nu e vina ta in totalitate ok, dar nu se poate spune ca esti total nevinovat.

Si nu ma refer la vinovatia in fata legii. Aia se poate discuta de la caz la caz. E vorba de conduita preventiva. Spre exemplu: Daca a intrat unul pe rosu in intersectie si te-a facut praf.... pai nah, ce faci, mori cu dreptatea in brate? Ce daca ala a intrat pe rosu, capul tau unde era, de ce nu te-ai asigurat? E pietris pe jos? Ok, de ce nu l-ai vazut, de ce nu l-ai ocolit, de ce nu ai facut ceva? Ti-a sarit un caine in fata? De ce n-ai franat, de ce nu l-ai ocolit, de ce nu l-ai vazut din timp si n-ai anticipat ca o sa sara pe drum? Si tot asa.

Cred ca 99% din accidente s-ar putea evita daca riderul ar fi mai atent, daca ar observa din timp potentialele pericole, daca ar fi constient ca el singur trebuie sa se fereasca de pericole ca altfel n-are cine sa-l fereasca, daca ar fi preocupat sa-si imbunatateasca / exerseze skillurile de baza (franare, evitare).

 

Foarte interesant ca pe olandezi ii preocupa si siguranta motociclistilor. Poate ca nu le-a iesit cu banda aia adeziva, dar macar ii preocupa problema si incearca sa gaseasca solutii. In Romania nu preocupa pe nimeni nimic. Fiecare e pe cont propriu. Cu atat mai mult ar trebui sa belim ochii cat mai bine in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Sunt si din cei care recunosc ca au gresit. Putini, ca in viata. E o mini-societate de pasionati, frustrati, boemi, cocalari, totul se rezuma la masurarea putzelor. Adica tot ca in viata. Deci a recunoaste ca ai gresit tu si nu "conservarul" e o chestie rara. Nu mai poti fi miez pe forum dupa aia.

The mentalist ,sunt convins ca ai dreptate dar este un fenomen pe care il observ de multi ani inainte sa aud de acest forum. De povestile pe care mi le baga nepotu cind mai ia o trinta nu mai zic sunt obisnuit. Mia ramas in memorie insa o vizita la mecanicul meu care numa ce luase in primire un motor cazut si cind l-am intrebat de el mi-a raspuns:" Altu care a cazut la 50/h ,uitatate si tu la el ......"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

DStar e posibil sa nu fiu eu informat bine dar olandezii au inceput sa acopere suprafetele de metal expus numai dupa ani de zile de plingeri din partea organizatiilor de motociclisti si scuteristi din cite am inteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesanta discutia, si benefica - parerea mea - din moment ce exista un risc foarte mare pentru noi motociclistii.

 

Am un instructor moto, care posteaza periodic, odata pe luna sa zicem, filmulete pe youtube despre accidentele motociclistilor. Mi se zbarleste pielea pe spate de fiecare data, si ma gandesc si mai mult ca e bine sa fii prudent si ca daca mergi mai incet si disciplinat se poate sa scapi dintr-o intamplare cu rani sau chiar fatala.

 

Eu recunosc daca am gresit, si e bine sa avem respect unul fata de celalalt.

 

Informativ: Am de 4 ani permisul moto si am trantit motorul doar in parcare de 3 ori de fiecare data, la parcari si cand am schimbat moto. Niciodata nu am cazut pentru ca merg incet si disciplinat, de multe ori am putut sa evit accidentul din aceasta cauza. Am mers aproximativ 40.000km dar nu conteaza experienta. Experienta este neglijabila. O secunda de neatentie si se face totul urat cu 1 mil de km si 10 ani de moto.

Ca individ. cand drumul este gol si nu pot face rau nimanui, atunci cu siguranta imi voi descarca energia asa cum mai toti o facem. Am zis ca merg de 4 ani am 40.000km dar vreau sa arat ca se poate sa nu cazi sau sa faci accident daca esti disciplinat.

 

Foarte buna initiativa topicului. Sa ne intre bine in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

De ce ne ar foote grija la ce viteza cad altii? Realmente nu inteleg la ce ar folosi....

E o discutie mai mult despre ce avem de cistigat daca ne mintim pe noi insine si ce au de cistigat cei mai incepatori daca ii mintim. E foarte posibil ca majoritea dintre noi chiar daca incercam sa nu dam exact de cauza unei cazaturi pentru nu avem destule cunostinte despre dinamica inplicata dar nu vad de ce nu am putea sa o punem la categoria lipsa de experienta si sa cautam raspunsuri la cei mai avizati in scopul de a nu repeta greselile. Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand faci accident intotdeauna esti de vina. Ca nu e vina ta in totalitate ok, dar nu se poate spune ca esti total nevinovat.

Cred ca 99% din accidente s-ar putea evita daca riderul ar fi mai atent, daca ar observa din timp potentialele pericole, daca ar fi constient ca el singur trebuie sa se fereasca de pericole ca altfel n-are cine sa-l fereasca, daca ar fi preocupat sa-si imbunatateasca / exerseze skillurile de baza (franare, evitare).

N-as zice asta. Pe mine m-a trosnit unul in aprilie anul asta intr-o curba, cam ud pe jos, eu circulam regulamentar pe banda mea, el a intrat prea tare in curba, cred ca s-a speriat si a franat tare. S-au blocat franele (dacie 1310) si a intrat pe contrasens unde m-a pupat. Ce vina am avut eu la faza asta? Poate ca n-am plecat cu 5 secunde mai devreme sau mai tarziu de acasa. Ceasul rau pur si simplu, eu n-am avut nici o vina in cazul asta.

 

La alta faza, tot pe ud, tot intr-o curba ceva mai larga urmata de o intersectie (eram pe drum cu prioritate) cel din fata mea pe care il urmaream cam de aproape franeaza si opreste. Eu cu capul in nori in ziua aia (ca sa nu zic in poponeata), fiind prea aproape franez si blochez spatele si o culc pe o parte fara sa-l ating pe ala. Lectie invatata din plin, 100% vina mea.

 

Sunt cazuri si cazuri, nu absolut mereu e vina amandorura a celor implicati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu am postat un topic in care spun ca am fost de vina ( ca pieton ) si mi-am luat multe injuraturi si jigniri de la multi colegi de forum. fapt care m-a facut sa fac doi pasi in spate si sa incetez a mai posta pe forumul asta, care a devenit un forum de coca. numai bine si sper sa nu mai auzim de incidente/accidente.

ce pretentii ai de la niste oameni care sunt 0 ?

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-as zice asta. Pe mine m-a trosnit unul in aprilie anul asta intr-o curba, cam ud pe jos, eu circulam regulamentar pe banda mea, el a intrat prea tare in curba, cred ca s-a speriat si a franat tare. S-au blocat franele (dacie 1310) si a intrat pe contrasens unde m-a pupat. Ce vina am avut eu la faza asta? Poate ca n-am plecat cu 5 secunde mai devreme sau mai tarziu de acasa. Ceasul rau pur si simplu, eu n-am avut nici o vina in cazul asta.

 

La alta faza, tot pe ud, tot intr-o curba ceva mai larga urmata de o intersectie (eram pe drum cu prioritate) cel din fata mea pe care il urmaream cam de aproape franeaza si opreste. Eu cu capul in nori in ziua aia (ca sa nu zic in poponeata), fiind prea aproape franez si blochez spatele si o culc pe o parte fara sa-l ating pe ala. Lectie invatata din plin, 100% vina mea.

 

Sunt cazuri si cazuri, nu absolut mereu e vina amandorura a celor implicati.

 

Poate primul caz se incadreaza in aia 1% cand n-ai ce face. Sau poate puteai sa eviti si atunci.

In al doilea caz in mod sigur aveai ce face, cum ai recunoscut chiar tu insuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nevinovat de accident esti doar atunci cand adoarme un tirist si intra peste tine in garaj .

Accidentele mele au fost in oras si au avut viteza impactului de maxim 20 km/h, desi nu mi-a fost acordata prioritate eu m-am considerat mereu vinovat pentru ca-mi depasisem propriul meu prag de siguranta cu 20 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nevinovat de accident esti doar atunci cand adoarme un tirist si intra peste tine in garaj .

Accidentele mele au fost in oras si au avut viteza impactului de maxim 20 km/h, desi nu mi-a fost acordata prioritate eu m-am considerat mereu vinovat pentru ca-mi depasisem propriul meu prag de siguranta cu 20 km/h.

Exact ! cu alte cuvinte intodeauna este posibilitatea de a prevenii doar ca ne place tare mult la ghici , mai mult sau mai putin !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, personal, cred ca ti s-a tras de la duduia aia cu care te certai pe aici, beware parca, s-o fi dus la vrajitoare si ti-a facut farmece :crack: (e o simpla gluma, sper ca nu te superi!)

Am avut placerea sa cunosc "duduia" in viata reala si este o fata de nota 11,nimic mai mult.

 

Poate o sa va revizuiti atitudinea asta de cocalari cibernetici, pentru binele vostru,in viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Nu inteleg rostul topic ului .... Plictiseala mare ...

Am inceput topicul pentru ca m-am trezit intr-o zi cu o mare dorinta de a spune urmatoarele:---Respect tuturor care isi povestesc pataniile personale cu sinceritate si nu inbalsamate de asa natura doar ca sa nu iesi scurt la o masuratoare de putze.---Se pare ca sunt citiva aici care sunt de aceeasi parere.Daca topicul nu te coafeaza in nici un fel ai optiunea sa il ignori si sa moara natural sau sa ceri unui moderator sa il sterga.

» Post actualizat in 15 Dec 2014 07:35

E timpul sa imi asum citeva critici. Mi s-a atras atentia ca pentru pentru multe accidente/incidente acel 50/h este realitatea pentru ca se intimpla in oras sau conditii care nu iti permit sa-i dai mult peste. Si pentru multe altele este macar un simbure de adevar pentru ca pierderea controlului se intimpla de obicei pe frinare . Corect-Jos palaria!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...