Sari la conținut

Poll privind evenimentele de la Sanzieni


Galen
 Share

Pe cine considerati responsabili principali ai evenimentelor in cazul Sanzieni?  

275 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Cu observatia ca la prima si ultima intrebare sunt admise optiuni multiple, eu sper sa va exercitati optiunile in numar cat mai mare. Spor!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa critic un pic?

 

"Atitudinea oficialitatilor fata de fenomenul vitezei excesive si fata de minoritatea tiganeasca"

astea doua sa fie separate.

ok, ambele chestii tin de "lege" dar nu sunt pe acelasi plan...

una este tinerea unei minoritati in stadiul in care este cu minusurile care driva automat din asta si pentru ei si pentru cei din jur...

si alta este o amarata limita de viteza...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu era mai simplu?

Cine este de vina pentru tragedia de la Sanziei?

1. Riderul (din cauza vitezei)

2. Tiganii (din cauze evidente...)

3. Statul (pentru situatia in care se afla acea minoriitate... incultura, saracie, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vazut faza cu multiple raspunsuri; se poate pune si primul raspuns la ultima intrebare?

da se pot pune toate....

 

concluzia poll-ului va fi:

toata lumea este vinovata insa rideru trebuia sa se dea jos si sa impinga motru' prin satul alora ca sa nu-i deranjeze cu tobele galagioase si cu noxele...

daca nu trecea prin acel sat... sau daca impingea mobra... sau mergea cu maxim 25 km/h (asa cum faceti TOTI prin sate, nu???) sau pleca din tara asta... traia azi.

si asta este, un om e mort, niste animale jegoase fizic si moral sunt deculpabilizate pe cat posibil... fuck!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru producerea accidentului este vinovat si riderul. Am spus de ce cred asta pe topicul cu accidentul si nu reiau aici.

 

Indiferent cine ar fi fost de vina, pentru producere accidentului, atitudinea tiganilor este incalificabila. Ei sunt vinovati pentru tot ce s-a intamplat dupa accident.

Statul are partea lui de vina - in primul rand prin reprezentantii locali care nu si-au facut datoria si nu au impus legea astfel incat sa previna o astfel de intamplare Dar nu pot fi exonerati de vina tiganii. Sau pot, dar cu o singura conditie - sa fie declarati animale lipsite de discernamant. In cazul asta ar trebui inchisi in cusca. Daca sunt oameni, ei bine oamenii au drepturi, dar si responsabilitati. Fiecare e responsabil pentru ceea ce face, nu putem avea pretentia ca statul sa aiba grija de fiecare in parte si statul in niciun caz nu poate suplini educatia pe care fiecare ar trebui sa o primeasca in familie.

 

 

Am si eu un amendament la acest sondaj:

 

Luarea de masuri de corectie legislative si administrative

 

Eu m-am saturat de masuri legislative. Pe bune.

Nu am citit cu atentie toate legile din Romania (oricum, ma indoiesc ca exsta cineva care le-a citit pe toate), dar in general mie mi se par Ok. Probabil ca multe sunt copiate de pe la altii. Bineinteles, intotdeauna se mai poate imbunatati cate ceva, dar nu asta e esential.

Problema mare in Romania e cu aplicarea legii. Degeaba avem legi pe hartie, degeaba modificam si imbunatatim de 1000 de ori o lege daca in realitate legea e ignorata.

 

In opinia mea asta ar trebui sa fie esenta protestelor motociclistilor cu privire la cazul Sanzieni - Autoritatile sa-si faca treaba. Si punct.

Legi avem. Cred ca exista pe hartie si strategii / legislatie pentru incluzine sociala a tiganilor. Dar daca totul e pe hartie si in realitate banii alocati sunt furati de cine stie ce mafioti tot degeaba.

 

Propun sa mai adaugati o varianta de raspuns la sondaj

- cine e vinovat? Madalin Voicu - pentru ca el s-a ocupat ani de zile de problema tiganilor, a tocat zeci de milioane de euro pentru rezolvarea acestei probleme si uite cum a rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deabia ce se mai asternuse praful pe topicul celalalt, acum iar se ia de la capat?

pai, stai un pic...

de ce sa se aseze praful pe topic?

asa se "fac" toate pe la noi... urlam la inceput si pauza dupa...

pana la solutionarea cazului cum trebuie ar trebui sa urlam din toti rarunchii pana cand se intampla ceva!

nu de alta... dar poate trebuie sa opresc sa te ajut sau invers si in loc sa ne ajutam unu' pe altul trebuie sa ne batem cu fiarele salbatice pa marginea drumului in timp ce din taxele si impozitele noastre sunt platiti unii sa faca ei asta... ce draqu nu e normal sa imi fie tarşă (nu e vorba de frica ci mai mult de scarba) sa trag pe dreapta la mine in tara!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce rost are poll-ul asta? Sa ti se confirme/infirme parerea personala? Ti s-a spus pe topicul accidentului de 15000 de ori care e problema, faptul ca nu vrei sa accepti asta (nu stiu din ce motive) e doar problema ta.

Un topic inutil, nici macar nu o sa votez pt ca nu are nici un rost. Mai bine votam la prezidentiale cu oricine altcineva in afara de Monta, macar votul ala are un rost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce rost are poll-ul asta? Sa ti se confirme/infirme parerea personala? Ti s-a spus pe topicul accidentului de 15000 de ori care e problema, faptul ca nu vrei sa accepti asta (nu stiu din ce motive) e doar problema ta.

Poll-ul nu l-am facut pentru mine. Mi s-a parut corect si mi se pare in continuare corect ca dupa atatea pagini de zbucium colectiv pe clape a celor care doresc sa-si impuna propria viziune, sa poata toata lumea sa opineze fara sa se expuna la atacuri la persoana, critici sau insulte.

 

Personal ma bucur ca dincolo de aparenta pondere covarsitoare a comentariilor extremiste, opinia generala este una echilibrata, care dincolo de factorii emotionali tine cont de faptele si de cauzele concrete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ma satur definitiv de comunitatea moto ." am votat pt pedepsirea tiganilor si punct,

eu deja sunt satul de comunitatea planetei pamant...

ce facem? votam pe X sau pe Y sa faca... nimic. global, cu foarte mici exceptii. care in "economia" generala a situatiei per total reprezinta prea putin.

ce am facut vreodata inafara de a "vota" sau de a "ne opune" in cabina de vot sau eventual pe strada ... degeaba.

nu comunitatea moto sufera ce ceva anume... toti suferim de o totala apatie.

» Post actualizat in 31 Oct 2014 10:53

Personal ma bucur ca ... opinia generala este una echilibrata, care dincolo de factorii emotionali tine cont de faptele si de cauzele concrete.

  1. bullet_star_rated.png Atitudinea participantilor tigani in timpul producerii si post accident (113 votes [54.07%] - View)
  1. bullet_star_rated.png Aplicarea nediscriminatorie a legii (96 votes [44.44%] - View)

pai nu... de loc!

 

opinia majoritatra este ca:

tiganii au 100% din vina pentru ce au facut "in timpul producerii si post accident" , 54% deci 50% + ,

ca daca nu erau tigani in zona situatia era alta, 85 % deci covarsitor,

ca trebuie aplicata legea lucru care nu se face din cate observam... 44% procent mai mic dar totusi mai mare decat in cazul optiunilor.

 

deci opinia este covarsitor "echilibrata" in directia reala a situatiei, recte tiganii aia au gresit major si trebuie sa se faca ceva in legatura cu asta.

si tot evidenta spune, tot din sondaj, vot zi-i cum vrei... ca VINOVATI acolo de cele mai grave efecte si evenimente sunt tiganii.

 

si totodata sondajul este ... facut extrem de bine in directia deculpabilizarii unora...

trebuia sa fie ceva clar. este interpretabil si facut sa fie interpretabil.

si totusi tot degeaba. majoritatea mult ridicata in slavi zice ca balanta este total neechilibrata inclinata clar catre culpabilizarea si negasirea de scuze si argumente intortochiate.

 

pentru ultima data. serios, ce naiba e simplu si clar, traim dupa niste legi!

cata vreme statu' are legislativul in mana care decide ce si cum trebuie procedat, atunci chiar si in cazul in care cineva trecea cu 500km/h prin sat si macelarea 100 de oameni nimeni inafara de organele abilitate de a gestiona / solutiona problema nu avea voie legal vorbind sa intervina. ne tot invartim in jurul cozi... ca viteza... ca orice altceva. nu conteaza. vinovatul trebuia judecat de institutiile statului nu de gloata.

 

nu vad ce este echilibrat in cazul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt pol, de exemplu, Cum putem sa evitam un incident de genul celui de la Sanzieni? Evident, mergind mai incet in localitati. Restul e can can, avem doar o viata, care-i scurta, nu toti prindem macar 60 ani, chiar nemotociclisti fiind.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedepsirea tiganilor, adica a caror tigani? A celor care au recurs la actele alea? A tuturor tiganilor? E cam aiurea exprimarea.

 

Bogdan, asta e relativa, ca asa si in afara localitatii daca mergi cu 100km/h, poate sa-ti fie fatal. Nu cred ca exista o viteza fixa cu care sa mergi, daca sunt oameni si e vara, cand se culege proumbu', o lasi mai moale. Daca e marti seara intr-o toamna tarzie si nu e nici dracu' pe strada, mergi mai tare.

Eu am mers pe o gramada de drumuri(cu destule motorete) in tara asta, zi, noapte, frig, ploaie, in afara de a-ti adapta stilul de mers la ce se intampla in jur, nu cred ca te ajuta foarte mult alta regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt pol, de exemplu, Cum putem sa evitam un incident de genul celui de la Sanzieni? Evident, mergind mai incet in localitati. Restul e can can, avem doar o viata, care-i scurta, nu toti prindem macar 60 ani, chiar nemotociclisti fiind.

adica injungherea unui om e can can?

agresarea unui ranit pe marginea drumului e can can?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

viteza + trecere prin loc nepermis = 50/50

unde este inregistrarea radar a vitezei avute in momentul accidentului?

daca nu este... atunci mama... nu este viteza...

 

nu de alta dar in cazul celorlalti se pune problema exact la fel...

ca nu e dovada clara ca au linsat un om.

nu este nici dovada ca ar fi fost viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Jerry - Eu inteleg treaba asta cu dovada, dovedit, nu e pana la proba contrarie.

As putea sa fac o analogie foarte simpla, nu s-a dovedit ca Basescu a furat flota, dar ea nu este. Cineva plange dupa ea.
Repet, am spus-o si pe topic-ul cu accidentul de la Sanzieni, NU se poate sa ai incredere in cine aplica legea. Cumva am avut norocul de prieteni politisti, procurori, judecatori, comisari, subinspectori, etc. Tot ce pot sa zic este ca stiu cum functioneaza, totul este pe interes, nimic nu iese la iveala, dar in majoritatea cazurilor ceva "pute", intelegi de ce nu e lumea multumita cu "hai sa vedem ce o sa decida judecatorii"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Jerry - Eu inteleg treaba asta cu dovada, dovedit, nu e pana la proba contrarie.

te inteleg perfect.

nu am luat nici o secunda apararea alora care au avut comportamentul unor animale...

ma legam doar de culpabilizarea rideruruli si de incercarea de a se deculpabiliza agresorii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...