Sari la conținut

Indecizie: Dainese sau Alpinestars


Räzvan
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Razvan, 26 ani, proaspat detinator de permis cat. A, doresc sa-mi achizitionez un echipament moto piele si oscilez intre astea 2:
1. https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secb040792aea/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Dainese-Avro-Div-D1-L-Suit-15 (l-am gasit redus, e fix acelasi pret ca si cel de la Alpinestars)

2. https://www.fc-moto.de/Alpinestars-Motegi-Claw-Monster-2-PC-Leather-Suit

 

Ca motor doresc ceva sport-touring, ma gandesc la un GSXF 600 (care va fi achizitionat intr-un viitor apropiat) si va fi folosit doar pentru plimbari. Jobul imi permite sa lucrez de pe unde apuc si intentionez sa o fac in locuri foarte diferite dupa ce imi achizitionez motorul, deci e pt calatorii. Ambele custume se preteaza la circuit, dar nu exclud touringul.

 

Foloseste cineva vreunul din modele de mai sus? Cum se impaca cu el? Voi ce parere aveti, care din ele se merita?

 

Am undeva la 63 kg, 1,75 si ma gandeam ca marimea 50 mi s-ar potrivi...

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu te sfatuiesc sa alegi Dainese.

Daca te vei uita atent la lucratura iti vei da seama ca Dainese este peste Astar si in plus protectia pentru tibie e aur !

Ai dreptate, cred ca o sa merg pe Dainese, protectia aia pe tibie chiar face toti banii, multumesc de evidentiere!

 

Ai mare grija ca sunt croieli diferite.

E cam la fal ca la Shoei si Arai. Cui ii vine unul nu ii vine celalalt.

Incearca sa probezi inainte.

 

 

Incearca sa probezi un 48 de la ambii producatori.

 

 

Eu am 1,74 si 61-62 kg si 48 vine perfect...inca ar mai incapea 2-3 kg in el,deci cum a spus si colegul probeaza 48 prima data.

Bun sfatul cu probatul am sunat si la Dainese si la Astars si in ambele locuri mi-au zis ca e mai potrivit un 48, o sa incerc sa caut un 48 pe la cineva poate e amabil si pot sa-l probez sa vad cum sta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

48, de la dainese sigur o sa te incomodeze intre picioare ... Eu am masura 50 .. 172cm ..si mi este bun , am probat prima oara 48 .. N am incaput in el ... Poate din cauza ca am 75 kg ? ..

Editat de karate-kid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te si probeaza, exista magazine care vind separat ori Dainese , ori Alpinestars. Eu as alege Berik, sint real mai ieftine si sint mult mai rezistente. Nu lua fara proba, vei regreta.

Costumul trebuie sa intre fix pe corp, dupa ce-l porti 1 zi, se lasa. Daca e un pic prea larg, protectiile nu-si vor mai face treaba. Si sa fie full perforata pielea la pulpe si piept, altfel vara nu ai nici o sansa sa-l porti. Pt sez racoros iti trebuie alt echipament.

 

 

Daca tot dai un ban, ia-ti dintr-o bucata. Eu nu-ti doresc sa cazi, dar stii ca nimeni nu scapa, si exista riscul ca daca cazi pe burta cu picioarele inainte, geaca se desprinde de pantaloni, se sufleca si-ti polizeaza burta. E bine sa sufli si-n iaurt scos de la frigider. Cind faci pauza de suc, si e cald afara, partea de sus se da jos si ramine atirnata, eu m0am obisnuit intr-o zi.


» Post actualizat in 23 Nov 2014 09:15


Dainese gasesti la United Motors, Berik la Mymoto, Alpine la intrarea in Popesti Leordeni. Da, va trebui sa faci un drum pina la Buc.


» Post actualizat in 23 Nov 2014 09:23

Decit GSXF, ia-ti un CBR F4, e cea mai buna alegere, are si suspensii , si ciclistica, si putere, si poti merge lejer 5-600km/zi cu ea fara sa te rupa. Si e si foarte fiabila.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te intereseaza sa fie neaparat nou dar in stare foarte buna, ai mai jos o alta varianta... Nu e Dainese sau Astardar are niste protectii foarte bine construite.

In plus poti proba (tot din Iasi sunt) si in caz ca iti trebuie o alta marime poti sa iti comanzi pe gustul tau, daca te pot ajuta cu ceva da-mi un tel...

 

http://olx.ro/oferta/vand-combinezon-piele-tschul-2-piese-ID2uQkp.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te si probeaza, exista magazine care vind separat ori Dainese , ori Alpinestars. Eu as alege Berik, sint real mai ieftine si sint mult mai rezistente. Nu lua fara proba, vei regreta.

Costumul trebuie sa intre fix pe corp, dupa ce-l porti 1 zi, se lasa. Daca e un pic prea larg, protectiile nu-si vor mai face treaba. Si sa fie full perforata pielea la pulpe si piept, altfel vara nu ai nici o sansa sa-l porti. Pt sez racoros iti trebuie alt echipament.

 

 

Daca tot dai un ban, ia-ti dintr-o bucata. Eu nu-ti doresc sa cazi, dar stii ca nimeni nu scapa, si exista riscul ca daca cazi pe burta cu picioarele inainte, geaca se desprinde de pantaloni, se sufleca si-ti polizeaza burta. E bine sa sufli si-n iaurt scos de la frigider. Cind faci pauza de suc, si e cald afara, partea de sus se da jos si ramine atirnata, eu m0am obisnuit intr-o zi.

» Post actualizat in 23 Nov 2014 09:15

Dainese gasesti la United Motors, Berik la Mymoto, Alpine la intrarea in Popesti Leordeni. Da, va trebui sa faci un drum pina la Buc.

» Post actualizat in 23 Nov 2014 09:23

Decit GSXF, ia-ti un CBR F4, e cea mai buna alegere, are si suspensii , si ciclistica, si putere, si poti merge lejer 5-600km/zi cu ea fara sa te rupa. Si e si foarte fiabila.

 

Am gasit la cineva un Dainese 48 de probat si nu a fost nevoie sa mai fac un drum. Se pare ca asta e marimea mea, am dat comanda pe fc-moto, joi ajunge, o sa postez poze. Ai dreptate cu polizarea pe burta dar am vazut ca ei au un fel de protectii peste fermoar. Daca nu-mi inspira incredere il trimit inapoi si-l iau pe ala dintr-o bucata.

 

CBR F4 e prea sport momentan, prea multi cai, prea usoara, cred ca o sa fuga prea repede pentru experienta mea in trafic: 0.

 

Daca nu te intereseaza sa fie neaparat nou dar in stare foarte buna, ai mai jos o alta varianta... Nu e Dainese sau Astardar are niste protectii foarte bine construite.

In plus poti proba (tot din Iasi sunt) si in caz ca iti trebuie o alta marime poti sa iti comanzi pe gustul tau, daca te pot ajuta cu ceva da-mi un tel...

 

http://olx.ro/oferta/vand-combinezon-piele-tschul-2-piese-ID2uQkp.html

Multumesc frumos, am gasit la cineva de probat. Mi s-a pus pata pe Dainese momentan, spor cu produsul la vanzare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi idee: "Daca nu-mi inspira incredere". Doar dupa ce te polizezi nu o sa mai ai incredere.Cind costumul e nou, nu concepi ca s-ar putea mucifica vreodata. Ce-ti spun eu e ce am vazut eu live la altii, nu ce am citit. Am vazut 2 cazuri, unul e a fost pe Amckart, costum nou nout, chiar l-am intrebat pe om , inainte sa intre pe pista, de ce nu si-a luat dintr-o bucata (nu era incepator ), el mi-a raspuns clasic, ca are grija. Dupa 10 min de la discutie, era polizat pe burta, cu inchizatorul fermoarului intrat in slanina abdominala. Viteza a fost max 70km/h, deci, o cazatura normala, numai ca s-a dus cu picioarele inainte.


» Post actualizat in 30 Nov 2014 07:56

Discut cu tine deoarece vad ca chiar vrei sa investesti in protectii de calitate, nu pari a fi un ignorant incepator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi place mie de racerii astia care merg doar pe circuit si dau sfaturi cuiva care vrea sa faca T O U R I N G!

- ia-ti frate motor SS, ca are cele mai suspensii, cele mai frane, cele mai ciclistici...

- musai costum piele dintr-o bucata ca pe circuit, pentru ca vara la 45 de grade prin Grecia (vorbim de touring, nu?!) e desigur cea mai buna alegere... Nu conteaza ca nu te poti aseza pe un scaun sa mananci sau sa bei ceva la o terasa, nu conteaza ca nu te poti pisha din picioare ca un barbat... De asemeni si toamna tarziu cand ploua si e frig, tot piele dintr-o bucata, numai ca mai largut asa, sa intre si o izmana. Ah, si fara gaurele de data asta!

- musai cauciucuri de pista pe motor, eventual cumparate SH de la un racer adevarat, ca sunt cele mai bune la bagat km si mai ales pe ploaie! Se stie doar ca in regim touring un incepator cu experienta 0 cum se prezinta a fi @Razvan duce imediat cauciucurile race in temperatura optima, si o sa aibe aderenta cacalau pe autostrada...

 

E un proverb care se potriveste multora: DACA ESTI CIOCAN, VEZI IN JUR NUMAI CUIE!

 

N-o lua in nume personal Jagi, dai sfaturi pertinente celor cu SS-uri si SBK-uri, mai ales in ce priveste mersul pe circuit. Se vede ca ai experienta si cunostinte vaste in domeniul RACE. Dar se pare ca ai uitat cum e sa mergi pe serpentine pe frig si ploaie, ca asa e vremea la altitudine mai tot timpul, si sa intalnesti piertis/grohotis adus de apa de pe versanti. NU ajuta deloc acolo cauciucul de pista sh, si nici suspensiile tzepene.

Lasa oamenii sa-si ia ce vor, altminteri ar fi un singur tip de mobra in productie, un singur tip de cauciuc si un singur tip de echipament moto: alea "de curse".

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cazi pe serpentine, nu te poti poliza? Sau, daca cazi pe un drum forestier, carnea devine mai tare decit pe pista? Verifica rubrica accidente, verifica google, verifica ce doresti, sint nspemii de cazuri.


» Post actualizat in 30 Nov 2014 08:34

Vorbeam de costum, nu de cauciucuri. Daca ai ceva cu mine, iti stau la disozitie.


» Post actualizat in 30 Nov 2014 08:35

Cind mergeam eu pe serpentine, la 5grd, probabil ca tu inca visai frumos, ca si acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am nimic cu tine personal, am spus asta clar mai sus.

Un echipament (fie el costum, casca, si chiar motocicleta) folosit impropriu, pentru alt scop decat cel pentru care a fost creat, devine mai periculos decat statisticile de pe Google.

 

La sfatul cu cauciucurile se ajungea inevitabil dupa ce i-ai recomandat CBR in loc de GSXF.

 

Hai sa nu ne batem cu caramida peste boase pe topicul omului, am zis ca iti respect experienta insa motociclismul este un domeniu foarte vast, din care partea de circuit este doar un segment. Iar legile scrise sau nu din acest segment nu au aplicabilitate universala, in tot domeniul moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa detaliezi ce ar fi rau in a alege un costum dintr-o piesa si nu din 2, argumentul meu fiind faptul ca se rupe fermoarul.

 

CBR F4 e o motocicleta net superioara pt touring, plus ca are si ciclistica superioara. La faza cu cauciucurile,scuze, de data asta ai dat-o in bara. Omul nu a intrebat de cauciucuri, a intrebat de tip moto. Totusi, cred ca nu ai dormit bine azi noapte.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este incomod pt plimbari lungi. Atunci cand bagi km in trafic intervine oboseala, iar un disconfort termic sau legat de pozitia de condus duce la scaderea atentiei. In trafic poti avea 1000 de tipuri de accident si poti avea 10 000 de tipuri de traume care nu au legatura cu fermoarul ala, deci mi se pare pueril sa-ti alegi echipamentul dupa un fermoar. Mai ales ca omul inca nu are inca moto . Pentru touring exista echipament dedicat care asigura confortul (si implicit atentia la trafic) pentru perioade masurate in ore de condus pe zi, nu doar pentru 5-6 tururi de circuit.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este incomod pt plimbari lungi. Atunci cand bagi km in trafic intervine oboseala, iar un disconfort termic sau legat de pozitia de condus duce la scaderea atentiei. In trafic poti avea 1000 de tipuri de accident si poti avea 10 000 de tipuri de traume care nu au legatura cu fermoarul ala, deci mi se pare pueril sa-ti alegi echipamentul dupa un fermoar. Mai ales ca omul inca nu are inca moto . Pentru touring exista echipament dedicat care asigura confortul (si implicit atentia la trafic) pentru perioade masurate in ore de condus pe zi, nu doar pentru 5-6 tururi de circuit.

Nu-i incomod deloc la plimbri lungi, de ce ar fi ? Ca doar nu te dezbraci de costum din mers.

Disconfort termic, gen caldura ? Exista combinezoane foarte bine ventilate, cu piele perforata.

JAGI are dreptate cand spune ca fermuarul se rupe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cit il intreb mai mult, cu atit imi dau seama ca el nu a citit mai nimic din topicul asta. Deci se ia un oarecare model de combinezon, acesta poate fi dintr-o bucata sau 2 bucati. Cind il ai imbracat pe tine, iti este la fel de frig sau cald, nu conteaza din cite bucati este fabricat. Am specificat sa fie cit mai perforat la pulpe, piept, abdomen, brate.

Nu-i convine lui Zappy ca scriu pe acest topic, si ma ia cu clasicul misto cu cauciucurile. Jizas!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos costum,sa il poti sanatos si fara incidente

Cat malai a fost?

Multumesc la fel. 599e (cu reducere 24%) si 7e transpotul. Plus ca am sunat in prealabil la fc-moto sa ma asigur ca e produsul pe stoc si au numarul acesta, sa nu am surprize ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O masura mai mica nu strica.

M-am gandit si eu la asta chiar daca n-am probat un 47, dar in perioada iernii cam dau jos 2-3 kg instant (stil de viata agitat). Geaca la umeri vine perfect acum fara 'rodaj', O sa vad cum se comporta dupa ceve ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu il trimiti acum in 14 zile la fc moto nu mai poti sa il schimbi,daca o sa iti dai seama ca e prea mare in primavara ,imi vine greu sa cred ca poti sa il dai la bani astia chiar daca e nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu il trimiti acum in 14 zile la fc moto nu mai poti sa il schimbi,daca o sa iti dai seama ca e prea mare in primavara ,imi vine greu sa cred ca poti sa il dai la bani astia chiar daca e nou

Momentan e bun, sta fix la: umeri, piept, talie, si gambe. Cred ca mai mic de atat m-ar strange la umeri si probabil discomfort puternic la spate. E de luat in considerare, il mai alerg prin casa cateva zile si imi dau seama dupa aia ce si cum.

Editat de Räzvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...