Sari la conținut

Mobra 50 Super ,fabricata în 1981


Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Azi am reușit sa fac primul drum cu Mobra, vreo 60 de kilometri. Am constatat atunci când este roata din față dreapta ghidonul sta puțin spre dreapta,ce poate fi strâmb? Ce jante se potrivesc pe mobră, eu am vreo câteva roți întregi dar toate au jantele deformate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reușit sa fac primul drum cu Mobra, vreo 60 de kilometri. Am constatat atunci când este roata din față dreapta ghidonul sta puțin spre dreapta,ce poate fi strâmb? Ce jante se potrivesc pe mobră, eu am vreo câteva roți întregi dar toate au jantele deformate.

Ghidonul ( cel original ) , se poate deforma relativ usor chiar si la o simpla cadere de pe cric .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reușit sa fac primul drum cu Mobra, vreo 60 de kilometri. Am constatat atunci când este roata din față dreapta ghidonul sta puțin spre dreapta,ce poate fi strâmb? Ce jante se potrivesc pe mobră, eu am vreo câteva roți întregi dar toate au jantele deformate.

Asta nu e problema, mai rau e cand iti trage intr-o parte de nu poti merge fara maini. Ca sa indrepti ghidonul trebuie sa slabesti axul rotii, aripa (sau chiar s-o scoti),cele doua suruburi de pe jugul inferior ce tin telescoapele, cele doua inbusuri si piulta centrala de la jugul superior. Indrepti ghidonul si strangi totul la loc, in final pui aripa.

 

Ghidonul ( cel original ) , se poate deforma relativ usor chiar si la o simpla cadere de pe cric .

Eu am luat destule trante cu ea cu rupt de manete si tot tacamul dar niciodata nu mi s-a strambat, dar era mobra50, nu stiu daca la urmatoarele tipuri s-o fi schimbat ceva in materialul ghidonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este ghidonul strâmb, este ansamblul de telescoape pentru că și farul stă strâmb. Am mai încercat sa îndrept prin slăbirea jugurilor dar nu am știut ca trebuie și aripa cu roata, am crezut ca poate e jugul inferior strâmb.

Jante nu știți ce s-ar potrivi sau are cineva drepte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, mulțumesc pentru informații.

» Post actualizat in 26 Jun 2015 18:47

Are cineva de vanzare astfel de jante sau stie de unde pot cumpara(am cautat in piata la rusi si nu au asa ceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pe mine ma intereseaza janta,am gasit ceva pe 17",vreau sa folosesc janta cu butucul de mobra si anvelopa daca se potriveste.

» Post actualizat in 07 Aug 2015 14:52

Anvelopa e 100/80/17

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,caut o janta de mobra sau compatibila (am scris si mai sus) noua sau in stare buna.

» Post actualizat in 09 Aug 2015 08:27

Am gasit asta de la care vreau sa folosesc janta,sper sa mearga

» Post actualizat in 09 Aug 2015 11:31

Mobra la plimbarea de duminica

post-66153-0-07917700-1439108820_thumb.jpg

post-66153-0-33436400-1439119763_thumb.jpg

post-66153-0-04060400-1439119797_thumb.jpg

post-66153-0-06027900-1439119841_thumb.jpg

post-66153-0-64250300-1439119851_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma scuzati ca dau buzna aici, dar am descoperit recent o Mobra de vanzare si de atunci nu ma pot gandi la nimic altceva. Insa nestinta mea, nu cunosc nici macar minimul pasilor necesari pt a face o astfel de motocicleta sa fi cu actele in regula ( sa se poata circula cu ea pe sosea ). Ma gandesc ca cea mai buna variant ar fi sa o inregistrez la primarie cu numere galbene. Momentan nu cunosc daca motocicleta pe care vreau sa o cumpar are acte. Ma indoiesc. In acest caz ce ar trebui facut?

 

Imi cer scuze pentru deranj. Stiu ca as fi putut intreba pe la primarie sau alte persoane, dar tind sa am mai mare incredere in cineva care a trecut prin asa ceva. Am sa las si link-ul in caz ca sunt niste lucruri la care ar trebui sa fiu atent: http://olx.ro/oferta/vand-mobra-super-50-ID4wdhy.html.

 

Apreciez orice fel de ajutor.

Editat de David Novak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca dau buzna aici, dar am descoperit recent o Mobra de vanzare si de atunci nu ma pot gandi la nimic altceva. Insa nestinta mea, nu cunosc nici macar minimul pasilor necesari pt a face o astfel de motocicleta sa fi cu actele in regula ( sa se poata circula cu ea pe sosea ). Ma gandesc ca cea mai buna variant ar fi sa o inregistrez la primarie cu numere galbene. Momentan nu cunosc daca motocicleta pe care vreau sa o cumpar are acte. Ma indoiesc. In acest caz ce ar trebui facut?

 

Imi cer scuze pentru deranj. Stiu ca as fi putut intreba pe la primarie sau alte persoane, dar tind sa am mai mare incredere in cineva care a trecut prin asa ceva. Am sa las si link-ul in caz ca sunt niste lucruri la care ar trebui sa fiu atent: http://olx.ro/oferta/vand-mobra-super-50-ID4wdhy.html.

 

Apreciez orice fel de ajutor.

una "cu acte" trebuie sa aiba talon (nou sau vechi), CIV (daca are talon nou), numere si certificat fiscal (de la cel care o are la impozite).... desigur seriile sa se potriveasca (acte+sasiu+motor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe actele vechi la Mobra găsești doar seria motor(asa am găsit eu pe ale mele).Fiscal nu știu dacă mai cere dacă a fost radiata din oficiu (prin 2004 parca s-au făcut radieri din oficiu la toate utilajele la care nu a fost schimbat certificatul și numerele)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe actele vechi la Mobra găsești doar seria motor(asa am găsit eu pe ale mele).Fiscal nu știu dacă mai cere dacă a fost radiata din oficiu (prin 2004 parca s-au făcut radieri din oficiu la toate utilajele la care nu a fost schimbat certificatul și numerele)

 

radierea din oficiu este doar pentru a te constrange sa mergi la RAR sa ii faci CIV si talon nou - practic anulare suspendarii se face prin presichimbarea actelor (actele "suspendate" sunt valalbile pentru inmatriculare si in continuare iti trebuie fiscal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...