Sari la conținut

Mobra 50 Super ,fabricata în 1981


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc.E aproape completa dar mai are cate ceva defect,insa piese am strans pentru cealalta rosie si sper sa ajung la liman.Problema e cu telescoapele ,cum se baga ulei in cele de fata,ca din toate discutiile nu am ajuns la o concluzie.Am reusit sa o inscriu si pe primarie(la tară).Stie cineva cat costa o asigurare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat e asigurarea,am sa merg maine sa intreb pt ca mi-a zis sa vin cu actele si pana acum le-am avut la țara.Am sa pun si poze dar piesele le-am curatat si doar urmeaza sa le montez.La motor am schimbat doar semeringul de la pinion,ma interesa modelul la bucșa de plastic de la pedala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea era 50 de lei cand m-am interesat ultima oara. Ulei in telescoapele fata se baga pe sus, desfaci suruburile de sus si bagi cu o seringa, mai poti incerca pe gaurile de aerisire. Sus trebuie sa aiba 2 gaurele de aerisire fiecare. Poze si detalii /index.php?/topic/8762-mobra/page-121

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns,pe una din cele doua gauri de sus am bagat ulei cu o seringa dar mai putin de 150g. Am mai discutat dar nu am fost sigur de asta,am crezut ca poate se demonteaza si are ceva pahar ca pe spate si acolo se baga ulei.

» Post actualizat in 07 Nov 2014 16:08

Capacele cutiilor la Mobra 50S au avut ceva linii din fabrica sau au fost doar in culoarea motoretei. Am unelele pe care scrie MT presupun ca sunt de Mobra turist

» Post actualizat in 10 Nov 2014 12:11

Începe sa prinda contur

post-66153-0-75831600-1415621287_thumb.jpg

post-66153-0-06594300-1415621297_thumb.jpg

post-66153-0-05732600-1415621381_thumb.jpg

post-66153-0-42634800-1415621392_thumb.jpg

post-66153-0-03620700-1415621408_thumb.jpg

post-66153-0-58382900-1415621419_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ce am observat ciudat la mobra e ca sub stratul negru de vopsea mai are un strat de vopsea verde. Sa fi fost comunistii asa de ,,risipitori" incat sa vopseasca cum am vazut in unele emisiuni tv..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate elementele au verde pe sub negru,vopseaua eu zic ca e originala pt ca toate dungile(aripi,far,rezervor)par originale. Nu cred ca e vopsita a doua oara pt ca seria si anul corespunde cu certificatul si nu cred ca pe vremuri cineva s-ar fi chinuit sa traseze dungi manual si sa iasa perfect ca din fabrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revopsita in fabrica?Nu le-a placut verdele si au revopsit cu negru?In poze se vad dungile pe aripa si far,mobra a fost nefolosita vreo 15 ani,mie imi par destul de originala vopseaua si dungile trasate.Am sa ma uit daca si cadrul are verde pe sub negru,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portbagajul e de Mobra Turist cred,mai are o limba de se prindea de șa(l-am luat cu 10 ron).Șaua (mai are niste crapaturi,a trecut timpul peste ea) azi mi-a ajuns cu 20 ron.Cu vopseaua tot nu m-am lamurit si pe cadru sub cea neagra are verde brotacel.Deci toate piesele au vopsea vede ,ma gandesc ca e un grund peste care este aplicat negru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Portbagajul e de Mobra Turist cred,mai are o limba de se prindea de șa(l-am luat cu 10 ron).Șaua (mai are niste crapaturi,a trecut timpul peste ea) azi mi-a ajuns cu 20 ron.Cu vopseaua tot nu m-am lamurit si pe cadru sub cea neagra are verde brotacel.Deci toate piesele au vopsea vede ,ma gandesc ca e un grund peste care este aplicat negru.

Daca pe verdele de baza gasesti dungi albe pe aripi, capace cutii laterale, inseamna ca este o vopsire anterioara in mod sigur. Altfel ar putea fi doar un grund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa curat jantele cu pasla si pasta pt inox insa cea de spate este vopsita cu bronz argintiu (cred)si nu am reusit sa curat. O alta problema este piulita care lipseste in poza de mai jos,stie cineva dimensiuni si pasul la filet?

post-66153-0-76528400-1417038939_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...