Sari la conținut

Enduro Panorama VII 1-2-3 mai 2015


Alfred
 Share

Postări Recomandate

Enduro Panorama VII - 1-2-3 mai 2015, Powerd By: MotoclubHaita , FmRacing Romania si Golden-Tyre

 

S-a dat startul inscrierilor pentru Enduro Panorama, link catre inscrieri :

http://www.motoclubhaita.ro/form/enduropanorama.php

 

Ca noutate pentru 2015 s-a introdus Clasa C (Hobby) si Fm Racing Trophy unde vor fi premiati :

- Cel mai tanar pilot

- Cea mai buna fata

- Cel mai varstnic pilot

 

Va fi un traseu structurat pe 3 zile, insumand 200 de KM de traseu pentru fiecare clasa, traseul va fi marcat cu banda.

Prolog : aporoximativ 32 KM
Traseu ziua 1: 100 KM (aproximativ)

Traseu ziua 2 : 75 KM (aproximativ)

 

Taxa de participare :

180 euro pentru cine a mai participat minim odata la Enduro Panorama, sau pentru inregistrarile de grup (minim 5)

200 euro pentru cine nu a mai participat la nici una din editiile anterioare.

160 Euro pentru Fete, Piloti tineri sub 20 ani si veterani peste 50 de ani.

 

Fondul de premiere este de 5.500 EURO

 

post-38281-0-98285600-1413218367_thumb.png

Editat de Alfred
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg de ce taxele cresc de la an la an 180/200 euro (+federatie) eu zic ca e cam mult. te duce la un total de 2000 lei cu cazare transport etc.

E lesne de inteles de ce enduristii luati in vizor la concursurile noastre sunt straini =>$$$. Pentru organizatori putin conteaza care 300 de rideri se dau (vorbitori de lb romana sau nu). Asta este, am fost, ne-am dat, de placut ne-a placut dar se pare ca pentru multi conationali experienta enduropanorama nu isi mai justifica costul. Prefer sa iau parte la 4 sau 5 "prietenesti" in aceeasi bani.

Editat de crz-one
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta nu mai ploua, nu prea poti compara taxa de inscriere cu prietenestile de la noi, la o prieteneasca traseul are 20-45 de km si este cam de o zi, aici sunt in total aproximativ 200 de km de traseu pentru fiecare clasa, facand un concurs de 3 zile cu prolog lung automat cresc si costurile, anul acest fiind si clasa C la care va fi un traseu diferit.

Cursa este facuta intr-o zona mai salbatica si aceasta ridica costurile, nefiind la indemana, cei care lucreaza la traseu merg zilinic cu masina 80-90 de km doar ca sa ajunga la traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alfred, inteleg ca e mult de munca si ma bucur ca an de an reusiti sa organizati un concurs tot mai bun si mai frumos, insa cel putin pentru mine hard-enduro'ul este un hoby nu o sursa de venit. Nu sustine nimeni sa faceti munca voluntara, tot ce vrem e sa fie accesibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta nu mai ploua, nu prea poti compara taxa de inscriere cu prietenestile de la noi, la o prieteneasca traseul are 20-45 de km si este cam de o zi, aici sunt in total aproximativ 200 de km de traseu pentru fiecare clasa, facand un concurs de 3 zile cu prolog lung automat cresc si costurile, anul acest fiind si clasa C la care va fi un traseu diferit.

Cursa este facuta intr-o zona mai salbatica si aceasta ridica costurile, nefiind la indemana, cei care lucreaza la traseu merg zilinic cu masina 80-90 de km doar ca sa ajunga la traseu.

 

:))))), S-o mutat pictoru la Alba de face 90 de km zilnic cu masina sa ajunga la traseu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fredy, oricum ai privi, tot imi pare scump, dar nu e treaba mea sa va fac socotelile. Ma raportez la ultimele 3 enduropanorame(nu am participat inainte), cea din 2014 am gasit-o cea mai frustranta.Acum taxa aproape se dubleaza pentru ca e traseu separat la clasa C? c`mon....

Pacat ca s-a decis sa se mearga pe directia buzunarelor mai largi, era una din putinele curse la care intentionam sa vin.


» Post actualizat in 23 Oct 2014 13:39

Nu prea inteleg de ce taxele cresc de la an la an 180/200 euro (+federatie) eu zic ca e cam mult. te duce la un total de 2000 lei cu cazare transport etc.

40 federatie+asigurare, zicem rotund 150 pentru mobra (consumabile, gume, uleiuri, etc) in conditiile in care nu ai pretentii sa mergi cu guma noua permanent+120 pentru cazare si masa(fara figuri) +180 cursa+ 60 transport. Toate sunt puse cat se poate de optimist, pe varianta de cost minim daca nu dormi in cort, nu aduci papa de acasa si nu mergi 4 in masina sau nu locuiesti in Hunedoare. Deci 550 euro, la "blana" decenta. Mult?Putin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Directore nu esti cel mai bun la socoteli

Iti dau eu 60 RON partea mea la motorina daca mergem cu masina ta de la Bucuresti la Ghelari :)

Omul e foarte aproape cu estimarea de 2000 RON.

 

Costul meu realist de anul trecut:

- cauciuc nou - 300 ron

- motorina - 900km - 3 in duba cu remorca - approx 200 Ron/caciula

- cazarea la Panorama - 240 ron/3 nopti

- macarea la Panorama - approx 60 RON/zi - 180 RON

- benzina motoreta - aici pun doar 60RON ca nu am ars decat un rezervor ca nu m-am mai dat ziua 2

- plus alte cheltuieli mici - apa, etc

- asigurarea si taxa la federatie erau platite pe tot anul; nu le-am mai pus.

 

Eu nu o sa vin anul asta din mai multe motive. Dar nu ii judec pe oameni pentru taxe si pozitionare pentru straini - e jucaria lor, au muncit la ea si fac ce vor cu ea.

 

40 federatie+asigurare, zicem rotund 150 pentru mobra (consumabile, gume, uleiuri, etc) in conditiile in care nu ai pretentii sa mergi cu guma noua permanent+120 pentru cazare si masa(fara figuri) +180 cursa+ 60 transport. Toate sunt puse cat se poate de optimist, pe varianta de cost minim daca nu dormi in cort, nu aduci papa de acasa si nu mergi 4 in masina sau nu locuiesti in Hunedoare. Deci 550 euro, la "blana" decenta. Mult?Putin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Directore nu esti cel mai bun la socoteli

Iti dau eu 60 RON partea mea la motorina daca mergem cu masina ta de la Bucuresti la Ghelari :)

Omul e foarte aproape cu estimarea de 2000 RON.

 

Costul meu realist de anul trecut:

- cauciuc nou - 300 ron

- motorina - 900km - 3 in duba cu remorca - approx 200 Ron/caciula

- cazarea la Panorama - 240 ron/3 nopti

- macarea la Panorama - approx 60 RON/zi - 180 RON

- benzina motoreta - aici pun doar 60RON ca nu am ars decat un rezervor ca nu m-am mai dat ziua 2

- plus alte cheltuieli mici - apa, etc

- asigurarea si taxa la federatie erau platite pe tot anul; nu le-am mai pus.

 

Eu nu o sa vin anul asta din mai multe motive. Dar nu ii judec pe oameni pentru taxe si pozitionare pentru straini - e jucaria lor, au muncit la ea si fac ce vor cu ea.

Cred ca socoteala lui Soso era in Euro, deci e la fel ca socoteala ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate.

chiar ma miram ca il stiam baiat realist si cu dare de mana, director la o firma :hug:

 

Cred ca socoteala lui Soso era in Euro, deci e la fel ca socoteala ta.


» Post actualizat in 29 Oct 2014 14:20

Alt model de business la Getzen - o bucla mica cu multe ture, concursul incepe la 12 si se termina la 14.

Biletul de acces e 5 Euro - au fost cateva mii de oameni - aici au facut bani.

 

http://www.getzenrodeo.de/info.php

 

La GetzenRodeo intrarea e 50 Euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ati inteles nimic.

 

Nu este o cursa pentru carcotasii de romani. Ba ploua , ba e scump, ba e departe......

Este o cursa pentru bogatii aia de straini care nu mai au voie sa se dea la ei in tara. Au dat banu termina cine poate, cine nu e oricum fericit si cu asta basta. Nu comenteaza ca e cazarea la mama naibi, ca vine federatia, ca se inchide traseu la 3 ......

 

Anul asta au fost apox 400 la anul vor veni 300 banii sunt aceeasi.

 

Pacat este ca va fi etapa de campionat national, si ca vor veni doar cei cu bani si dupa 2 curse de genul asta o sa ajungem ca la alte ramuri sa se dea doar 6-8 oameni in tot campionatul si restu sa traiasca prietenestile (moka ca vad deja ca e la moda).

 

Romanu tot roman.

 

Renuntati la etapa de campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

@ionut73...sictir ma, ca eu vorbeam serios.

@macacu.....ce sa fac fratica, sunt roman, nu mor de foame dar tot scump imi rezulta. Regret ca voi renunta la cursa asta in principal datorita costurilor, sper ca altii sa nu faca la fel.
Nici moka nu mai e ce era odata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ati inteles nimic.

 

Nu este o cursa pentru carcotasii de romani. Ba ploua , ba e scump, ba e departe......

Este o cursa pentru bogatii aia de straini care nu mai au voie sa se dea la ei in tara. Au dat banu termina cine poate, cine nu e oricum fericit si cu asta basta. Nu comenteaza ca e cazarea la mama naibi, ca vine federatia, ca se inchide traseu la 3 ......

 

Anul asta au fost apox 400 la anul vor veni 300 banii sunt aceeasi.

 

Pacat este ca va fi etapa de campionat national, si ca vor veni doar cei cu bani si dupa 2 curse de genul asta o sa ajungem ca la alte ramuri sa se dea doar 6-8 oameni in tot campionatul si restu sa traiasca prietenestile (moka ca vad deja ca e la moda).

 

Romanu tot roman.

 

Renuntati la etapa de campionat.

 

 

 

 

Vezi ca piatra neamt doreste sa faca taxa 400 de euro.... , sibiu nu mai face etapa deci PLA campionat. Despre asta vorbesc, nu se poate face performanta in tara asta fara piloti la start. O sa aiba titluri de campoin natonal doar cei cu multi bani , cu ce ne incanta?

Ce se intampla acum nu mai are nici o legatura cu sportul sunt doar interese si afaceri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovistein...pe feisbuc bah, aici nu e nevoie de followeri

coxanele, viteza e altceva. Pe principiul asta e de mers la deva ca la 200 km traseu platesti 180, sau la dakar unde sari cu 50k?

@macacu...evident, insa era doar o incercare timida de a semnala organizatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vor avea 300 - 350 de piloti la start ( ceea ce eu cred ca vor fi) inseamna ca au mers pe cartea castigatoare. La orice concurs PRIMEAZA interesul economic. Nimeni nu face gratis sau de amorul artei...

Sa puna taxa si 1000 de euro daca stiu ca se vor ocupa locurile.

Editat de ENDURO TRAZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vor avea 300 - 350 de piloti la start ( ceea ce eu cred ca vor fi) inseamna ca au mers pe cartea castigatoare. La orice concurs PRIMEAZA interesul economic. Nimeni nu face gratis sau de amorul artei...

Sa puna taxa si 1000 de euro daca stiu ca se vor ocupa locurile.

 

Eu unu mi-as pemite financiar sa merg la toate cursele, si probabil o sa o fac. Si in cazul acesta am sanse sa ies campion national. Cu ce ma incanta pe mine?

In tara asta ne gandim dor la interesele personale, nidecum la viitorul sportului, la copii, la oamenii cu adevart talentati care nu isi permit acest lux de a participa la competitii internationale unde nivelul este foarte ridicat, si ei ar putea evolua.

Poate sa puna taxa si 10 mii de euro, dar nu intr-o etapa de campionat national.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe jumatate iti dau dreptate, si anume ca sa fii in varf ca sportiv, intr-o anumita proportie, tine si de bani...dar astea sunt sporturile cu motor... Dar trebuie sa tinem cont si de calitatea concursului. Una este sa consumi 10 role de banda la marcat , sa faci un traseu asa ca sa fie, si alta e sa antrenezi 100 de persoane in organizare , 10 cp-uri, 3 tresee/zi +prolog. Nu putem compara mere cu pere:)

Editat de ENDURO TRAZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

E lesne de inteles de ce enduristii luati in vizor la concursurile noastre sunt straini =>$$$. Pentru organizatori putin conteaza care 300 de rideri se dau (vorbitori de lb romana sau nu). Asta este, am fost, ne-am dat, de placut ne-a placut dar se pare ca pentru multi conationali experienta enduropanorama nu isi mai justifica costul. Prefer sa iau parte la 4 sau 5 "prietenesti" in aceeasi bani.

Ai perfecta dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...