Sari la conținut

Vibratie in ghidon pe franare la viteza mica spre oprire..


ashtray.
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum spune si titlul in momentul in care franez la viteze mici (50km/h spre zero) fix inainte sa se opreasca, tot ghidonul trepideaza de 3-4 ori dupa care se opreste lin...

 

Motoreta este un k1 600, furca a fost servisata, etrierii au fost servisati. Motoreta a inceput sa se comporte asa dupa ce i-am schimbat discurile si placutele. Cat timp placutele nu atingeau toata suprafata discului a fost ok, acum ca ating cu toata suprafata tremura. Placutele sunt xbk5.

 

Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cand a fost facuta servisarea la etrieri s-a verificat culisarea pistonaselor?Eventual si gresare?Eu am patit la fel la fostul gsxr care avea discurile(ca si tine) schimbate.

S-a rezolvat cu schimbarea o-ringurilor si gresare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si esti sigur ca ti-au facut treaba buna?:)).Tot la ei am facut si eu si am fost nevoit sa ii mai desfac o data ca sa ii curat.Si nu a fost asta singura "opera" de mantuiala facuta acolo.

Drept urmare,ma duc in alta parte acum.

Parerea mea,ar fi sa te duci sa le arati pentru ca ei au umblat acolo si pe viitor sa continui ca sa mergi doar la Tng;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi ceva de luat in considerare...discurile sunt din fier carbon...si ruginesc foarte tare in momentul in care ploua...au fost 2 zile cu ploaie unde au ruginit complet si s-au curatat pe franare dar atunci a inceput si vibratia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dubioasa treaba.Oricum si daca te vei duce sa le zici,vor gasi un subiect ca sa te "abureasca".Mie unu,dupa 3 faze mi-au zis ca mobrea mea face parte din zona crepusculara :crack: .Asa ca am decis sa nu fac show postand pe aici despre ei.Pur si simplu ma duc in alta parte,cand sunt chestii pe care nu pot sa le fac din cauza spatiului sau mi le fac singur acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca s-au ovalizat discurile de accea si simpotmul dupa ce s-au "calcat" placutele.Dar poti vedea sa zic si ochiometric invarte de roata si uitat-te atent la discuri pe rand.Daca vibratia este mare ar trebuii sa se vada.

Editat de Bandit600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut perechea originala putin ovalizate si nu facea asa...simteam in maneta de frana cum scapa discu si il apuca iar ...acum nu se simte asa...cum as putea sa ridic motoreta de fata daca nu am stander?

» Post actualizat in 01 Oct 2014 17:59

Robert vorbeste cu sirius si iti rezolva discurile

 

Jagi cand franez puternic de la viteza mare nu trepideaza in nici un fel...franarea se face foarte bine...doar de la viteza mica spre zero

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la vreun pretenas care are stand, nu te chinuii cu improvizatii ca iti va parea rau, eu am spart semnalizare,oglinda si am ramas vreo 10 minute cu motoru pe mine pana a venit nevastamea sa ma ajute sa il ridic.Iei o carioca si il verifici de la telescoape, daca este tare ovalizat se va vedea si fara.

Editat de Bandit600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la discurile de frana trebuie sa fie,ale mele aveau santuri si erau ovalizate,dupa ce le-am schimbat nu am mai avut problema :)

Editat de sonyy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zic si eu, nu sunt mecanic sau ceva, dar pe franare greutatea mutandu-se pe fata sunt mai solicitati rulmentii de jug si cei de la roata...e doar o idee, nu dati cu paru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici o problema, de asta am postat...poate apare vreo idee :D...rulmentul de jug a fost schimbat anul trecut si cel de la roata stiam ca scoate zgomot in caz de probleme...la.mine nu se aude nimic...plus ca daca era ceva vizibil la rulment cred ca observa tng cand a dat roata jos..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe forum nu avem cum sa ne dam seama ce mai poate fii, fiecare isi da cu presupusul gandindu-se la ce probleme a intampinat in trecut, daca o iei logic la ce ai scris " am schimat placute si discuri si a inceput sa vibreze" cel mai probabil sa fie discurile, dar mai poate fii si o roata/furca montata necorespunzator pe graba,cu chestii din astea nu e de joaca.Cand umblu la ghidon,furca,roata verific de 3x.Am schimbat si eu o guma acu ceva timp si domnu vulcanizator a uitat sa stranga axu cum trebe, nu stiam de ce pacane ceva.

Poti sa mai dai placutele jos si sa te uiti cum sunt netezite daca nu ma insel sunt sinterizate xbk, poate fii si de la ele un lot mai prost, dar nu cred.Poate fii si un piston de etrier blocat.....

 

Ar trebuii sa iti poti da seama de unde vine vibratia, de jos de la roata sau de la furca in sus.

Editat de Bandit600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu -i de la placute, deaia am si intrebat daca la viteza mare vibreaza. La placute cu probleme, vibreaza cel mai tare la viteze mari. La tine, ca si la mine, problema e ca s-au uzat carrier-urile si inele. La mine tremura cind ating frina usor. I-am schimbat in iarna inelele si s-a mai potolit, dar au ramas carrier-urile originale, care erau uzate.

Discurile full float se uzeaza foarte repede in zonele de imbinare,

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...